Küçük İşletmeler İçin Trafik ve Satış Artıracak SEO Çalışmaları

Küçük İşletmeler İçin Trafik ve Satış Artıracak SEO Çalışmaları
Hosting Fiyatları
Küçük İşletmeler İçin Trafik ve Satış Artıracak SEO Çalışmaları

Küçük işletmeler için bir SEO stratejisi oluşturmak zaman, araştırma ve yatırım gerektirir. Zaman ve araştırma konusunda kendinize güveniyorsanız, sizi tek zorlayacak şey yatırım olabilir. Çünkü küçük işletmelerin yüzde 80’inden fazlası nakit akışı sorunları nedeniyle dijital pazarlama çalışmalarında başarısız oluyor. Ancak sadece buna takılıp hiçbir şey yapmamak işletmenize zarar verecektir. 

Neden mi?

Çünkü SEO gibi çok fazla maliyet harcamadan uygulayabileceğiniz dijital pazarlama stratejilerini de bu süreçte göz ardı edebilirsiniz. SEO, hedef müşterilere ulaşmak ve görünürlüğü artırmak için çok önemlidir ve SEO’nun büyük paralara mal olması gerekmez. En küçük işletme bile, küçük bir bütçeyle kaliteli bir SEO stratejisi oluşturmak için çeşitli etkili tekniklerden ve araçlardan yararlanabilir.

SEO Küçük İşletmeler İçin Neden Çok Önemlidir?

SEO Küçük İşletmeler İçin Neden Çok Önemlidir?

SEO‘nun küçük işletmeler için çok önemli olmasının en büyük nedenlerinden biri, tüm web sitesi trafiğinin yarısından fazlasının organik aramalardan gelmesidir. Ücretli aramalardan gelen kullanıcılar yüzde 15’lik bir dilimi oluşturur.

Ücretli aramaların çok önemli olduğunu düşünüyorsanız, kullanıcıların yüzde 70 ila 80’inin ücretli sonuçları tamamen görmezden geldiklerini ve hatta bazılarının sponsorlu listelemeleri olan işletmelere güvensiz olduğunu bilmeniz gerekir.

SEO, değerli içerikleri olan küçük işletmelerin kullanıcı dostu web siteleri oluşturmasına yardımcı olur ve tüketicilerin yüzde 66’sının fiyatlandırmadan daha önemli gördüğü daha güçlü bir müşteri deneyimine katkıda bulunur.

Etkili bir SEO stratejisi aracılığıyla web sitesi trafiğini artırarak, hedef kitlenizi zaman içinde daha iyi anlamak için daha fazla analitik veri toplayabilirsiniz.

Trafik ve Satış Artıracak SEO Çalışmaları

Trafik ve Satış Artıracak SEO Çalışmaları

İşletmenizin trafiğini ve satışını artırmak için SEO konusunda yapabileceğiniz birçok şey var. 

En popüler yöntemler ise aşağıdaki şekildedir:

1. Bir blog oluşturun

Blogu olmayan herhangi bir küçük işletme, erişimini genişletme ve trafiği artırma şansını kaçırır. Çünkü blog içeriği yayınlayan şirketler, olmayanlara göre yüzde 97 daha fazla geri bağlantı alır.

Blog içeriği oluşturmak, bir web sitesine organik olarak anahtar kelime eklemenin basit bir yoludur ve düzenli olarak yeni içerik oluşturmak, arama motoru dizinleyicilerinin siteyi daha sık ziyaret edeceği anlamına gelir. Zaman içinde oluşan ve sitenin sıralamasını yükselten değerli içeriği fark etme olasılıkları daha yüksektir.

Kitle hedeflerine, yaşına, satın alma alışkanlıklarına, ilgi alanlarına vb. göre içerik geliştirmek, işletmelerin blog yayınlarının alaka düzeyini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olabilir.

2. Sitenizi mobil cihazlar için optimize edin

Google, sıralamayı belirlemek mobil öncelikli indekslemeye başladı. Bu, Google’deki tüm aramaların yarısından fazlası mobil cihazlardan geldiği için uygulanmaya başlayan bir prosedürdür.

Küçük işletmeler, sitelerinin akıllı telefonlar için ne kadar iyi optimize ederse, o kadar görünür olabilir. Yükleme sürelerinin kısaltılması, Hızlandırılmış Mobil Sayfaların (AMP) etkinleştirilmesi ve ortam boyutunun küçültülmesi, mobil performansı artırmaya yardımcı olacaktır.

3. Meta verilere dikkat edin

Küçük bir işletmenin Google’daki sıralamasını etkileyen birçok faktör vardır. Meta veriler, tek olmasa bile hala önemli bir faktördür.

Bir sitenin meta verilerini optimize etmek, görünürlüğü artırmak için başlıkların, açıklamaların ve URL’lerin değiştirilmesini içerir. Başlıklar, okunabilirliği etkilemeden sayfanın hedef anahtar kelimelerini içermelidir. Meta açıklamalar 160 karakterden uzun olmamalı ve bir sayfanın içeriğinin veya amacının hızlı bir dökümünü sağlamalıdır. 

İyi URL’lerin ise tipik olarak anahtar kelimeleri içermesi gerekir. Ancak kısa olmasında fayda vardır. Çünkü daha uzun URL’ler arama motorlarının bir sayfanın konusunu anlamakta zorlanmasına neden olabilir.

4. Site haritası oluşturun

Bir site haritası oluşturmak, özellikle büyük web siteleri veya az sayıda harici bağlantıya sahip web siteleri için hata riskini ortadan kaldırarak arama motorlarının çalışmasını kolaylaştırır.

Site haritalarının oluşturulması kolaydır ve bunu sizin için yapabilecek birçok ücretsiz araç vardır. XML Sitemaps kullanabileceğiniz bu araçlardan en popüleridir.

5. Ucuz araçlardan yararlanın

Küçük işletmeler için uygun bir bütçeyle kullanılabilen bazı ücretsiz SEO araçları vardır. Bu araçlardan biri, son derece popüler olan SEMrush’tır. SEMrush herhangi bir sitenin derinlemesine SEO denetimini gerçekleştirir ve rekabetçi analiz, konu araştırması ve daha fazlasını üstlenir.

Diğer bir seçenek ise GrowthBar’dır. Arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler) erişilebilen kullanıcı dostu bir gösterge panosuyla, anahtar kelime ve geri bağlantı araştırması, alan adı otoritesini incelemek ve trafik değerini anlamak için idealdir.

Son olarak, Google PageSpeed Insights‘ı deneyebilirsiniz. Bu ücretsiz araç, herhangi bir sitenin ve kullanıcı deneyiminin hızını basit bir puana dayalı içgörüyle kontrol eder. Yavaş sayfaları ve hızlarını artırmanın yollarını belirlemek için kullanılır.

6. Müşterileri yorum bırakmaya davet edin

Yorumlar, küçük işletmelere çeşitli şekillerde yardımcı olur. İlk olarak, SERP’lerde göründüklerinde güvenilirlik oluşturmaya ve güven kazanmalarına yardımcı olur. Bir şirketin beş yıldızı varken, diğerlerinin yalnızca dört veya üç yıldızı olduğunu görmek, müşterilerin kararlarını değiştirebilir. Çünkü insanların yüzde 88’i kişisel bir tavsiyeye güvenir.

Müşterileri yorum bırakmaya teşvik etmek, işletmenizle ilgili yeni içerik oluşturur ve anahtar kelimeler içeriyorlarsa, sizin için çok daha iyidir. Bu yüzden müşterilerinizi, ister Google’de ister özel bir inceleme sitesinde olsun, bir satın alma işlemi yaptıktan sonra yorum yazmaya davet edin.

7. Bir Google My Business profili oluşturun

Google’ye herhangi bir işletme terimi yazdığınızda, kullanıcılara en yakın yerdeki işletmelerin bir listesi gösterilir. Bu şekilde yapılan çevrimiçi aramaların sayısı son iki yılda %900 arttığı için internetteki varlığınızı, insanları işletmenizin bulunduğu fiziksel konuma çekmek için kullanabilirsiniz. Bunun için de bir Google My Business profili oluşturmanız gereklidir.

Google My Business profili oluşturmak ücretsizdir ve yalnızca birkaç dakika sürer. Bu profil işletmenize yetki katar ve kullanıcılara yardımcı olacak daha fazla bilgi sağlar. En azından işletme adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı bu profile ekleyebilirsiniz.

Evet, küçük işletmeler, yerleşik markalarla büyük bir rekabetle karşı karşıya, ancak SEO’nuzu önemli miktarda fon olmadan geliştirmek için hala yapabileceğiniz çok şey var.

Ücretsiz araçlardan yararlanmak ve düzenli olarak yeni içerik yayınlamak yapmanız gerekenlerin başında geliyor. Bunları uygularsanız, zamanla görünürlüğünüzü artırmaya ve SERP’lerde üst sıralara çıkmaya başlarsınız. 

Yukarıda küçük işletmelerin SEO stratejileriyle ilgili merak ettiğiniz tüm soruları sizinle paylaşmaya çalıştık. Siz işletmeniz için hangi SEO taktiklerini kullanıyorsunuz? Yorum bölümünde bize kullandığınız SEO taktiklerini yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Domain Sorgulama