Linux Hosting Nedir? Kimler Kullanmalıdır? Linux Hosting vs. Windows Hosting

Hosting Fiyatları

Sunucunuz için doğru platformu seçmek söz konusu olduğunda birçok seçenek mevcuttur, ancak en popüler iki seçenek Linux ve Windows sunuculardır.

Linux, kararlılığı, güvenliği ve esnekliği ile tanınan, serbestçe kullanılabilen açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Bu yüzden geliştiriciler ve sistem yöneticileri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Linux Nedir?

Linux, 1991 yılında dünyanın en yaygın kullanılan işletim sistemi haline getiren Linus Torvalds tarafından yaratılan bir işletim sistemidir. General Public License (GPL) altında çalışır ve çeşitli kuruluşlar Linux dağıtımları geliştirir. 

Linux, sistem uygulamalarını çalıştırmak için çok fazla kaynağa ihtiyaç duymayan (Windows ile karşılaştırıldığında) açık kaynaklı, hafif bir işletim sistemidir. Dolayısıyla, donanım kararlılığı istiyorsanız, en iyi sunucu işletim sistemi Linux olacaktır. 

Linux’un sunucu işletim sistemi olarak popüler olmasının bir diğer önemli nedeni de, işletim sistemini kullanmak için ödeyeceğiniz ücrettir. Birçok Linux dağıtımının kullanımı ücretsizdir ve destek, güvenlik ve mükemmel performans elde etmenizi sağlar.

Linux sunucularla ilgili sınırlamalar, dik öğrenme eğrisi ve iş operasyonlarınız için kullanabileceğiniz üçüncü taraf yazılımlarla uyumluluk sorunlarıdır.

Linux Hosting Nedir?

Linux hosting, Linux işletim sistemi üzerinde çalışan bir web hosting türüdür.  

Linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir, yani herkes bu hosting türünü kolayca kullanabilir, değiştirebilir ve paylaşabilir. Ayrıca, işletim sisteminin kullanımı ücretsiz olduğundan, web hosting sağlayıcıları Linux hosting’i diğer türlere kıyasla daha düşük bir fiyata sunar. 

Çoğu paylaşımlı hosting hizmeti, işletim sistemi olarak Linux kullanır. Bununla birlikte, LAMP paketi tercih edilen bir web sunucusu yapılandırmasıdır, çünkü açık kaynaklıdır ve internetteki çoğu uygulama için çalışır.

Linux Hosting Paketlerinin Avantajları 

Web sitenizi Linux hosting üzerinde barındırmanın birkaç temel avantajı vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Kullanım kolaylığı

Modern geliştiriciler için Linux harika ve modern bir platformdur. Windows ve Apple’ın katı işletim sistemlerinin aksine esnek bir sistemdir. Linux sisteminin modülerliği, en çok ihtiyaç duyduğunuz çözümü tasarlayabileceğiniz anlamına gelir. 

Programcılar sıfırdan çözümler oluşturabilir ya da kaynak koduyla oynayabilir. Tek kural, yarattıkları türevlerin açık kaynaklı ve ücretsiz olması gerektiğidir.  

2. Çok yönlülük

Linux sadece yeni cihazlar için kullanışlı bir işletim sistemi değil, aynı zamanda eski cihazlar için de değer sunar. Eski bir bilgisayarınız varsa, en eski sisteminizde bile çalıştıracak bir şeyler mutlaka bulabilirsiniz. Yani, unutulmuş bir donanımı yeniden canlandırabilirsiniz. Bu, birçok işletme için önemli olmasa da, programcıların bilgilerini genişletmeleri için harika bir yoldur.  

3. Güvenlik

Sizi tüm yazılım saldırılarına karşı tamamen koruyabilecek bir işletim sistemi mevcut değildir. Ancak Linux bugüne kadar birçok büyük siber saldırıdan büyük ölçüde zarar görmemiştir. Açık kaynak özelliği, güvenlik açıklarının kolay ve hızlı bir şekilde bulunup düzeltilebileceği anlamına gelir.  

Windows ve Apple işletim sistemi dünyasında dev olmaya devam etse de, bu onları siber suçlular için bir hedef haline getirmektedir.  

4. Lisanslama gerekmez

Linux açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğundan ve pahalı bir lisans ücreti gerektirmediğinden, uygun maliyetli bir sunucu örneği çözümüne ihtiyaç duyan küçük kuruluşlar ve ticari girişimler için uygun bir seçenektir.  

5. Maliyet etkinliği

Linux veya Debian, CentOS veya Ubuntu gibi yönetilen Linux dağıtımlarına dayalı sunucular, açık kaynak kökenleri nedeniyle sınırlı kurulum maliyetleri içerir. MySQL, PHP ve Zen Cart gibi uygulamalar Linux tabanlı bir sunucu örneği ile kolayca entegre olarak işletmelerin katlandığı maliyetleri daha da azaltır.    

6. Açık Kaynak 

Linux açık kaynaklıdır ve neredeyse tüm dağıtımları da açık kaynaklıdır. Kodun tamamı herkes tarafından kullanılabilir ve lisans anlaşmalarına göre özelleştirilebilir. Kodda kolayca bir değişiklik oluşturabilir, yeni ve faydalı güncellemeler gönderebilir, başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Linux Hosting Paketlerinin Dezavantajları 

Web sitenizi Linux hosting üzerinde barındırmanın avantajlarının yanında dezavantajları da vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Öğrenme eğrisi

Komut satırı arayüzlerine ve çeşitli yazılım uygulamalarına aşinalık gerektirdiğinden, öğrenme eğrisi Windows’a kıyasla oldukça dik olabilir.

2. Uyumluluk

Bazı yazılım uygulamaları işletim sistemiyle uyumlu olmayabileceğinden uyumluluk bir sorun olabilir.

3. Destek

Linux geniş ve aktif bir kullanıcı tabanına sahip olsa da, sağladığı destek seviyesi, özellikle ticari yazılım uygulamaları için Windows’tan farklı olabilir.

4. Donanım desteği

Tüm donanım ve yazılım bileşenlerini desteklemeyebilir, bu da işletmelerin uyumlu çözümler bulmasını zorlaştırır.

Linux, işletmeler için sayısız fayda sağlayabilecek son derece sağlam ve güvenli bir seçenektir. Daha zorlu bir öğrenme eğrisine ve sınırlı yazılım uyumluluğuna sahip olsa da, özelleştirme, güvenlik ve istikrar avantajları onu mükemmel bir seçim haline getirir.

Linux Hosting vs. Windows Hosting Arasındaki Farklar, Hangisini Kullanmalı? 

Linux’un Windows’a tercih edilmesinin birçok nedeni var. Bunlardan en önemlilerinden biri güvenliktir. Çünkü BitLocker saldırılarının çoğu Windows cihazlarını hedef alır, bunun en önemli nedeni masaüstü sistemlerin hakimiyetidir. Ancak Linux’ta durum böyle değildir. Unix’teki hak yönetimi özelliği, Linux sunucularını güvenli hale getirir; bu özellik yalnızca yöneticilerin belirli dizinlerde ve uygulamalarda değişiklik yapmasına izin verir. 

Windows yerine Linux’u tercih etmek için birkaç neden daha vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir: 

  • Linux, yaygın webmaster seçenekleri olan Python, CGI, Pearl ve PHP’nin kullanımına olanak sağlar.  
  • Linux, en istikrarlı web hosting seçeneklerinden biri olarak kabul edilir ve ücretsiz olarak kullanılabilen WordPress hostingden daha fazla özellik sunar. Buna karşılık, Windows sunucuları, veri tabanları, web ve dosya sunucularını kullanan ve çalışan birçok görev olduğunda kararsız hale gelebilir.  
  • Windows hosting ve Linux hosting arasındaki bir diğer önemli fark da kullandıkları teknolojidir. İlk olarak, Windows özellikle sunucuları çalıştırmak ve yönetmek için Microsoft yazılımını kullanırken, Linux özel yazılım kullanır. İkinci olarak, Windows, Linux çeşitli programlama dillerini desteklerken ustalaşılması gereken ASP.NET programlama dilini destekler.

1. Performans

Linux sunucularının Windows’a kıyasla benzersiz performansı bilinen bir gerçektir. Aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilir ve minimum kaynakla daha fazla yükü kaldırabilir. Windows server, her iş parçacığı için ayrı bir işlem oluşturan daha ağır bir işlem modeli kullanır ve bu da daha yavaş bağlam geçişine neden olur.

Diğer bir faktör de sistem kaynaklarını optimize etme yeteneğidir. Unix destekli işletim sistemi, sistem performansından ödün vermeden büyük miktarda veriyi işleyebilen daha verimli bir dosya sistemine sahiptir. Windows server, eş zamanlı istekleri işlerken verimliliği artıran Thread Pooling gibi iyileştirmelerle son yıllarda önemli adımlar atmıştır. Ayrıca, Performance Monitor ve Resource Monitor gibi yerleşik optimizasyon araçları sistem performansının gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlar.

Web sunucusu performansı söz konusu olduğunda, açık kaynaklı sistemler, daha iyi yanıt süreleriyle daha fazla sayıda eşzamanlı bağlantıyı işleme yetenekleri açısından Windows destekli sunuculardan daha iyi performans gösterir. Ayrıca daha ölçeklenebilirdir ve performans düşüşü olmadan daha büyük trafik hacimlerini idare edebilir. Windows Server’da IIS 10’un piyasaya sürülmesiyle çok sayıda eşzamanlı isteği işleme kabiliyeti artmış olsa da, platform genel web sunucusu performansında hala Linux’un gerisinde kalmaktadır.

Linux’un genellikle daha hızlı olduğu düşünülse de, yalnızca Windows platformunda bulunan belirli özellik ve uygulamalara ihtiyaç duyan işletmeler için Windows tabanlı sunucular daha iyi bir seçenek olabilir.

2. Güvenlik

Linux, siber güvenlik uzmanları arasında üst düzey sistem güvenliği için popülerliğini korumaya devam etmektedir. Bunun nedeni, geniş bir geliştirici topluluğunun güvenlik açıklarını hızlı bir şekilde tespit etmesine ve düzeltmesine olanak tanıyan açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasıdır.

Linux işletim sistemi modüler mimarisi sayesinde kötü amaçlı yazılım ve virüslere karşı daha az hassastır, bu nedenle bileşenler ayrı ayrı izole edilebilir ve güvence altına alınabilir. Bu, kötü amaçlı yazılımların yayılmasını ve hasara neden olmasını daha zor hale getirir.

Windows tabanlı sistemler yaygın kullanım ve popülerlikleri nedeniyle saldırılara daha açıktır. Bilgisayar korsanları genellikle işletim sistemindeki güvenlik açıklarını bulmak için bu sunucuları hedef alır. Bileşenleri sıkı bir şekilde entegre edilmiştir ve izole edildiğinde daha az güvenlidir.

Microsoft, Windows Server’ı tehditlere karşı savunmak için Windows Defender, BitLocker, PowerShell ve Active Directory gibi çeşitli yerleşik güvenlik özellikleriyle donatarak sunucu güvenliğine önemli yatırımlar yapmıştır.

Linux tarafından desteklenen sunucular da erişim kontrol listeleri, güvenlik duvarları ve SELinux gibi çeşitli yerleşik güvenlik özelliklerine sahiptir. Bu özellikler yetkisiz erişim ve saldırılara karşı ek koruma katmanları sağlar.

Linux genellikle daha güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, uygun yapılandırma ve bakım ile Windows sunucuları etkili bir şekilde güvence altına alınabilir.

3. Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı arayüzü (UI), kullanıcı deneyiminin kalitesini belirlemede kritik bir faktördür. Windows, grafiksel masaüstü, görev çubuğu ve başlat menüsü ile tamamlanan tanıdık ve kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Linux işletim sistemi, kullanıcıların karmaşık komutları ve komut dosyalarını kolaylıkla ve verimli bir şekilde yürütmelerini sağlayan daha özelleştirilebilir bir komut satırı arayüzü (CLI) sunar. Bu özelleştirme, kullanıcıların sistemi kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlamalarına olanak tanır, ancak Linux’a alışkın olmayanlar için kafa karıştırıcı da olabilir.

Windows uzun süredir kişisel bilgisayarlar için baskın işletim sistemi olmuştur. Sonuç olarak, kullanıcıları açık kaynaklı yazılım kullananların erişemeyeceği çok çeşitli yazılım ve araçlara erişebilmektedir.

Linux’un popülaritesi son yıllarda artmıştır ve birçok yazılım satıcısı artık ürünlerinin Linux sürümlerini sunmaktadır. Ücretsiz olarak kullanılabilen açık kaynaklı yazılımlar yaratan geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir.

Unix tabanlı sunucular yeniden başlatma gerektirmeden uzun süre çalışabilir, bakım ve güncellemeleri zahmetsizce yapabilir. Monolitik mimariye sahip sunucular, çökmelere ve kesinti süresine ve veri kaybına yol açabilecek diğer sorunlara karşı savunmasızdır.

Linux ve özelleştirme seçenekleri konusunda rahat olan kullanıcılar, ihtiyaçları için en uygun seçim olduğunu düşünebilirler. Buna karşılık, daha tanınabilir bir arayüz ve daha fazla yazılım seçeneğini tercih edenler Windows’u seçebilir.

Linux Windows
TanımLinux, Linux çekirdeği etrafında oluşturulmuş açık kaynaklı bir yazılımdır.Windows, Microsoft’un bir ürünüdür ve bir grup sunucu işletim sistemi için bir markadır.
MimariLinux sunucu bir biçimde bir kombinasyon olarak kabul edilir. Linux dağıtımı olarak adlandırılır ve masaüstü ve sunucu için kullanılabilir.Windows server, Microsoft tarafından geliştirilen bir dizi işletim sistemidir.
Fiyat FarkıMaliyet bir Windows sunucusuna kıyasla daha düşüktür, ancak bir cPanel kontrol panelini tercih ettiğinizde lisans maliyetleri söz konusudur.Bu işletim sisteminin kurulumu sırasında büyük bir lisans ücreti dahil edilir. Bu durumda, son kullanıcı kullanım için lisansları satın almalıdır.
Kullanıcı DeneyimiKomut satırında çalışmaya dayanır. Bu yüzden deneyimli bir Linux yöneticisi ile çalışmayı gerektirir.Grafiksel Kullanıcı Arayüzüne dayanmaktadır. Bu, Windows’u Linux’tan daha ilginç ve kullanıcı dostu yapar. Daha az teknik bilgiye sahip yeni başlayanlar bile kolayca kullanabilir.
GüvenlikLinux kötü amaçlı yazılımlardan ve siber saldırılardan korunur. Kullanıcılara temel sistem ayarlarına erişim izni verilmediğinden, herhangi bir güvenlik ihlali hızlı bir şekilde tespit edilir ve çözülür.Daha fazla kullanıcı etkileşimli olan Windows, virüslere, kötü amaçlı yazılımlara ve siber saldırılara daha yatkındır.
DestekSık sorulan tüm sorular topluluk tarafından yanıtlanmaktadır.Dokümantasyon ile uzun süreli topluluk desteği. Ancak, Linux ile karşılaştırıldığında maliyetlidir.
Veri Tabanı DesteğiMySQL, MariaDB, PostgreSQL, SQLiteMicrosoft Access, Microsoft SQL, SharePoint
Komut Dosyası DesteğiPerl, PHP, Python ve diğer Unix dilleriASP, ASP.NET
GUIÖzel bir GUI yerine bir Komut Satırı Arayüzü (CLI) kullanılır.Entegre bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI).
ÖlçeklenebilirlikLinux sunucular, teknik uzmanlık gerektiren büyük ölçekli uygulamaları kolayca idare edebilir ve yüksek oranda ölçeklenebilir.Windows sunucularının ölçeklendirilmesi kolay değildir ve yalnızca kurumsal ölçekli uygulamaları idare edebilirler.

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çoğu durumda Linux, web hosting ortamları için daha iyi bir işletim sistemi olacaktır. Ancak bu, hosting gereksinimlerinize göre dikkatlice değerlendirilmesi gereken karmaşık bir sorudur. Uzmanlar Windows’u yalnızca Windows hosting’e ihtiyacınız olduğunda önerir.

İster Windows ister Linux hosting istiyor olun, mümkün olan en iyi hosting sağlayıcısını seçmeniz gerekir. Bu, sitenizin ziyaretçileriniz için her zaman kullanılabilir olmasını sağlar, böylece tüm web sitesi hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

1. Sunucu Güvenilirliği

Yüksek çalışma süresi garantisi olan bir web hosting sağlayıcısı arayın. Bu, web sitenizin müşterileriniz için her zaman kullanılabilir olmasını sağlar.

2. Destek

Kapsamlı teknik destek ve belgeler sunan bir web hosting sağlayıcısı arayın.

3. Maliyet

Hosting planının maliyetini ve alan adı kaydı ve SSL sertifikaları gibi ek ücretleri göz önünde bulundurun.

4. Ölçeklenebilirlik

İşletmeniz büyüdükçe ölçeklenebilirlik sunan bir web hosting sağlayıcısı arayın.

5. Güvenlik

Güvenlik duvarları, antivirüs ve SSL sertifikaları gibi web hosting sağlayıcısı tarafından sunulan güvenlik özelliklerini göz önünde bulundurun.

Sonuç olarak, doğru web hosting sağlayıcısını seçmek, işletmenizin web sitesinin başarısı için çok önemlidir. Kararınızı verirken bütçenizi, teknik gereksinimlerinizi ve hem Linux hem de Windows hosting’in artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun. Doğru web hosting sağlayıcısı ile web sitenizin güvenilir, güvenli ve müşterileriniz için her zaman erişilebilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Şirketiniz ve Web Siteniz için Güvenilir Linux Hosting Sağlayıcısı Seçin

Hosting.com.tr’nin sunmuş olduğu Linux hosting hizmetlerinde 4 CORE CPU (%400) ve 4 GB RAM sistem kaynakları mevcuttur ve sınırsız sayıda internet sitesi barındırabilirsiniz. Sahip olduğu kaynaklar ile birçok siteyi yüksek performansla çalıştırabilirsiniz.

Sahip olduğu cageFS sistemi, internet sitenizi sunucuda bulunan diğer sitelerde yaşanabilecek tüm olumsuzluklardan korur.

Linux hosting paketlerimizde ilgili satın alma, yenileme veya site taşıma işlemleri başta olmak üzere aklınıza gelen her türlü soru için satış ekibimize ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. 

Domain Sorgulama