Instagram’da Satış Yapmak İçin Bilmen Gerekenler

Instagram'da Satış Yapmak İçin Bilmen Gerekenler
Hosting Fiyatları

Instagram piyasaya ilk sürüldüğü zamanlarda, pazarlamacılar için marka bilinirliği oluşturma ve etkileşim için en uygun olanıydı. Fakat etkileşim oranları diğer platformlardan daha yüksek olduğu halde gönderilere bağlantı eklenemediği için satış yapmak çok zordu.

Ama artık durum böyle değil!

Son iki yılda Instagram’da reklam ve satış potansiyelini önemli ölçüde artıran büyük gelişmeler oldu. Instagram şu anda potansiyel müşterileri çekmek ve onları dönüştürmek için en iyi sosyal medya platformlarından biri.

Neden Instagram?

Neden Instagram?

Instagram’da (henüz) tek tek gönderilerinizde bağlantı paylaşma seçeneği olmadığından, bazı markalar bunu sadece marka bilinirliğini artırmaya yarayan bir kanal olarak görüyor. Satış söz konusu olduğunda ise, görmezden geliyorlar. Bununla birlikte, bu düşünce pazarlama açısından çok büyük bir eksikliktir. Çünkü Instagram artık mutlu müşteriler tarafından sıklıkla kullanılan çok sayıda güçlü satış seçeneğine sahip.

Gönderilerdeki ürünleri etiketlemenize ve kullanıcıları doğrudan resminizden sitenize götürmenize olanak tanıyan reklam kampanyalarına ek olarak, Instagram artık platformda alışverişe daha fazla odaklanıyor.

Keşfet bölümünde, kullanıcıların, Instagram’ın algoritmaları tarafından kendilerine hitap edecek şekilde özel olarak seçilmiş, tamamen alışverişe açık gönderilerden oluşan bir feed’e göz atmalarına olanak tanıyan bir “Mağaza” sekmesi var.

Bu sayede kullanıcılar artık sadece beğendikleri gönderileri değil, ilgilendikleri ürünleri de kaydedebiliyor. Kaydedilen ürünler, bir kullanıcının profilinden herhangi bir noktada erişilebilecekleri bir yerde arşivleniyor ve böylece ürünü değerlendirip daha sonra satın almaya gelebiliyorlar.

Bu alışveriş özelliklerinin sizin için ne kadar işe yarayacağını merak ediyorsanız, inanılmaz derecede iyi çalışabileceklerine dair pek çok kanıt var. Neyin mümkün olduğunu gösteren birkaç örnek olayı aşağıda inceleyebilirsiniz:

  • Saç şekillendirme cihazı şirketi olan Tyme, Instagram Alışveriş (Shopping) gönderilerini uyguladıktan sonra trafikte %44 artış gördü.
  • Çevre dostu çocuk giyim şirketi Spearmint LOVE, site trafiğinde %25, Instagram Alışveriş (Shopping) gönderilerinden elde edilen gelirde %8 artış elde etti.
  • Kadın giyim mağazası Lulus, test aşamasında piyasaya sürüldüklerinden beri Instagram Alışveriş (Shopping) özelliklerini kullanıyor ve 1.200’den fazla ürün siparişini ve 100.000 site ziyaretini Instagram’da satışla ilişkilendiriyor.

Instagram Satışı Ne Tür İşletmeler İçin Çalışır?

Hizmet tabanlı işletmeler ve B2B işletmeler de dahil olmak üzere tüm işletmeler Instagram’da pazarlama ve marka oluşturmadan yararlanabilir. Bununla birlikte, görsel, fiziksel ürünlere sahip olanlar, platformdaki satış özelliklerini gerçekten kullanmak söz konusu olduğunda muhtemelen daha fazla sonuç görür. Net bir görüntüde temsil edilmeleri daha kolaydır ve Instagram son derece görsel bir platform olduğundan bu konu önemlidir.

Instagram’da Nasıl Satış Yapılır?

Instagram'da Nasıl Satış Yapılır?

Instagram’da satışları artırmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bazıları alışveriş özelliklerini içerir, ancak fiziksel ürünler satmayan işletmeler için bile işe yarayabilecek birkaç başka seçenek vardır.

Şimdi adım adım her bir özelliğe göz atalım:

1. Alışveriş Özellikli Instagram Gönderileri Oluşturun

Alışveriş yapılabilir gönderiler şimdiye kadar bu yazıda merkezde yer aldı. Bunun nedeni, platform üzerinden satış yapmanın en etkili (ve uygun maliyetli) yollarından biri olması. Bu özelliği kullanmanın hiçbir maliyeti yok, sadece kurulumları biraz zaman alıyor.

Instagram Alışveriş (Shopping) özelliği şu şekilde çalışır:

  • Kullanıcılar, ilgileniyorlarsa resme dokunurlar ve bunu yaptıklarında bir ürün etiketi görürler.
  • Ürün adı ve fiyat gibi bilgileri içerebilecek etiketi tıklarlar ve ardından bir uygulama içi ürün sayfasına yönlendirilirler. Bu, müşterilerin ürünü kaydedebileceği veya orada incelemek veya satın almak için web sitesine devam edebildiği yerdir.

Instagram Alışveriş (Shopping) gönderiler oluşturmak istiyorsanız, Instagram’ın bazı gereksinimi vardır:

  • Bir Instagram işletme hesabınızın olması gerekir.
  • Bir Facebook kataloğu oluşturmuş olmanız ve Instagram profilinizi ürün etiketleri oluşturmak için kullanmak istediğiniz belirli kataloğa bağlamanız gerekir.
  • Bir Facebook kataloğu oluşturmak, her bir ürünün adını, fiyatını, özel URL’si vb. bilgileri listeleyen bir .CSV dosyası oluşturmayı ve bunu Facebook’un işletme yöneticisine yüklemeyi içerir. Instagram hesabınıza bir katalog bağladıktan sonra, birkaç gün içinde incelenir ve ardından satışa başlayabilirsiniz.

Shopify da dahil olmak üzere diğer CMS sistemleri, Instagram Alışveriş (Shopping) gönderileri oluşturmak için ek yollar sunar.

2. Alışveriş Etiketleri ile Hikayeler Oluşturun

Shopping Stickers, ürün etiketleme seçeneklerinin bir uzantısıdır ve Hikayeleri, Alışveriş Edilebilir Hikayelere dönüştürmenize olanak tanır. Yine, Instagram hesabınızı kataloğunuza bağladıktan sonra ürün etiketlemeyi kurmanız gerekir.

Hikayeler sıklıkla platformda kullanılır ve kullanıcılar bu tam ekran görüntüleri ve videoları mutlu bir şekilde izler ve bunlarla etkileşim kurar. Hikayeler, Keşfet bölümünde tıpkı yayınlar gibi görünebildiğinden ve kullanıcı tıklamaya karar verene kadar birbiri ardına oynamaya devam eder. Bu alışveriş etiketlerini kullanmak, bu nedenle büyük bir avantajdır ve kampanyalarınızın potansiyel görünürlüğü için harikalar yaratabilir.

3. Instagram Reklamları Yayınlayın

Instagram Reklamları, platformdaki ilk büyük satış seçeneğiydi ve hala güçlü bir seçenektir. Facebook’un reklam yöneticisi aracılığıyla reklam yayınlarsınız, inanılmaz hedefleme sistemlerinden ve çoklu reklam biçimlerinden yararlanabilirsiniz.

Instagram Reklamları, kullanıcıların akışlarında veya Hikayelerinde görünebilir ve seçtiğiniz bağlantıyı kampanyaya eklemenize olanak tanır. Böylece kullanıcılar belirli bir yere gönderebilirsiniz. Bu bir potansiyel müşteri oluşturma formu, bir ürün sayfası veya daha uzun bir satış videosu olabilir.

4. Hikayelerinize “Yukarı Kaydırma” CTA’ları Ekleyin

10.000 veya daha fazla takipçiniz varsa, Hikayelerinize “Daha Fazla Göster” CTA’sı ekleyebilirsiniz. Bu, kullanıcıları istediğiniz site sayfasına göndermeyi kolaylaştırır. Bunlar kesinlikle ortalama profil biyo bağlantısından daha avantajlıdır çünkü her bir Hikaye için özelleştirebilir ve harekete geçmeye yardımcı olmak için GIF’leri, görsel ipuçlarını ve CTA’nın kendisini kullanabilirsiniz.

Henüz 10.000 takipçiniz yoksa endişelenmeyin. Facebook Reklam Yöneticisi aracılığıyla tamamen kullanıma sunulan ve oluşturulan ücretli Hikaye Reklamları oluştururken bağlantılar ekleyebilirsiniz.

5. Biyo Bağlantınızı Tam Potansiyele Kullanın

Instagram profilinizde yalnızca bir bağlantı var ve bu, profilinizin biyografisinde. Şu anda, seçtiğiniz herhangi bir siteye trafik yönlendirmek için kullanılabilecek tek bir bağlantıya sahipsiniz.

Bağlantının hedefi olarak ana sayfanız veya potansiyel müşteri oluşturma sayfası gibi bir sayfa seçmek genellikle güvenli bir seçenektir. Büyük bir indirimi veya etkinliği tanıtıyorsanız, bağlantıyı geçici olarak buna göre değiştirebilir ve ardından “Biyografimizdeki bağlantı aracılığıyla kaydolmayı unutmayın!” gibi CTA’lar içeren yayınları paylaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kullanıcıları bu bağlantıya yönlendirmek ve onlara hangi işlemi yapmaları gerektiğini söylemek. Böylece site trafiğini ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Instagram’da Satışları Artırmak İçin İpuçları

Instagram'da Satış Gücünüzü Artırmak İçin İpuçları

Doğru stratejilere sahip olmak ve platformda doğru araçları kullanmak, sadece etkileşim kurmak yerine satışları artırmak için de çok önemlidir. Kampanyalarınızın gerçekten başarılı olmasını istiyorsanız, yayınlarınızın görünürlüğünü ve etkinliğini artırmak için belirli taktikler kullandığınızdan da emin olmanız gerekir.

Kampanyalarınızın potansiyelini en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler aşağıdakileri içerir:

1. Hashtag kullanın

Hashtag’ler, gönderilerinizin Instagram’da görülmesinin can damarıdır. Markanızı keşfedebilmeleri, sunduklarınızı görebilmeleri ve satın alabilmeleri için hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilecek alakalı hashtag’ler önemlidir.

Unutmayın, sizi bulamazlarsa onlara satış yapamazsınız, bu nedenle işi sizin yerinize yapması için Keşfet bölümüne veya alışveriş sekmelerine güvenmeyin.

2. Topluluk Oluşturmayı İhmal Etmeyin

Satış yapmak istiyorsanız, bu, sosyal medyanın amacını yani sosyal kısmını unutmanız gerektiği anlamına gelmez. İnsanlar yalnızca satış ağırlıklı gönderileri görmek istemezler, bu nedenle sahne arkası içeriğini göstermeye odaklanan veya toplulukla etkileşim kurduğunuzdan emin olan içerikler paylaşın.

3. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Dahil Edin

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, topluluk oluşturma için yararlı olacaktır, ancak aynı zamanda sahip olduklarınızı tanıtan içerikte de kullanılabilir (müşterinin izniyle). Bu yüzden kullanıcılarınızın yaptıkları incelemeleri veya resimleri ekleyin.

4. Ürünleri Set Olarak Tanıtın

Bazen yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri budur. Birden fazla ürünü tek bir görüntüde etiketleyin ve gönderiye daha fazla değer sunmak ve satın alma eklentileri olasılığını artırmak için bunları “mükemmel bir çift” olarak sunun.

Sonuç olarak Instagram, marka bilinirliği oluşturmanın ve çevrimiçi topluluklar oluşturmanın yanı sıra şu anda sosyal medyada satışlarını artırmak için önemli bir yöntem. Çünkü birden çok satış özelliğine sahip. 

Instagram’da alışverişi daha çekici ve daha kolay hale getirmek için tasarlanan yeni özellikleri kullanıma sunduğunda daha da değerli hale geldi. İlgili müşteriler, düşündükleri ürünleri kaydedebilir veya göz atmak istediklerinde, yeni ürünleri keşfedebilir. Tek yapmanız gereken, gönderilerinizin katılım için optimize edildiğinden emin olmaktır.


İlgili İçerikler:

Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları

Instagram Reels Etkileşimlerinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

Instagram’da Takipçi Arttırmak İçin 12 Yöntem

Instagram Reklam Verme Stratejisi ve Kampanya Kurgusu Nasıl Yapılır?

Mavi Tik Nedir? Instagram ve Twitter’da Mavi Tik Nasıl Alınır?

10 Adımda Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

İşletmeler İçin Sosyal Medya Pazarlamasının Önemi

Instagram Etkileşim Saatleri, Ne Zaman Instagram’da Paylaşım Yapılmalı?

Domain Sorgulama