İnternet Üzerinden Dolar Kazanma Yöntemleri

İnternet Üzerinden Dolar Kazanma Yöntemleri
Hosting Fiyatları

Doların değer kazanması ile birlikte birçok insan çevrimiçi dolarla nasıl para kazanabileceğini araştırmaya başladı. İşin iyi tarafı, internetten dolarla para kazanmak boş bir hayal değil. Bunu yıldır çevrimiçi olarak yapan birçok insan var ve çevrimiçi gelir stratejilerinin çoğu sandığınız kadar karmaşık değil. Bilmeniz gereken tek şey, herhangi bir ticari girişim gibi, çevrimiçi gelirinizin büyümesinin de zaman alacağıdır. Gereken zamanı ve enerjiyi ayırmaya istekliyseniz, birlikte internet üzerinden dolar kazanma yöntemlerini inceleyelim.

1. Dolar Kazanabileceğiniz Ülkelerde Freelance Çalışın

Freelance çalışma, çevrimiçi para kazanmanın en popüler yollarından biridir. Üstelik bunu sadece Türkiye’de yapmak zorunda değilsiniz. Dünyada freelance iş bulmanızı sağlayacak birçok platform var. Tek yapmanız gereken bu platformlarda bir hesap oluşturmak, listelere göz atmak ve size uygun görevlere başvurmak.

Dolar ile para kazanmak için freelance çalışabileceğiniz platformlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Upwork

Upwork, ne tür bir uzmanlık alanınız olursa olsun, freelance işler bulmanızı sağlayacak en popüler freelancer platformlarından biridir. Küçük işletmelerden büyük şirketlere kadar birçok farklı şirket türü Upwork’te bir proje ve teklif modeli üzerinde çalışır. Bu, bir müşterinin tüm gereksinimlerini içeren bir iş ilanı verdiği ve freelance çalışanların teklifleriyle bu işe başvurduğu anlamına gelir. Daha sonra müşteri, hangi freelance çalışanın işi için daha uygun olduğuna karar verir. 

 • Fiverr

Freelance çalışanlar için en popüler sitelerden biri olan Fiverr’da, kendi nişinizi ve uzmanlığınızı yaratabilirseniz, yeni projeler bulabilir ve fazlasıyla ek gelir elde edebilirsiniz.

Fiverr’da hizmet sunmak isteyen bir grafik tasarımcı olduğunuzu varsayalım. Logo tasarımı, infografikler, sosyal medya post tasarımı vb. hizmetler oluşturabilirsiniz.

Fiverr ayrıca, seviye sistemlerini kullanarak yüksek performanslı freelance çalışanlara birçok avantaj sunar. Temel bir satıcı hesabıyla başlarsınız ve daha fazla sipariş tamamladıkça farklı rozetler kazanırsınız.

 • Toptal

Toptal, freelance yeteneklerin yalnızca %3’ünü seçtiği için diğer freelance iş bulma platformlarına girmekten daha zor bir platformdur. Bu, yalnızca en iyi freelance çalışanların bu platforma katılabileceği anlamına gelir. Onay aldıktan sonra, diğer freelance çalışma platformlarından daha yüksek bir saatlik ücret alma şansınız vardır.

Toptal seçkin bir topluluktur ve müşterilerini en iyiye ulaştırmayı amaçlamaktadır.

2. İngilizce Blog Açın

Blog yazmak, çevrimiçi para kazanmanın en eski yöntemlerinden biridir. Tabii dolarla kazanmaya odaklandıysanız, blogunuzu İngilizce olarak yazmanız gerekir.

Blog yazarak para kazanmanın birkaç yolu vardır:

 • İçeriklerinize markaların ürün bağlantılarını ekleyerek affiliate pazarlama yapabilirsiniz.
 • Reklamları web sitenize stratejik olarak yerleştirerek AdSense ile para kazanabilirsiniz. 
 • Sponsorlu gönderiler, belirli markalardan para kazanmanıza yardımcı olabilir (Ürünler hakkında inceleme yapılan blog yazıları).
 • Web sitenizde dijital veya fiziksel ürünler satabilirsiniz.

İlgili İçerik: Blog Açmak: 6 Farklı Yolla Yeni Başlayanlar için Blog Açma Rehberi

3. Çeviri Yapın

Bunu başarılı bir şekilde yapmak için en az iki dili akıcı şekilde bilmeniz gerekir. Dolayısıyla, iki dilde iyiyseniz, bu harika bir dolarla para kazanma fikri olabilir. Fakat bunun için çeviri yeteneğinizin kanıtını göstermeniz gerekecek. Bu nedenle bir dil dereceniz varsa veya metin çevirme deneyiminiz varsa, portföyünüzün örneklerini göstermelisiniz. Çoğu şirket bir çeviri testi isteyecektir. Çevirmen olmak için başvurduğunuz dillerde akıcı olmanız gerektiğini unutmayın.

Upwork gibi platformlarda çok sayıda çeviri işi bulabilirsiniz, ancak uzmanlaşmamış platformlardaki kazanma potansiyeli de büyük ölçüde değişir. Giriş seviyesi, uzmanlaşmamış çeviri işi genellikle saatte 10 dolardan daha az ödeme alır, oldukça teknik işler için saatte 50 dolardan fazla kazanabilirsiniz. Genel olarak konuşursak, deneyim kazandıkça, akıcılığınızı geliştirdikçe ve sektöre özgü yeterlilikleri edindikçe daha fazla kazanırsınız.

Çevirmen olarak kazanç potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için, aşağıdaki platformlara kayıt olabilirsiniz:

 • Gengo

Gengo, çeşitli konuları ve proje türlerini kapsayan başlangıç dostu bir platformdur. Ödeme, düşük olma eğilimindedir ve PayPal aracılığıyla ayda iki kez yapılır. Deneyimli ve üretken çevirmenler, daha yüksek ücret oranlarıyla giriş düzeyindeki çevirmenlerin çalışmalarını değerlendirerek ve kıdemli çevirmenler olabilir.

 • ProTranslating

ProTranslating, uzman düzeyindeki içeriğe odaklanır, bu nedenle doğrulanabilir bir uzmanlığına sahip profesyonel bir çevirmenseniz, çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Yeni başlayanlar, buraya başvurmadan önce Gengo veya başka bir giriş seviyesi platform ile başlamalıdır.

 • One Hour Translation

One Hour Translation, giriş seviyesi çevirmenler için harika bir toplu çeviri hizmetidir. Beceri ve hıza bağlı olarak, saatlik ücretler 10 ila 20 doları arasında değir. Yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir ve sitenin ayrıntılı hiyerarşisinde ilerlemek için bolca yer vardır.

4. Çevrimiçi Kurslar Oluşturun

Bilgiyi paylaşmak, çevrimiçi para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Bir konuda uzmansanız, çevrimiçi kurslar oluşturarak bilginizden para kazanabilirsiniz. Tabii dolarla kazanmak isterseniz, bu kursları İngilizce oluşturmanız gerekecektir.

Kursunuzu Udemy’de veya kendi hedef kitleniz varsa web sitenizde satabilirsiniz. Kursunuzu Udemy’de satarsanız tanıtmak için fazla bir şey yapmanız gerekmez. Bununla birlikte, kurs kendi web sitenizde satıyorsanız, kursu tanıtmak için dolarla kazanabileceğiniz bölgelerde reklamlar yayınlayabilirsiniz.

5. Anket Doldurun

Fikirleriniz düşündüğünüzden daha değerlidir. Sayısız şirket, hedef kitlelerinin motivasyonları ve tercihleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için güzel meblağlar öder. 

Çalışma saatlerinde, öğle veya akşam yemeğinde, akşam boş zamanınız olduğunda, evinizin rahatlığında istediğiniz zaman çevrimiçi anketler doldurabilirsiniz.

 • American Consumer Opinion

American Consumer Opinion, kullanıcılara ayda bir tarama anketi ve her üç ayda bir tam uzunlukta bir anket gönderir. Tarama anketleri, tam uzunluktaki anketlerden daha az ödemeye sahiptir. Her biri 0,50 $ ‘dan fazla değildir. Tam uzunlukta anketler 50 $ ‘a kadar ödeme almanızı sağlayabilir.

 • Opinion Outpost

American Consumer Opinion ile karşılaştırıldığında, Opinion Outpost‘ta genellikle daha fazla fırsat vardır. Bununla birlikte, ödemeler de daha düşüktür.

 • Swagbucks

Swagbucks, ücretli anketler de dahil olmak üzere çevrimiçi olarak ekstra gelir elde etmek için birçok fırsat sunar. Dar hedefli, zaman yoğun anketler için oldukça iyi ödeme yapılabilir, ancak daha temel fırsatlardan çoğu, tamamlanması yalnızca bir veya iki dakika süren anketlerden oluşur.

6. Affiliate Pazarlama Yapın

Affiliate pazarlama, çevrimiçi dolar kazanmanın en popüler yollarından biridir. Yıllar boyunca popülaritesi artan bu yöntem, markaları tanıtarak para kazanmanızı sağlar. İngilizce içerik ürettiğiniz bir blogunuz varsa, Shopify’dan Amazon’a, Uber’e ve FabFitFun’a kadar neredeyse her şirketle bir satış ortaklığı kurabilir ve perakende ürünleri, yazılımlar, uygulamalar vb. ürünleri tanıtarak satışlardan komisyon kazanabilirsiniz. Komisyon kazanmak size küçük bir kazanç gibi görünebilir, ancak birkaç markaya bağlı olabileceğinizi ve tek bir blog gönderisine birkaç markanın bağlantısı ekleyebileceğinizi unutmayın.

Affiliate pazarlama yaparak gerçekten para kazanmak istiyorsanız, İngilizce içerik pazarlamaya odaklanmalısınız.

İlgili İçerik: Affiliate Nedir, Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

7. YouTube Kanalı Açın

YouTube kanalında oyuncakları inceleyerek 2018’de 22 milyon dolar kazanan 7 yaşındaki Ryan, en çok para kazanan YouTuber ünvanını almıştır. Aynı sene 5 numarada ise, YouTube’de 18 milyon dolar kazanan bir kozmetik markası olan Jeffree Star vardı.

Peki siz YouTube üzerinden dolarla nasıl para kazanabilirsiniz?

Öncelikle bir YouTube kanalı açmanız gerekir. Güçlü ve sadık bir kitle oluşturabilmeniz için YouTube kanalınızın tek bir nişe odaklanmalıdır. Örneğin, makyaj, video oyun, ürün inceleme videoları oluşturabilir veya kitlenizin ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz herhangi başka bir şeye odaklanabilirsiniz.

YouTube’da para kazanmanın sırrı, insanları videolarınızı izlemeye ikna etmektir. Bunun için videonuzu yüklerken optimize edilmiş anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Kanalınız 1.000 aboneye ulaştığında, YouTube reklamlarıyla kanalınızdan resmi olarak dolarla para kazanabilirsiniz.

İlgili İçerik: İşletmeniz için Başarılı Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

8. Bir Uygulama Geliştirin

Bir madde sadece geliştiricilerin dolarla para kazanacağı anlamına gelmez. Bir pazarlamacıysanız, sizin için uygulamalar oluşturacak uygun fiyatlı geliştiriciler bulabilirsiniz.

Uygulama geliştirmekten para kazanmak söz konusu olduğunda, yapacağınız en iyi şey uygulamanızı Google Play ve App Store’a eklemek olacaktır. Mantığa aykırı görünse de, ücretsiz bir uygulamaya sahip olmak, ücretli bir uygulamadan daha fazlasını yapmanıza yardımcı olabilir. Ücretsiz bir uygulamaya para kazanmanıza yardımcı olacak reklamlar veya premium özellikler ekleyebilirsiniz. Ücretsiz uygulama daha fazla sayıda insanı çekeceğinden, onlara daha fazla satış yapmanız daha kolay olacaktır.

9. Çektiğiniz Fotoğrafları Satın

Stok fotoğraf satarak dolarla para kazanmaya başlamak istiyorsanız, bazı ön çalışmalar yapmanız ve ne tür fotoğraf ve videolar satacağınıza karar vermeniz gerekir. Çevrimiçi fotoğraf satarak para kazanan fotoğrafçılar, farklı pazarları incelemek ve bu pazarlardaki insanların satın alacağı görüntüler oluşturmak için zaman ayırır. 

Hedef pazarınız hakkında daha iyi bir fikir edinmek için endüstri dergilerini ve bloglarını okuyun. Kullanılan resimlere bakın, satan fotoğraflar genellikle bunlar olacaktır.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus da, hedef pazarınızla ilgili olan fotoğraflarınızın tarzıdır. Bazı alıcılar sanatsal ve benzersiz görüntüler kullanmak isterken, diğerleri net ve basit bir şey arıyor olabilir.

Stok fotoğraf satarken kalite kesinlikle önemlidir. İyi bir DSLR kamera ve uygun lens kullanılarak çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafların yerini hiçbir şey tutamaz. İdeal olarak, stok fotoğrafları satın alan çoğu kişi yalnızca odaklanmış ve geniş bir izleyici kitlesine hitap eden net, parlak görüntüler istediği için işlem sonrası çok fazla zaman harcamazsınız.

Stok videolar için ise, çekimlerinizin yaklaşık 10 ila 20 saniye uzunluğunda olduğundan emin olun. Bazı siteler, altı saniyeden kısa hiçbir stok videoyu kabul etmez.

İçinde insan bulunan görüntüleri veya videoları kullanmayı planlıyorsanız, bir kişilerden yayın izni aldığınızdan emin olun. Çoğu stok fotoğraf sitesi, işinizde kullanmanın uygun olduğunu belirten bir izin belgesi olmadıkça, içinde kişilerin bulunduğu fotoğrafları veya videoları kabul etmez.

Son olarak, başlamadan önce, fotoğraflarınızın bulunmasını sağlamak için kullanacağınız anahtar kelimeleri düşünün. Örneğin, çok sayıda yemek resmi çekiyorsanız, “yemek” çok geniş bir anahtar kelime olacaktır. Bunun yerine, “domates”, “salata”, “sağlıklı öğle yemeği” gibi belirli anahtar kelimeler veya oluşturduğunuz görsel için geçerli olan herhangi bir şey ekleyin.

Fotoğrafları oluşturup anahtar kelimelere karar verdikten sonra, çevrimiçi para kazanmaya başlamak için çalışmanızı bir stok fotoğraf sitesine yüklemeniz gerekir. Kullanabileceğiniz çok sayıda site var. Bazıları yalnızca onlarla çalışmanızı gerektirebilir, yani fotoğraflarınız yalnızca onların sitelerinde görünür. Çalışmanızı yüklemeden önce, özellikle daha geniş bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, şartları incelemeniz gerekir.

Getty Images, stok fotoğraflar ve videolar için altın standarttır. Bu siteye girmek zor olabilir, ancak foto muhabirleri için fotoğraflarını satmak için harika bir yerdir.

Shutterstock, fotoğraf ve video satmak için popüler bir sitedir. Ücretsiz kaydolabilirsiniz. Yeni fotoğrafçılar genellikle indirme başına 0,25 ila 0,80 dolar kazanır. Zaman içinde lisansa ve fotoğraflarınıza bağlı olarak indirme başına 120$ ‘a kadar kazanabilirsiniz.

Yeni başladıysanız ve diğer stok fotoğraf sitelerine kabul edilme konusunda sorun yaşıyorsanız, Pixabay’a kaydolabilirsiniz. Teorik olarak, tüm fotoğrafları kullanmak isteyenler için ücretsiz olduğu için ödeme alamayabilirsiniz. Bununla birlikte, Pixabay’da, çalışmanızı takdir eden kişilerin size ödeme yapmasını sağlayan bir bağış düğmesi vardır.

10. Web Sitelerini, Uygulamaları ve Yazılımları İnceleyin

Kullanıcı deneyimi konusunda iyiyseniz, User Testing, diğer girişimcilere web siteleri ve uygulamaları hakkında geri bildirimde bulunmaları için 10 dolar öder. Bu, çevrimiçi para kazanmanın hızlı bir yoludur. Web sitelerinde gezinirken yanıtlamanız gereken bir dizi soru size verilir. Bir video aracılığıyla, web sitesinde veya uygulamada gezinirken girişimciye fikirlerinizi ve geri bildiriminizi iletirsiniz. Videonuz yalnızca 20 dakika uzunluğunda olduğundan, saatte 3 video yaparsanız 30 dolar kazanırsınız. Burası oldukça rekabetçi bir ortamdır, bu nedenle incelenmek üzere yeni bir web sitesi veya uygulama eklendiğinde hızlı hareket etmeniz gerekir. Yazılım inceleyerek çevrimiçi para kazanmak isteyenler, Software Judge adlı bir aracı kullanabilirler.

11. Dropshipping Yapın

En önemli ve karlı çevrimiçi para kazanmanın yollarından biri, Drop shipping’tir. Drop shopping ile ürünleri çevrimiçi satabilir, sağlıklı bir kar elde edebilir ve asla envantere gerek duymazsınız.

İlgili İçerik: Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Örnek vermek gerekirse, Amazon’da 50 dolara satılan bir ürünü 55 dolara listeleyebilirsiniz. Bir müşteri sizden ürün satın aldığında, siz 50 dolara satılan mağazadan ürünü tedarik edersiniz ve ürünü müşteriye 55 dolardan satmış olursunuz.

Drop shipping şu şekilde çalışır:

 • Müşterilerin satın alması için tedarikçinin ürününü mağazanızda listelersiniz.
 • Müşteri, e-ticaret mağazanızdan bir şey satın alır.
 • Tedarikçinizden aynı ürünü sipariş edersiniz.
 • Tedarikçiniz bu ürünü doğrudan müşterinize gönderir. Böylece müşteriniz sizden sipariş ettiği ürünü alır.

Yukarıda sizinle internet üzerinden dolar kazanma yöntemlerini paylaştık. Siz hangi çevrimiçi para kazanma yöntemlerini kullanıyorsunuz, yorum bölümünde bize bir sonraki güncellememizde içeriğimize ekleyelim.

İlgili İçerikler:

Nasıl Para Kazanabilirsiniz: İnternetten Para Kazanmanın 26 Güvenilir Yolu

Evden Yapılacak İşler, Düşük Sermaye İle Evden Yapılabilecek 30 İş Fikri

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Pasif Gelir Kaynakları: Yatarken Para Kazandıracak Benzersiz 15 Fikir

Domain Sorgulama