Blog » Hosting.com.tr » Sizce En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması Hangisi?
Hosting.com.tr

Sizce En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması Hangisi?

Hosting Fiyatları

Mobil bankacılık, finansal işlemleri gerçekleştirmek için bir mobil cihazın kullanılması anlamına gelir. Hizmet, başta bankalar olmak üzere bazı finans kuruluşları tarafından verilmektedir. Mobil bankacılık, müşterilerin ve kullanıcıların kuruma bağlı olarak değişebilen çeşitli işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanır.

Şu anda, mobil bankacılık hücresel mobil uygulamaların geliştirilmesiyle daha kolay hale gelmiştir. Müşteriler artık bakiyelerini kontrol edebilir, banka hesap özetlerini çevrimiçi olarak görüntüleyebilir, transfer yapabilir ve hatta ön ödemeli hizmet satın alımları gerçekleştirebilir.

Mobil Bankacılığın Tarihi

1999 yılında mobil web hizmetlerinin başlatılması ve etkinleştirilmesinden önce, mobil bankacılık metin veya SMS yoluyla yapılıyor ve SMS bankacılığı olarak biliniyordu.

SMS bankacılığı ve mobil web, 2010’dan önce en popüler mobil bankacılık ürünleriydi. iOS veya Android işletim sistemli akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte mobil bankacılık uygulamaları gelişmeye başladı. Müşteriler, bankacılık uygulamalarını daha sofistike arayüzler ve geliştirilmiş işlem yetenekleriyle akıllı telefonlarına indirebilir hale geldi.

Şimdi ise birçok finans kurumu, müşterilerini hesap faaliyetlerinden haberdar etmek, olası dolandırıcılık durumlarını bildirmek, güncellemeler ve hizmet sunumunun sürdürülmesine ilişkin uyarılar göndermek için hem SMS hem de mobil uygulamaları kullanmaya başladı.

Mobil Bankacılık Hizmet Türleri

Mobil Bankacılık Hizmet Türleri

Mobil bankacılık hizmetleri aşağıdaki kategorilere ayrılır:

1. Hesap bilgilerine erişim

Hesap bilgilerine erişim, müşterilerin bir mini hesap ekstresi talep ederek hesap bakiyelerini ve ekstrelerini görüntülemelerine, işlem ve hesap geçmişini gözden geçirmelerine, vadeli mevduatlarını takip etmelerine, kredi veya kart ekstrelerini gözden geçirmelerine ve görüntülemelerine, yatırım ekstrelerine erişmelerine (öz sermaye veya yatırım fonları) ve bazı kurumlar için sigorta poliçelerini yönetimelerine izin verir.

2. İşlemler

İşlem hizmetleri, müşterilerin aynı kurum veya diğer kurumlardaki hesaplara para aktarmasına, kendi hesabına transfer yapmasına, üçüncü şahıslara ödeme yapmasına (fatura ödemeleri gibi) ve diğer uygulamalar veya ön ödemeli hizmet sağlayıcılarıyla işbirliği içinde alışveriş yapmasına olanak tanır.

3. Yatırımlar

Yatırım yönetimi hizmetleri, müşterilerin portföylerini yönetmelerini veya yatırım portföylerinin (vadeli mevduatlar vb.) gerçek zamanlı bir görünümünü elde etmelerini sağlar.

4. Destek hizmetleri

Destek hizmetleri, müşterilerin kredi taleplerinin durumunu kontrol etmelerini, kart taleplerini takip etmelerini ve ATM’leri bulmalarını sağlar.

5. İçerik ve haberler

İçerik hizmetleri, finansla ilgili haberleri ve banka veya kurumun en son tekliflerini size sunar.

Mobil Bankacılık ile İlgili Zorluklar

Mobil bankacılık ile ilgili zorluklardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Kullanılmakta olan cihazının türüne göre erişilebilirlik
  • Güvenlik endişeleri
  • Güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik
  • Kişiselleştirme yeteneği
  • Uygulama dağıtımı
  • Senkronizasyon yeteneklerini yükseltme

Mobil Bankacılığın Önemi

Mobil Bankacılığın Önemi

Mobil bankacılık, tüketicilerin bankacılık hizmetlerine her yerden erişebilmelerini sağlar. İşletmeler ve işletme sahipleri, ödemelerini işlemek için mobil uygulamaları kullanarak ve hatta müşterilerden doğrudan telefon numaralarından para alarak zaman kazanabilir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) arasında bu özellik popülerdir.

Mobil teknoloji sayesinde bankalar, müşteri memnuniyetini korurken operasyonel maliyetlerini azaltabilir. Bir bankanın herhangi bir müşterisinin, bir hesap açmak veya hatta bir uygulamadan ödeme emri gibi bir hizmet talep etmek için uygulamalarını kullanabilmesi gerçeği, daha büyük işlem hacimlerine izin vererek sonunda iş büyümesini teşvik eder.

Mobil Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Mobil Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Finansal kayıtlarınıza her zaman, her yerde erişme yeteneği, mobil bankacılığı çekici kılar. Bir restoranda yemek yerken çekleri yatırabilir, başka birine para gönderebilir ve işlem geçmişinizi kontrol edebilirsiniz. Bu eylemler size bir güvenlik avantajı sağlar. Hesabınızı daha sık izlediğinizde, dolandırıcılığı daha hızlı keşfetme veya harcamalarda yavaşlamanız gerekebileceği zamanları tespit etme şansınız artar.

1. Erişilebilirlik

Hesabınıza istediğiniz zaman mobil bir cihazdan erişebilirsiniz. Bir banka şubesinden farklı olarak, planlı bakım güncellemeleri gibi bazı istisnalar dışında, hesabınızı haftanın yedi günü 24 saat kontrol etmek için bir mobil bankacılık uygulaması kullanabilirsiniz.

2. Kolaylık

Mobil bankacılık zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Mobil bankacılık uygulamanızla bankada yapabileceğiniz herhangi bir işlemi dakikalar içinde sıra beklemeden yapabilirsiniz.

3. Gelişmiş güvenlik

Bankalar, mobil uygulamalarındaki etkileşimleriniz de dahil olmak üzere varlıklarınızı korumak için çok fazla gayret gösterir. Elbette hiçbir şey kusursuz değildir. Ancak, mobil bankacılık güvenliği konusunda endişeleriniz varsa, güvenlik önlemlerini artırmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Bir mobil bankacılık uygulamasında oturum açmak için bir kullanıcı adı ve şifre kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak bankanız ek güvenlik önlemlerine kaydolmanıza izin verir. Örneğin, gerçekten siz olduğunuzu kanıtlamak için iki (veya daha fazla) doğrulama türüne ihtiyaç duyduğunuz çok faktörlü kimlik doğrulama kullanabilirsiniz ya da belirli bir miktarın üzerindeki para transferleri için banka telefonunuza bir kod gönderebilir. Ödemenin geçmesi için, söylediğiniz kişi olduğunuzu doğrulamaya yardımcı olmak için uygulama üzerinden giriş yapmanın yanı sıra kodu da girmeniz gerekir.

Günümüzde mobil cihazlar ve bazı banka uygulamaları, dijital banka hesabınızı korumanın başka bir yolu olarak yüzünüzü veya parmak izinizi tarayarak oturum açmanıza izin verir. Bu ayrıca, telefonunuz kaybolursa, dolandırıcıları dışarıda tutmak için ek bir kilide sahip olacağınız anlamına gelir. Cep telefonunuzu uzaktan da devre dışı bırakabilirsiniz.

4. Kontrol

Bir mobil bankacılık uygulamasını paranızın karşılığını alacağınız bir uzaktan kumanda olarak düşünün. Uygulama, istediğiniz zaman bir çek yatırmanıza ve birine para göndermenize olanak tanıyarak kontrolün tamamen sizde olmasını sağlar.

Mobil Bankacılığın Dezavantajları Nelerdir?

Mobil Bankacılığın Dezavantajları Nelerdir?

Tüm mobil bankacılık uygulamaları iyi çalışmaz. Bu yüzden dijital bankacılık deneyiminizde bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çünkü en iyi uygulamalar bile arada bir kesinti yaşar.

Ayrıca bankalar her zamankinden daha fazla özelliği uygulamaya katmak istedikçe, uygulamalarda gezinmek göz korkutucu olabilir. Siz de bu kullanıcılardan biriyseniz, yüz yüze demolar yapıp yapmadıklarını sormak için bankanıza danışın. Bazı bankalar, müşterilerin dijital bankacılık özelliklerini nasıl kullanacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmak için şubelerine uzman atar.

Mobil bankacılık uygulamalarının bir başka dezavantajı ise, ipotek gibi daha uzun işlemler için destekten yoksun olmasıdır.

En İyi Mobil Bankacılık Uygulamaları

Mobil bankacılık uygulamaları uzun bir yol kat etti. Bir zamanlar, mobil çek ödemesi gibi özellikler son teknoloji olarak görülüyordu. Artık tüketiciler, sorunsuz para transferleri, fatura ödemesi, ATM bulucu ve daha fazlasını mobil uygulamalardan gerçekleştirebiliyor.

Peki şu an en son teknoloji olarak kabul edilen nedir? 

Bazı uygulamalar, farklı finans kurumlarının hesaplarını izlemenize izin verir. Bazıları finansal sağlık ve bütçe oluşturma platformları sunar. Bazıları ise mobil cihazınızı dijital bir cüzdana dönüştürür. 

Mobil bankacılık dünyasında heyecan verici bir dönemdeyiz ve bir banka seçerken mobil teklifler sizin için belirleyici bir faktörse, en iyi bankacılık uygulamalarının bu listesini derledik.

1. Enpara.com

Şubesiz hizmet veren Enpara.com’da mobil uygulama üzerinden bankada yapabileceğiniz tüm işlemleri yapabilirsiniz. Uygulama üzerinden yapacağınız günlük bankacılık işlemleriniz için hiçbir zaman ücret ödemezsiniz, Enpara.com’u en çekici kılan özelliklerden biri budur.

2. Garanti BBVA Mobil

Mobil bankacılık çalışmalarıyla Forrester Research tarafından dünyanın önde gelen 32 bankası arasında en iyi seçilen Garanti Bankası, popüler teknolojileri hızla hayata geçiren bir banka olarak yüksek performansıyla çok fazla tercih ediliyor.

Para transferi, döviz işlemleri, havele, EFT ve fatura ödeme gibi işlemler için kolay bir kullanım sunan Garanti, sesle yönlendirme ve mobil cüzdan gibi özellikleriyle de dikkat çekiyor.

3. CEPTETEB

The Asian Banker tarafından düzenlenen Finansal Teknolojilerde İnovasyon Ödülleri’nde ‘En İyi Mobil Bankacılık Uygulaması Ödülü’ne layık görülen CEPTETEB, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmak için kullanıcılarına birçok kolaylık sağlıyor.

Birkaç basit dokunuşla döviz ve altın hesabı açmanıza izin veren uygulama, transfer işlemleri, fatura, kurum ve belediye ödemeleri gibi işlemleri de kolaylıkla yapmanızı sağlıyor.

Son teknolojileri takip eden banka, kullanıcılarına sunduğu hizmetlerle dijital bankacılık platformları arasında en popüler uygulamalar arasında.

4. İşCep

Ülkemizdeki ilk mobil bankacılık uygulamalarından olan İşCep, İş Bankası’nın mobil bankacılık uygulamasıdır.

İhtiyaç duyacağınız birçok bankacılık işlemini, bulunduğunuz yerden hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirebilmenizi sağlayan uygulama, kullanımı kolay arayüzüyle de kullanıcılarına rahatlık sağlıyor.

Uygulama içinden have, EFT, fatura ödeme gibi işlemler her uygulamada olduğu gibi yapılabiliyor.

Yukarıda sizinle mobil bankacılığın ne olduğunu, avantajlarını, dezavantajlarını, en iyi mobil bankacılık uygulamalarını vb. mobil bankacılıkla ile ilgili merak edebileceğiniz birçok şeyi paylaştık. Siz hangi mobil bankacılık uygulamasını kullanıyorsunuz, yorum bölümünde bize bir sonraki güncellememizde içeriğimize ekleyelim.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments