İmza Sirküsü Nedir? İmza Sirküleri Nasıl Alınır?

İmza Sirküsü Nedir? İmza Sirküleri Nasıl Alınır?
Hosting Fiyatları

Günümüzde kişi ve kurumlara ait veriler çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Bu durum da belge sahteciliği ve sahte imzaların yaygınlaşmasını beraberinde getiriyor. Bunlar her ne kadar küçük sorunlar gibi görünse de kişilerin ya da kurumların başını bir hayli ağrıtıyor. Elbette bu gibi sorunlar ile baş başa kalmamak için çareler de bulunuyor. Bu çarelerden biri de imza sirküleri oluyor. Biz de bu yazımızda sizler için imza sirküleri ile ilgili detaylı bilgileri ve merak ettiklerinizi araştırdık.

İmza Sirküsü Nedir? İmza Sirküleri Nasıl Alınır?

İmza Sirküsü Nedir?

İmza sirküsü, şirketlerde yetkili olan kişilerin imzalarının resmi boyut kazanmasını sağlayan bir belgedir. İmza sirküsüne şirketler arasındaki ticari sözleşmelerde sıklıkla rastlanır. İmza sirküsü adı verilen bu belgede şirketteki yetkili kişilerin imza örnekleri yer alır ve bu belge resmi her kurumda kullanılabilir. Bu belgeler imzaları kopyalanmasının ve taklit edilmesinin, kötü amaçla kullanılmasının engellenmesi amacıyla düzenlenir. İmza sirküleri noter şubelerinden alınır. Bu işlem tamamen yasal ve resmidir. İmza sirkülerini basit bir tanımla anlatacak olursak; imzayı eşsiz kılar ve yasal faaliyet yetkilerini belirler. 

İmza Sirküleri Ne İşe Yarar?

İmza sirküleri, tüzel bir kişiye ait imzayı resmi ve orijinal kılar. Bu da imzanın taklit edlmesine engel olur. İmza sirküleri aynı zamanda tüzel kişilerin iş yetkisini de belirler. Kişilerin şirket içerisindeki görev ve sorumlulukları net bir hale gelir. Bu da yetkilerin dışına çıkmayı engeller. 

Günümüzde imzaların taklit edilmesi durumu ile sıklıkla karşılaşılıyor. İmzalar kişinin izin ve yetkisini ifade ettikleri için de imza atan kişiler de doğrudan bir sorumluluk bulunuyor. Bu belge sayesinde imza yetkisi bulunan kişiler de güvence altına alınıyor. İmza sirküleri, hem kişinin iş ve yetki alanlarını belirliyor hem de imzasının taklit edilmesini engelliyor. İmza sirküleri, şirketler adına izinsiz ticari faaliyetlerde bulunmasını da önlemeyi amaçlar. 

İmza Sirkülerini Kimler Kullanabilir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi imza sirküleri, şirketlerin yetkili kişileri ve imza yetkisi bulunan kişiler tarafından kullanılabilir. Bazı durumlarda ise imza yetkisinin bir başkasına devredilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda noterden vekalet alınması zorunludur. İmza yetkisini alan kişi ve yetkiyi veren kişi vekaletname imzalamalıdır. Bunun için gerekli olan belgeleri sizler için sıraladık:

 • İlgili kişilerin vesikalık fotoğrafı
 • İlgili kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yetkili kişinin imza sirküleri
 • Yetkili kişilerin talimatlarının yer aldığı belge

İmza Sirküleri Nasıl Alınır?

İmza sirküleri, noterden belirli bir ücret karşılığında alınabilir. İmza sirküleri alındıktan sonra hem noterde hem de sirküleri alan kişide zorunlu olarak bulunmalıdır. Noterde yapılan imza sirküleri başvurusu için gereken belgeleri aşağıda listeledik.

İmza sirküleri alacak kişinin;

 • Nüfus cüzdanı
 • Bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Bağlı olduğu kurumun vergi levhası
 • Bağlı olduğu kurumun ticaret sicil gazetesi ve yetkili kişiden alınacak 3 adet imza 

Bu belgeler ile birlikte ilgili noter binalarına giden kişiler, süreç olumlu sonuçlanırsa kısa bir süre içerisinde imza sirkülerini alabilir. 

İmza Sirküleri Nasıl Alınır?

İmza Sirkülerinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Noter onaylı olarak alınan imza sirküleri yalnızca 3 yıl geçerlidir. 3 yılın sonunda ilgili kişiler, tekrar aynı işlemleri yaparak imza sirkülerini yenilemek zorundadır. Yenilenmeyen imza sirküleri iptal edilir, kullanılması yasal olmaz. Bunun yanı sıra şirket adına tüzel kişi olarak görev yapan kişilerin değişmesi durumunda da imza sirküleri değişmelidir. Göreve yeni gelen kişi, yeni bir imza sirküleri almalıdır. Şirket yönetim kurulunun değişmesi durumunda da imza sirküleri yenilenmelidir. 

İmza Sirkülerini Süresiz Uzatılabilir Mi?

İmza sirküleri bazı resmi belgeler gibi süresiz bir biçimde uzatılamaz. Geçerlilik süresi yalnızca 3 yıldır ve 3 yılın bitiminde ilgili kişiler notere yeniden başvuru yaparak sirküler sahibi olmalıdır. 

2022 İmza Sirküleri Maliyeti Ne Kadardır?

İmza sirküleri belgesi, 2022 yılında 147 TL olarak belirlenmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz gerekli belgeler ile birlikte notere giden kişiler, 147 TL ücret karşılığında imza sirküleri sahibi olabilirler. Fakat bu yalnızca notere ödenen ücrettir. Bunun yanı sıra fotokopi, fotoğraf, beyanname ücretleri bunun dışındadır. 

Bir imza sirkülerinin fiyatı 98 TL olarak belirlenmiştir. Fakat şartlar gereği 2 adet imza sirküleri belgesi çıkarılması gereklidir. Bir nüsha tüzel kişinin kendisinde bulunur, diğer nüsha ise noterde bulunmalıdır. Bir nüshanın fiyatı 98 TL olarak belirlenmiştir fakat çıkarılan ikinci nüshadan yarı fiyatı alınır. Bu da 49 TL’dir. Bu sebeple toplamda 147 TL ödeme yaparsınız. Ödemeyi kredi kartı ya da nakit olarak noterlerde yapabilirsiniz.

İmza Sirküleri ve İmza Beyannamesi Arasındaki Fark Nedir?

İmza sirküleri ve imza beyannamesi birbiri ile karıştırılan iki farklı belgedir. Gelin şimdi bu iki belge arasındaki farkı inceleyelim.

 • İmza beyannameleri gerçek kişiler tarafından alınabilir. Yani herhangi bir şirkette yetkili olmadığınız halde başvuru yapıp imza beyannamesi alabilirsiniz. Fakat imza sirküleri almak için tüzel bir kişi olmanız gerekmektedir. Tüzel kişi olmayanlar imza sirküleri sahibi olamazlar.
 • İmza beyannamesi her ne kadar imza sirküleri olarak kullanılamasa da işlevleri aynı sayılabilir. İmza beyannamesi de tıpkı imza sirküleri gibi hem ticari hem de kişisel faaliyetlerde resmi bir nitelik olarak kullanılır. 
 • İmza sirküleri, şirket kurulurken alınması gereken zorunlu belgelerden biridir. Fakat imza beyannamesini almak için herhangi bir zorunluluk yoktur.

İlgili İçerik: Limited Şirket Nedir? Nasıl Kurulur? Limited Şirket Kurma Maliyetleri

İlgili İçerik: Şahıs Şirketi Nedir, Nasıl Kurulur? Bilmen Gereken Her Şey

İmza Sirküleri E-Devlet Üzerinden Alınır Mı?

İmza sirküleri yalnızca noterden alınabilir. Bu sebeple e-devlet üzerinden imza sirküleri başvurusunda bulunmak mümkün değildir. Çevrimiçi herhangi bir web sitesinden ya da uygulamasından imza sirküleri almanız imkansızdır. Bu belgeyi yalnızca fiziki ortamda alabilirsiniz. Eğer bir imza sirkülerine sahipseniz e-devlet üzerinden imza sirküleri sorgulaması yapabilirsiniz. 

Domain Sorgulama