Blog » Domain & Hosting » Hosting Sektörü 2019 Yılında Büyümeye Devam Etti
Domain & Hosting

Hosting Sektörü 2019 Yılında Büyümeye Devam Etti

Hosting Fiyatları

2018 yılının son çeyreğinde Türkiye’de yaşanan yüksek kur artışı ile kullanıcılar, dijital dönüşümü kolaylaştıran pratik ve yüksek teknoloji çözümler sunan, inovasyon odaklı yeni nesil hosting şirketlerine olan talebin arttırdı ve bu artış yaklaşık 10 yıllık pazar ezberini bozdu. Kullanıcılar artık pazardaki salt ürün ve hizmetlerden ayrılarak daha yenilikçi, kişiye özel hizmetler sunan ve çözüm odaklı firmalara doğru geçiş yapmakta.

Kayıtlı Alan Adında Büyük Artış

Türkiye’de kişisel ve kurumsal olarak toplamda 4 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı bulunmakta ve bu sayısının sadece %12’si aktif olarak bir internet sitesi için kullanılıyor.

Yurtdışı kaynaklı internet teknolojileri araştırma firması olan W3tech’in Türkiye’deki internet servis sağlayıcılarını ilgilendiren raporunda, Türk servis sağlayıcılarının, global barındırma sektöründen 2016 yılında %1.3 oranında bir pay almış iken aynı oran 2020 yılında %2.2’ye yükselmiştir ve ilerleyen dönemde yükselmeye devam edeceği öngörülmektedir. 4 yıllık bir süreçte %69 oranında oluşan artış, aktif site ve alan adı sayısındaki artışının da ispatı olmaktadır.

hostingcomtr kurucu ortakları

Müşteri ihtiyacına odaklanıyor, pratik çözümler üretiyoruz

Firmamızın kurucu ortağı Fatih Gülsuyu; “Dijital dönüşümüne son sürat devam eden ülkemizde, web sitesi ve e-posta servisleri gibi internet varlıklarına olan talep her geçen gün artıyor. Geçmişte bir web sitesine sahip olmak için yazılım ve tasarım bilgisine sahip olmanız ya da bu işi için profesyonel destek almanız gerekirdi. Bugün ise var olan pratik çözümler sayesinde web sitenizi dakikalar içerisinde oluşturmanız mümkün. Bu durum, pazarda sadece teknik adamların değil, herkesin bir web sitesine sahip olabileceği gerçeğini ortaya çıkarttı” yorumunu yapıyor.

Bu yeni dönemde müşteri ihtiyacının ‘pratik ve inovatif çözümler’ olduğunu vurgulayan hosting.com.tr kurucu ortağı Cüneyt Yağız; “Halen kendi web sitenizi kendi kodlamanız ile yayınlayabileceğiniz çözümler mevcut ancak bu noktada da stabilite, güvenlik ve pratik yönetsel kabiliyetler web profesyonellerinin temel ihtiyacı olmayı sürdürüyor. hosting.com.tr olarak tüm ürün gruplarımız için aynı hız, güvenlik ve sürdürülebilir kaliteyi standart hale getirdik. Bugün dakikalar içerisinde yayına alabileceğiniz hazır web sitesi çözümümüzü kullanarak işinizi ya da hobilerinizi yansıtan profesyonel bir web sitesine sahip olabilir ya da özelleşmiş ihtiyaçlarınız için her ölçekte ve tüm yazılım envanterleri ile uyum içinde çalışan sınırsız web sitelerini tek noktadan kolayca yönetebilirsiniz. Üstelik ihtiyaç duyduğunuz an profesyonel ve çözüm odaklı destek merkezimize ulaşmanız mümkün” diyor. 

Kurumsal e-posta servisleri ve dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi WordPress için de özelleştirilmiş çözümler sunan hosting.com.tr’nin 2019 yılında bazı pazar dominantı rakiplerinin aksine %75 büyüdüğünü dile getiren deneyimli iş adamı; “Bu rakam pazar ortalamasının oldukça üzerinde. Kimi geleneksel rakiplerimizin aksine son 5 yıldır kesintisiz büyüyoruz. Bu büyüme ile beraber yatırımlarımızı da aynı ölçekte arttırmaktayız. Son dönemde yaklaşık çeyrek milyon dolarlık donanım yatırımı gerçekleştirdik ancak bundan daha önemlisi ar-ge ve inovasyona yaptığımız yatırımlar sayesinde geleneksel rakiplerimizden çok daha farklı bir konumdayız. Pazarda müşteri deneyimine yatırım yapan ve daima gerçekçi kampanyalar ve net fayda ile müşteri iletişimini sürdüren hosting.com.tr olarak 2020’de de istikrarlı büyümemizi, yüksek müşteri memnuniyeti ve benzersiz hizmet kalitemiz ile sürdürmeye kararlıyız.” sözleri ile şirketinin başarı hikayesini özetliyor

Domain Sorgulama
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
isa koç
isa koç
20 Mart 2020 17:20

Türkiye’nin konumundan dolayı ortadoğu ve balkanların tekel pozisyonda data merkez üssü olmasını beklerdim ama hala bu hedefe ulaşamadık sanki. Umarım kısa sürede gerçekleşir.