Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Nasıl E-Ticaret Sitesi Yayınlanır? Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Nasıl E-Ticaret Sitesi Yayınlanır? Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Hosting Fiyatları
online-magaza

Bu yazımda Nasıl E-Ticaret Sitesi Yayınlanır? ve Yapılması Gerekenler Nelerdir? sorularının yanıtı vereceğiz ve bir e-ticaret sitesi için yerine getirilmesi gereken yasal prosedürler, ödeme alma yöntemleri, site alt yapısı olarak nelere ihtiyaç olduğunu başlıklar halinde anlatarak bilgi aktarmaya çalışacağım. Öncelikle alt yapı seçimi ile başlayalım.

Altyapı Seçimi

Günümüzde birçok sanal mağaza uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalar neredeyse herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden online mağazanızı oluşturmanızı ve müşterilerinize internet üzerinden satış yapmanızı sağlar. Bu uygulamalara CMS (Content Management Systems) yani içerik yönetim sistemi denir.

Online mağazanızın altyapısını seçerken ilk önce nasıl oluşturacağınıza karar vermelisiniz. Online mağazanızın bir içerik yönetim sistemi veya özel, özgün bir yazılım olarak hayata geçirebilirsiniz. İşte tam da burada kullanacağınız hosting paketi veya sunucunun da alt yapısını karar vermeniz gerekmekte. Eğer WordPress, Opencart, Prestashop gibi içerik yönetim sistemleri kullanmayı düşünüyorsanız eğer Linux Hosting veya özel olarak oluşturulmuş WordPress Hosting seçimi yapmanız gerekmektedir. Ancak ProTicaret gibi bir yazılım ile online mağazanızı oluşturacaksanız eğer Windows Hosting sahibi olmanız gerekmektedir.

Oluşturacağımız online mağazamızın altyapısı konusunda seçenekleri belirledik. Bir sonraki adım ise barındırma hizmeti konusunda hangi adımı atacağımızı belirlememiz gerekmektedir. E-ticaret sitenizi standart, paylaşımlı bir hosting planında veya bir VDS Sunucu üzerinde barındırabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç nokta mevcut. Örneğin hosting paketleri, paylaşımlı sunucularda bulunur ve bu sunucudaki kaynaklardan kendilerine atanmış olanları kullanmaktadır, bu nedenle ucuzdur ancak birçok güvenlik ve performans kısıtı mevcuttur. Ancak VDS Sunucu ise kaynakları tamamen size atanmış, tamamen sizin yönetiminizde olan, herhangi bir kısıt olmayan hizmetlerdir. Performans olarak paylaşımlı hosting paketlerinden daha iyidir. Ancak VDS Sunucuların da lisans, yönetim gibi ekstra maliyetleri bulunmaktadır.

Şuana kadar e-ticaret sitenizin altyapısı ve barındırma hizmeti konularında bilgiler verdik. Şimdi ise bir e-ticaret sitesi için en önemli bir hizmet olan SSL Sertifikası konusunda bilgiler vereceğim.

ssl-sertifikasi

SSL Sertifikası

Google, yayınlamış olduğu bir bildirge ile internet sitelerinin arama motorunda üst sıralara yükselmesi konusunda SSL Sertifikasına sahip olan sitelere öncelik verdiğini belirtiyor. Bu durum SEO açısından gayet faydalıdır. Ancak SSL Sertifikasını önemli kılan kısım ise e-ticaret sitenizden alışveriş yapan bir kişinin ödeme yapacağı sırada kart bilgilerini paylaşması ve bu bilginin gizli tutulması konusundaki işlevidir.

SSL sertifikasının asıl amacı, tarayıcı ile kullanıcı arasındaki veri gizliğini sağlayarak güvenli bir şekilde iletilmesidir. Bankalar tarafından size sunulan sanal pos veya İyzico, PAYU gibi üçüncü parti ödeme sistemleri kullanmak istediğiniz zaman mutlaka sizden talep edilecektir. Fakat siz önceden hazırlamanız durumunda zaman kazanacaksınız. SSL sertifikasının e-ticaret siteniz için öneminden bahsettik. Şimdi ise SSL sertifikalarının türleri hakkında da kısa bilgiler vermek isterim.

Domain Validation SSL Sertifikası

Domain Validation SSL, sitenizde güvenli ibaresi ile yer alacak olup sanal pos veya yukarıda bahsettiğimiz üçüncü parti ödeme sistemleri için uygunluğu ve düşük maliyetiyle çok tercih edilen SSL sertifikalarından birisidir.

WILDCARD SSL Sertifikası

Wildcard SSL Sertifikası ile tüm ana ve subdomainlerinizi koruma altına alabilirsiniz. Tüm etki ve alt etki alanınız için teker teker Domain Validation SSL almak yerine Wildcard SSL sertifikası ile koruma altına almak daha mantıklı olacaktır.

EV (Extended Validation) SSL Sertifikası

EV SSL Sertifikası ise en güçlü koruma sağlayan, kırılması en zor ve kırılması durumunda en yüksek teminat garantisi veren SSL sertifikasıdır. E-ticaret sitenizin URL kısmında yani yeşil bar dediğimiz alanda firmanızın ünvanı ile görünecektir.

Tüm bu anlattığımız SSL sertifikaları dışında ise her SSL sertifikası maalesef e-ticaret sitesi için uygun değildir. Konuyu açıklamak gerekirse Let’s Encrypt olarak isimlendirilen ve açık kaynak kodlu SSL tipini maalesef bankalar ve ödeme kuruluşları kabul etmemektedir. Güvenlik açısından problem yaratabileceğinden dolayı bu konuda uzman markalar alınması tavsiye edilmektedir. En çok tercih edilen ve e-ticaret sitesi için uygun SSL markaları ise GeoTrust, RapidSSL ve Comodo‘dur. SSL sertifikalarını aşağıdaki link üzerinden inceleyebilirsiniz.
https://www.hosting.com.tr/ssl/

odeme-yontemleri

Ödeme Yöntemleri

Şu ana kadar e-ticaret sitemiz için altyapı seçimi, barındırma hizmeti ve SSL sertifikası konularında bilgiler verdik. Ancak ödeme alma konusu da bir e-ticaret sitesi için oldukça önemlidir. Online mağazanızı bir içerik yönetim sistemi yazılımı ile değil de kendi özgün yazılımınız ile yaptıysanız eğer, anlaşmalı bankanız üzerinden bir üstte bahsetmiş olduğum SSL sertifika kriterleri yerine getirilmesi durumunda sanal post alabilirsiniz. Fakat isterseniz ödeme için size yardımcı olabilecek ödeme firmaları da bulunmaktadır. Ödeme kabul eden kuruluşlar yazının başında da belirtiğim gibi İyzico, PAYU veya Moka gibi kuruluşlardır. Bu firmalar ile isterseniz link yönlendirmesi yaparak ya da içerik yönetimi sisteminize uygun olan modülü yükleyerek ödemelerinizi güvenle alabilirsiniz. Makul ölçüde bir komisyon aldıklarını belirtmemizde fayda vardır. Kullanmanızın avantajları arasında size sundukları panel ile gelir gider dengesi, ücret iadesi gibi konuları daha kolay rahat yönetebilirsiniz. Dezavantaj sayılabilecek kısmı ise sonuç olarak bir aracı hizmet kullanıyorsunuz alınan ücretten komisyon alınması dezavantaj sayılabilir. 

Vergi – Fatura

Ülkemizde geçerli olan kanunlar nedeni ile satılan her hizmetin vergisi ve kullanıcıya faturanın kesilmesi gerekmektedir. Bu işlem yasal olarak zorunludur. Dolayısıyla e-ticaret sitenizde de bunu yapmanız gerekeceğinden bu aşamada kullanacağınız içerik yönetim sistemi yazılımına uygun bir fatura modülü ya da online fatura aracı firmaları ile anlaşarak faturanızı kesip hizmet ile beraber gönderebilirsiniz. Fatura olarak 2 şekilde e-fatura ya da e-arşiv olarak vermeniz gerekmektedir.

E-ticaret Konusunda CMS Yazılımları

E-ticaret sitesi konusunda en büyük pazar payı aslında WordPress + Wocommerce içerik yönetim sistemine ikilisine aittir. Çünkü wordpress gerek açık kaynak kodlu olması gerekse doküman konusundan zengin olması kullanıcılara daha cazip gelmektedir. Asıl önemli olan konu açık kaynak kodlu olup yazılımcıların tema modül üretip entegre edip destek verebilmesidir. En çok kullanılan yazılımları aşağıda yine alternatif olsun diye sıralayacağım. Hosting.com.tr sitesi üzerinden aldığınız hosting planına aşağıdaki uygulamaları da kurup e-ticaretinizi oluşturabilirsiniz.

Alternatif CMS ‘ler hakkında biraz bilgi paylaşmam konuyu zenginleştirecektir. Dilerseniz açıklamalarını kısa kısa yapalım.

Opencart

Opencart CMS e-ticaret yazılımı php kodlamalı veritabanı olarak mysql kullanan HTML’ e önem veren bir açık kaynak kodlu yazılımdır. WordPress+wocommerce yapısından sonra popüler bir uygulama olarak görülür.


Magento

Yine 2008 yılından beri hayatımızda olan açık kaynak kodlu tabanında php kullanan bir yazılımdır. Çok tercih edilmesede yine dünya çapında 200 binden fazla web sitesinde aktif olarak çalışmaktadır.


PrestaShopDil bakımından 60 adet dil desteği sunmaktadır. Yine tabanında php ve mysql ikilisi ile günümüzde 400 binden fazla sitede aktif olarak çalışıyor olup popüler arayüzü minimalist temaları eklentileri bolca bulunan bir uygulamadır.

E-Ticaret Siteniz İçin Hosting – Sunucu Önerileri

Hosting.com.tr web sitesinde satışa sunulmuş olan hosting planlarını incelediğimizde benim tavsiyem bir e-ticaret sitesi için en az 2GB ram ve 2 core CPU kaynağına sahip bir paket tercih etmenizdir. Çünkü bir CMS yazılımı kurduğunuz da kaynak tüketimi var olanın üzerinde eklediğiniz araçlar tema, grafik, modüller ekstra bir kaynak tüketimine neden olacaktır. Dolayısıyla yetersiz bir hosting planı web sitenizin yavaş açılması belki de hiç açılmamasına neden olacaktır. Bu durum da hem potansiyel müşterileriniz hem de Google’ın gözünde kötü bir imaj yaşatacaktır.

Ayrıca VDS Sunucu seçeneğini de gözden geçirebilirsiniz. Yazımızın başında da belirttiğim gibi bu sunucular paylaşımlı hosting paketlerinden daha performanslı olmaktadır. Ancak yönetiminin tarafınızca sağlanacak olması ve hem maliyetinin hem de lisans ücretlerinin yüksek olması nedeni ile VDS Sunucu seçeneğini projenizin bir sonraki aşamasında düşünebilirsiniz.

Domain Sorgulama