Blog » Hosting.com.tr » Domain ve Hosting Seçimi İşletmeler İçin Ne Kadar Önemlidir?
Domain & Hosting Hosting.com.tr

Domain ve Hosting Seçimi İşletmeler İçin Ne Kadar Önemlidir?

Hosting Fiyatları

Günümüzde neredeyse her işletme cirosunu arttırmak ve büyümek veya işlerini kolaylaştırmak için internette kendine yer edinmek istiyor. O kadar işletme arasından fark edilip başarılı sonuçlar alabilmek için dikkat etmeniz gereken birçok konu var. 

Domain ve hosting seçimi dijital dünyadaki başarınızı doğrudan etkileyecek çok önemli bir adımdır. Bu yüzden domain ve hosting seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi adımları atmalıyız bu sorulara cevap aramaya çalışacağız

Domain Nedir?

Domain (Alan Adı) adresi, özetle işletmenizin dijital dünyadaki adresidir. Normalde internetteki bütün birimler IP denen ve rakamlardan oluşan adreslere sahiptir.

Ancak kullanıcıların bu rakam kombinasyonlarını hatırda tutması doğal olarak çok zordur.  Bu sebeple Domain ( Alan Adı) sistemi oluşturulmuş ve kolayca akılda kalacak, hosting.com.tr gibi anlamlı veya anlamsız harf ve rakam kombinasyonları ile kullanılmaya başlanmıştır.

Domainler ‘.COM’, ‘.NET’, ‘.ORG’, ‘.WEB’ gibi uzantıları ile kullanım amacına göre sınıflandırılmıştır. Bu uzantılar, TLD ( Top Level Domain ) en üst seviye alan adı olarak isimlendirilir.

Bu uzantılardan en çok tercih edilenler, ‘.COM’  ile biten domainler ve bunun yanında ‘.NET’, ‘.WEB’, ‘.CO’, ‘.INFO’, ‘.IO’, ‘.BIZ’ gibi uzantılar da ticari kuruluşlar tarafından sıklıkla tercih edilen diğer alan adı uzantılarıdır.

İşletmem İçin Domain Seçimi Neden Önemli?

Gerçek hayatta işletmenizin konumunun bilindik bir caddede olması, adresinin kolay tarif edilebilir olması, fazla uzun ve karmaşık sokak ve cadde isimlerinden oluşmaması size nasıl fayda sağlarsa, dijital dünyadaki adresinizin de bu bilinç ve özenle seçilmesi önemlidir.

İşletmem İçin Domain Seçimi Neden Önemli?

İşletmem İçin Nasıl Domain Seçerim?

 Domainler ( Alan Adları), aslında satılan değil kiralanan şeylerdir. Bir alan adı tescili yaptırdığınızda özel olarak daha uzun bir seçim yapmadığınız sürece yıllık tescil ücreti tahsil edilir. Her sene aynı dönem geldiğinde bu domaine ait tescil ücretini ödeyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yenileme ücretini süre bitmeden ödemez iseniz sistem bir süre sadece sizin tescil edebilmeniz için alan adını bekletir. Bu süre de geçtikten sonra alan adı boşa düşer. 

 İşletmeniz için seçtiğiniz alan adı, yaptığınız işe, verdiğiniz hizmete veya satışını yaptığınız ürün ve ürün grubuna ait kelimelerden oluşması veya anahtar arama kelimelerini içermesi size bu konuda avantaj sağlayabilir.

Domain Sorgulama Yapmak

Peki seçimi nasıl yapacağız derseniz, İşe domain sorgulama yaparak başlayabiliriz. Açılan sayfada kelime harf ve rakam kombinasyonları deneyerek başlayabilirsiniz.

Tam da bu noktada ortaya çıkan sonuç sizi mutlu etmeyecektir. Gördüğünüz üzere işe yarayacağını düşündüğünüz kelime ve isim grupları genelde tescil edilmiş. Haklısınız bu iş yıllardır açık olan bir alışveriş merkezinde kiralamak için boş dükkan aramaya benziyor değil mi?

Domainlerin büyük bir çoğunluğu ya gerçek kullanıcılar, ya da sadece domain ticareti yapan kişilerce tescil edilmiş olabilir. Bu noktada yaratıcılığınızı kullanmakta fayda var.

İster düşük ücretler karşılığında boşta bulunan domainlerden birini tescil ettirebilir, isterseniz domain ticareti yapan brokerlardan pazarlık ya da teklif usülü alışveriş yapabilirsiniz.

Domain Ticareti Yapan Kuruluşlardan Alım Yapmak

Tescil edilmiş domainler arasından seçim yapmanız da mümkün. sedo.com ve alanadlari.com gibi domain ticareti yapılan sitelerden alım yapabilirsiniz.

Vitrininde ücretlerine göre domainler sergilenen bu sitelerden bütçenize ve amacınıza göre alan adı alışverişi yapabilirsiniz.

Domain Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Domain Uzunluğunun Önemi

İyi bir domain, kolayca akılda kalmak adına mümkün olduğu kadar kısa olmalıdır. Günümüzde 3-4 harf ve rakamdan oluşan boş bir domain bulmak neredeyse imkansızdır.

Ancak sadece uzunluk üzerine odaklanmamakta fayda var. 8 ile 10 karakterden oluşan bir domain veya daha uzun ve akılda kalacak bir domain çoğunlukla işinizi görecektir.

Domain Yazım Kolaylığı

Domain kolay yazılmalıdır. Yaptığınız işe uygun olacak kelimeleri seçerken akılda kalıcılık veya yazım hatası riski barındıran seçenekleri elemeniz daha iyi olacaktır. Örneğin associatedpress kelimesi yazılırken hata yapma ihtimali çok yüksek olacaktır.

Domainde Türkçe Karakter

Yerel ve bölgesel bir hedefiniz varsa problem yok ancak ‘ç’, ‘ğ’, ‘ş’, ‘ö’ gibi karakterler Türkiye dışındaki ülkelerde kullanılan klavyelerde bulunmadığı için kullanışlı olmayacaktır. Ayrıca tüm internet kullanıcılarını hedeflemenizde fayda var.

Uzantı Seçiminin Önemi

TLD (Top Level Domain) olarak ifade edilen ‘.COM, ‘.NET’, ‘.ORG’ gibi uzantılarda popüler olan uzantıları içeren domainler tercih edin. Ayrıca ‘.CO, ‘.IO’ gibi bazı uzantıların ilk tescil ücreti ‘.COM’, ‘.NET’ gibi uzantılardan daha pahalı olabilir.

Ayrıca, domaini seçip ‘.COM’ uzantılı bir domain tescil ettirdiniz diyelim eğer ileride bu domaine benzer ‘.NET’ ‘.WEB’ ve ‘.ORG’ gibi uzantılarıyla size rakip işletmeler oluşabilir.

Eğer, mümkünse, bu tarz rekabetlere girmemek için boşta ise diğer uzantı seçeneklerini de tescil ettirmeniz size avantaj sağlayabilir.

Domain ve Sosyal Medya İlişkisi

Domainler, web sitesi tarafında önemli iken, sosyal mecralarda domaine bağlı hesaplar da oluşturulur. Seçtiğiniz domainin sosyal medya hesapları yoksa hemen oluşturun yoksa mevzu başkaları tarafından pazarlık konusu haline getirilebilir.

Süresi Dolmuş Domain Alımı

Eğer özel bir hedefiniz yoksa ticari açıdan adı sıkıntılı süreçlere karışmış bir şirketi devir almak istemezsiniz. Domainde de bu duruma dikkat etmekte fayda var.

Daha önceden hangi amaçla kullanılmış prestijinizi zedeleyecek durumlar için araştırma yapın. Bu adrese giderek ana sayfadaki arama kısmına domaini yazarak geçmişte hangi tarihlerde neler paylaşılmış görmeniz mümkün.

Domain İçinde Karakter Seçimi

Harf ve rakam haricinde alt çizgi, çizgi gibi kelimeleri ayıran karakterler kullanmak isteyebilirsiniz, ancak o şekildeki domainleri tercih etmemekte fayda var.

Domain İçindeki Anahtar Kelimeler

Kullanıcılar arama motoruna bir şey aramak için genelde akıllarına ilk gelen kelimeleri yazarlar.

Eğer siz bu şekilde düşünerek domain oluşturmaya çalışırsanız verdiğiniz hizmet veya ticaretini yaptığınız ürünün satışı açısından avantaj sağlarsınız.

Ancak anahtar kelimelere fazlaca odaklanıp çok fazla ön plana çıkarmaya çalışmak da arama motorları tarafından olumsuz değerlendirilir.

Önceden kendi işinizle ilgili anahtar kelimeler ile arama yapın ve çıkan sonuçlara göre kendi alan adınızı oluşturmaya çalışın.

Unutmayın normalde bu anahtar kelimelerde çıkabilmek için arama motorlarına gösterim başına reklam ücreti veren işletmeler var. Böyle bir domain sahibi olmak ciddi avantaj sağlayacaktır.  

Hosting Nedir?

Domain işletmenizin adresi ise hosting o adreste bulunan işyerinizin bulunduğu dükkandır. Bir web sitesini oluşturduğumuzda, web sitenize 24 saat boyunca domain adresinize tıklayarak ulaşılmasını sağlayan ve o siteyi barındıracak kayıt altında tutacak sunucu denilen bilgisayarlara ihtiyaç vardır.

Hosting hizmeti özetle bu hizmete verilen isimdir. Veri merkezlerinde sunucu denilen yüksek kapasiteli bilgisayarlar bizim oluşturduğumuz web sitelerinden yüzlercesini bir anda barındırabilir.

Tarayıcısına domaini giren kişiler, daha önce domaininizle ilişkilendirilen hosting alanına bağlanarak web sitenizi görüntülerler.

Hosting hizmeti veren birçok kuruluş var ancak seçim yaparken dikkat etmeniz gereken birçok kriter var. Bu aşamada kurduğunuz web sitesinin amacına göre hosting paketi seçmelisiniz.

İsterseniz nasıl seçim yaparız biraz da bu konuya değinelim.

İşletmem İçin Hosting Seçimi Neden Önemli?

Web sitenizin yayınlandığı sürece kritik öneme sahip bazı konular vardır. Hız, güvenlik, süreklilik gibi kriterler bir web sitesinde aranan ve çoğunlukla hosting hizmetinizle doğrudan bağlantılı konulardır.

Ayrıca SEO ( Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu açısından bu konular dikkat edilen ve periyodik olarak incelenen önemli durumlardır.

Arama motorları kullanıcılara sürekli olarak en iyi sonuçları göstermeye çalışmaktadır. Bu aşamada en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmayı hedefler. Bu yüzden o kriterlere uygun hareket etmek akıllıca olacaktır.

Bu aşamada bu önemli konulara odaklamaya başlayalım.

Hızlı Hosting Hizmeti

Malum hız günümüzde değerini her alanda arttırdı. Hepimiz işlerimizi hızlıca bitirip diğer işlere veya kendimize odaklanmaya çalışıyoruz.

Cep telefonlarımızla internete girmeye çalışırken yaşadığınız sıkıntıları düşünün. Memnun değilseniz yeni bir operatör aramaya başlarsınız.

Kullanıcılar da ziyaret ettiği site hızlıca açılmazsa benzer şekilde davranıyor ve başka bir seçeneğe odaklanmaya başlıyor.

BOT’ların incelediği kriterlerden biri de sayfanın ne kadar sürede açıldığıdır. Tabi ki web sitenizin yapısal özellikleri ile de bağlantılı olan bu durumu, hosting hizmetiniz de etkileyebilir.

Hosting hizmeti aldığınız şirketin sunucularını nerede barındırdığı önemlidir bu olay sizin hizmet aldığınız operatör gibidir hızlar değişken olabilir.

Veri merkezi ve bağlı bulunduğu ISP ( Internet Service Provider) internet servis sağlayıcının bağlantı hızları web sitenizin hızını etkileyen önemli bir durumdur. Bu açıdan hosting firmalarını sorgulayın veri merkezi nerede araştırın.

SSD diskler okuma ve yazma hızı açısından bize çağ atlattı. Sunucuda SSD disk kullanımı var mıdır onu da sorgulamalısınız.

Güvenli Hosting Hizmeti   

Ziyaretçiler açısından ve arama motorları açısından en dikkat edilen durumlardan biri de güvenliktir. Web sitenizi ziyaret eden kişilere sitenizden virüs bulaştığını düşünün. Ya da web sitenizde yaşanan güvenlik sorunları yüzünden sürekli spam oluşturmaya başladığınızı aklınıza getirin.

Ya da sunucuya yapılmış bir saldırı olabilir. Bu konularda yetkin olmayan bir hosting firması zarara uğramanıza neden olabilir. Güvenliğe önem veren hosting şirketleri bu şekilde sorunlar yaşamanıza izin vermezler.

Ayrıca sizin kullanıcılara sunmanız gereken güvenlik hizmetleri olabilir. SSL ( Secure Socket Layer) sertifikası hizmeti almanız birçok sorunun önüne geçecektir.  

Ayrıca DDoS veya başka türlü bazı saldırılara karşı hosting hizmeti veren firmanın aldığı önlemleri sorgulayın.

Sürekli Hosting Hizmeti

Bir web sitesinin yayınının sürekli olması o sitede ticaret yapan kuruluş için çok önemli olabilir. İşletmenizin web sitesiyle ilgili hedeflerine göre bu konuya da odaklanmanız hosting seçerken up time skorlarını sorgulamanız yararınıza olacaktır.

Uptime süresi bir web sitesinin yayında kaldığı sürenin toplam süreye oranıdır. 24 saat içinde 23 saat 59 dakika 42 saniyelik yayın süresi yüzde 99,97 gibi bir yayın süresi demektir.[(86382 sn/86400 sn)*100= %99,97]

Bir blog sitesi için kısa kesintiler çok önemli görünmese de bir e-ticaret sitesinde yaşanacak kesintiler büyük maddi zarara neden olabilir. Ya da reklam geliri elde eden bir web sitesinin 5 dakika gösteriminin yapılamaması o sırada binlerce kişinin reklamlara tıklayamaması anlamına gelir. Bu açıdan süreklilik çok önemli bir diğer konudur.

Bunların haricinde hosting hizmetinde başka değerlendirilmesi gereken konular da vardır.

Hosting Alanı

Oluşturacağınız web sitesinin sunucuda kapladığı alan belirli bir seviyeye kadar ücreti değiştirmese de sonrasında ilave ücretler gerektirebilir. Size uygun hosting paketini baştan seçmenizde yarar var.

Hosting Trafiği

Web sitenizde vereceğiniz hizmet veya ürünlere bağlı olarak ziyaretçilerin oluşturduğu bir veri trafiği olacaktır.

Bu aşamada ileri görüşlü olmakta fayda var. Sitenizin yapacağı trafiği en düşük limitten hesaplarsanız bu hosting paketi yüzünden trafiğiniz yüzünden web sitenizin yayını kesilebilir.

Bu konuyu kotalı internet paketlerine benzetebiliriz. Hosting paketinizi seçerken bu konuya da dikkat etmelisiniz.

Subdomain Hizmeti

Subdomain oluşturma işlemi, hosting şirketiniz tarafından verilen hizmetlerden biri olan cPANEL üzerinden  gerçekleştirilir. Yine aldığınız hizmet paketine göre değişen sayılarda subdomain oluşturabilirsiniz.

Subdomain alan adınızın altında yeni bir alan adı oluşturarak yeni bir web sitesi oluşturmak şeklinde tarif edilebilir. Çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Farklı ülkelerde veya dillerde yayın yapan web siteleri, bayilik veren kuruluşlar subdomain ile çok sayıda farklı web siteleri oluşturma imkanı edinebilir.

Örneğin; Hosting.com.tr domainine ait web sitemizi İngilizce olarak en.hosting.com.tr subdomaini ile yayınlayabiliriz.

Eğer subdomain kullanacaksanız hangi pakette ne kadar subdomain oluşturabileceğinizi öğrenmenizde fayda var.

Hosting Seçiminde E-mail Konusu

Şirketler web sitesine ait domainlerini kullanarak kurumsal e-mailler oluştururlar. Kurumsal yazışmalarınızı bu e-mail adresleri üzerinden yapmak, teklif ve ticari ilişkileri bu e-mailler üzerinden gerçekleştirmek kurumsal imajınız açısından önem arz eder.

Hosting açısından e-mail sayısı, her bir e-mail kutusu içinde saklanmak istenen veri nedeniyle sunucuda kapladıkları alanı etkilemekte ve bu açıdan önem arz etmektedir.

Bu sebeple kaç çalışanınız olacak ve bu mail adreslerinin kapasiteleri ne kadar olacak iyi değerlendirin. Hosting paketinizi de kullanacağınız e-mail sayısına göre seçin.

 Bu aşamada artık genel olarak nelere odaklanmanız gerektiğini biliyorsunuz. Domain ve hosting konularında seçimlerinizi buradan yapmaya başlayabilirsiniz.

 Bu genel kriterlere daha fazla kriter ekleyerek araştırmak isterseniz, SEO Hosting  ve domain SEO ilişkisi üzerine yazılarımızı okumanızda fayda var. Bol kazançlar diliyoruz.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments