SEO

İnternet Sitemi Arama Motorlarına Nasıl Ekleyebilirim?

Hosting Fiyatları

Bu makalede arama motorlarında işletmenizi görünür yapmanın yolları ve sitenizi arama motorlarına kaydetme konusuna değineceğiz. Şimdi Google, Bing, YahooYandex gibi arama motorlarına sitenizi nasıl ekleyebileceğinize değineceğim.

Arama motoru, üzerinde yapılan aramalarda sitenizde yer alan içeriklerin taranarak gösterebilmesi için arama motorunun öncelikle sitenizin varlığından haberdar olması gerekir. Buna yardımcı olacak en sağlam yollarından biri sitenizi arama motorlarına manuel eklemektir. Bu işlem zorunlu olmamakla birlikte arama motorlarının sitenizi tanımasını ve dizinlere eklemesini hızlandırıcı, emin bir yoldur.

Google Arama Motoruna Web Sitesi Ekleme

siteyi-google-eklemek

Google arama motoruna site eklemek çok basit. Yapmanız gereken sadece aşağıdaki adrese girirek “url ve yorumlar” alanlarını doldurarak kaydet butonuna basmak. Burada dikkat etmeniz gereken husus siteniz http, https, www ve www olmadan açılıyorsa, her biri için ayrı ayrı sitenizi eklemeniz gerekir. Örneğin siteniz otomatik olarak https://www.hosting.com.tr gibi tek bir url adresine yönleniyorsa sadece https://www.hosting.com.tr yazmanız yeterli olacaktır.
Google arama motoruna sitenizi kaydetmek için:
https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html

Yandex Arama Motoruna Web Sitesi Ekleme

yandex-site-ekleme

Yandex arama motoruna sitenizi kaydetmek Google’a göre biraz daha zor. Bunun için bir yandex hesabınızın olması gerekli. Eğer bir hesabınız yoksa buradan kayıt olabilirsiniz. Diğer bir adım eğer kayıt olduysanız veya hesabınız varsa aşağıdaki link üzerinden sitenizi Yandex arama motoruna ekleyebilirsiniz. Sitenizi “Add URL” kısmından eklediğinizde sizden bir doğrulama isteyecektir. Bu doğrulamalar; meta tag, html dosyası ve DNS kaydı ile yapılan doğrulamalardır. Size uygun olanı seçip sitenizi doğrulamalısınız. İşlem bu kadar artık siteniz başarı ile Yandex arama motoruna eklemek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.
Yandex arama motoruna sitenizi kaydetmek için tıklayınız.

Bing ve Yahoo Arama Moturuna Web Sitesi Ekleme

bind web uzmanı kurulum ekranı

Bing ve Yahoo webmaster araçlarını tek çatı altında birleştirdi. Bu nedenle tek çatı altında sitenizi hem Bing hem de Yahoo arama motorlarına eklemiş olacaksınız. Öncelikle Bing webmaster araçlarına giriş yapmamız gerekmektedir. Aşağıdaki link üzerinden giriş yapabilir veya kayıt olabilirsiniz. Kayıt olmanın çok basit 3 yolu bulunuyor. Google, Microsoft veya Facebook hesabınız varsa Bing webmaster araçlarına tek tıkla kayıt olabiliyorsunuz.

Giriş yaptıktan sonra “add site” kısmından sitenizi ekleyebilirsiniz. Sitenizi eklerken sitenizin “Sitemap” haritasını da ekleyebiliyorsunuz. Daha sonra sizden doğrulama isteyecektir. Bu doğrulama türleri; XML dosyası, meta tag ve DNS kaydı olarak karşımıza çıkmaktadır. Size uygun olanı seçip sitenizi doğrulamalısınız. İşlem bu kadar artık siteniz başarı ile Bing ve Yahoo arama motorlarına eklenmiştir.
Bing ve Yahoo arama motorlarına sitenizi kaydetmek için : https://www.bing.com/toolbox/webmaster

Yazımızın bu kısmına kadar sitenizi Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarına nasıl kaydedebileceğinizden bahsettik. Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda siteniz anında arama motorlarına kayıt edilmeyebilir. Çünkü arama motorları örümcekleri diye adlandırılan arama motoru botları sitenizi ve tüm interneti sürekli olarak taramaktadır ve bu botların sitenizi taraması birkaç gün alabilmektedir. Ancak siz sitenizin taranıp taranmadığını veya eksik sayfalar var ise arama motoru üzerinde “site:alanadiniz.com” şeklinde sorgulama yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Domain Sorgulama