Mavi Tik Nedir? Instagram ve Twitter’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Mavi Tik Nedir? Instagram ve Twitter'da Mavi Tik Nasıl Alınır?
Hosting Fiyatları

Mavi tik, doğrulanmış bir sosyal medya hesabının yanında görünen mavi rozettir. Sosyal medya dünyasında mavi tik, popülerlik göstergesi olan bir statü sembolüdür. Twitter, Facebook, Instagram vb. birçok sosyal medya platformunda mavi tik almak mümkündür. Sosyal medya platformları, sadece gerçek iseniz, hesabınız aktifse ve kayda değer işler yapıyorsanız, size mavi tik verir.

Instagram’da Mavi Tik Nedir?

En sevdiğiniz Instagram hesap adlarından bazılarının yanında küçük bir mavi onay işareti görmüşsünüzdür. Bu mavi sembol (ortada bir çek işareti bulunan mühür), hesabın Instagram tarafından resmi olarak doğrulandığı anlamına gelir. Bu, Instagram onaylı rozete sahip kişi, marka ve işletmelerin gerçek olduğu anlamına gelir.

Mavi tik, Instagram’da önemli kişilere ve markalara verilir. Bu, sahte hesap ve taklitlerden kaçınmak için gerçekten önemlidir.

Sahte hesaplar, sosyal medyada iyi bilinen hesapları hedef alır ve sahtekarlar, benzerliklerini dikkatsiz takipçileri kandırmak için kullanır. Bu da markanızı ve sosyal medyadaki imajınızı olumsuz etkiler.

Tam da bu nedenlerden dolayı, Instagram doğrulanmış rozeti oluşturdu. Mavi tik, Instagram’da bir özgünlük sertifikasıdır. Takipçilere, hesabın arkasındaki kişinin veya markanın gerçek olduğunu ve güvenilebileceğini gösterir.

Neden Herkes Instagram’da Mavi Tik İstiyor?

Mavi tik, gerçek Instagram hesaplarını doğrulamak için önemlidir, ancak aynı zamanda bir popülerlik sembolüdür. Instagram’da mavi tik’iniz varsa, “dikkate değer” biri olmanız gerekir, değil mi?

Bu nedenle Instagram doğrulaması, büyüyen hesaplar için önemli bir kilometre taşıdır. Bununla birlikte, Instagram’da tam olarak kimin doğrulanmış bir profil aldığını merak ediyorsanız, platform kesin gereksinimleri biraz belirsiz bırakıyor.

Instagram’da Mavi Tik Alabilir Miyim?

Evet alabilirsiniz. Aslında mavi tik’e herkes başvurabilir. Çünkü Instagram, süreci aydınlatmak ve mavi tik için gizli karaborsayı engellemek için Ağustos 2018’de herkese açık doğrulanmış bir hesap uygulaması başlattı. 

Instagram doğrulama başvurusu artık herkese açık. Başvuru yayınlanmadan önce kimse kriterlerin ne olduğunu gerçekten bilmiyordu. Instagram’da mavi tik’i kimin aldığı tam olarak bir muammaydı. Bununla birlikte, platform artık kullanıcılarına doğrulama süreciyle ilgili bazı önemli ipuçları veriyor.

Instagram’da Adım Adım Nasıl Mavi Tik Alabilirsiniz?

Instagram doğrulaması için başvuru süreci gerçekten çok kolay. Sadece aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor:

1. Profilinizi ziyaret edin ve sağ üst köşedeki Menü düğmesine dokunun.

2. Ayarlar simgesine dokunun (küçük bir dişliye benzer).

3. Hesap simgesine dokunun.

4. Alt taraftaki Doğrulama Talebi’ne dokunun.

5. Tam adınızı, profesyonel adınızı ve kategorinizi girin.

6. Kimliğinizin veya iş belgelerinizin bir resmini yükleyin.

7. Başvurunuz tamamlandığında Gönder’e tıklayın.

Kimliğinizi eklediğiniz bölümü okuduğunuzdan emin olun. Bir işletme veya marka için doğrulama talep ediyorsanız, adınızı ve doğum tarihinizi (ehliyet, pasaport veya nüfus cüzdanı gibi) açıkça belirten bir resmi kimliğe, vergi beyannameleri veya elektrik faturası gibi iş belgelerine ihtiyacınız olacaktır.

İşte bu kadar!

Instagram, talebinizi incelediğinde size haber verecektir.

Instagram’da Mavi Tık Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Hesabınızın doğrulanması için Instagram’ın beklentileri aşağıdaki şekildedir:

Instagram’ın Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları’na uyun

Özgün olun – Hesabınız ister bir kişiyi, ister bir işletmeyi veya bir markayı temsil ediyor olsun, olduğunuzu söylediğiniz kişi olmalısınız.

Benzersiz olun – Kişi veya işletme başına yalnızca bir hesap doğrulanabilir.

Eksiksiz olun – Profiliniz eksiksiz olmalı. Yani bir biyografiniz, profil fotoğrafınız ve akışınızda en az bir gönderi olmalı.

Dikkat çekici olun – Hesabınız iyi bilinen, çok aranan bir marka, kişi veya işletmeyi temsil etmelidir.

Ayrıca, fotoğraflı bir resmi kimlik ve / veya ilgili iş belgeleriyle kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir.

Instagram’da Mavi Tik’e Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

İmrenilen mavi tik, popülerliğin yanı sıra gerçekten bir şey ifade ediyor mu?

Kesinlikle ediyor!

Instagram’da doğrulanmak, Instagram’daki pazarlama çabalarınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Mavi tik’in avantajlarından bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Instagram’da doğrulanmak güven oluşturur 

Mavi tik, takipçilerinize gerçek olduğunuzu ve hesabınıza güvenilebileceğine dair güvence verir.

2. Hikayelerde Instagram bağlantısına erişim sağlar

Doğrulanmış hesaplar, Instagram hikayelerine bağlantı ekleyebilen ilk kişilerdi. Doğrulama olmadan, özelliğe erişmek için en az 10.000 takipçiye ihtiyacınız olacak.

3. Marka bilinirliği oluşturur

Daha önce de söylediğimiz gibi, mavi tik dünyaya önemli biri olduğunuzu söyler. Mavi tik ile insanlar kim olduğunuzu ve neyle ilgili olduğunuzu öğrenir.

Instagram’da Mavi Tik Almanıza Yardımcı Olacak Bazı İpuçları

1. Instagram Biyografinizi Tamamlayın

Instagram doğrulamasının temel gereksinimlerinden biri eksiksiz bir Instagram profilidir. Bu yüzden biyografinizin tamamen doldurulduğundan, bir profil fotoğrafı içerdiğinden ve hesabımızda en az bir gönderi bulunduğundan emin olun.

2. Haberlerde Çıkın

Instagram hesaplarını doğrulamayı uman kişilerin diskalifiye olmasının asıl sebebi, haber değeri taşımıyor olmasından kaynaklanıyor. Her Instagram hesabı, birden fazla haber kaynağını kontrol eden bir Instagram çalışanı tarafından manuel olarak doğrulanır. Bu yüzden hesabınız iyi bilinen, çok aranan bir kişiyi, markayı veya varlığı temsil etmelidir. Birden çok haber kaynağında yer alan hesaplar incelenir. Bu yüzden basın bültenleri göndererek ve yerel haber ajanslarıyla bağlantı kurarak adınızın haberlerde yer almasını sağlayın.

3. İnternetteki Varlığınızı Son Derece Aranabilir Olacak Şekilde Tasarlayın

Hesabınız yalnızca Instagram’a bağlıysa, muhtemelen doğrulanmazsınız. Bununla birlikte, adınızın etrafında dikkate değer bir varlık oluşturabilirsiniz.

Nasıl mı?

Web sayfanızda, sosyal medya profillerini görünecek şekilde optimize edin. Diğer sitelere konuk olun ve benzer bloglarda, podcast’lerde ve videolarda yer alın.

4. Instagram Takipçi Sayınızı Büyütmeye Devam Edin

Instagram’ın doğrulanması için gerekli takipçi sayısı olmamakla birlikte, daha yüksek sayıda takipçiyle kesinlikle daha dikkat çekici görünürsünüz.

Adınızın yanında mavi bir onay işareti alma olasılığınızı artırmak için erişiminizi artırmaya ve bağlı takipçilerinizi büyütmeye devam edin.

Twitter’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

Twitter, mavi tik ile ilgili her şeyi başlatan ilk sosyal medya platformudur. Hatta Facebook ve Instagram ile karşılaştırıldığında, Twitter’da mavi tik almak oldukça basittir. Tek yapmanız gereken, hesabınızda önemli bilgilerin eksik olmadığından emin olmaktır.

Ardından, web’deki birkaç örnek URL ile markanızın değerini kanıtlayabilirsiniz. Fakat tüm bunları yapacak olsanız bile, Twitter hesap doğrulaması şimdilik beklemede.

Twitter’ın konu ile ilgili sitesinde yaptığı açıklama şu şekildedir: “2021 yılının ilk aylarında, onaylamayı herkese açık yeni bir başvuru süreci içerecek şekilde yeniden başlatmayı planlıyoruz. Şu an için onaylama başvurusunda bulunmanın hiçbir yolu yoktur.”

Mavi Tik İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Normal bir kişi Instagram’da mavi tik alabilir mi?

Instagram’da mavi tik almak için herkes başvuru yapabilir. Ancak Instagram, kimin doğrulandığı konusunda herkesin bildiği gibi seçicidir. Kişi veya işletme başına yalnızca bir hesabınızı Instagram’da doğrulayabilirsiniz.

2. Instagram’da mavi tik almak için kaç takipçiye ihtiyacım var?

Instagram doğrulaması için belirli bir takipçi sayısı gerekli değildir. Fakat, çok takipçiye ve az erişime sahip olanlar en çok kaybedecek olanlardır. Bununla birlikte, başvuruda bulunmanın bir zararı yoktur ve onaylanırsanız çok şey kazanabilirsiniz.

3. Instagram’da 1000 takipçi ile mavi tik alabilir miyim?

Evet alabilirsiniz. Kaç takipçiye sahip olduğunuz önemli değildir. Ancak bu özelliği almak istiyorsanız, en az 10.000 takipçinizin olması gerekir.

4. Ünlü olmadan Instagram’da mavi tik alabilir miyim?

Evet, alabilirsiniz. Ünlü olmasanız bile Instagram’da doğrulanmanın yolları var, herkes mavi tik alabilir. Niteliklerin karşılanması biraz zor olsa da, listedeki her bir öğeyi karşılayarak bu onay işaretini kazanmanız yine de tamamen mümkündür.

Domain Sorgulama