İnfografik Nedir? İnfografik Oluşturabileceğiniz 10 Web Sitesi ve Araç

İnfografik Nedir? İnfografik Oluşturabileceğiniz 10 Web Sitesi ve Araç
Hosting Fiyatları

İnfografik, hemen hepimizin adını en az bir kez duyduğu bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle grafiklerle ve sunumlarla ilgilenenlerin ilgilendiği infografik, verilerin daha kolay anlaşılması ve sunulması konusunda çok büyük kolaylık sağlıyor. İnfografik oluşturabileceğiniz birçok web sitesi ya da araç da bulunuyor. Biz de bu yazımızda sizler için infografik ile ilgili merak edilen tüm detayları araştırdık.

İnfografik Nedir?

İnfografik,anlam olarak İngilizce ‘‘information’’ ve ‘‘graphic’’ kelimelerinden oluşur. Bu kelimeler Türkçede bilgi ve grafik anlamlarını taşır. İnfografiği kısaca tanımlayacak olursak, bilgi grafiği demek de mümkündür. İnfografikler, bir takım verilerin grafikler ile desteklenmesiyle daha kolay anlaşılabilmesini amaçlar. İçerik bağlamında hazırlanırlar ve harita, sembol, tablo, şema gibi çeşitli öğelerden oluşurlar. İnfografikler, karmaşık olayların ya da olguların karşı tarafa çok daha kolay bir şekilde aktarılmasına katkı sağlarlar. 

İnfografikler temel olarak üç bölümden oluşur. İlk bölümde infografik hakkında okuyucuya bilgi verir. İkinci bölümde ise ana mesaj okuyucuya aktarılır. Üçüncü bölümde de okuyucuya verilmek istenen temel mesaj aktarılır.

İnfografik Ne İşe Yarar?

İnfografikler, bilgilerin okuyucuya çok daha kolay bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bazı bilgiler oldukça karmaşıktır ve okuyucuların anlaması zor olabilir. İnfografik burada devreye girer ve büyük kolaylık sağlar. Verileri çok daha anlaşılır, bazen de eğlenceli bir biçimde okuyucuya aktarmaya yardımcı olur ve okuyucunun aklında kalmasını sağlar. Özellikle eğitimciler infografiklerden faydalanır. Çünkü infografikler, öğrenciler tarafından sevilir ve anlam karmaşasını en aza indirger. Sunum yapan kişiler de infografiklerden sıklıkl faydalanır. Bu çoğu zaman daha iyi bir ifade yöntemi de olur. Kamu kurum ve kuruluşları da infografikleri kullanır. Özellikle bilgilendirme ve yönlendirme konusunda kurumlara yardımcı olur. Bir kampanyanın ya da anketin sonuçlarını ilan etmede de  infografikler kullanılır. 

Tek bir görselle birden fazla bilginin aktarıldığı infografikler sayesinde birçok bilgi kısa bir şekilde karşı tarafa aktarılır. Reklamcılık ve gazetecilik, kitap metinleri, sıcaklık ölçüleri, sunum ve planlama konularında infografik kullanımı bir hayli yaygındır.

İnfografik Kullanmanın Avantajları

 • İnfografikler, iş yerinde sunumlarda etkili bir yoldur. Yazılı ve uzun metinler karşı tarafı sıkabilir ve dikkat dağılmasına sebep olabilir. İnfografikler ile anlatmak istediklerinizi kısa ve net bir biçimde ifade edebilirsiniz. Bu, dinleyicileri etkilemek için de etkili bir yol olacaktır. 
 • Panolara asılan duyurular okuyucuların ilgisini çekmez. Çünkü birçok insan kalabalık yazıları okumadan geçer. Fakat dikkat çekici infografikler daha çok dikkat çeker ve daha çok kişiye hitap etmenize sebep olur.
 • İnfografikler ile karmaşık veriler sadeleştirilir. Bu sayede de bilgiler kısa ve öz bir biçimde karşı tarafa sunulur.
 • Sıradan analiz kağıtları, çoğu kişi tarafından anlamsız bulunur. Dikkatli bir şekilde incelenmesi de çok yorucudur. Fakat doğru teknikler ile yapılmış bir infografik sayesinde birimler, veriler çok daha basit bir şekilde anlaşılır. Düzeltmeler de çok daha kolay bir biçimde yapılır. 
 • İnfografikler çalışmaların çok daha dikkat çekici olmasına katkı sağlar. Dikkat çekici ve daha akılda kalıcıdır.

İnfografik Nasıl Hazırlanır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnfografik hazırlamak oldukça kolaydır. Fakat bunun için öncelikle bazı püf noktaları bilmek ve bu doğrultuda hareket etmek gerekmektedir. İnfografik oluşturmadan önce amacın belirlenmesi gerekir. Amaç belirlendikten sonra tasarımın ne üzerine olacağı düşünülmelidir. Tasarımın kimlere hitap etmesini istiyorsanız o doğrultuda hareket etmelisiniz. Yani kısaca infografiğiniz için bir hedef kitlesi belirlemelisiniz. Tasarım belirlenmeden önce fikirler tam anlamıyla belirlenmelidir. Bu sebeple ilk olarak fikirlerinizi bir kağıda yazmanızı öneriyoruz. Fikirler ve bu fikirlerin kime hitap edeceği en temel adımdır. 

Tasarım bölümünde ise renklerin sade olması, içeriğin anlaşılabilir olması, kullanılacak görsellerin kaliteli olması çok önemlidir. Veri kaynakları, istatistiksel bilgiler, içerikler okunabilir ve anlaşılabilir olmalıdır. 

İnfografik Oluşturabileceğiniz 10 Web Sitesi ve Araç

İnfografik ile ilgili detaylı bilgilerin her birini sizlere sunduk. Şimdi ise infografik oluşturacağınız web sitelerine ve araçlara bir göz atalım.

 • Canva
 • Venngage
 • Piktochart
 • Infogram
 • Kinzaa
 • Google Chart Tools
 • Visme
 • ChartsBin
 • Visually
 • Cacoo

Canva

Ücretsiz bir şekilde hizmet veren Canva, birçok kişi tarafından biliniyor. Canva ile inografiklerinizi çok kolay bir şekilde hazırlamanız mümkün oluyor. Bu platformun içerisinde çok sayıda hazır şablon da yer alıyor. Canva, sahip olduğu illüstrasyonlar ile de akılda kalıcı ve dikkat çekici infografikler hazırlamanıza yardımcı oluyor. Sürükle bırak özelliği sayesinde de kullanıcıların işini bir hayli kolaylaştırdığını da söylemek mümkün oluyor.

Canva

Venngage

Tamamen ücretsiz olan bir diğer platform ise Venngage oluyor. Burada da hazır şablonlar ile işiniz çok kolay bir hale geliyor. Dakikalar içerisinde, vakit kaybetmeden son derece profesyonel infografikler hazırlayabilirsiniz. Bu uygulama Türkçe olarak da hizmet veriyor.

Piktochart

İnfografik hazırlama sitelerinden biri olan Piktochart, özelleştirilmiş birçok aracıyla birlikte çok iyi hizmet veriyor. Bu sitede birbirinden güzel şablonlar arasından dilediğinizi seçerek işe başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz şablonları istediğiniz veriler ışığında bir infografiğe dönüştürmeniz ise yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. Eğer web sitesinde infografik ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyacınız olursa ‘‘İnfografik Nasıl Yapılır?’’ bölümünden destek de alabilirsiniz.

Infogram

Infogram, yalnızca infografik alanında hizmet veriyor. Bu sebeple bu alanda en profesyonel olan web sitelerinden biri olarak da biliniyor. Son derece kullanışlı bir web sitesi olan Infogram, web tabanlı olması sebebiyle de kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Bu web sitesi sayesinde hızlı bir şekilde dilediğiniz gibi bir infografik hazırlamanız da mümkün oluyor. 

Kinzaa

Diğer uygulamalardan farklı olan Kinzaa, yalnızca özgeçmiş hazırlama konusunda hizmet veriyor. Fakat özgeçmiş hazırlama konusunda Kinzaa uygulamasına tamamen güvenebilirsiniz. Çünkü diğer uygulamalara göre çok daha iyi bir özgeçmiş hazırlıyor. Özgeçmişinizi görsellerle destekleyerek hazırlayabilir ve dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Google Chart Tools

Dünya devi arama motoru Google’ın tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunduğu hizmet Google Chart Tools, birbirinden iddialı infografikler hazırlamanızı sağlıyor. Verileri sağlıklı bir şekilde işleyen Google Chart Tools, gelişmiş bir kütüphaneye sahip olmasıyla da en sevilen infografik uygulamaları arasında yer alıyor.

Visme

Eğer diğerlerinden çok daha farklı, gösterişli ve son derece dikkat çekici bir infografik hazırlamak istiyorsanız Visme sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Kullanışlı bir uygulama olan Visme, kullanıcılar tarafından çok seviliyor ve sıklıkla kullanılıyor. Tüm bunlara ek olarak bu uygulamada birbirinden güzel animasyonlar da yer alıyor.

ChartsBin

Pazar araştırma şirketlerinin en çok tercih ettiği infografik uygulamalarından biri olan ChartsBin, ekonomi, kültür, sanat gibi alanlarda çalışmanıza olanak tanıyor. Bu uygulama ile net, anlaşılır ve sade bir şekilde verileri karşı tarafa kolay aktaracak infografikler ortaya çıkarabilirsiniz.

Visually

En bilinen infografik hazırlama sitelerinden biri olan Visually, tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet veriyor. Bu uygulama ile çok kolay bir şekilde dilediğiniz gibi görseller hazırlayabilirsiniz. Uygulama kısa bir süre önce Twitter ve Facebook gibi uygulamalardan veri aktarımı yapılabileceğini de duyurdu. Bu da kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlayacak.

Cacoo

Cacoo uygulaması ile site haritalarını, ağ şemalarını oluşturabilirsiniz. Şemaları kendinize göre özelleştirebilmeniz de mümkündür. Bu uygulamaya web sitesinden de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Domain Sorgulama