Mail Hosting Nedir? E-Posta Barındırma Servisi

Mail Hosting Nedir? E-Posta Barındırma Servisi
Hosting Fiyatları

E-posta, bir kişi veya işletme tarafından iletişim veya pazarlama amacıyla kullanılan çok önemli bir araçtır. Bu araçlardan Gmail ve Yahoo gibi bazı e-mail hosting çözümlerinin kullanımı ücretsizdir ve birçok işletme, iş operasyonlarını optimize etmek için bu ücretsiz çözümleri kullanır. Küçük bir işletme iseniz, ücretsiz bir e-posta web barındırma hizmeti almak size yardımcı olabilir, ancak büyüyen işletmeler için ücretsiz e-posta hizmetleri, özellikle güvenilik için yeterli değildir.

Mail Hosting Nedir?

Mail hosting, temel olarak, e-posta’larınız için sunucu görevi gören bir hizmettir. Alan adınıza bağlı e-posta adresinizin gelen kutusuna bir e-posta aldığınızda, ileti genellikle web üzerinden yönlendirilir ve alıcının (e-posta barındırma) sunucusunda saklanır. Sunucunun yöneticisi daha sonra hangi işlemin yapılması gerektiğini belirler, yani istekleri yeniden yönlendirir, spam filtreleri oluşturur ve alıcının kara listesini kontrol eder.

E-postayı barındıran bir sunucu, başka bir ana bilgisayar tarafından yönetilen bir sunucu, web sitenizin içeriğini barındıran sunucu veya aynı barındırma sağlayıcısı tarafından çalıştırılan iki ayrı sunucu olabilir.

Mail Hosting Nasıl Çalışır?

Mail Hosting Nasıl Çalışır?

Mail hosting ile, yalnızca e-postalarınızı barındıracak bir sunucu elde etmekle kalmaz, aynı zamanda işinizi daha iyi ölçeklendirmek için ek çözümlere de ulaşırsınız. Bu çözümler, güvenli kimlik doğrulama, e-posta’larınızı yeniden yönlendirilme, kullanıcı alanı adlarının yönetimini ve daha fazlasını sağlayan premium özellikleri içerir.

Bir e-posta servis sağlayıcısı, e-posta sunucunuz ile alıcının e-posta sunucusu arasında güvenilir bağlantı görevi gören bir sunucu sağlar. Bir e-posta gönderdiğinizde, e-posta’nızın sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini ve taşınmasını sağlamak için iki sunucu arasında yönlendirilir. Bu, e-posta’larınıza daha fazla güvenlik katarak, spam ve virüs risklerini ortadan kaldırır. E-posta barındırma ile, hassas bilgileri e-postalar üzerinden gönderirken ek bir güvenlik katmanına sahip olursunuz, bu da veri ihlalleri veya hırsızlık riskini en aza indirir. Profesyonel e-posta sunucuları, veri aktarımının tamamen şifrelenmesini sağlar ve yetkisiz bir tarafın bunlara erişmesine engel olur.

Ek olarak, profesyonel mail hosting ile her zaman daha iyi bir çalışma süresi sağlarsınız. Bu sayede kritik iletişim hatalarından kaçınabilir, hızlı ve zamanında iletişim kurabilirsiniz.

Mail Hosting Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Mail Hosting Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İşiniz büyümeye başladığında, ücretsiz e-posta hizmetleri ihtiyaçlarınızı karşılamak için yetersiz kalır. Tam da bu noktada ücretli e-posta hizmetlerinden birine geçmek isteyebilirsiniz.

Kararınız bu yöndeyse, mail hosting çözümünün en önemli avantajlarını incelemeye geçebiliriz:

1. Daha Profesyonel Görünmenize Yardımcı Olur

Mail hosting, e-posta’larınızın daha profesyonel görünmesini sağlamaya yardımcı olur. Özel bir alan adıyla bir e-posta kullandığınızda, daha profesyonel görünürsünüz ve insanlar e-posta içeriğinizi daha güvenilir olduğunu düşünür. Daha profesyonel görünmenin yanı sıra, şirketinizin markalaşmasına da yardımcı olur.

2. Güvenlidir

Güvenli mail hosting hizmetleri, posta sunucularınızı endüstri standardı veri şifrelemesini yapacak şekilde hazırlar. Hesabınızda oturum açtığınızda, siz oturumu kapatana kadar sunucudan gönderilen verilerin şifrelenmesini sağlar. Bazı e-mail hosting şirketleri genellikle posta sunucularını web posta oturumunuz boyunca etkin olan 128 bit şifreleme ile donatır. Bu, temelde sunucudan gönderilen verilerin şifrelenmiş olduğu anlamına gelir (onaylanmış bir güvenlik protokolüdür). Gizli mesajlarınızın herhangi bir şekilde ele geçirilmeyeceğini veya tehlikeye atılmayacağını garanti eder. E-posta barındırma, hassas verilerinizin gerçekten güvende olmasını ve korunmasını sağlar.

3. Yeterli Depolama Sağlar

Bir e-posta barındırma planı satın aldığınızda, büyük olasılıkla yeterli depolama alanı elde edersiniz. Şirketlerin esnek e-posta barındırma planları olduğu için kolay yükseltmelerle gerekirse daha fazla depolama alanına sahip olabilirsiniz. Bu hizmeti sunan hizmet sağlayıcıları, kullanıcılarının yeterli depolama alanına sahip olacağını garanti eder. Tüm barındırma sağlayıcılarının depolama alanı yüzlerce e-posta’yı depolamak için yeterlidir. Esnek bir e-mail hosting planı, kullanıcıların depolama alanı sınırını azaltmasına veya artırmasına olanak tanır. E-posta barındırmanız için ayrıca özelleştirilebilir depolama alanı da edinebilirsiniz. 

Ödemesini yaptığınız plana göre, depolama alanınız, gigabayt veya megabayt kapasiteli olabilir. Bir MB depolama alanı, binlerce e-posta mesajını saklamak için yeterlidir.

4. Gelişmiş Spam ve Virüs Koruma Sağlar

Mail hosting servislerinin en iyi yanı, bunların spam ve virüs filtreleme özellikleriyle birlikte gelmesidir. Bir e-posta barındırma hizmeti sağlayıcısı genellikle spam postaların her zaman posta kutusunun dışında kalmasını sağlar.

5. Geliştirilmiş Performans Sunar

Mail hosting kullanmak, kuruluşunuzun içindeki veya dışındaki müşterilerinizle ve tedarikçilerinizle sorunsuz bir şekilde etkileşime girebileceğiniz için şirketinizin üretkenliğinin en üst düzeyde olmasını sağlar.

6. Premium Özellikleri Kullanmanıza İzin Verir

Bir e-posta hosting hizmetinin en önemli özelliklerinden biri adres defteri, Outlook vb. mail programları ile uyum, 7/24 müşteri hizmetleri, kesintisiz destek vb. bu özelliklerden sadece bazılarıdır.

Ücretli ve Ücretsiz Mail Hosting

Ücretli ve Ücretsiz Mail Hosting

Ücretsiz e-posta hizmeti, e-posta istemcileri (IMAP, web webmail ve POP) aracılığıyla e-posta iletilerini almanıza, göndermenize ve yönetmenize olanak tanır. Bu tür hesaplara örnek olarak Yahoo ve Gmail’i verebiliriz.

Avantajları

 • Küçük işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli depolama alanına sahiptir.
 • Sözleşme veya taahhüt gerektirmez.

Dezavantajları

 • E-posta adresleri alan adıyla kullanılamaz.
 • Kapalı / sayfa içi reklamlara izin verir.
 • Kapalı / sayfa içi reklamlara izin verir.
 • Profesyonel bir görünümden uzaktır.
 • Müşteri desteği sağlamaz.
 • Zayıf güvenlik protokollerine sahiptir.

Ücretli e-posta hizmeti, herhangi bir işletmenin gereksinimlerini karşılayacak özellikleri sağlar. Bu tür hizmetlerden en iyi şekilde yararlanmak için, e-posta barındırıcınız tarafından sağlanan e-posta hizmeti aşağıdaki özellikleri içermelidir:

 • IMAP / POP3 hizmetleri
 • Alan adları için e-posta adresleri ayarlama seçeneği. Bu, işletmenizin markasını çevrimiçi desteklemesine yardımcı olur.
 • Geniş depolama alanı
 • Otomatik yanıtlayıcı, takma ad ve iletici kullanımı
 • Spam filtreleri ve antivirüs programı
 • Beyaz ve kara liste
 • E-posta güvenlik önlemleri (e-posta barındırıcınız mevcut güvenlik tehditleri konusunda güncel olmalıdır)
 • E-posta kimlik doğrulama şemaları, yeniden yönlendirme, çoğaltma ve filtreleme
 • Ortak çalışma araçları
 • Esnek ve uygun ücretlerBirden çok cihaz arasında e-posta senkronizasyonu (akıllı telefon, favori e-posta istemcisi ve webmail)

İşletmeniz Neden Mail Hosting’e İhtiyaç Duyar?

Mail hosting ile ilgili göz önünde bulundurmanız gereken iki kritik faktör vardır: Marka kimliği ve güvenlik.

Güçlü bir marka kimliği oluşturmak, hızla büyüyen dijital dünyada bir etki yaratmak için çok önemlidir. Neredeyse tüm endüstri ve işletmeler dijitalleşirken, fark edilmek için harika ürün ve hizmetlerden daha fazlası gerekir. Müşteriler, tanıdıkları ve etkileşime girdikleri markalara güvenirler. E-posta barındırma ile, başından itibaren profesyonel ve fark edilebilir bir etki yaratabilirsiniz.

Güçlü marka kimliği oluşturmaktan daha da önemlisi ise, güvenliktir. Müşteriler güvenliğe değer verir. Hatta tam güvenlik sunan markalara daha fazla değer verir. Bu yüzden bir işletme olarak, iletilen bilgi ne kadar hassas olursa olsun, güvenli ve emniyetli kalmasını sağlamak zorundasınız. Bu, işletmeniz için güvenilirlik oluşturmanıza yardımcı olur. Profesyonel e-posta hizmeti sağlayıcıları tarafından sunulan e-posta şifreleme, e-postalar aracılığıyla iletilen tüm verilerin güvende kalmasını ve yetkisiz kişilerin bu bilgilere ulaşmasını engeller.

İşletmeniz için kurumsal e-mail hosting hizmeti satın almak isterseniz, hosting.com.tr, farklı ihtiyaçları karşılamak için farklı e-mail hosting planları sunar. Bu sayede geniş bir depolama alanı, üst düzey güvenlik, mobil uyumlu çözümler ve çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Domain Sorgulama