Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » İnternetinizin Yavaş Olmasının Nedenleri ve Çözümleri
Nedir, Nasıl Yapılır?

İnternetinizin Yavaş Olmasının Nedenleri ve Çözümleri

Hosting Fiyatları

İnternetinizin yavaş olmasının birçok nedeni olabilir. Bölgeniz veya sağlayıcınız nedeniyle yüksek internet trafiği, yerel ağınızda bant genişliğinizi sömüren cihazlar veya sadece yavaş bir planınız olabilir. Ayrıca modeminiz veya yönlendiriciniz arızalı olabilir veya bölgenizdeki internet sağlayıcınızla ilgili sorunlar olabilir. Sorun ne olursa olsun, internet hızınızı nasıl artıracağınızla ilgili bazı kolay ipuçlarıyla size yardımcı olmak için buradayız.

Aşağıdaki listede internet hızınızı nasıl artıracağınıza dair bazı ipuçlarını bulabilirsiniz:

1. Virüs veya Kötü Amaçlı Yazılımlar

İnternetiniz farklı cihazlarda farklı hızlarda çalışıyorsa, virüslü bir cihazınız olabilir. Virüsler, arka planda çalıştıkları ve eylemlerini gerçekleştirmek için bilgisayarınızın kaynaklarını kullandığı için bilgisayarınızın hızını yavaşlatır.

Çözüm

Virüsten koruma yazılımınızla cihazlarınıza virüs taraması yapın. Herhangi bir virüs bulunmazsa, bunu bir anormallik olarak kabul edin, hız testini yeniden yapın ve farklı bir virüsten korunma yazılımı deneyerek sorunu gidermeye çalışın.

2. ISP (İnternet Servis Sağlayıcı) Kısıtlaması 

İnternet kısıtlaması, internet servis sağlayıcınızın (İSS) akış, indirme veya oyun oynama gibi yüksek bant genişliğine sahip etkinlikler için internet hızınızı yavaşlatmak için harekete geçmesidir. Bu problemle başa çıkmak çok can sıkıcı bir şey olabilir, ancak bunun da çözümleri vardır.

Çözüm

İnternet bağlantınızın gerçekten internet servis sağlayıcınız tarafından kısıtlanıp kısıtlanmadığını görmek için, öncelikle hız testi yapın. Bu test size mevcut indirme ve yükleme hızlarınızı gösterecektir. 

Olası ISP kısıtlamasını belirlemenin bir sonraki adımı bir VPN’ye bağlanmaktır. VPN, internet bağlantınızı şifreleyip farklı bir konumdaki güvenli bir sunucu aracılığıyla yeniden yönlendirerek, internet servis sağlayıcınızın çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini ve internet hızlarınızı etkilemesini önler. 

VPN kurulduktan sonra veri kısıtlamasını kontrol etmek için hız testini tekrar çalıştırın. Sonuçlar internet hızınızın arttığını gösteriyorsa, internet sağlayıcılarınızı arayarak kısıtlamanın nedenini öğrenin.

3. Çok Uzun Süre Kullanılan Cihazlar

Bilgisayarlar çok uzun süre açık kaldıklarında, biraz yavaşlama eğilimindedir. Arka planda çalışan programlar, donanım taramaları veya başlangıç programları; bilgisayarınızı kullandığınız uzun bir gün boyunca birikebilir ve cihazınızı yavaşlatabilir.

Çözüm

Özellikle modeminizi “kapatıp tekrar açmak” aslında basit bir düzeltme olabilir. Bunun için modeminizdeki güç düğmesine tıklayın ve birkaç dakika bekleyin, ardından modeminizi tekrar açın. Modeminizin yeniden başlatılması birkaç dakika sürebilir, ancak tekrar açıldığında, hız testini tekrar çalıştırın ve internet hızınızın düzelip düzelmediğine bakın.

4. Aynı Anda Birden Fazla Cihaz 

Bant genişliği birden fazla kullanıcı veya cihaz arasında bölündüğünden, bazen yavaş internet, evinizdeki eşzamanlı indirmelerden kaynaklanabilir. Örneğin, bir video oyunu indiriyor ve bir hız testi çalıştırıyorsanız, hız testi sonucunun olması gerekenden daha düşük olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, video oyunu indirme işlemine büyük miktarda bant genişliğinin ayrılmış olmasıdır. Aynı şey telefonlar, bilgisayarlar ve konsollar için arka plan güncellemelerinin yanı sıra Netflix ve Stan gibi hizmetlerde akış için de geçerli olabilir.

Çözüm

En basit çözüm, bu indirmeleri durdurmaktır. Sorun otomatik güncellemelerse, cihazlarınızdaki güncellemeleri devre dışı bırakmayı düşünün. Bant genişliğini tüketebilecek tüm indirmeleri durdurduktan sonra başka bir hız testi yapın. İnternetiniz olması gerektiği kadar hızlıysa sorun çözülebilir. Değilse, denenecek daha çok fazla çözüm var.

5. WiFi Ağında Çok Kullanıcı Olması 

Aynı WiFi ağındaki çok fazla kullanıcının interneti yavaşlatacağı bir efsanedir. Aslında, bir ev ağı genellikle bir seferde yaklaşık 45 kullanıcının internete aynı anda bağlanmasına izin verir. Ancak, aynı anda indirme yapan çok fazla kişi varsa, internet yavaşlayacaktır. 

Çözüm

WiFi’nizi kullanan tek kişi olduğunuzdan emin olmak için zaman zaman şifrenizi ve modeminizin adınızı değiştirin.

6. WiFi Sinyalinden Uzaklık

İnternetiniz WiFi’ye bağlıysa, evde bulunduğunuz yere bağlı olarak hız düşüşlerini fark edebilirsiniz. Bunun iki nedeni olabilir: Birincisi, modeminiz tüm eve sinyal gönderecek kadar güçlü olmayabilir. İkincisi ise, evinizdeki nesneler ve duvarlar WiFi sinyalinizi bozuyor olabilir.

Çözüm

Mümkünse, modeminizi daha açık bir alana taşımayı deneyin, böylece WiFi menzili evin her yerini kapsayabilir. Bunu yaparken, en iyi performans gösteren alanı bulmak için modeminizi evin içinde hareket ettirmeyi deneyin. Bu, kablolu internet türleri için uygun bir çözüm değildir, ancak mobil geniş bant ve kablosuz geniş bant için uygundur.

Daha sonra başka bir hız testi yapın ve internet hızınızın düzelip düzelmediğine bakın ve modeminizi; mikrodalga fırınlar, kablosuz telefonlar, bebek monitörleri ve bluetooth kullanan cihazlar gibi parazite neden olabilecek nesnelerden uzak tutun.

İnternetiniz hala yavaşsa, yeni bir modem veya daha büyük evler için bir ağ WiFi sistemi satın almayı düşünün.

7. Güncellenmemiş Modem Yazılımı

Modeminizin donanım yazılımını güncel tutmak, yavaş internetten kaçınmanın en kolay yollarından biridir. Firmware, modeminizdeki programların çalışmasına izin veren bir yazılım türüdür. Modemler güncellenmeden, iyi internet hızları için gereken görevleri yerine getirmekte zorlanırlar. Günümüzde çoğu modem genellikle üretici yazılımını otomatik olarak günceller, ancak bazılarının yine de arka uçtaki güncellemelerini onaylamanız gerekir.

Çözüm

Sadece modeminizin web sitesinde oturum açın ve güncellemeler bölümüne gidin. Bu bölüm modemden modeme değişiklik gösterir, bu nedenle modeminize ilişkin bir kılavuza bakmanız faydalı olabilir. Bunu yaptıktan sonra başka bir hız testi yapın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Yukarıdaki listedeki her şeyi denediyseniz, ancak hala “İnternetim neden bu kadar yavaş?” diye soruyorsanız, internet servis sağlayıcınızla iletişim kurmayı deneyin. Sorun, sağlayıcı tarafından sağlanan hatalı bir donanım olabilir. Hatta arızalı bir modem veya ethernet kablosu gibi ev içinde bir şey bile olabilir. 

İnternet servis sağlayıcınız, sorunu analiz etmek için bir teknik çalışan göndermeden önce muhtemelen sizinle telefon üzerinden iletişim kuracaktır. Teknik bir çalışanlarını size gönderildiğinde, bu kişiler sorunu araştıracak ve internet hızınızda neyin yanlış olabileceği konusunda uygulamalı bir fikre sahip olabilecekler.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments