Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir? WiFi Şifresi Değiştirme
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir? WiFi Şifresi Değiştirme

Hosting Fiyatları
Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir? Wi-Fi Şifresi Değiştirme

Evinize ya da ofisinize yeni internet bağlattıysanız modemle birlikte gelen uzun ve oldukça karışık şifreyi kullanırsınız. Ancak bir süre sonra bu şifreye erişiminizi kaybedebilir ya da her seferinde bu anlamsız şifreyle uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bu tür durumlarda internet şifrenizi değiştirmek sizin için en doğru seçim olacaktır.

Bu yazımızda sizlere wifi nedir, modem şifresi nasıl değiştirilir, şifre belirlerken dikkat etmeniz gereken kriterler nelerdir gibi aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur. Keyifli okumalar!

Modem Nedir ve Nasıl Çalışır?

İnternet hizmeti alabilmek için mutlaka kullanmanız gereken modem, servis sağlayıcıları tarafından sağlanan internet hizmetinin kablolar yoluyla ilgili yerlere ulaşmasını sağlayan cihaza verilen isimdir.

Modem kavramı, modülatör ve demodülator kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. İnternete bağlanmak, bilgisayarları uzaktan kontrol edebilmek ve haberleşmeyi sağlamak amacıyla kullanılan modemler aldıkları verileri ses sinyallerine dönüştürür ve verileri taşır. Bu şekilde çalışan tüm modemler internete erişimine yetkisi olmayan kişilerin ya da kötü niyetli kişilerin cihaza erişimini engellemek amacıyla şifrelenmelidir.

Şunu da belirtmek gerekir ki zamanla gelişen teknoloji sayesinde günümüzde modemler çift şifreleme özelliği kullanmaktadır. 2.4 GHz ve 5GHz bantlarını kullanarak modeminizin yakınındayken ya da uzağındayken aynı şifre ile erişim sağlamazsınız. İki koşul için de farklı şifreler oluşturmanız güvenli bir Wi-fi ağınızın olmasını sağlayacağından şifrenizin kırılma ihtimalini de en aza indirgemektedir.

WIFI Nedir?

WI-FI Nedir?

Açılımı Wireless Fidelity olan Wi-fi, kablosuz bağlantı alanı anlamına gelmektedir.

Kullanılırken internete erişim gerektiren bilgisayar, telefon, tablet, video oyun konsolları, dijital ses oynatıcıları ve buzdolabı gibi aklınıza gelebilecek tüm elektronik cihazlara kablosuz olarak bu bağlantıyı sunan sistem, teknolojinin hızlı bir şekilde büyümesi ile hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri halini almıştır.

Wi-fi ürünlerin kablosuz bağlantı sağlayabildiklerini gösteren bir uyumluluk göstergesi olarak ifade edilebilir. IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE802.11n ve IEEE802.11ac standartlarına uygun olacak şekilde belirlenmektedir.

Ev ve ofis gibi özel kullanım alanları haricinde kamuya ait olan alanlarda ücretsiz bir şekilde de kullanılmaktadır. Otel ve restoran gibi yerlerde ise ticari amaçla kullanılması da mümkündür.

Şunu da belirtmek gerekir ki sanılanın aksine Wi-fi ve internet aslında aynı şey değildir. Cihazlar aralarında kurdukları yerel bağlantıları wi-fi üzerinden kablosuz bir şekilde gerçekleştirmiş olsa bile aslında internete ihtiyaç duymamaktadır. Bu nedenle internetsiz Wi-fi alanları daha sık Local Area Network (LAN) yani Yerel Alan Ağı adı ile anılmaktadır.

Unutmamanız gereken son şey ise ev, işyeri gibi çeşitli alanlarda kullanmış olduğumuz sistemde güvenlik oldukça önemli bir rol oynamaktadır. İnternet sağlayıcılarının şifreleri günümüzde birçok kişi tarafından çeşitli nedenlerle ve kısa sürelerde ele geçirilebilir. Bunların önüne geçebilmenin en iyi yolu ise şifre belirlerken önerilen kriterleri uygulamaktır. Bu sayede şifreniz güçlü olacağından olası bir sorunun önüne geçmiş olacaksınız.

Peki şifremizin daha güçlü olmasını ve bizi olası sorunlara karşı koruyan bu kriterler nelerdir? Gelin şimdi de bu önemli konu üzerine değinelim.

Modem/WiFi Şifrenizi Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler Nelerdir?

  • Yeni oluşturacağınız şifrenizin 8 haneli olması gerekir. 
  • Şifrenizin içinde mutlaka aklınızda kalacak rakamlar ve semboller kullanın. Bu sayede şifrenizi unutma olasılığınız azalacak şifrenizin güvenilirliği ise artacaktır.
  • Oluşturacağınız yeni şifrenizin içerisinde ardışık sayı ve harfler kullanmamaya özen gösterin. 
  • Aynı zamanda aktif olarak kullandığınız başka hesap şifrelerinden farklı bir şifre oluşturmanız gerektiğini unutmayın. 
  • Şifrenizi oluştururken unutmamanız gereken en önemli şey ise şifrenizi kolay bulunamayacak şekilde oluşturmanızdır. Sizin için önemli isim ve tarihleri kullanmamanızı öneririz. Çünkü unutulmaması için bu şekilde oluşturulan şifreler kötü niyetli kişiler tarafından en kolay kırılan şifrelerdir.

Unutmayın ki bu önerilere ne kadar dikkat edersiniz şifrenizin güvenilirliği o derece artacaktır.

Modem/WiFi Şifresi Neden Konulmalı? Hangi Durumlarda Değiştirilmelidir?

Evinizde ya da ofisinizde internete erişim amacıyla kullanmış olduğunuz modemlerin bir arayüz şifresi bulunmaktadır. Yönetim arayüzüne girebilmeniz için gerekli şifre varsayılan bir şifre olarak size gelmektedir. Varsayılan şifreyi kullanmaya devam etmek yerine kendinize ait bir şifre oluşturmanız güvenliğiniz için büyük önem taşımaktadır. 

Aynı sebeplerle şifrenizin belirlenen kriterlere uygun oluşturulmamış olması ya da internetinizin daha önce erişim sağlamadığı biri tarafından kullanılması hem internet hızınızın düşmesine neden olacak hem de yüksek tutarda faturalar ile karşı karşıya gelmenize neden olacaktır. Olası tüm bu durumları yaşamamak adına modeminizin şifresini düzenli aralıklarla değiştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Modem/WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

TP-Link Modemlerde Şifre Değiştirme

Genellikle Türk Telekom’un ücretsiz olarak verdiği TP-Link modemlerin arayüzüne bilgisayarınızda bulunan tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak ulaşabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre için admin yazarak giriş yapabilirsiniz. 

Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan ‘Arayüz Ayarları’ üzerine tıklamalısınız. Daha sonra ise ‘Kablosuz’ başlığına tıkladıktan sonra göreceğiniz seçenekler modeminizin türüne göre değişse de ‘WPA-PSK/WPA2-PSK’ güvenlik seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Bu sayfada Wi-fi adınızı değiştirebilir, şifre değiştirme işlemi uygulayabilirsiniz. Gerekli kriterlere uygun şifre belirledikten sonra ise yapmanız gereken tek şey ‘Kaydet’ butonuna basmak olacaktır.

Airtes Modemlerde Şifre Değiştirme

Bu modeme sahipseniz wi-fi şifresi değişikliği için modem arayüzüne ulaşabilmek için tarayıcınızda 192.168.2.1 adresine giderek oturum açmalısınız. Kullanıcı adı istenmeyen giriş sayfasında şifre kısmını da boş bırakarak giriş yapmanız mümkündür. Ancak cihazınızı servis sağlayıcınızdan edindiyseniz giriş ekranında kullanıcı adı da şifre de istenecektir. Bu durumda kullanıcı adı kısmına admin şifre kısmına ise ttnet yazarak giriş yapmalısınız.

Kullanıcıdan kullanıcıya göre değişen oturum açma işlemini tamamladıktan sonra ‘Kablosuz’ ana menüsünden ‘Kablosuz Ağ Ayarları’ kısmına tıklayın. Karşınıza gelen ekranda yer alan ‘Kablosuz Ağ Adı’ bölümünden yeni ağ adı belirleyebilirsiniz. Bu sayede Wi-fi ağınızın adı değişecektir.

Güvenlik seçeneklerinden WPA/WPA2’yi seçerek parola alanına önerilen seçeneklere uygun bir şifre yazdığınızda ise wi-fi ağınızın şifresini değiştirmiş olursunuz. 

Unutmamalısınız ki şifre değiştirme işleminden sonra ağınıza bağlı tüm cihazlar otomatik erişimi keseceğinden bu cihazları belirlemiş olduğunuz yeni Wi-fi şifresi ile cihazları yeniden bağlamanız gerekecektir.

Zyxel Marka Modemlerde Şifre Değiştirme

Tarayıcınızın adres kısmına 192.168.1.1 yazarak Zyxel marka modeminizin arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Daha önce herhangi bir değişiklik yapmadıysanız kullanıcı adı kısmına admin şifre kısmına ise ttnet ya da turktelekom seçeneklerinden birini yazarak giriş yapabilirsiniz.

Giriş işlemini tamamladıktan sonra ‘Ağ Ayarı’ bölümünden ‘Kablosuz’ seçeneğine tıklamalısınız. Bu adımdan sonra ise sayfayı aşağı doğru indirerek ‘Otomatik olarak şifre oluştur’ yazısının yanındaki işareti kaldırmalısınız. Bu aşama ile beraber ‘Şifre’ alanına verilen önerileri de göz önünde bulundurarak kendi belirlediğiniz şifreyi yazmalısınız. 

SONUÇ

İnternet kullanımının giderek yaygınlaştığı günümüzde evinizde ya da iş yerinizde kullandığınız modemlerin şifresini tatsız olaylar yaşamayı önlemek adına arada bir de olsa değiştirmelisiniz. Bu sayede internetinize izinsiz erişim sağlanmasının önüne geçebilir güvenli bir ağ bağlantısı kullanabilirsiniz. Daha önceden bahsettiğimiz gerekli kriterlere dikkat ederek belirleyeceğiniz şifreler sizi internetinizin güvenliği konusunda koruyacaktır. Bizler de bunun önemini ve nasıl yapılacağını bu yazımızda sizlere anlatmaya çalıştık. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. 

Domain Sorgulama