Blog » Startup/KOBİ » İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi
Startup/KOBİ

İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

Hosting Fiyatları
İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

İşletmeler için pazarlama yapmak söz konusu olduğunda, herkesin az çok bir fikri vardır. Şu an pazarlamanın önemli faktörlerden biri haline gelen sosyal medya da, pazarlama söz konusu olduğunda kendine az çok yer bulur. Bazıları sosyal medyayı güçlü bir çevrimiçi pazarlama kampanyası için gerekli bulurken bazıları ise gereksiz olduğunu savunur.

Küçük işletme sahiplerinin bu gerekliliği görmemesi daha olası, fakat büyük işletmeler tüm pazarlama stratejilerinin içine mutlaka sosyal medyayı dahil eder.

Küçük ya da büyük hiç farketmez, eğer tüm işletmeler sosyal medyanın genel başarıları için önemini anlarsa, gerekli yatırımı yapmak için ellerinden geleni yapacaktır.

Sosyal medyaya yatırım yapma konusunda siz de kararsız mısınız?

O zaman sizi ikna etmek için ‘İşletmeler için sosyal medya pazarlamasının önemi’ni anlattığımız yazımıza hemen başlayalım.

İşletmeler İçin Pazarlamanın Önemi Nedir?

İşletmeler İçin Pazarlamanın Önemi Nedir?

İş hayatında başarılı olabilmeniz için insanların işletmenizin var olduğunu bilmesi gerekir. Bu yüzden işletmeniz için pazarlamanın ne kadar önemli olduğunu söylememize bile gerek yok.

El ilanlarından tutun televizyon reklamlarına yatırım yapmanıza kadar, herhangi bir şekilde uzun ömürlülüğe sahip bir işletme olmak istiyorsanız, bir pazarlama stratejisi oluşturmak işletmenizin hayatta kalabilmesi için en temel yapı taşlarından biridir.

Pazarlama işletmeniz için önemlidir dedik, fakat her işletme için farklı pazarlama çözümleri vardır ve hiçbiri tek bedene uyan çözümler değildir. Bir şirket için işe yarayan şey bir başkası için işe yaramayabilir.

Sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte yeni ve daha gelişmiş araçlar da pazarlama stratejilerinin bir parçası haline gelmiştir.

Pazarlama Stratejinizde Sosyal Medya Nasıl Rol Oynar?

Pazarlama Stratejinizde Sosyal Medya Nasıl Rol Oynar?

Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde internete erişimi olan 4,29 milyar kişi var. İnternet kullanan insanların büyük çoğunluğunun bir sosyal medya platformu kullandığı düşünüldüğünde, pazarlama stratejinizde sosyal medya kullanmanın önemini anlayabilirsiniz.

İşletme sahipleri, araştırma yaparak hedef kitlelerinin hangi platformlarda olduğunu belirlerse, hedef kitlelerine sosyal ağlardan ulaşma potansiyeline sahiptir. Pazarlamacılar farklı stratejilerle müşterilerine için sosyal medya kanallarından yararlanabilir.

Sosyal medya, çoğu çevrimiçi kullanıcının web sitenizdeki içerikle etkileşime gireceği yer olduğu için sosyal medyayı web sitenizin bir uzantısı olarak görebilirsiniz.

Bir blogunuz veya e-ticaret siteniz varsa, içerik harekete geçirici bir mesajla paylaşılabilir. Bu şekilde kullanıcılar web sitesine geri yönlendirilir. Bu çok önemlidir, çünkü sosyal medyada birçok dikkat dağıtıcı unsur vardır, oysa web siteniz yalnızca işinizle ilgilidir.

Sosyal Medyanın Gücü

Sosyal Medyanın Gücü

Müşteri ilişkileri yaşam döngüsünün tüm süreçlerinde çevrimiçi sosyal medya platformları artık çok önemli bir rol oynuyor. Sosyal medya; marka değeri, müşteri sadakati ve iş performansı için bir nimet. Yapılan çeşitli çalışmalar da bu durumu destekler nitelikte. 

Şimdi bu araştırmalardan bazılarına birlikte göz atalım: 

  • Bir şirketle sosyal medya üzerinden etkileşim kurduktan sonra tüketicilerin %74’ü daha olumlu bir marka izlenimine sahip oluyor.
  • Bir müşteri sosyal medyada ürün veya hizmetlerinizi beğendikten sonra satın alma olasılığı %51 artıyor.
  • Bir müşteri iyi bir hizmet satın aldığında, sosyal medya kullanmayanlara kıyasla üç kat daha fazla insana markanızı anlatıyor.
  • Twitter’da belirli bir şirket hakkında şikayette bulunan kişilerin %83’ü, şirketin verdiği yanıtı beğeniyor.
  • Tüketicilerin %90’ı bilinen kişilerin ürün incelemelerine, %70’i bilinmeyen kişilerin incelemelerine güveniyor.
  • Sosyal medya kullanıcılarının %40’ı işletmelerin özel indirim ve promosyonlarından yararlanmayı seviyor.
  • Bir markanın sosyal medya takipçileri, marka takipçisi olmayanlara göre iki kat daha fazla harcama yapıyor. 

İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlamanın Önemi

İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlamanın Önemi

Tüm pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi sosyal medya pazarlamanın da işletmeler üzerinde büyük etkisi vardır. 

Bu etkileri sıralayacak olursak:

1. Özgünlüğünüzü gösterin

Özgünlük, işletmeleri birbirinden ayıran en önemli unsurdur. Sosyal medya da özgünlüğünüze katkı sağlamanıza yardımcı olur.

Nasıl mı?

Yeni bir şirket hakkında bir şeyler duyar duymaz, bunun bir dolandırıcılık mı yoksa gerçek mi olduğunu anlamak için herhangi bir sosyal platformda var olup olmadığına bakarız. Sosyal medya hesaplarına bakarak bir şirketi sahte veya iyi değil olarak değerlendiririz. Sadece bunu düşünerek bile sosyal medyanın işletmeniz üzerinde nasıl bir rol oynadığını görebilirsiniz. Dolayısıyla markanın özgünlüğünü sergilemek ve müşterileri çekmek için sosyal medya pazarlamasından yararlanabilirsiniz.

2. Hedef kitlenize ulaşın

Sosyal medya pazarlama, markanızı dünya çapında tanıtmanıza olanak sağlayan bir araçtır. Öne çıkan sosyal platformlarda hedef kitlenizle ne kadar çok etkileşim kurarsanız, onları sadık müşterilerinize dönüştürme şansınız o kadar artar. Dahası, sosyal medyanın sınırları yoktur, bu nedenle mesajınız tüm dünyaya ulaşabilir.

3. Düşük maliyetli reklamlardan yararlanın

Sosyal medya pazarlamanın en önemli özelliklerinden biri düşük maliyetli olmasıdır. Televizyon reklamları sınırlıdır ve kampanya için çok büyük bütçeler gerekir. Fakat sosyal medya televizyon reklamlarına göre çok daha uygun maliyetlidir. Maliyet etkin olması, küçük bir yatırımla büyük bir yatırım getirisi elde etmenize yardımcı olur.

Ayrıca sosyal medya pazarlamanın giriş maliyeti yoktur. Facebook ve Twitter’da hedeflenen mesajların ve reklamların bir bedeli vardır, ancak geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla oldukça küçüktür. Herhangi bir işletme, temel sosyal medya pazarlamayı neredeyse hiçbir ücret ödemeden yürütebilir.

4. Marka sadakati oluşturun

İyi bir müşteri tabanı geliştirmek her işletme için hayati önem taşır ve bu müşteri tabanını elde etmek için marka sadakati yaratmak gerekir. Sosyal medya pazarlama insanlarla her an etkileşime girme fırsatı sunduğu için işletmelere bu fırsatı verir. Sosyal medya sadece ürün veya hizmeti tanıtmak için değil; aynı zamanda satışları artırmak veya yeni potansiyel müşteriler elde etmek, ağızdan ağıza güven oluşturmak, gerçek geri bildirimler sağlamak, bir uzman olarak itibar geliştirmek, web sitelerine trafik çekmek, insanları etkinlik gibi özel konular hakkında bilgilendirmek içindir. 

Tüm bu alternatifler çok düşük bir maliyetle yapılır. Geri dönüşleri düşünüldüğünde, sosyal medya sizce de harika bir yatırım değil mi? 

5. Mevcut ve potansiyel müşterilerle kolayca bağlantı kurun

Mevcut ve potansiyel müşterileriniz zaten sosyal medyada… Peki onlarla neden aynı platformlarda buluşmuyorsunuz? Sosyal medya müşteri hizmetleri sunmanız, müşterilerinizle iletişim kurmanız, pazar araştırması yapmanız ve çok daha fazlası için bir çıkış noktası görevi görür. Basit bir pazar araştırması, hedef kitlenizin en çok hangi sosyal ağları kullandığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ücretli Reklamları Anlamak

Ücretli Reklamları Anlamak

Sosyal medyada reklam verenler dijital reklamcılığa yılda yaklaşık 7 milyar dolar harcıyor. Tabii ücretli reklamcılığın nasıl çalıştığını anlamıyorsanız, maliyetler kolayca artabilir.

Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube gibi en popüler sosyal medya platformlarının hepsinin ücretli bir reklam modeli vardır.

Uygulayabileceğiniz farklı maliyet modelleri aşağıdaki gibidir:

CPC veya PPC – Tıklama Başına Maliyet

CPI – Yükleme Başına Maliyet

CPL – Olası Satış Başına Maliyet

CPM – Gösterim Başına Tıklama

CPV – Görüntüleme Başına Maliyet

Bu seçeneklerden en popüler olanı CPC’dir. Tıklama Başına Maliyet veya Görüntüleme Başına Ödeme, bir kullanıcının reklamınızı tıklama sayısına bağlıdır. Reklam 1.000 kez görülürse ve yalnızca 10 kişi tıklarsa, 10 tıklama için ödeme yaparsınız.

Bazı insanların kafasının karıştığı yer, tıklama başına ödemeleri gereken tutarı anlamamaktır. Reklamınızın alacağı gösterimlerin sayısını etkileyebilecek bir teklif verme süreci vardır. Çok düşük teklif verirseniz, içeriğiniz görüntülenemeyebilir.

Sosyal Medyada Artan Etkileşim Faktörü

Sosyal medyada reklam vermenin en öneli nedeni artan etkileşim miktarıdır. Etkileşim, insanların içeriğinizle etkileşimde bulunduğu anlamına gelir. Fakat içeriğin orada olduğunu bilmiyorlarsa, işletmenizle etkileşime giremezler. Bu nedenle, işletmeler çevrimiçi varlıklarını büyütmek için ücretli reklamlar gibi bazı pazarlama stratejilerinden yararlanmalıdır.

Kişisel bir sosyal medya hesabınız olduğunda; aileniz, arkadaşlarınız ve ilgi alanlarıyla bağ kurduğunuz insanlarla etkileşim halindesinizdir. Fakat bir işletme hesabı söz konusu olduğunda, aynı kişileri sayfanıza abone olmaya davet ederseniz, bir duvara çarpabilirsiniz. Temel olarak, arkadaş listesindeki kişiler hedef kitleniz değildir. Gönderinizi beğenebilir, paylaşabilir veya yorum yapabilirler, ancak bu gerçek bir etkileşim değildir.

İnsanları sayfanıza çekmek için bir stratejiniz olması gerekir, böylece ürün veya hizmetiniz hakkında bilgi edinebilirler. Gerçek etkileşim, sizin tarafınızdan bilinmeyen abone olan, yorum yapan, yorum bırakan ve içeriğinizi paylaşan kişilerin sayısı ile ölçülür.

Bağlılığı artırdığınızın nihai testi, web sitenize gelen veya işinizi ziyaret eden ve bir satın alma işlemi yapan kişi sayısıdır.

Sosyal Medyadaki Analitik Verileri Anlamak

Pazarlama uzmanları sosyal medya kampanya başarılarını ölçmek için sosyal medya analizi kullanır. Popüler sosyal medya platformları bu raporlamayı müşterileri için yapar.

Şirketler mevcut verilerle, içeriklerine kimin yanıt verdiğini görebilir, satış hunisinde insanları nerede kaybettiklerini, mevcut olan demografik bilgileri ve müşterilerinin kim olduğuna dair daha derin fikirleri elde edebilir.

Bu, bir sonraki sosyal medya reklam kampanyanızda, reklamları belirli kriterlere uyan belirli bir grup insana göre uyarlayabileceğiniz anlamına gelir.

Analitik veriler, işinizi etkileyebilecek toplumsal eğilimleri de gösterir. Her zaman oyunun bir adım önünde olmak ve müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu tahmin etmek önemlidir.

Tüm bu bilgilerden sonra varmanız gereken sonuç, işletmeniz artık sosyal medya pazarlama kullanmama lüksüne sahip değildir. Sosyal medyaya adım atmak için yardıma ihtiyacınız varsa, deneyimli bir sosyal medya pazarlama ajansı ile iletişime geçebilir ya da kendi sosyal medya ekibinizi kurabilirsiniz.

Domain Sorgulama