İnternet Hızlandırmanın En İyi 10 Yöntemi

Hosting Fiyatları

Birçoğumuz hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen internetin hızından şikayetçidir. Bu yazımızda; bu şikayetlere son vermek ve daha hızlı bir internet deneyimi yaşayabilmeniz adına, internetinizin hızını maksimum seviyeye getirmenize yardımcı olacak 18 tavsiye okuyacaksınız.

İnternet Bağlantınız Gerçekten Yavaş mı?

İnternette yaşadığınız hız problemine çözüm aramadan evvel, internet hızınızın gerçekten yavaş olup olmadığını test etmeniz gerekir. Bazı hız sorunlarının sebebi, bağlanmaya çalıştığınız site ya da uygulamanın bulunduğu web sunucusundan kaynaklanabilir.

Web üzerinde “internet hız testi” yapan birçok servis bulunmaktadır. Hatta hizmet satın aldığınız ISS (internet servis sağlayıcı) firmalarının tamamı, resmi web siteleri üzerinden, “internet bağlantı hızı testi” yapmanıza olanak tanımaktadır. İnternet hız testini gerçekleştirmek için SPEEDTEST sitesini kullanabilirsiniz.

İnternet Hızlandırma Nasıl Yapılır?

1. İnternet Paketinizi Yükseltin

Bazen internet bağlantınızın yavaş olmasının tek nedeni, internet paketinizin hızının düşük olmasıdır. Genelde “kotalı internet” olarak tabir edilen, belirli bir indirme limitinden sonra yavaşlayan internet paketleri; kota aşımı gerçekleştiğinde internete bağlanmayı çile haline getirir.

Bir web sitesini ziyaret ederken, anlık mesajlaşma programlarında sohbet ederken,  internetten herhangi bir dosya indirirken yarattığınız veri trafiği internet kotanızı doldurur. Sürekli gelişen web teknolojileri nedeni ile webe bağlanırken bilgisayarınıza indirdiğiniz verinin boyutu da her geçen gün büyümektedir. Örneğin; bundan 1 yıl önce gezindiğiniz web sitesini ziyaret ettiğinizde kotanızdan 1 birim veri harcanıyorken, bugün bu veri 1 birimden fazla olacaktır.

2. Antivirüs Programı Kullanın

İnternette gezindiğiniz web sitelerinin çok masum olmayabileceğini biliyor muydunuz? Özellikle amatör webmasterlar tarafından yayınlanan ve sunucu güvenliği tam anlamı ile sağlanamamış blog siteleri ile program indirme siteleri; bilgisayarınıza “kötü amaçlı yazılım” indirmenize neden olabilir. Bilgisayarınıza inen bu kötü amaçlı yazılımlara “virüs” adı verilir.

Virüsler çalışırken; hem bilgisayarınızın işlemcisini gereksiz yere meşgul eder, hem de internet bağlantınızı yavaşlatır. Bilgisayarınıza kuracağınız kaliteli bir antivirüs programı ile tarama yaparak bilgisayarınızda virüs temizliği gerçekleştirirseniz; internet hızınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

3. Bant Genişliği Yüksek ve Yeni Nesil Modemleri Tercih Edin

Bilgisayarınızı, tabletinizi ve cep telefonlarınızı; teknolojiye uyum sağlaması için belirli aralıklarla üst modeli ile değiştiriyorsunuz. Peki, ya modeminizi en son ne zaman yeni teknolojiye uyumlu hale getirdiniz?

Birçok internet kullanıcısı tarafından, ISS firmalarının ilk abonelikte ücretsiz olarak verdiği modemleri kullanmaktadır. Halbuki kullandığınız bu eski teknolojili modemler, internet dünyasında sürekli yaşanan gelişmelere cevap verememektedir. Bu nedenle de internete bağlantı hızınızı olumsuz etkilemektedir.

İnternete bağlanırken bant genişliği yüksek olan ve yeni teknolojiye uyumlu bir modem tercih etmeniz, daha hızlı bir internet tecrübesi yaşamanızı sağlayacaktır.

4. Elektronik Switch Cihazı Kullanın

İnternet bağlantınız ile sabit telefonunuzu aynı hat üzerinden kullanıyorsanız; dairenize ya da ofisinize giren kabloyu ikiye bölmek için, modem kutusundan çıkan ve aşağıdaki fotoğrafta bir örneği görülen, “ADSL splitter” isimli cihazı kullanıyor olabilirsiniz.

ADSL splitter; kablonuzu basit mantıkla ikiye bölen bir klamens devresidir. İkiye bölünen kablonuzdan taşınan veri belli miktarda kayba uğrayacağı için; hem internet sinyaliniz, hem de telefon sinyaliniz kalitesiz olacaktır.

Bu sebeple ADSL splitter yerine, üzerinde elektronik devre olan ve sinyal kalitesini yükselten profesyonel switch cihazı kullanmanız halinde, internet hızınız bir miktar artacaktır.

5. Mümkünse Modeminize Kablo İle Bağlanın

İnternete Wi-Fi ile bağlantı kurmak konforlu gibi gözükse de, gerçek bunun tam tersidir. Kablosuz olarak iletilen internet sinyali kayba uğrar. Dolayısı ile iletim hızı düşer. Bu düşüşü yaşamamak için, modeme kablolu olarak bağlanma imkanı var ise, bu yöntem tercih edilmelidir.

6. Modeme Bağlanan Tüm Kabloları Kısaltın

Dairenize gelen, modeminize giren ve modeminizden çıkan kabloların uzunluğu da internet bağlantınızı etkileyen faktörlerdendir. Bu kablolar ne kadar uzun olursa, internet bağlantınız o denli yavaş olur. Zira kablolar, ohm cinsinden bir dirence sahiptir ve bu direnç kablo uzadıkça artar. Artan direnç, veri taşıma süresini uzatır ve web erişiminiz yavaşlar.

7. Elektromanyetik Dalga Kesici Kullanın

Evinizde kullandığınız elektronik cihazların tamamı, çalışırken elektromanyetik dalgalar yayar. Yayılan elektromanyetik dalgalar neticesinde; radyo, televizyon, cep telefonu ve de modem gibi cihazların çalışma performansı olumsuz etkilenir. Bu durumun önüne geçmek için elektromanyetik dalga kesici kullanılmalıdır. Elektromanyetik dalga kesici kullanmak, internet bağlantınızın hızını arttırabilir.

8. Kablosuz Ağ Kanalınızı Değiştirin

Özellikle şehir merkezlerinde, hemen hemen her konutta ve ofiste, müstakil ADSL bağlantıları bulunmaktadır. Bu ADLS bağlantıları, kablosuz ağ alanları üzerinden yayın yapar. Modemler genelde standart olarak aynı kablosuz ağ kanalını kullanır. Modeminizin arayüzüne girerek bu kanalı manuel olarak değiştirmeniz; daha az yoğun bir sinyal alanına denk gelerek, internete daha hızlı bağlanmanızı sağlayabilir.

Modeminize erişebileceğiniz adresi ISS’den öğrenebileceğiniz gibi, modeminizin kullanma kılavuzundan da erişebilirsiniz. Ayrıca bu adresi; Windows işletim sistemli bilgisayarlarınızda “Başlat” kısmında “cmd” yazarak arama yapıp, açılan pencereye “ipconfig” yazdıktan sonra “enter” tuşuna basarak “Default Gateway” alanında da görebilirsiniz.

MacOS işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda, modem yönetim adresini bulmak için; Apple > Sistem Tercihleri > Ağ menüsünde bulunan aktif bağlantıya tıkladıktan sonra, ekrana gelen “Gelişmiş” bölümüne gidebilirsiniz. Bu bölümde “TCP/IP” sekmesinde göreceğiniz “Yönetici” adresi, modeminizin yönetim adresidir.

internet hızını arttırma yöntemleri
DNS SAĞLAYICIBirinci DNS SağlayıcıDiğer DNS Sunucusu
Google8.8.8.88.8.4.4
OpenDNS208.67.222.222208.67.220.220
Yandex DNS77.88.8.877.8.8.1
DNS WATCH84.200.69.8084.200.70.40
UltraDNS156.154.70.1156.154.71.1
OpenNIC96.90.175.167193.183.98.154
Alternate DNS198.101.242.7223.253.163.53
TTNET DNS195.175.39.49195.175.39.50
VeriSign64.6.64.664.6.65.6
Comodo DNS8.26.56.268.20.247.20
SafeDNS195.46.39.39195.46.39.40
DynDNS216.146.35.35216.146.36.36
Level3209.244.0.3209.244.0.4

Deneme yanılma yöntemi ile en iyi verim aldığınız DNS sunucusunu bulabilirsiniz.

9. Gerekli Değil İse Cache Temizlemeyin

İnternete bağlanmak için kullandığınız web tarayıcılar, siteleri ikinci ziyaretinizde daha hızlı gezinebilmeniz için önbellekleme (cache) yaparlar. Önbellekleme; sitenin sürekli değişmeyen statik kısımlarının, tarayıcı tarafından bilgisayarınızda saklanması işlemidir.  Önbellekleme yapan tarayıcı, dinamik (yani değişken) verileri internetten indirirken, sabit bölümleri bilgisayarınızdan çağırarak görüntüler. Eğer tarayıcınızda cache temizliği yaparsanız, bilgisayarınızın hafızasındaki dosyalar silinir. Dolayısı ile daha evvel bağlandığınız bir siteye daha yavaş erişim sağlarsınız.

10. Kullanmadığınız Uygulamaların İnternetinizi Kullanmasına İzin Vermeyin

Genelde Skype, WhatsApp, Viber gibi anlık mesajlaşma programları; siz kullanmasanız dahi arka planda çalışarak internetinizi ve bilgisayar kaynaklarınızı tüketerek bağlantı hızını yavaşlatır. Anlık mesajlaşma programları dışındaki bazı programların da arka planda çalışması internet hızınızı düşürebilir. CTRL+ALT+DEL tuşlarına aynı anda basarak, aşağıda fotoğrafı görülen ekrandan hangi uygulamanın ne kadar kaynak tükettiğini görebilirsiniz. Aynı ekrandan kullanmadığınız uygulamaların görevini sonlandırabilirsiniz.

Domain Sorgulama