Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Instagram Hesabı Nasıl Silinir Ya da Kapatılır?
Nedir, Nasıl Yapılır?

Instagram Hesabı Nasıl Silinir Ya da Kapatılır?

Hosting Fiyatları
Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Instagram herkesin sorgusuz sualsiz kullandığı en popüler sosyal ağlardan biri olsa da, ana şirketi Facebook gibi, bazı garip gizlilik skandallarına yabancı değil.

Size bu konuda biraz hatırlatma yapalım!

2018’in sonlarında, Instagram’da bir güvenlik kusuru olduğu ve kullanıcılarının şifrelerini düz metin olarak sızdırdığı ortaya çıkmıştı. Şifre sızıntısı ortaya çıktıktan sonra Instagram, sadece az sayıda kullanıcının risk altında olduğunu ve sorunun hızlı bir şekilde çözüldüğünü duyurdu. Fakat Instagram’ın gizliliğiniz için bir tehdit oluşturması tahmin edeceğiniz gibi sadece bu sızıntıdan ibaret değil.

Bir örnekle açıklamak gerekirse, manuel olarak kapatmadıkça Instagram’ın varsayılan ayarı konumunuzu otomatik olarak izler ve bu veriler, size çok fazla zaman harcadığınız yere göre reklam göstermek için kullanılır. Ayrıca Instagram, uygulama içi etkinliğinizi (beğeniler, yorumlar, hikayeler, etkileşimleriniz vb.) diğer kullanıcılarla paylaşır.

Tüm bu gizlilik endişeleri sizi korkutuyorsa, çevrimiçi yaşantınıza katkısı oldukça yüksek olan Instagram hesabınızı kapatabilirsiniz.

Instagram’ı Geçici Olarak Kapatma ve Tamamen Silme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Instagram’ı Geçici Olarak Kapatma ve Tamamen Silme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Instagram hesabınızı silmeyi kafanıza koyduysanız, tercihinize bağlı olarak hesabınızı geçici olarak kapatabilir ya da kalıcı olarak silebilirsiniz.

Hesabınızı geçici olarak kapamak kalıcı bir çözüm değildir. Bu süreçte hesabınız, profiliniz, takipçileriniz, fotoğraflarınız, vb. diğer her şey kullanıcılardan gizlenir. Tüm bu bilgileri geri yüklemek ve Instagram’ı normal şekilde kullanmaya devam etmek isterseniz, hesabınıza tekrar giriş yapmanız yeterlidir.

Instagram hesabınızı sildiğinizde ise bu işlemi geri almanız mümkün değildir, silinmiş bir hesap geri yüklenemez. Instagram hesabınızı sildiğinizde; fotoğraflar, takipçiler, beğeniler vb. tüm verileriniz silinir. Gelecekte, Instagram’a tekrar kaydolmayı seçerseniz, aynı kullanıcı adını bir daha kullanamazsınız. 

Instagram Hesabını Geçici Olarak Kapatma

Instagram Hesabını Geçici Olarak Kapatma

Instagram’ı mobil uygulamanız üzerinden devre dışı bırakamazsınız, bunu bir web tarayıcı üzerinden Instagram’ı açarak yapmalısınız. Instagram’a bir mola vermek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz.

  1. Instagram’a web sitesi üzerinden giriş yapın ve profil sayfanıza gitmek için kişi simgesini tıklayın. (https://www.instagram.com)
  2. “Profili Düzenle”yi seçin, sayfanın en altına gidin ve “Hesabımı geçici olarak kapat”ı tıklayın.
  3. “Hesabınızı neden kapatıyorsun?” sorusuna açılır menüden bir neden seçin.
  4. Devam etmek için şifrenizi tekrar girin ve “Hesabı geçici olarak kapat”ı seçin.

Bu adımları tek tek uygularsanız, Instagram hesabınız geçici olarak kapatılır ve siz tekrar oturum açana kadar profiliniz diğer kullanıcılardan gizlenir. 

Unutmadan hatırlatalım: Instagram’ın kullanım politikasına göre, Instagram hesabınızı haftada yalnızca bir kez geçici olarak kapatabilirsiniz.

Instagram Verilerini İndirme

Instagram hesabınızı sildikten sonra, tüm verileriniz gider ve geri alınamaz.

Bu nedenle, hesabınızı silmeden önce Instagram verilerinizi indirmek isteyebilirsiniz. Böylece zamanında yayınladığınız tüm fotoğrafları, videoları vb. içerikleri elinizde tutabilirsiniz.

Instagram verilerinizin bir kopyasını indirmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

  1. Instagram profilinize gidin, sağ üst köşedeki yatay üç çizgi olan alana tıklayın. Açılan listeden “Ayarlar”ı (dişli çark simgesi) tıklayın.
  2. “Ayarlar”ı tıkladıktan sonra açılan listeden “Güvenlik” sekmesini ve “Veri İndirme”yi tıklayın.
  3. Instagram verilerinizin bir bağlantısını almak istediğiniz e-posta adresini ve ardından şifrenizi girin.
  4. Verileriniz 48 saat içinde bir e-posta ile gönderilecektir.

Adım Adım Instagram Hesabı Silme

Hesabı geçici olarak kapamadaki gibi Instagram hesabınızı silme yani tamamen kapama işlemini de yalnızca bir web tarayıcısı aracılığıyla yapabilirsiniz. 

Instagram hesabınızı kalıcı olarak kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Web üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapın.

2.  “Hesabını Sil” bağlantısına tıklayın. Açılır menüden “Hesabını neden siliyorsun?” sorusuna yanıtınız olacak nedeni seçin.

Adım Adım Instagram Hesabı Silme

3. Şifrenizi girin ve “Hesabımı kalıcı olarak sil”i tıklayın.

Adım Adım Instagram Hesabı Silme

4. Instagram hesabınız artık silindi.

Hesabınızı Tamamen Silmeden veya Geçici Olarak Kapatmadan Önce Denemeniz Gereken Yöntemler

Instagram’da vakit geçirmeyi seviyor ve hesabınızı kapatmak istemediğiniz halde gizlilik endişeleri yüzünden Instagram hesabınızı kapatmak istiyorsanız, bir kez daha düşünün. Bu opsiyonlara başvurmadan önce hesabınızı çok daha güvenli hale getirmek için uygulayacağınız birkaç yöntem var. Şimdi adım adım bu yöntemleri inceleyelim:

1. Benzer profiller için önerileri kapatın

Bir bütün olarak gizliliğiniz üzerinde çok fazla bir etkisi yoktur, ancak bu listede her yapacağınız şey gizliliğinize yardımcı olur. Örneğin bu özellik sayesinde tüm profil önerilerinden kurtulabilirsiniz.

Peki bu işlemi nasıl mı yapacaksınız?

Web üzerinden Instagram hesabınızı açın, “Profili Düzenle”yi seçin. Bu özelliği kapatmak için “Benzer Hesap Önerileri”nin yanındaki kutunun işaretini kaldırmanız yeterlidir. “Gönder” düğmesine tıklayarak değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

2. Aşırı hashtag kullanmaktan kaçının

Hesabınıza tanımadığınız insanlardan mesaj ya da yorum gelmesinden endişe duyuyorsanız, hesabınızın fazla görünüz olmasından kaçınmalısınız. Hashtag’ler Instagram’da sizi bulmalarının en hızlı yolu olabilir. Bu yüzden bir paylaşım yaparken hashtag kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Zaten sadece sizi takip edenler için hashtag kullanmanıza gerek yoktur.

3. Sizi rahatsız eden insanları engelleyin

Instagram’da sizi rahatsız eden insanları engelleyerek gizlilik sorunlarınızı azaltabilirsiniz.

Birini Instagram’da gerçekten engellemek istiyorsanız, bu kişinin profiline girin. Daha sonra sağ üst köşede bulunan 3 nokta işaretine tıklayın. Açılan seçeneklerden “Engelle”yi seçin. Karşınıza hesabı engellemek isteyip istemediğinizi soran bir pencere açılacaktır. Tekrar “Engelle”yi seçerek, istemediğiniz kişinin sizinle alakalı hiçbir şeyi görmemesini sağlayabilirsiniz. 

4. Hesabı gizli tutma

Instagram, başkalarının sizinle ilgili neler görebileceğini kontrol etmenizi sağlayan özel bir moda sahiptir. Örneğin, arkadaşlarınızın en son tatil fotoğraflarınızı görmesini istiyorsanız, ancak bunları yabancılarla paylaşmak istemiyorsanız, bu özellik size yardımcı olacaktır. Bu özelliği açmak için Instagram hesabınıza gidin ve sağ üst köşedeki üç yatay çizginin olduğu alana tıklayın. Açılan listeden “Ayarlar”ı oradan da “Gizlilik”i seçin. “Hesap Gizliliği”nden “Gizli Hesap” modunu açarsanız, işleminizi tamamlarsınız.

5. Küfürleri veya belirli kelimeleri / kelime öbeklerini filtreleme

Instagram’da belirli kelime öbeklerini ve küfürleri görmek istemiyorsanız Instagram’ın yorum filtrelerini kullanabilirsin.

Bunu nasıl yapacağınız adım adım inceleyelim:

Instagram hesabınıza gidin, “Profil“e tıklayın ve sol panelden “Gizlilik“i seçin ve “Yorumlar“a tıklayın. Filtreler kısmından, “Rahatsız Edici Yorumları Gizle” ve “Manuel Filtre” kısımlarından istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

Sizi rahatsız eden kelimeler veya ifadeler mi var? Artık sorun değil. “Manuel Filtre” ayarından, sizi en çok rahatsız eden anahtar kelimeleri yazın (virgülle ayırmayı unutmayın) ve kelimelerinizi yazdıktan sonra “Gönder” düğmesine tıklayın.

6. Direkt mesajlaşma özelliğini devre dışı bırakma

Tıpkı diğer tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram’ın da kullanıcılarını birbirine bağlanmak için bir mesajlaşma özelliği vardır. Fakat bu özellik bazı durumlarda can sıkıcı olabilir. Eğer yabancılarla konuşmayı seven biriyseniz, bu özellik sosyalleşmeniz için harika olabilir. Fakat takip, siber zorbalık, talep edilmeyen cinsel fotoğraf gibi şeyler sizi rahatsız ediyorsa, direkt mesajlaşma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Nasıl mı?

Bu özelliği devre dışı bırakmak için Instagram hesabınıza gidin ve sağ üst köşedeki üç yatay çizginin olduğu alana tıklayın. Açılan listeden “Ayarlar”ı oradan da “Bildirimler”i seçin. “Direct Mesajları”ndan “Mesajlar” kısmından “Kapalı” yazan alanı tıklayarak özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

7. Hikayeleri Gizleme

Yine aynı gizlilik ikilemini yaşayabileceğiniz Instagram alanlarından biri de hikayeler. Herkes hikayelerinizi görmeli mi? Arkadaşlarınızı atlattığınız bir hafta sonu kaçamağınız sırasında ne yaptığınızın görüleceği konusunda çok rahat hissetmiyorsanız, hikayelerinizi gizleyebilirsiniz. 

Bunu yapmak için “Ayarlar”, “Gizlilik” ve “Hikaye”yi tıklayın. Ekranınızın üst kısmında “Hikayeyi Gizle” adlı bir özellik göreceksiniz. Buraya tıklayın ve  hikayeyi gizlemek istediğiniz kişileri arayın, hepsi bu.

8. Bio’larda bulunan tüm bağlantılara tıklamayın

Her sosyal mecrada olduğu gibi Instagram’da da dolandırılmamak ve siber zorbalıklardan korunmak için dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle bilmediğiniz sayfaların bio’larında bulunan bağlantılardan bazıları, sizi kişisel bilgilerinizi çalabilecek web sitelerine yönlendirebilir.

Bundan kaçınmak için, her şeyden önce, özellikle kripto para birimi sayfalarına veya bağış web sitelerine giden rastgele bağlantılara tıklamayın.

Bunun dışında tanımadığınız kişilerden mesajla gelen bağlantılara da tıklamamak aleyhinize  olcaktır.

Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak veya silmek çok zor bir işlem değil, fakat Instagram kullanma konusunda belirli bir alışkanlığınız varsa, karar süreci oldukça zorlayıcı olabilir. 

Instagram kullanmayı seviyor, ama gizlilik konularında endişeler duyuyorsanız, yukarıdaki ipuçlarımızdan yararlanabilirsiniz. Fakat hesabınızı kapamayı kafaya koyduysanız, yine yukarıda Instagram hesabınızı nasıl kapatmanız gerektiğiniz detaylıca anlattık. 

Umarız yazımız sizin için yeterince faydalı olmuştur. Instagram hesabı kapatma ile ilgili sorularınız varsa, yorum bölümünde bize yazabilirsiniz.

Domain Sorgulama
13 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
2 Ağustos 2020 00:34

Visitor Rating: 2 Stars

Anonim
Anonim
31 Ağustos 2020 23:12

Visitor Rating: 3 Stars

Anonim
Anonim
1 Eylül 2020 01:15

Visitor Rating: 4 Stars

Anonim
Anonim
20 Eylül 2020 23:12

Visitor Rating: 3 Stars

Anonim
Anonim
21 Eylül 2020 12:43

Visitor Rating: 2 Stars

Anonim
Anonim
14 Ekim 2020 09:39

Visitor Rating: 1 Stars

Anonim
Anonim
16 Ekim 2020 18:11

Visitor Rating: 1 Stars

Anonim
Anonim
16 Ekim 2020 18:11

Visitor Rating: 1 Stars

Anonim
Anonim
15 Aralık 2020 12:51

Visitor Rating: 1 Stars

Anonim
Anonim
23 Aralık 2020 01:15

Visitor Rating: 3 Stars

İsmail
İsmail
13 Ocak 2021 04:31

Bir başkasının hesabını nasıl kapata bilirim

Anonim
Anonim
14 Ocak 2021 19:29

Visitor Rating: 4 Stars

Anonim
Anonim
16 Ocak 2021 02:03

Visitor Rating: 3 Stars