Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar?
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Hotspot Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting Fiyatları

Hotspot, evinizin veya ofisinizin dışında, internete bağlanabileceğiniz bir Wi-Fi ya da ağ hizmetinin sağlandığı yerel bir alandır. Bazen mobil hotspot, halka açık hotspot veya Wi-Fi hotspot olarak da adlandırılır.

Genellikle restoranlar, oteller, havaalanları ve alışveriş merkezleri gibi işletmeler tarafından sunulur, ancak kütüphaneler ve hükümet binaları gibi yerlerde de hotspot bulabilirsiniz. Çoğu erişim noktası ücretsiz olsa da, bazı noktalarda hotspot’a erişmek için bir ücret talep edebilir. Restoranlar bu erişim noktalarını genellikle ödeme yapan müşteriler için ayırır.

Hotspot sadece halka açık yerlerde bulunmaz. Hücresel planınıza bağlı olarak, telefonunuzu da taşınabilir bir erişim noktasına dönüştürebilirsiniz. Bu sayede tablet ve dizüstü bilgisayarları hücresel verilerinizi kullanarak internete bağlayabilirsiniz.

Wi-Fi Hotspot Türleri Nelerdir?

1. Wi-Fi satışı

Wi-Fi satışı iş modeli en eski modeldir. Kullanıcının Wi-Fi hotspot’a bağlanmak için ücret ödemesi gerekir. Wi-Fi, hotspot sahibine gelir getirir. Havalimanlarında, işyerlerinde, konferans mekanlarında ve halka açık mekanlarda kullanılabilir. Müşterileriniz Wi-Fi için ödeme yapmayı reddedebileceklerinden, bu muhtemelen en kötü Wi-Fi çözümdür.

2. Ücretsiz Wi-Fi

Ücretsiz Wi-Fi, sağlayıcı ve Wi-Fi sunan şirket için en önemli varlık olan kullanıcı verileri karşılığında ücretsiz internet sunar. Ücretsiz Wi-Fi sunan firma; logosunu, ürün reklamlarını ve promosyonlarını açılış sayfasında gösterebilir. Toplanan bilgileri pazarlama ve satış kampanyaları için kullanır. Ücretsiz Wi-Fi perakende mağazalarında, alışveriş merkezlerinde ve halka açık mekanlarda kullanılır.

3. Sosyal Wi-Fi

Sosyal Wi-Fi iş modeli en gelişmiş iş modelidir. Sosyal Wi-Fi’de, ücretsiz Wi-Fi bağlantısı, bir Facebook beğenisi veya gönderisi ya da bir Tweet veya bir check-in isteyerek verilir.

Sosyal Wi-Fi, müşterilere ücretsiz bir hizmet sağlar. Veri yakalama sunar ve erişimi kolaydır. Fakat müşterilerin izlenmesi gibi kötüye kullanım da yapılabilir. Kamusal veya ticari mekanlarda kullanılabilir.

4. Reklam tabanlı Wi-Fi

Reklam tabanlı Wi-Fi iş modelinde, sağlayıcı, kullanıcıların gördüğü reklamlar sayesinde para kazanır. Erişimi kolay olan reklam tabanlı Wi-Fi halka açık yerlerde kullanılır. Örneği; ticari mekanlarda, spor etkinliklerinde, eğlence mekanlarında, perakende mağazalarında ve alışveriş merkezlerinde kullanılır.

Ancak başlangıç ​​sayfasının reklam verenlerin ilgisini çekmesi ve bu şekilde sağlayıcı için gelir oluşturması yüksek sayıda gösterim ve tıklama ile olur.

Wi-Fi Hotspot Ağının Markalar İçin Avantajları Nelerdir?

Hotspot’lar, ağın sahibi olan servis sağlayıcılara veya operatörlere aşağıdakiler dahil birçok avantaj sunar:

1. Müşterileri elde tutma oranını artırır

Müşteriler hareket halindeyken, her yere bağlanabilecekleri bir Wi-Fi ağı sunmak çok büyük bir artıdır. Bu, sunabileceğiniz kolaylık faktörünü artırarak sadakati artırabilir ve müşterilerin bağlantı ihtiyaçları için size geri dönmesini kolaylaştırır.

2. Marka bilinirliği oluşturur

SSID’niz herkesin mevcut ağlar listesinde belirdiğinde, marka bilinirliğinizi ve farkındalığınızı yalnızca erişilebilir olarak artıracağınızdan emin olun. Kullanıcılar ağınıza bağlanır, deneyimi kolay ve güvenilir bulursa, bu kullanıcıyı bir müşteriye dönüştürebilir.

3. Kullandıkça öde işlemleriyle geliri artırır

Kullandıkça öde bağlantısıyla gelirinizi artırabilirsiniz.

Mobil Hotspot Nedir?

Mobil Hotspot Nedir?

Mobil hotspot’un işlevi, 3G veya 4G internet erişimi sağlamak için hücresel sağlayıcıdan gelen mobil geniş bant hizmetine bağlıdır. Aynı anda birden fazla cihazın bağlanmasına izin verir ve herhangi bir Wi-Fi özellikli cihazı bağlamanıza olanak sağlar (yaklaşık 30 fit içinde).

Halka açık Wi-Fi, size görünüşte her yerde internet erişimi sağlar. Fakat genel bir ağ üzerindeki internet bağlantıları, birçok güvenlik sızıntısına neden olabilir.

Mobil Hotspot Ağının Faydaları Nelerdir?

Mobil erişim noktaları her yerden internete erişim sunar. Seyahat eden veya birden fazla cihazla internete sürekli erişmesi gereken herkes için kritik bir öneme sahiptir. Ülke çapındaki LTE ağları sayesinde, tüketicilerin ev bağlantılarından daha hızlı çalışmasına izin verir.

Mobil hotspot, dizüstü bilgisayarlardan daha fazlasını internete bağlayabilir. iPad’ler ve Google Nexus gibi tabletler mobil hotspot ile uyumludur. Mobil hotspot, kullanıcılara hareket halindeyken Wi-Fi sağlar.

Çoğu kullanıcı cihazları için özel bir bağlantıya sahip olmak için mobil hotspot’u kullanabilir. Mobil hotspot, güvenli olmayan halka açık Wi-Fi bağlantısı üzerinden yapacağınız işlemlerle ilgili endişeleri ortadan kaldırır. Halka açık Wi-Fi’den daha hızlıdır.

Mobil hotspot, tüm telefon veri planını kullanmanızdan ve telefonunuzun pilinden tasarruf etmenize kaçınmanıza yardımcı olur. Birden fazla cihaza güvenilir bir şekilde bağlanma ve bağlantıyı kesmeden daha uzun süre çalışma sağlar.

Herkese Açık Bir Hotspot’a Nasıl Bağlanılır?

Bir hotspot’a, herhangi bir Wi-Fi ağına bağlandığınız şekilde bağlanabilirsiniz.

Pek çok halka açık erişim noktası parola korumalıdır, bu nedenle hem ağın adını hem de parolayı bildiğinizden emin olun. Parolayı bilmiyorsanız, bir çalışandan veya görevli birinden istemeniz yeterlidir.

1. iPhone kullanıyorsanız, Ayarlar’ı açın ve ardından “Wi-Fi” ye dokunun. Bir Android telefonunuz varsa, Ayarlar’ı açın, ardından “Bağlantılar” a ve ardından “Wi-Fi” ye dokunun.

2. Wi-Fi ağları listesinde, bağlanmaya çalıştığınız ortak erişim noktasına dokunun ve ardından parolayı girin. Bazı durumlarda, erişim noktası, kabul etmeniz gereken hizmet şartlarının bulunduğu bir web sayfasını veya şifreyi girmek için bir alanı açabilir.

Yapmanız gerekenler işte bu kadar, artık internete bağlısınız. Bu nokta bir abonelik gerektiriyorsa, ödeme bilgilerini de girmeniz gerekebilir, ancak ücretli hotspot oldukça nadir hale geldiği için muhtemelen buna gerek kalmaz.

iPhone’da Kişisel Erişim Noktası (Hotspot) Nasıl Açılır?

Wi-Fi erişiminiz yoksa ancak tablet veya dizüstü bilgisayar gibi bir cihaza bağlanmanız gerekiyorsa, iPhone’unuzu bir hotspot olarak kullanabilirsiniz. Fakat bunun için güçlü bir hücresel sinyale sahip olmanız gerektiğini ve cep telefonu operatörünüzün hotspot kullanımını desteklemesi gerektiğini unutmayın.

1. “Ayarlar” ı açın ve ardından “Hücresel” e dokunun. iOS sürümünüze bağlı olarak, “Kişisel Erişim Noktası” Hücresel sayfasında değil ana Ayarlar sayfasında listelenebilir. Her iki durumda da, “Kişisel Erişim Noktası” na dokunun.

2. Daha sonra “Diğerleri Katılabilsin” e dokunarak etkin noktayı açın. Bu noktada size “Bluetooth’u Aç” ve “Yalnızca Wi-Fi ve USB” gibi bir opsiyon sunulacak. Bu opsiyonlardan size uygun olanı seçtikten sonra, “Wi-Fi Parolası” yazan alanda, Wi-Fi bağlantı şifresini görebilirsiniz.

3. Hotspot’unuzun parolasını özelleştirmek istiyorsanız, “Wi-Fi Parolası” na dokunun ve diğer cihazlarda kullanmanız gereken parolayı girin.

4. İnternete girmek istediğiniz diğer cihazda, Wi-Fi ayarlarını açın ve iPhone’unuz için ortak erişim noktasını seçin. Parolayı girin ve her zamanki şekilde bağlanın. 

5. Artık iPhone’unuzdaki “Ayarlar” sayfasını kapatabilir ve telefonu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Diğer cihazın menzilinde kaldığınız sürece, “Kişisel Erişim Noktası” işlevine devam eder.

6. iPhone’unuzu bir erişim noktası olarak kullanmayı durdurmak için, bağlı cihazdaki telefonun Wi-Fi ağı bağlantısını kesin veya telefonunuzdaki “Kişisel Erişim Noktası” ayarlarına geri dönün ve “Diğerleri Katılabilsin” seçeneğini kapatın.

Android’de Hotspot Nasıl Açılır?

Android’de hotspot kurarken, telefon markalarının farklı arayüzlerine göre bazı değişiklikler olsa da, birçok modelde kurulum benzer şekildedir. Samsung üzerinden örnekleme yapacak olursak, Samsung telefonunuzun “Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı” ayarlarını kullanarak diğer cihazlarla internet erişiminizi paylaşabilirsiniz.

1. “Ayarlar”ı açın ve ardından “Bağlantılar” a dokunun.

2. “Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı” na dokunun.

3. “Mobil Erişim Noktası” na dokunun.

4. Kapalı olan seçeneği aktif hale getirerek internet paylaşımı yapabilirsiniz.

5. “Mobil Erişim Noktası” ayrıntıları sayfasında, ağın adını ve şifresini ayarlayabilirsiniz.

5. Bu sayfadan ayrılmadan, diğer cihazınızdaki Wi-Fi ağına katılın.

6. Hotspot’u durdurmak için, bağlı cihazdaki telefonun Wi-Fi ağ bağlantısını kesin veya telefonunuzdaki “Mobil Erişim Noktası” ayarlarına geri dönün ve erişimi kapatın.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments