Nasıl Para Kazanabilirsiniz: İnternetten Para Kazanmanın 26 Güvenilir Yolu

İnternetten Nasıl Para Kazanabilirim?
Hosting Fiyatları

Biliyoruz ki, günümüzdeki pek çok kişi gibi sende internetten para kazanmanın yollarını arıyorsun. Eğer daha önce “İnternetten Para Kazanma” başlığına sahip birçok yazı okumuş ve neredeyse hiçbir sonuç elde edemediysen, sakın üzülme ve umutsuzluğa kapılma!

Öncelikle, şunu belirtmek isteriz ki eğer gerçekten kendine inanır ve işini ciddi bir şekilde yaparsan internetten para kazanabilirsin.

İnternette Para Kazanmanın En Güvenilir 26 Yolu

 1. Serbest Freelance Çalışarak Para Kazanma
 2. Blog Yazarak Para Kazanma
 3. Youtube Üzerinden Para Kazanma
 4. Twitch ile Yayın Yaparak Para Kazanma
 5. Udemy Üzerinden Eğitim Vererek Para Kazanma
 6. Google Adsense ile Para Kazanma
 7. Instagram Üzerinden Para Kazanma
 8. Çeviri Yaparak Kazanma
 9. SEO Danışmanlığı Vererek Para Kazanma
 10. Web Sitesi Yaparak Para Kazanma
 11. Editörlük Yaparak Para Kazanma
 12. Afilliate ile Para Kazanma
 13. Android ve IOS Uygulamalar Geliştirerek Para Kazanma
 14. Oyun Oynayarak Para Kazanma
 15. Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanma
 16. Dropshipping Yaparak Para Kazanma
 17. Upwork ile Freelancer Olarak Para Kazanma
 18. Domain Alıp Satarak Para Kazanma
 19. AirBnb ile Oda Kiralayarak Para Kazanma
 20. T-shirt Satarak Para Kazanma
 21. Webinar Düzenleyerek Para Kazanma
 22. Görev Yaparak Para Kazanma
 23. Anket Doldurarak Para Kazanma
 24. Link Kısaltarak Para Kazanma
 25. E-Ticaret ile Para Kazanma
 26. Bitcoin ile Para Kazanma

İlk olarak kafalardaki şu soruya cevap vermek istiyoruz; İnternetten para kazanmak gerçekten mümkün mü? Bizce evet! Günümüz şartlarında internetten para kazanabilirsiniz. Ama , maalesef bu iş sanıldığı kadar kolay ve basit değil. Neredeyse tüm yeni neslin tek hayali internetten her ay milyon dolarlar kazanmak. Eğer sizde bu satırları okumuyor ve direk olarak aşağıdaki “İnternetten Para Kazanma Yöntemleri” başlığına göz atıyorsanız, ne yazık ki hayallerinizin burada son bulduğunu söyleyebiliriz. Bu satırları okuyan bir kişi, internetten para kazanma mantığını kafasında canlandırabilir ve bu gelecek planlarını doğru ve sağlıklı bir şekilde yapabilir. Şunu unutmayın; çok iyi bir akıllı telefon üretebilirsiniz ancak her şeyi doğru planlayıp, yeterli reklam ve tanıtımı yapmazsanız, müşteriler sizin akıllı telefonunuzu değil rakibiniz akıllı telefonunu satın alır.

Şimdi, lafı fazla uzatmadan sizin için bir araya getirdiğimiz “İnternetten Para Kazanma” yöntemlerine göz atalım. İşte, internetten para kazanabileceğiniz bazı yöntemler!

Serbest(Freelance) Çalışarak Para Kazanma

Herhangi bir firmaya bağlı olmadan serbest çalışma, günümüzde yeni yeni popülaritesini artırmaya başlasa da bilişim teknolojileri, yazılım, web programlama, dijital pazarlama, tasarım ve danışmanlık gibi sektörlerde çok uzun zamandan beri var olan bir çalışma modelidir.

Serbest(freelance) modelinde kişiler, sahip oldukları uzmanlıkları herhangi bir şirkete bağlı olmadan ihtiyacı olan kişi veya kurumlara sağlayarak bu çalışmalardan ücret kazanmaktadırlar. Çalışma gün ve saatlerinin esnek bir yapıda olduğu bu model, kişilerin çalışma saati ve günlerinin özgürlüğünü sağlamaktadır. Ayrıca çalışma gün ve saatlerini sizin belirlemiş olduğunuz bir çalışma düzeninde birden çok firma için çalışarak gelirinizi de kolayca artırabilirsiniz.

Serbest çalışarak para kazanabileceğiniz iş kollarından birkaçını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Dijital Pazarlama
 • Yazılım
 • Web Tasarımı
 • Yazarlık ve İçerik Editörlüğü
 • SEO Uzmanlığı
 • Özel ders vermek
 • Fotoğrafçılık
 • Grafikerlik ve Görsel tasarım
 • Danışmanlık
 • Sanal asistanlık
 • Çeviri ve Tercümanlık
 • Sosyal medya yönetimi
 • Oyun oynama
 • Affiliate Pazarlamacı
 • Aşçı ya da Ekmekçi
 • Blogger
 • Çocuk Bakıcısı
 • E-ticaret Mağaza Sahibi
 • Etkinlik Planlayıcı
 • Youtuber
 • Tiktoker
 • El Yapımı Ürün Tasarımcısı
 • Eğitmen
 • Evcil Hayvan Bakıcısı
 • Stilist
 • Video Editleyici
 • Yoga eğitmeni
 • Anketörlük

Freelance iş bulabileceğiniz siteleri Freelance İş Bulma Siteleri içeriğimizde sizin için derledik.

Blog Yazarak Para Kazanma

Evet! Blog yazarak internetten her ay düzenli olarak 10.000 TL veya 50.000 TL para kazanabilirsiniz. Bu rakamların size imkansız geldiğini ve bunun yalan olduğunu düşünebilirsiniz, ancak belirtmek isteriz ki Türkiye`’de hizmet veren ve ayda bu rakamları kazanan blog siteleri mevcut. İlk aydan itibaren bu rakamları tabi ki ulaşamazsanız ancak bu, işini ne kadar ciddi ve doğru şekilde yapmanıza göre değişebilir. Blog Nasıl Açılır? içeriğimize göz atmanızı öneririz.

BLOG SİTENİZİN İHTİYACI OLAN GÜÇLÜ VE SINIRSIZ HOSTİNG PAKETLERİ HOSTİNG.COM.TR`DE! HOSTİNG PAKETLERİMİZE BURADAN GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Youtube Üzerinden Para Kazanma

Tartışmasız olarak dünyanın en büyük video barındırma ve video izleme sitesi olan Youtube ile internet üzerinden gelir elde edebilmek mümkündür. Youtube’dan para kazanmanın en çok denenen yolu ise içerik üreterek para kazanma yöntemidir. Bu yöntemde Youtube ziyaretçileri tarafından izlenecek videolar üretirsiniz ve videolarınızın içinde reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Reklamlar ise yine Google tarafından Adsense platformu aracılığı ile gösterilir.

Videolarınızın önünde ya da içinde gösterilen reklamlar, izlenme ve tıklama başına gelir elde etmenizi sağlar. Ayrıca reklam izlememek için Youtube Premium üyesi olan ziyaretçilerin izlemelerinden de pay alabilirsiniz. Ancak Youteber (Youtube içerik üreticisi) olarak para kazanabilmeniz için, kanalınızın minimum 1000 takipçi sayısına ve son 12 ay içinde 4000 saat video izlenme süresine erişmiş olması gerekir.

youtube ile para kazanma

Youtube ile para kazanmanın bir diğer yolu da “sponsor geliri elde ederek para kazanma” metodudur. Bu metotta; Youtube reklamlarına ek olarak video içerisine sponsor firmaların reklamlarını manuel olarak ekleyebilirsiniz. Kanalınıza ve videolarınıza sponsor olacak kişileri kendiniz bulabileceğiniz gibi, bu işlerle uğraşan ajanslara da başvurabilirsiniz. Elbette izlenme sayılarınızın sponsor olmak isteyen kişileri cezbetmesi gereklidir.

Eğer yüksek izlenme sayılarına ulaşacak bir fikriniz yoksa, ürün inceleme videosu yayınlayarak da Youtube üzerinden para kazanmaya çalışabilirsiniz. İnternet üzerinde herhangi bir ürün ile alakalı arama yapan kişilere, o ürünün kullanımı ile alakalı videolar göstererek; ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

Twitch ile Yayın Yaparak Para Kazanma

Son yıllarda yükselişte olan dijital canlı yayın platformu Twitch, internetten para kazanmanıza imkan sağlıyor. Sizde bir Twitch kanalı açabilir, platform üzerinden canlı yayın açabilir ve para kazanabilirsiniz. Twitch platformunda reklam gösterimi yaparak veya izleyiciler tarafından bağış alarak internetten kazanç sağlayabilirsiniz.

twitch ile para kazanmak

Udemy Üzerinden Eğitim Vererek Para Kazanma

Eğer eğitimini aldığınız veya başarılı olduğunuzu düşündüğünüz bir konu varsa, internette adını sıkça duyduğumuz Online Eğitim Platformu Udemy üzerinden ücretli bir şekilde eğitim verebilirsiniz. Udemy, uzman olduğunuz bir konuda hazırladığınız eğitim videolarını yükleyip internetten para kazanabileceğiniz bir platformdur.

udemy ile para kazanma

Google Adsense ile Para Kazanma

İnternet üzerinden gelir elde etmek isteyen kişilerin başvurduğu ilk metot, Google Adsense ile para kazanma yöntemidir. Bu yöntemde siz bir web sitesi oluşturursunuz ve sitenizde reklam gösterecek firmaları Google bulur. Daha doğrusu Google Adwords servisi üzerinden reklam veren müşterilere, sizin gibi birçok web sayfasında reklam gösterimi teklif eder.

Google Adsense, sitenizde gösterilen reklamlara gerçek kişiler tarafından yapılan tıklamalar neticesinde %68 oranında komisyon öder. “Gerçek kişiler” ibaresinin altını özellikle çizdik, çünkü kötü niyetli olarak yapılan tıklama manipülasyonları Google tarafından en geç 24 saat içinde anlaşılmaktadır. Neticesinde de Adsense hesabınız kapatılıp ödemeniz yapılmamaktadır.

google adsense ile para kazanma

Bu servisin en büyük avantajı ise site sahibinin reklam veren müşteri bulmak için ayıracağı zamanı ortadan kaldırmasıdır. Zira siz sadece içeriğinizi geliştirmeye odaklanırsınız, Google da size para kazandırma ihtimali olan reklamları sitenizde gösterir.

Sistemin en büyük dezavantajı ise (özellikle Türkçe içerikli sitelerde) tıklama başı gelirin oldukça düşük olmasıdır. Bu durumun sebebi ise (maalesef) ülkemizdeki sitelerin içerik bakımından kaliteli olmaması ve Türk reklam verenlerin daha düşük fiyatlı reklam ücreti önermesidir. Evet, doğru anladınız. Google reklamlarında tıklama başı ödenecek maliyet, reklam veren müşteri tarafından belirlenir. Herhangi bir reklamın bedeli açık arttırma usulü ile reklam verenlerce tayin edilir. Eğer siteniz kaliteli içeriğe sahipse, reklam verenler sitenizde reklam göstermek için ihale bedelini arttırabilir.

Instagram Üzerinden Para Kazanma

Diğer yöntemlere göre biraz daha basit olduğu düşünülen internetten para kazanma yöntemi ise bir Instagram hesabı açmak. Instagram, günümüzde büyük kitlelere ulaşabilen kullanıcıların internetten kazanç sağladığı bir platformdur. Eğer sizde Instagram`da hatrı sayılır bir takipçi sayısına sahipseniz, reklam alabilir ve ayda 3.000 TL ile 10.000 TL arası kazanç sağlayabilirsiniz. Instagram`da içerik üreten ve büyük kitlelere ulaşabilen hesapların internetten para kazanmamaları imkansız gibi görünüyor.

Çeviri Yaparak Kazanma

Eğer profesyonel ve doğru bir şekilde çeviri yapabilecek seviye de dil bilgisine sahipseniz,  kolaylıkla internetten para kazanabilirsiniz. Dil bilginiz sayesinde makale vb. şeyleri farklı dillere çevirebilir veya danışmanlık hizmeti vererek kazanç sağlayabilirsiniz. Çeviri yaparak internetten para kazanan kişilerin aylık kazançları belirsizdir.

SEO Danışmanlığı Vererek Para Kazanma

SEO, genel olarak internet sitelerini arama motorlarına göre optimize etmek işlemidir. SEO danışmanlığı sayesinde internet üzerinden para kazanma ve gelirinizi arttırma şansına sahip olabilirsiniz. SEO öğrenmek için Google makalelerini okumanız ve internet üzerinden videolar izleyebilirsiniz.

seo danışmanlığı ile para kazanmak

Web Sitesi Yaparak Para Kazanma

İnternet sitesi tasarlayarak internetten para kazanabilirsiniz. Sıfırdan başlayarak yazılım öğrenebilirsiniz ya da WordPress, Joomla gibi içerik yönetim sistemleriyle kurulumlar yapabilirsiniz. Hemen hemen tüm işletmeler ve kişiler internette sitelerini yayınlamaya başlıyor. Bu da oldukça büyük bir pazar anlamına gelmektedir.

Hiçbir teknik bilgi sahibi olmadan profesyonel internet siteleri tasarlamak için aşağıdaki linkten hazır site ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.
Hazır site aracı: https://www.hosting.com.tr/hazir-site/

İlgili İçerik: İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? Yeni Başlayanlar İçin Web Sitesi Açma Rehberi

Editörlük Yaparak Para Kazanma

“İnternet üzerinden para kazanmanın en zor yolu nedir?” sorusuna cevap vermek için eklediğimiz bu gelir elde etme metodu, ciddi anlamda uzmanlık isteyen ve vakit alan bir uğraşıdır. Günler, hatta geceler boyunca yapılan araştırmaların neticesinde çıkarılan kaliteli içerikleri; web sitesi sahiplerine satarak kazanç elde etmeye dayanan bir yöntemdir.

editörlük yaparak para kazanma

Eğer bu yöntemle internet üzerinden para kazanmak gibi bir düşünceniz varsa, uzman olduğunuz ve yazmaktan sıkılmadığınız konulara yönelmenizi tavsiye ederiz. Yazdığınız makaleleri satmak için ise bu işe aracı olan web sitelerini kullanabileceğiniz gibi, içerik ihtiyacı olan site sahiplerine de ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Afilliate ile Para Kazanma

Elinizde ürün olmadan e-ticaret yapmanın başka bir yolu da affiliate marketing ile para kazanma yöntemidir. Bu yöntemde ürün ya da hizmetle alakalı reklamlar ve tanıtımlar yayınlayarak, müşteriyi satışı gerçekleştiren web sitesine yönlendirmek gereklidir. Bu satış biçimine dilimizde “gelir ortaklığı” veya “satış ortaklığı” isimleri de verilmektedir.

Affiliate marketing’de satacağınız her ürüne ait bir url adresiniz olur. Bu url adresi her ürün ve her satıcı için benzersiz olarak oluşturulur fakat aynı ürüne yönlenir. Örneğin, hosting hizmetlerinin gelir ortaklığı ile satıldığını düşünürsek, normalde “https://www.hosting.com.tr/hosting/” şeklinde olan bağlantı adresi; her satıcı için klonlanır. Mesela; satıcılardan biri için https://www.hosting.com.tr/hosting121/, diğeri için ise “https://www.hosting.com.tr/hosting967/” şeklinde… Kısacası aynı ürünü satan herkeste farklı url adresleri vardır ama tüm url adresleri aynı sayfaya yönlendirilir. Dolayısı ile müşterinin hangi satıcının yönlendirmesi ile siteye geldiği anlaşılabilir.

affiliate pazarlama ile para kazanmak

Affiliate marketing ile gelir elde etmek için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira adı üzerinde “satış ortaklığı” olan bu sistemde, sadece ödemesi alınmış yani kesinleşmiş satışlardan komisyon geliri elde edebilirsiniz. Bu sebeple hem satacağınız ürünü ya da hizmeti, hem de tanıtım kanallarınızı iyi seçmeniz gereklidir.

Gelir ortaklığı sistemlerinde genelde Youtube ve forum sitelerinden yapılan tanıtımlardan faydalanılır. Google Adwords reklamları pek tercih edilmez. Çünkü sizin bağlantınız üzerinden yapılan her tıklama satış ile sonuçlanmaz ama siz her tıklama için para ödemek zorunda kalırsınız. Bu durum da reklam maliyetlerinin komisyon gelirlerinden daha fazla olmasına sebebiyet verir.

Kısacası affiliate marketing oldukça zor bir iştir. Ama yine de denemek isterseniz, aşağıdaki firmalar ile irtibata geçebilirsiniz.

Türk Satış Ortaklığı Firmaları

Android ve IOS Uygulamalar Geliştirerek Para Kazanma

İnternet üzerinden para kazanmanın başka bir yolu da, Google Play Store Uygulama Marketi ve AppStore üzerinden gelir elde etmektir. “İyi de ben uygulama kodlamayı bilmiyorum ki…” dediğinizi duyar gibiyiz. İnanın eğer yeteri kadar reklam bütçeniz varsa, uygulama kodlamanıza gerek yok. Bu site üzerinden satın alacağınız herhangi bir uygulamayı, ciddi bir reklam bütçesi ile tanıtarak; uygulamanızdan üyelik satışı ya da reklam geliri elde edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, reklam bütçenizin yeterli olmasıdır. Yani gerekirse 5 haneli rakamlara ulaşabilecek bir bütçeden bahsediyoruz.

Dikkat etmeniz gereken diğer hususlar ise; uygulamanın çok popüler ya da az popüler olmamasıdır. Çok popüler uygulamalar piyasada doygunluğa ulaşmıştır. Az popüler uygulamalar ise tutmamıştır. Sizin arayışınız; kaliteli, ilgi çekici ama yeteri kadar reklam yapılmadığı için popülerleşmemiş uygulamalar arasında olmalı.

Oyun Oynayarak Para Kazanma

E-spor, gün geçtikçe gelişmeye devam eden ve katılımcılarına para kazanma şansı tanıyan büyük bir fırsat. Ayrıca online oyun yayınlarını farklı platformlardan takip eden milyonlarca insan mevcut. Siz de popüler bir oyunda ustalaşarak internet üzerinden para kazanabilirsiniz.

Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanma

Akıllı telefon kullanan herkesin en az bir sosyal medya hesabı olduğunu düşünürsek; Instagram, Facebook, Twitter gibi mecralardan para kazanmanın da mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer takipçi sayısı yüksek bir sayfaya sahip olabilirseniz; “influencer marketing” isimli yöntemle sosyal medyadan reklam geliri elde edebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, öncelikle insanların takip etmekten zevk alacağı bir tema bulmak ve bu tema üzerine inşa ettiğiniz hesabınızı sürekli güncel tutmak yani sık aralıklarla içerik paylaşmak olmalıdır.

Hem Türkiye’de, hem de dünyada; mizah içerikli gönderi yayınlayan sosyal medya hesapları ilgiyle takip edilmektedir. Eğer mizah içeriği yaratma konusunda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız, hatırı sayılır bir emekten sonra influencer marketing ajansları sizinle irtibata geçecektir.

Dropshipping Yaparak Para Kazanma

E-ticaret ile internetten para kazanma işinin başka bir şekli de dropshipping sistemidir. Ne olduğunu anlatmadan evvel küçük bir uyarı yapmak isteriz. İnternet üzerinde sürekli reklamları dönen dropsipping eğitimlerinin neredeyse tamamı, hayal tacirliğinden ileri gitmemektedir. Bu eğitimlere binlerce Lira harcasanız bile, anlatılanları uygulamanız ya da sonuç almanız imkansız olabilir. Zira dropshipping handikapları itibarı ile oldukça zor bir ticaret şeklidir.

Uyarımızı yaptıktan sonra “dropshipping nedir?” sorusuna cevap vererek tanım yapmaya ve bu para kazanma yöntemini anlatmaya başlayabiliriz. İngilizce olan dropshipping teriminin Türkçe karşılığı “damla nakliye” şeklindedir. Bu ticaret türünde, ürünler sizin deponuzda ya da dükkanınızda değildir. Siz sadece reklam yaparsınız ve alığınız siparişleri ürünün tedarikçisine veya üreticisine iletirsiniz. Tedarikçi de sizin adınıza ürünü müşterilere gönderir. Böylece ürün almak için herhangi bir sermaye ayırmamış olursunuz.

dropshipping ile para kazanma

Yukarıdaki paragrafı okuduğunuzda kusursuz ve mantıklı bir para kazanma sistemi olarak görünen dropshipping’in; birtakım zorlukları bulunmaktadır. Kronikleşmiş hale gelen bu zorluklar nedeni ile dropshipping ile para kazanmak nerede ise imkansızdır. Öncelikle internetten para kazanmayı vaat eden bu metottan gelir elde etmeyi engelleyen şey bizzat internetin kendisidir. Çünkü artık tedarikçilerin birçoğu “üreticiden tüketiciye” sloganı ile kendi internet sitelerinden satış yapmaktadır. Piyasada rekabet edebilmek için de oldukça düşük karlılıkla çalışmaktadırlar. Hali ile dropshipping yaparak para kazanmak isteyen kişilere imkan tanısalar bile, gelirler reklam giderlerini karşılamamaktadır.

Uluslararası olarak yapılan (tedarikçi ve müşterinin farklı ülkelerde olduğu) dropshipping işleri de Alibaba ve AliExpress sayesinde bitmiştir. Zira uluslararası dropshipping genelde, Çin’den tedarik edilen ürünlerin diğer ülkelere satılması mantığı ile yapılır. Lakin günümüzde 3 işçi ile mal üreten Çinli atölyelerin bile bu sitelerde ürün satış sayfası bulunmaktadır. “Yerinizde olsak almayız” şeklinde tavsiyede bulunduğumuz dropshipping eğitimlerinin hemen hemen tamamında da uluslararası dropshipping yöntemi anlatılmaktadır.

Kısacası dropshipping ile para kazanma devrinin kapandığını düşünmekteyiz. Ancak ciddi ülkeler arası e-ticaret için ciddi bir bütçe ayırmayı planlıyorsanız, başka bir yazıda anlatacağımız Amazon FBA ile para kazanma yöntemini denemenizi öneririz.

Upwork ile Freelancer Olarak Para Kazanma

Upwork, freelancer ve bir freelancer ihtiyacı olan müşterilerin bulunduğu bir platformdur. Burada insanlar çeşitli niteliklere sahip insanları bularak kendi işleri için yardım talep edebilmektedir. Siz de burada kendi yetkinliğiniz konusunda bir profil oluşturarak insanlara yardım edebilir ve para kazanabilirsiniz.

İlgili İçerik: Freelance İş Bulup Gelir Elde Edebileceğiniz En İyi 14 Freelancer Sitesi

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

Domain yatırımcılığı, güzel bir para kazanma yönetimidir. Dünya üzerinde hergün milyonlarca alan adı boşa çıkmakta ve kayıt edilmektedir. Siz de boşa düşen jenerik domainleri takip ederek kayıt edebilir, sonrasında da satışa çıkararak kâr elde edebilirsiniz.
Hemen domain sorgulamak için https://www.hosting.com.tr/domain/domain-sorgulama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AirBnb ile Oda Kiralayarak Para Kazanma

AirBnb, bir oda, daire, villa veya çiftlik dahi kiralayabileceğiniz uluslararası bir kiralama sitesidir. İnsanlar burada kiralamak istedikleri yerlerini paylaşarak diğer insanlara sunarlar. Evinizin kullanılmayan odasını kiralayarak para kazanabilirsiniz.

T-shirt Satarak Para Kazanma

Yaratıcı tasarımlar ile T-shirt satarak internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Günümüzde yaratıcı tasarımlar yoğun ilgi görmekte ve insanlar bu özgün tasarımları satın alma niyetindelerdir. Bu da internetten para kazanma şansını ortaya çıkartmaktadır.

Webinar Düzenleyerek Para Kazanma

Webinar, internet üzerinden video yayını ile katılımcılara bilgi, eğitim verme ve soru & cevap tarzı bir işlem olarak tanımlanabilir. Uzman olduğunuz bir konu hakkında internet üzerinden insanlara dersler verebilir ve internetten para kazanabilirsiniz.

Görev Yaparak Para Kazanma

İnternetten para kazanma işinin son trendi; “görev yap para kazan” saervisleri oldu. Dünyaca ünlü Bounty uygulamasının Türkiye’ye gelmesi ile meşhur olan bu iş, son günlerde evrim geçirmiş halde piyasada dolaşıyor. Zira Bounty; mobil uygulama üzerinden sıradan insanlara gizli müşteri, hizmet tanıtımı, hizmet satışı görevler karşılığında para ödemekteydi. Fakat günümüzde basit web siteleri ve mobil uygulamalar ile Google Haritalar servisinde yayınlanan işletmelere puan ve yorum yapma, uygulama marketlerde bulunan uygulamaları indirme ve yorumlama, web sitelerine yorum girme gibi işler de veriliyor.

görev yaparak para kazanma

Bu konudaki tek tavsiyemiz, ödemenizi alacağınızdan emin olmadığınız hiçbir servisi kullanmamanız yönündedir.

Anket Doldurarak Para Kazanma

Bir türlü kimsenin çözemediği, çözenin de ciddi bir ek gelir elde edebildiği anket siteleri; neredeyse 20 yıldır  “anket doldur para kazan” sloganı ile internet üzerinden para kazanma vaat ediyor. Aslında işin püf noktası İngilizce bilmek ve yabancı anket siteleri ile çalışmaktan geçiyor. Elbette servisin size sürekli yeni anketler sunmasını sağlayacak başarılı profiller oluşturmakta.

Eğer internetten para kazanmanın bu yöntemi ile ilgileniyorsanız, aşağıdaki siteleri inceleyebilirsiniz.

Anket Siteleri

Aslında bu yönteme internetten para kazanma metodu demek yerine, internetten harçlık elde etme yöntemi demek daha doğru olur J Zira binlerce etkileşime düşük gelirler elde edeceğiniz bu metot; program indirme linkleri paylaşımında bir miktar para kazanmanızı sağlayabilir. Ancak çok izlenen Youtube videoları altında verilen bağlantılarda ya da çok okunan bir yazı içerisinde mutlaka tıklanacak bir linkte kullanılır ise kazançlar tatmin edici olabilir.

Uğraşması bile çileden çıkarıcı bu işle “ben uğraşırım” derseniz, aşağıdaki link kısaltma servislerini kullanabilirsiniz.

İlgili İçerik: URL Nedir? Link Nasıl Kısaltılır?

E-Ticaret ile Para Kazanma

Buraya kadar saydığımız internetten para kazanma yolları size yeteri kadar cazip gelmemiş olabilir. Zira internetten para kazanmaya yeni başlayacak olan biri (hele bir de yaşı nedeni ile teknolojiye ayak uydurmakta zorlanıyor ise); yukarıdaki yöntemlerle gelir elde etmekte ziyadesi ile zorlanabilir. Eğer “daha elle tutulur yöntemlerle internet gelirim olsun” diyenlerdenseniz, e-ticaret ile para kazanma seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

İlgili İçerik: E-Ticaret Nasıl Yapılır? Adım Adım E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

Günümüz şartlarında e-ticaret ile para kazanabilmeniz için hem bir sanal mağazaya sahip olmanız, hem de N11, HepsiBurada, GittiGidiyor gibi Pazar yeri platformlarında bulunmanız gerekmektedir. Sadece sanal mağaza kurmak ya da sadece pazar yeri platformlarında olmak; e-ticaret ile para kazanmak için yeterli değildir.

e-ticaret ile para kazanma

Bir e-ticaret sitesi kurmak için Hazır Site Aracı isimli üründen faydalanabilirsiniz. Ayda sadece 2,49 USD (doğru okudunuz. Alan adı, hosting ve e-ticaret modülü dahil ayda 3 USD bile değil.) ödeyerek, profesyonel görünümlü bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

E-ticaret işinden para kazanmanın ilk kuralı, reklam için yeterli bütçeyi ayırabilmektir. İnternet üzerinden yapılan satışlara reklam bütçesi ayırmak, gerçek hayatta yapılan satışlara reklam bütçesi ayırmaktan daha önemlidir. Zir gerçek bir dükkana tesadüfen bir müşteri girebilir. Ama internet üzerindeki dükkanınıza müşteri sokmanızın tek yolu reklam vermektir. Eğer tanıtım için ciddi bir reklam kampanyası oluşturacak maddi gücünüz yoksa bu metodu denemeniz hayal kırıklığından öteye gitmeyecektir.

Bitcoin ile Para Kazanma

Bitcoin diyoruz ancak birçok kripto para birimi mevcut ve tabi ki bunların en popüleri ve pahalısı Bitcoin. Bitcoin başta olmak üzere, Ethereum, Ripple, Dogecoin, Litecoin gibi birçok para birimine yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir konu var. O da bu piyasaları çok sıkı takip etmeniz ve buna göre aksiyonlar almanız gerekiyor. Tavsiyemiz, kripto paralara yatırım yapmadan önce ufakta olsa bir eğitim almanız. Bu eğitimleri internet üzerinde ve Udemy üzerinde bulabilirsiniz.

Özellikle yakın zamanda NFT tarafında büyük gelişmeler yaşandı ve Kripto birimleri ile NFT satın alabilir ya da satarak para kazanabilirsiniz. Opeansea web sitesi üzerinden hesap oluşturup siz de sanatsal tasarımlarınızı satabilirsiniz.

Metaverse dünyasında Kripto işlemler yaparak altcoin alıp satabilir ve para kazanabilirsiniz.

Not: Yatırım Tavsiyesi Değildir.

ChatGPT ile Para Kazanın

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT (Generative Pre-Trained Transformer), insan yazısına benzer metinler üreten, konuşmaya dayalı bir yapay zeka sohbet robotu ve gelişmiş dil modelidir. Edebiyattan matematiğe kadar çeşitli konuları anlamasını ve bunlara yanıt vermesini sağlayan geniş bir veri kümesi üzerinde eğitilmiştir. Bu araç o kadar gelişmiştir ki, ChatGPT’yi kullanarak para kazanmanız da mümkündür. 

Peki nasıl?

Aşağıda ChatGPT kullanarak para kazanabileceğiniz bazı ipuçlarını bulabilirsiniz:

 • İçerik yazma (sosyal medya metinleri, blog gönderileri, makale vb.)
 • SEO’ya uygun içerik başlıkları üretme
 • E-mail pazarlama metinleri yazma
 • İçerik düzenleme ve yorumlama
 • İçerik stratejisi oluşturma

Tik Tok Üzerinden Para Kazanın

100.000’den fazla takipçisi olan TikTokçular, TikTok’un İçerik Üreticisi Fonu aracılığıyla ayda 200 ila 1.000 dolar kazanma eğilimindeyken, bir milyondan fazla takipçisi olan kişiler ayda 1.000 ila 5.000 dolar (veya daha fazla) kazanır. Ayrıca İçerik Üreticisi Fonu dışında büyük markalarla çalışanlar, tek bir gönderi başına 100.000 ila 250.000 dolar kazanır.

Peki içerik üretmek dışında TikTok’tan nasıl para kazanılır? 

 • TikTok Shopping yoluyla ürün satın
 • TikTok reklamlarıyla satışlarınızı artırın
 • Affiliate programlarına katılın
 • TikTok İçerik Üreticisi Fonu’na katılın
 • Marka elçisi olun
 • Kitle fonlaması yoluyla para toplayın
 • Markalara TikTok için danışmanlık yapın

E-kitap Yayınlayarak Para Kazanın

Çoğu insan, kitap yazmanın para kazanmanın kolay bir yolu olmadığını düşünür. Fakat gişe rekorları kıran The Martian filminin senaryosu, bir e-kitap’tan alınmıştır. Kitabın yazarı Andy Weir, romanı Amazon Kindle kitabı olarak 99 sente satmaya başlasa da, çok geçmeden en çok satan listelerinde zirveye ulaştı ve Hollywood bunu fark etti.

Peki e-kitap yayınlayarak ben nasıl para kazanırım diyorsanız, aşağıdaki bazı ipuçlarına göz atabilirsiniz:

 • E-kitaplar 0.99 ile 8,99 dolar arasında herhangi bir fiyata satılır, ancak mağaza (ve yayınlama platformunuz) her satıştan biraz komisyon alır.
 • Kitabınızı istediğiniz fiyattan satabilirsiniz ve farklı taktikleri denemek için fiyatı değiştirebilirsiniz, ancak ideal fiyat kitabınızın uzunluğuna, incelemelerine ve rakiplerine bağlıdır.
 • Yatırım yapacak paranız varsa, başarı şansını artırmak için kitabınızın ekstra pazarlamasına para harcayabilirsiniz, ancak kitabı ücretsiz olarak pazarlamanın birçok yolu vardır. Örneğin bunun için sosyal medya medyayı kullanabilirsiniz.

Online Kurslar Vererek Para Kazanın

Para kazanmak için online kurslar oluşturmak ve satmak, son zamanlarda önemli şekilde büyüme kaydeden sektörlerden biridir. Özgün ve güvenilir kurslara olan talep son derece yüksektir ve bu trendin sürekli artması beklenmektedir. 2019’da 200 milyar doların altında olan küresel e-learning pazarının 2026’da 375 milyar dolara ulaşması öngörülmektedir.

Peki online olarak insanlara neler anlatabilirim diyorsanız, aşağıdaki listede bazı ipuçlarını bulabilirsiniz:

 • Sanat veya fotoğrafçılık
 • Kişisel gelişim
 • Müzik
 • Yemek pişirme
 • Pazarlama
 • Teknoloji
 • Yabancı dil
 • Yazılım

Yukarıdaki listenin dışında uzman olduğunuz daha birçok konuda da online kurslar oluşturabilirsiniz. Çevrimiçi kurslar oluşturmak ve satmak size pasif bir gelir akışı sağlayabilir. Bir kursu yalnızca bir kez oluşturmanız gerekir ve ardından onu tekrar tekrar satabilirsiniz. Ek olarak, kursunuz çevrimiçi olduğu için herhangi bir ek çaba harcamadan dünyanın her yerinden, herhangi bir saat diliminden öğrenci alabilirsiniz.

Satış Ortaklığı İle Para Kazanın

Satış ortaklığı, diğer kişilerin ürün ve hizmetlerini tanıtarak çevrimiçi para kazanmanıza yardımcı olur ve pasif gelir elde etmenin harika bir yoludur. Bu yöntemle para kazanmak insanların online olarak ne aradığını anlamak ve ilgi alanlarına uyan en yüksek ücretli ürünleri bulmakla başlar. Ardından, bu kişileri sitenize getiren yüksek kaliteli içerikler oluşturabilir ve onları satış ortaklığı tekliflerinize yönlendirebilirsiniz.

Peki satış ortaklığı ile para kazanmak için tam olarak ne yapmanız gerekir?

 • Zengin İçerikli Bir Web Sitesi Oluşturun
 • Google’dan Hedeflenen Trafik Alın
 • İnsanların Aktif Olarak Satın Almak İçin Aradığı Ürünleri Tanıtın
 • İnsanlara Satan Ürünleri Almaya Teşvik Edin
 • İnsanları Yüksek Satış Ortağı Komisyonları Sunan Ürünlere Teşvik Edin
 • Daha Fazla Tıklama Almak İçin Satış Ortağı Bağlantılarınızı Optimize Edin

Tüm bu ipuçlarını inceledikten sonra satış ortaklığı ile ne kadar para kazanabileceğiniz, web sitenizin kalitesine ve girdiğiniz nişe bağlıdır. Başarılı kişiler günde 1.000 dolardan fazla ve en iyilerinden bazıları her ay 100.000 dolardan fazla kazanabilir.

Çevirmenlik Yaparak Para Kazanın

Küreselleşme ile birlikte dil becerilerine olan talep artmaya devam ediyor. Çünkü çok uluslu işletmelerin ve şirketlerin farklı ülkelerde daha geniş bir pazara ulaşması gerekiyor. Yani diyebiliriz ki artık daha fazla çevirmene ihtiyaç var.

Bu noktada eğer herhangi bir dilde yetkinliğiniz varsa, web sitelerinde, makalelerde, basın bültenlerinde, konuşmalarda, sözleşmelerde ve ürün açıklamalarında online olarak işletmelere çevirmen olarak yardımcı olabilirsiniz.

Siz de internetten hızlı şekilde para kazanmak istiyorsanız, çeviri becerilerinizi müşterilerinize sunabileceğiniz Fiverr gibi birçok platform mevcuttur. Çok fazla çeviri yazılımı olmasına rağmen makineler insanların yapabildiklerini yapamaz. İnsanları hitap etmek ve içeriğe kişisel bir dokunuş katmak için çevirmenlere ihtiyaç vardır.

Sesli Kitap Seslendirerek Para Kazanın

Sesli kitap seslendirerek çevrimiçi para kazanmak istiyorsanız, bu mümkündür. Amazon Audible gibi yüksek kaliteli sesli kitap hizmetleri, seslendiricilerle kitap yayıncılarını birleştirir.

Sesli kitabınızın satışından, genellikle kitabın satış fiyatının %5 ila %40’ı arasında değişen bir telif ücreti kazanabilirsiniz. Sesli kitap hak sahibiyle yaptığınız sözleşmenin şartlarına bağlı olarak, çalışmanız için sabit bir ücret de kazanabilirsiniz.

İnternetten Satış Yaparak Para Kazanın

İnternet üzerinden satış yaparak para kazanmanın en popüler yollarından bazıları aşağıdaki şekildedir:

İkinci El Ürün Satarak Para Kazanın

Farkında olmasanız da, evinizdeki eşyalar ekstra para kazanmak için bir hazine olabilir. Giyimden kullanılmış mobil cihazlara kadar her şey, ikinci el pazarında satılabilecek potansiyel ürünlerdir. Biraz fazladan para kazanmak ve aynı zamanda fazlalık eşyalarınızdan kurtulmak istiyorsanız, Dolap gibi çevrimiçi pazar yerleri 2. el ürünlerinizi satmak için iyi bir yer olabilir.

Kullanılmış eşyaları satmak, zaten sahip olduğunuz şeylerden para kazanmanın kolay bir yoludur. Ayrıca, ikinci el satış yapmak olumlu bir çevresel etkiye sahip olabilir.

Amazon Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanın

Dünyanın en büyük çevrimiçi pazarı olan Amazon’da, satıcılar dünya çapında 300 milyon müşteriye erişime sahip olur. Bu sayede milyonlarca müşteriye erişim elde edersiniz. Fakat Amazon satıcıları arasındaki rekabet kıyasıya devam etmektedir. Bu yüzden ancak kendinizi öne çıkarmanın bir yolunu bulabilirseniz para kazanmanız mümkündür. 

Çok ve az kazanan satıcılar arasındaki fark, ürün araştırması ve stratejisidir. Doğru pazardaki satıcılar bunu kolayca tam zamanlı bir gelire dönüştürebilir.

Etsy Üzerinden Para Kazanın

Online olarak para kazanmak istiyorsanız, maliyetlerin düşük olması ve tamamen çevrimiçi olması nedeniyle bir Etsy mağazası başlamak için harika bir yerdir.

Etsy, el sanatları ve el yapımı ürünler için çevrimiçi bir pazar yeridir. Platformda 2 milyondan fazla mağaza var ve en iyi Etsy mağazalarından bazıları günde 500’den fazla satış yapar.

Benzersiz el işleri, yazdırılabilir ürünler ve davetiyeler, sanat eserleri ve daha fazlası gibi kağıt ürünleri için en popüler çevrimiçi pazar yeridir. Çevrimiçi bir şeyler satarak kendi işinizi kurmak istiyorsanız ve kendi Shopify mağazanızı açmaya tam olarak hazır değilseniz, bir Etsy satıcısı olmak size göre olabilir.

Trendyol ve Hepsiburada Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanın

Amazon nasıl dünyanın en büyük çevrimiçi pazaryeri ise, Trendyol ve Hepsiburada Türkiye için en büyük 2 pazar yeridir. Hem Trendyol hem de Hepsiburada gelirini artırmak ve çevrimiçi satış yapmaya başlamak isteyen işletmeler için büyük fırsatlar sunar.


İlgili İçerikler:

10 Adımda Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Hepsiburada Komisyon Oranları

İnternet Üzerinden Dolar Kazanma Yöntemleri

En İyi 15 Satış Ortaklığı Sitesi

Genç Girişimci Desteği Rehberi

ETSY’de Nasıl Satış Yapılır?

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum, Nereden Başlamalıyım?

Girişimcilik Nedir? Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Trendyol Mağaza Açma Rehberi

Amazonda Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

İnternetten Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Trendyol’da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Evden Yapılacak İşler, Düşük Sermaye İle Evden Yapılabilecek 30 İş Fikri

Pasif Gelir Kaynakları: Yatarken Para Kazandıracak Benzersiz 15 Fikir

Domain Sorgulama