Blog » Teknoloji » En Kullanışlı ve İyi İnternet Hız Testi Aracı – İnterneti Hızlı Olan Ülkeler
Teknoloji

En Kullanışlı ve İyi İnternet Hız Testi Aracı – İnterneti Hızlı Olan Ülkeler

Hosting Fiyatları

İnternet hızının yüksek olması, günümüzde yapılan çoğu işin internet üzerinden gerçekleşmesi ve işlerin daha kolay bir şekilde halledilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Buna ek olarak internet üzerinden oynanan oyunlarda ya da video izlerken donma, yavaşlama gibi sorunların temel sebebi yine internet hızınız ile ilgilidir. Bu tür durumlarda internet bağlantınızın yavaş olması ve çeşitli sorunlara neden olması son derece sinir bozucu olabilmektedir.

Tüm durumlarda modeminizi söküp atmak ya da yeni bir modem almak yerine yapmanız gereken ilk şey internet hızınızı ölçmek olacaktır. Bu işlem için farklı hız testleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere hız testi nedir, nasıl yapılır, en kullanışlı hız testi araçlarından bahsedeceğiz. Ancak şunu unutmamalısınız; hız testi araçları farklı parametreler kullanır. Bu nedenle tek bir hız testi aracı kullanmak yerine birden fazla hız testi aracı kullanmanızı öneririz. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur.

İnternet Hızı Nedir?

İnternet hızı, internetteki verilerinizin aktarım hızlarına verilen isimdir.

Kullandığınız internetin altyapı ve bağlantı türüne bağlı olarak daha hızlı ya da daha yavaş olması mümkündür. İnternet hızınızın yavaş olmasının nedeni genellikle altyapı ya da bağlantı türü olsa da başka sebepler de olabilir. Çok fazla uygulamanın açık olması, farklı cihazlardan aynı bağlantının kullanılması, kalitesiz modeme sahip olmanız, hızlı internetiniz olmasına rağmen kullandığınız cihazın yavaş olması internet hızınızı düşürebilecek diğer sebeplere örnek olarak gösterilebilir.

Bilgisayar karakterleri 8 adet 0 ya da 1 rakamlarından oluşmaktadır. Her bir 0 ve 1, bir bite denk gelmektedir. 8 tane bit bir araya geldiğinde ise 1 byte’ı oluşturmaktadır. İşte internet hızı verisi bu birimlerle açıklanmaktadır.

Peki internet hızı nasıl yapılır, bize hangi verileri sunmaktadır? Gelin şimdi bu konulara değinelim.

Hız Testlerinde Hangi Veriler Görülür?

İnternet hız testleri yakınında bulunan sunuculara erişerek mevcut olan bağlantının en yüksek hızını ölçmektedir. Hız testleri salt internet hızınızı söyleyemeyebilir ama en yakın tahmini verecektir. Aynı şekilde kablolu ve kablosuz bağlantılarınız arasında da test sonuçlarında değişiklik görüntülemeniz mümkündür. Bu nedenle birden fazla araç kullanarak test yapmanız en doğrusu olacaktır.

Hız testleri; indirme hızı, yükleme hızı ve ping değeri gibi önemli bilgileri içermektedir.

İndirme Hızı: Mbps cinsinden ölçülen indirme hızı, bir web sitesinin, videonun, müzik, resim ya da dosyanın, karşı tarafta yer alan sunucudan kendi bilgisayarınıza ne kadar sürede indirebileceğinizi belirleyen hız türüdür.

Hız Testlerinde Hangi Veriler Görülür?

Yükleme Hızı: Yükleme hızı cihazınızın ağ üzerinden ne kadar hızlı biçimde veri ya da içerik yükleyebileceğini belirleyen hız türüdür. Genellikle yükleme hızlarının, indirme hızlarından düşük olmasının temel nedeni ticari pazarlama stratejisi olarak açıklanmaktadır. Bu strateji kullanılarak yükleme hızının arttırılmasının istenmesi durumunda uçuk fiyatlar talep edilebiliyor.

Ping:  Gecikmenin ölçülebilmesi için gönderilen bir sinyalin ya da verinin ağdaki bir cihazdan başka bir ağdaki cihaza geçme süresi olarak tanımlanan ping, milisaniyeler ile ölçülmektedir. Ping miktarının artması ‘lag’ adı verilen gecikmelere sebep olmaktadır. Özellikle çevrimiçi oyun oynayan kişiler için oldukça rahatsız edici sorunlara sebep olmaktadır.

En İyi Ve Kullanışlı Hız Testi Araçları Nelerdir?

En İyi Ve Kullanışlı Hız Testi Araçları Nelerdir?
 • Speedtest by Ookla

Hem web sitesi üzerinden hem de mobil uygulamaları üzerinden internet hızınızı kontrol etmenize imkan tanıyan Speedtest by Ookla, her gün 10 milyondan fazla kişinin erişim sağlaması nedeniyle en çok bilinen ve kullanılan hız testi araçlarından biridir.

Sade bir arayüze sahip olması ve kolay kullanım sunması nedeniyle dikkat çeken servis sayesinde birkaç saniye içerisinde Mbps cinsinden indirme hızınızı, yükleme hızınızı, hangi sunucuyu ve hangi sağlayıcıyı kullandığınızı görebilmeniz mümkündür.

Siteye ilk girdiğinizde ‘GO’ yazılı bir düğme ile karşılaşacaksınız. Bu butona tıkladıktan sonra arabalarda bulunan hız göstergesine benzer bir şekil göreceksiniz. İbrenin yüksek olması internet hızınızın yüksek olması anlamına gelmektedir.

Ayrıca Speedtest by Ookla, kullanıcılarının hesap oluşturabilmesine ve yapmış olduğu hız testlerini tek bir alandan takip edebilmesine de olanak sağlamaktadır.

Speedtest by Ookla
 • Xfinity

Web sitesi tabanlı bir servis olan Xfinity Speed Test, hız ölçme konusunda oldukça başarılı bir performansa sahiptir. Bir Comcast ürünü olan Xfinity, ne yazık ki herhangi bir mobil uygulama desteğine sahip değildir. Özellikle görsel olarak çekici bir ara yüz ile donatılan servis en çok kullanılan hız testi araçlarından biridir.

Xfinity
 • Speed Of Me

Bu siteyi kullanarak en doğru hız testini yapmanız ve internetinizin bağlantı seviyesini kolaylıkla belirleyebilmeniz mümkündür. Servisin olumsuz tarafı ise olan kötü bir ara yüze ve modern olmayan bir yaklaşım ile hazırlanmış tasarıma sahip olmasıdır. Ancak bu olumsuz taraflara rağmen uygulama akıllı telefonlar ve tabletler ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir. Ayrıca sinyalinizin hızını ve tutarlılığını gösteren büyük bir dalga grafiğine de sahiptir. Hem Flash hem de HTML5 ile kullanılabilmesi da bu servisin en kullanışlı hız testi araçları arasında yer almasına neden olmaktadır.

Speed Of Me
 • Fast

Fast.com hız testini Mbps bazından yapan ve son dönemlerde oldukça popüler olan bir internet hız testi servisidir.

Popüler hale gelme sebeplerinden biri de servisin; çoğu kişinin dizi ya da film izlediği Netflix’in izlemek istediğiniz içerikleri daha kolay bir biçimde izleyebilmeniz için geliştirmesi ve kullanıcılara ücretsiz bir biçimde sunuluyor olmasıdır.

Siteyi ziyaret ettiğinizde otomatik olarak başlatılan test, indirme hızınızı, yükleme hızınızı, gecikmeleri, mevcut konumunuzu ve IP adresinizi görüntüler. Ayrıca web sürümü dışında Android ve Iphone için kullanılabilir uygulamaları da mevcuttur.

Fast.com
 • Türk Telekom

Türkiye’de kurulan ve en büyük ISP aracı olan Türk Telekom Hız Testi ile hızınızı doğru bir biçimde ölçmek için web sitesini ziyaret ederek hız testini başlatabilirsiniz. Kolay bir kullanıma sahip olduğundan hız testini yapabilmek için uygulamanız gereken tek adım başlat butonuna tıklamaktır.

Türk Telekom
 • Test My Net

Yaklaşık olarak 20 yıllı aşan bir sürede ücretsiz bant genişliği testi sunan Test My Net, sitenin kullanımının kolay olması ve tüm web tarayıcılarında herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan çalışması nedeniyle en çok kullanılan hız testi araçlarından biridir.

Test sonuçlarınızı diğer kullanıcılarla, aynı şehirde bulunduğunuz kişilerle hatta ve hatta ülkenizdeki diğer testler ile karşılaştırmanızı mümkün kılan servis, test raporlarını net ve anlaşılması zor olmayacak bir şekilde görüntülemenize olanak tanır.

Web sitesinde test yapabilmek için Java ya da Flash’ın aksine HTML5 kullanılmaktadır. Bu da hem masaüstünde hem de mobil web tarayıcılarında kullanılabileceğini ifade etmektedir.

Test My Net
 • NetSpeed

Yerli bir ISP aracı olan NetSpeed internet sayfasını ziyaret ederek internet hız testini yapabileceğiniz bir araçtır. Speedtest altyapısı ile aynı olan NetSpeed ile sonuçlarınızın da aynı çıkması muhtemeldir.

NetSpeed
 • Hız Testi

İnternet üzerinden hız testi yapan bir başka sayfa da Hız Testi’dir. Tıpkı Türk Telekom ve NetSpeed gibi Türk menşeli bir hız testi aracı olan Hız Testi, internetinizin indirme ve yükleme hızlarını doğru ve güvenilir bir biçimde 30 saniye içerisinde ölçmenize olanak tanımaktadır.

Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip servis sayesinde sadece web sitesi üzerinden değil mobil cihazlardan da ölçümleme yapılması mümkün kılınmıştır.

Hız Testi

Hız Testi Nasıl Yapılır?

En çok kullanılan hız testi araçlarını yukarıda açıkladık. Sizin için uygun olan aracı seçtiğinizi düşünürsek sırada hız testinin nasıl yapılacağı ve hız testi yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar var.

İlk olarak uygun hız testi aracınızı seçmelisiniz. Daha sonra siteye giderek sitenin tasarımına göre ‘GO’ ya da ‘BAŞLAT’ şeklinde yer alan butonlara tıklayarak hız testi işlemini başlatmalısınız.

Hız testini yaparken en doğru sonucu alabilmeniz adına modeminizi kapatıp açmanızı ve internete sıfırdan bağlanmanızı öneririz.

Hız testi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar ise, testi yapacağınız site dışında herhangi başka bir sekme ya da sayfanın açık olmaması gerektiğidir. Aynı şekilde internete bağlı olan ve arka planda yer alan tüm oyun, uygulama ve programların kapatılması gerekmektedir. Son olarak test yapmadan önce internetinizi birkaç cihaz ile ortak kullanmanız durumunda interneti kullanan cihazların bağlantısının kesilmesi gerektiğini de unutmamalısınız. Bu sayede en doğru ve güvenilir sonuçları alabilirsiniz.

Aynı zamanda hız testini sadece bilgisayarınız için değil akıllı telefon ve tablet gibi elektronik tüm cihazlar için uygulayabileceğinizi unutmayın. Eğer böyle bir uygulama yapmak istiyorsanız daha önce de söylediğimiz kendinize uygun olan aracı seçmelisiniz. Yani mobil uygulamaları bulunan hız testi sitelerini kullanmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

İnternet Bağlantısı Hızlı Olan Ülkeler

İnternet Bağlantısı Hızlı Olan Ülkeler

Speedtest servisi ile sabit internetler ve mobil internetlerin geniş bant ağlarında hız testleri yapan uluslar arası bir kuruluş olan Ookla’nın Küresel Hız Endeksi’nin Eylül 2020 sonuçlarına göre teste katılan 138 ülke üzerinden en hızlı ve en yavaş internete sahip olan ülkeler ve Türkiye’nin durumu şu şekilde:

Mobil internette indirme hız oranı dikkate alındığında dünyada;

 • En hızlı indirme hızına sahip olan ülke 121 Mbps ile Güney Kore
 • Güney Kore’yi 113.35 Mbps ile Çin
 • Ardından 109.43 Mbps ile Birleşik Arap Emirlikleri takip etmektedir.
 • En yavaş indirme hızına sahip ülke ise 7.26 Mbps ile Afganistan
 • Türkiye ise mobil internette indirme hızı listesinde 36.73 mbps ile 54. Sırada yer almaktadır.

Aynı testte ortaya çıkan sabit internette indirme hızlarının sonuçlarına göre ise dünyanın;

 • En hızlı ülke 226.60 Mbps ile Singapur,
 • 210.73 Mbps ile Singapur’u takip eden ülke Hong Kong,
 • 3. sırada ise 193.47 Mbps ile Romanya yer almaktadır.
 • En yavaş sabit internet indirme hızına sahip olan ülke ise 3.40 Mbps ile Türkmenistan’dır.
 • İncelemeye dahil olan 175 ülkeden sabit internette indirme hızı sıralamasında Türkiye ise 27.86 Mbps ile 101. Sırada yer almaktadır.

Türkiye aynı araştırmada 2017 yılında 83. Sırada yer alırken 2018 yılında ise 91. Sırada yer alıyordu.

SONUÇ

Bu yazımızda sizlere internet hızının ne olduğunu, yapacağınız hız testlerinde hangi verileri görebileceğinizi, internet hızınızı ölçebilmek için kullanabileceğiniz en kullanışlı test araçlarını ve yapılan testlere göre dünyada en hızlı ve en yavaş internete sahip ülkelerden bahsettik. Umarım sizin faydalı bir yazı olmuştur.

Domain Sorgulama