Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » İnternet Geçmişi Silme: Burada Olan Burada Kalsın
Nedir, Nasıl Yapılır?

İnternet Geçmişi Silme: Burada Olan Burada Kalsın

Hosting Fiyatları
İnternet Geçmişi Silme: Burada Olan Burada Kalsın

İnternete bağlanmak için masaüstü, dizüstü, tablet ve telefonlardan kullandığımız tüm tarayıcılar kullanıcılarının daha önce internet üzerinden ziyaret ettikleri sayfaları daha sonraki ziyaretlerinde hatırlatmak ve bu sayfaları daha hızlı bir biçimde yükleyebilmek için otomatik bir şekilde bilgisayarlarda kayıt altında tutmaktadır.

Bu kayıt işlemi sürekli devam ettiğinden zamanla birçok site adresi geçmiş listenizde barınacağından aradığınız sayfaları bulmanız zorlaşabilir ya da girmiş olduğunuz sitelerin başka kişiler tarafından görüntülenmesini istemeyebilirsiniz. Böyle durumlarda da internet geçmişini silme işlemi uygulanır. Bizler de bu yazımızda sizlere internet geçmişinin ne olduğunu, neden silindiğini ve farklı tarayıcılardan internet geçmişinizi nasıl silebileceğinizi göstereceğiz. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur. Keyifli okumalar.

İnternet Geçmişi Nedir?

Arama geçmişi sizin arama motorlarında yaptığınız tüm aramaları ifade etmektedir. Sisteminize ikinci bir erişimin sağlanması durumu hariç (hacklenmek) internet üzerinde yapmış olduğunuz tüm aramalar sadece kullanıcı tarafından görüntülenebilir.

Tarayıcıyı, kullanılan uygulamayı ya da cihazınızı kapatmak verilerin silinmesi anlamına gelmediği gibi yaptığınız yeni aramalar eski aramaların silinmesine de neden olmaz. Kullanıcı tarafından sil emri verilmediği veya kullanılan cihaza format işlemi uygulanmadığı sürece geçmiş 90 gün boyunca veritabanında saklı kalmaktadır. Ancak bilmelisiniz ki gizli mod kullanarak ziyaret ettiğiniz tüm siteler ve daha önce silmiş olduğunuz sayfalar arama geçmişinizde depolanmaz.

İnternet geçmişinizde aramaları hangi gün ya da hangi saatte yaptığınız, arama yaparken hangi anahtar kelimeleri kullandığınız ve hangi siteleri ziyaret ettiğiniz gibi birçok bilgi yer almaktadır.

İnternet Geçmişi Neden Silinir?

Günümüzde internetin aktif bir biçimde kullanılması geniş alanı kapsayan kullanıcıların olmasına neden olmuştur. Bu nedenle geçmişi temizleme işlemi her kullanıcı tarafından belirli aralıklarla ve kolay bir biçimde yapılmaktadır. Ancak her kullanıcının bu işlemi yapmasının sebebi aynı olmamaktadır. Genellikle özel hayatın gizliliği esas alınır. Bu nedenle kullanıcılar yapmış oldukları kişisel aramalar araştırmalar ya da ziyaretlerin başkası tarafından bilinmesini istemeyebilir. Bu nedenle arama geçmişini silme işlemini uygular.

İnternette arama yapılırken karşımıza çıkan birçok reklam ya da yazı içeriklerinde daha önce yapmış olduğunuz ziyaretleriniz esas alınmaktadır. Bu arama motorlarının bu verileri kullanarak sizin ilginizi çekebilecek içerikler sunabilmesi ile ilgili bir durumdur. Bu tür zamanlarda sürekli aynı konu ile ilgili reklam ya da içerik görmekten sıkılabilirsiniz. Bu da sizi geçmişi silme işlemine başvurmanıza neden olabilmektedir.

Kullanmış Olduğunuz Tarayıcıya Göre İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

1. Google Chrome için İnternet Geçmişi Silme

Google Chrome tarayıcınızın arama geçmişini silebilmek için yapmanız gereken ilk şey tarayıcıyı açmaktır.

İkinci adım olarak tarayıcınızın sağ üst kısmında bulunan ‘Chrome Menüsü’ yani üç nokta işaretine tıklamalısınız.

Açılan sekmede ‘Geçmiş’ bölümüne tıklayarak geçmişinizi görüntüleyebilir ve geçmişi silme işlemine ilerleyebilirsiniz.

Bu kısımdan sonra geçmişinizi tüm detayları ile görebilecek isterseniz belirli ziyaretlerinizi isterseniz de tüm ziyaretlerinizi silebileceksiniz.

Belirli sayfaları geçmiş listenizden kaldırmak için yapmanız gereken ise çok basit; yanındaki kutucuğu işaretleyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

İşaretlediğiniz sayfayı arama geçmişinizden silebilmek için sağ üstte çıkan ‘’Sil’ butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Karşınıza gelen ‘Bu sayfaları silmek istediğinizden emin misiniz?’ sorusuna ‘Kaldır’ yanıtını seçerseniz arama geçmişinizden kaldırmak istediğiniz belirli sayfalar silinecektir.

Eğer belirli sayfaları değil de tüm arama geçmişinizi silmek istiyorsanız arama geçmişiniz karşınıza geldiğinde kutucukları tek tek işaretlemenize gerek kalmaz. Otomatik olarak sol tarafta 3 çizgi ile simgelenen geçmiş yazısına tıklamanız yeterlidir.

Bu kısımdan sonra ‘Tarama Verilerini Temizle’ butonuna tıklamalısınız.

Bu aşamada karşınıza iki seçenek çıkacaktır. ‘Temel’ ve ‘Gelişmiş’ olarak ayrılan iki farklı sekmeyi kullanarak geçmişinizi temizleyebilirsiniz.

Her iki sekmede de zaman aralığı seçme imkanınız bulunmaktadır.  Dilediğiniz seçeneği seçtikten sonra yapmanız gereken tek şey ‘verileri temizle’ butonuna basmak olacaktır. Bu adımdan sonra belirlediğiniz süreler dahilindeki tüm geçmiş verileriniz silinecektir.

Temel sekmesini kullanırsanız belirleyeceğiniz zaman aralığı dışında tarama geçmişi, çerezler ve site verileri ile önbelleğe alınan resim ve dosyalar gibi veriler silinecektir. Gelişmiş sekmesinde ise temel sekmeden farklı olarak şifreler ve diğer oturum açma verileri, form doldurma verileri, indirme geçmişi, site ayarları, barındırılan uygulama verileri ve otomatik form doldurma verileri gibi birçok seçeneği de silme imkanınız olacaktır.

Hangi sekmeyi kullanmak istediğiniz, zaman aralığı gibi sizin seçeceğiniz bir işlemdir. Her iki aşamayı kullanarak da arama geçmişinizi silmeniz mümkündür.

Şunu da belirtmek gerekir ki eğer Google Chrome’da internet geçmişi silmek için bu kadar uzun süre uğraşmak istemezseniz; CTRL + H kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Bu kısayol ile tarayıcınızın geçmişini hızlı bir biçimde görüntüleyebilmeniz mümkündür.

2. İnternet Explorer için İnternet Geçmişi Silme

Internet Explorer tarayıcısında internet geçmişini silmek isterseniz yapmanız gereken ilk şey tarayıcıyı açmak olacaktır.

Daha sonra ise sol üst kısımda bulunan ‘Araçlar’ kısmına tıklamalısınız.

Açılan bu pencerede sırasıyla önce ‘Güvenlik’ daha sonra ise ‘Göz Atma Geçmişini Sil’ butonlarına tıklamalısınız.

Karşınıza çeşitli seçimler yapabileceğiniz göz atma geçmişini sil ekranı gelecek. Bu ekranda formlara yazdığınız yazılardan indirdiğiniz dosyalara kadar her türlü işlem ya da arama kaydı bulunmaktadır. Bunlardan istediğinizi sol tarafındaki kutucuğu tikleyerek işaretledikten sonra aşağıda bulunan ‘Sil’ butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Bilmelisiniz ki Internet Explorer, Google Chrome gibi geçmişi silerken son aşamada sizden onay istemeyecektir. ‘Sil’ butonuna tıkladığınız an seçtiğiniz tüm öğeler arama geçmişinizden silinecektir.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki Internet Explorer kullanıcıları için de geçmişi temizlemenin kısa yolu mevcuttur. CTRL + SHIFT + DEL kısa yolunu kullanarak tarayıcınızın geçmişini silme ekranına ulaşabilirsiniz.

3. Mozilla Firefox için İnternet Geçmişi Silme

Tarayıcınızı açtıktan sonra sol üst köşede bulunan ‘Araçlar’ bölümüne tıklamalısınız.

Daha sonra açılan pencerede ‘Arşiv’ seçeneğine tıklamalısınız.

Karşınıza gelen menüde yer alan ‘Geçmiş’ butonuna tıklayarak diğer menüde yer alan  ‘Yakın geçmişi temizle’ butonuna tıklamalısınız.

Bu aşamadan sonra ise geçmişi temizlemek için uygulamanız gereken son adım karşınıza gelecektir. Diğer tarayıcılarda olduğu gibi Firefox tarayıcısında da geçmişinizi silmek için bir süre seçebilmeniz mümkündür.

İstediğiniz süreyi ve arama geçmişinizden silmek istediğiniz öğeleri seçtikten sonra ‘Tamam’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Herhangi bir onay adımı olmadan seçtiğiniz süre ve seçenekler dahilinde silme işlemi tamamlanacaktır.

Mozilla Firefox tarayıcısında yeni sekme açıp about:preferences#privacy adresini yazarsanız  hızlı bir biçimde Gizlilik ve Güvenlik sayfasına ulaşırsınız. Bu sayfadan da tarayıcı geçmişini silebilmeniz mümkündür. 

Aynı şekilde yakın geçmişi temizlemek için CTRL + SHIFT + DEL kısayolunu da kullanabilirsiniz.

SONUÇ

İnternete girmek için kullanmış olduğunuz çeşitli tarayıcılar siz internette vakit geçirirken girmiş olduğunuz web sitelerini kayıt altına almaktadır. Bu işlem daha önceden girmiş olduğunuz bir siteyi bulabilmemiz için muhteşem bir kolaylık sağlasa da; başkaları ile ortak kullanım sunulan bilgisayarlarda özel alanınızın başkaları tarafından görüntülenebilmesini ifade ettiğinden arama geçmişini silme işlemini uygulamak isteyebilirsiniz.

Böyle durumlarda geçmişinizi silmek güvenliğinizi tehlikeye atacak tüm verilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda sizlere çeşitli tarayıcılardan girmiş olduğunuz web sitelerinin kayıt altına alındığı arama geçmişinizi silmeyi anlatmaya çalıştık.

Unutmamalısınız ki bu işlemi uzun uzadıya yapmak zorunda değilsiniz. Tarayıcılara göre değişiklik gösteren tuş kombinasyonları ile de geçmişi silme işleminin yapılması mümkündür.

Her türlü güvenlik ve gizlilik için yapacağınız bu işlem her ne kadar kolay olsa da aslında zaman zaman yapılması sizi tüm kötü yazılımlardan, aynı bilgisayarı kullandığınız çeşitli kişilerden korumaktadır. Siz de geçmişinizi temizleyerek gizliliğinizi her şeyden koruyabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin!

Domain Sorgulama