E-ticaret

Hepsiburada Komisyon Oranları 2023

Hosting Fiyatları

E-ticaretin gün geçtikçe hayatımızda daha da büyük bir yer alması, pazar yerlerindeki hareketliliği de artırıyor. Birçok farklı alanda ve türde satış yapan mağazalar, internet ortamında da yer edinmek istiyor. Birçok kişi de hali hazırda bulunan platformlarla işe giriş yapmak istiyorlar. Hepsiburada da bu pazar yerlerinden biri. Türkiye’nin en bilinen internet alışverişi sitesi olan Hepsiburada’nın komisyon oranları ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Hepsiburada Komisyon Oranı Nedir?

Hepsiburada komisyon oranı, satıcıların sattığı her ürün için hepsiburada’nın bu satıcılardan aldığı ücrettir. Bu platform, mağaza açma sürecinde herhangi bir ücret talep etmez. Fakat sattığınız her ürün için farklı komisyon oranları belirler ve bunları sizden tahsil eder. Komisyon oranı, caydırıcı bir faktör değildir. Sadece satış yaparken komisyon oranını da göz önünde bulundurmanız gerekir. 

KategoriÜrün GrubuKomisyon
Oranı
AltınGram Altın, Tam Altın,Yarım Altın%4
AksesuarGözlük,Saat,Bijuteri%18
ÇantaBavul, spor çanta, sırt çantası%18
AyakkabıTümü%18
GiyimTümü%18
ParfümTümü%15
Outdoor ÜrünlerTümü%14
Spor ve OutdoorSpor Giyim
Spor Aletleri
Bisiklet ve Paten

%13
%10
%10

Spor BranşlarıTümü%13
Taraftar ÜrünleriTümü%18
ElektronikCep Telefonu%3
ElektronikTablet%4
ElektronikBilgisayar Ürünleri%6-%15
ElektronikFotoğraf ve Kamera%5-%15
Oto Aksesuar%9-%18
SDASüpürge, saç makinesi,ütü,blender%11-%13
MDABeyaz Eşyalar%8,5-%10
TVLCD TV%6
Anne- Bebek ÜrünleriTümü%12,5
Cilt BakımıTümü%15
MakyajTümü%15
PetShopTümü%15
Sağlık ve Kişisel Bakım ÜrünleriTümü%15
Ev Bakım ÜrünleriTümü%10
Temel Tüketim Ürünleri%12,5
Bahçe Ürünleri%9-%20
Yapı Market%12-%17
Ev Tekstili%14-%18
Mobilya%18-%22
Züccaciye%18
Oyuncak%16
Cep Telefonu Aksesuarları%12,5-%23
Film,Kitap,Müzik, Kırtasiye%6-%15
Oyun Konsolu%5-%15
Hobi Oyun%16
NON TV%10-%20
Dijital Ürünler%8,5-%10

Hepsiburada Komisyon Bedeli Nasıl Tahsil Edilir?

Hepsiburada, komisyon bedelini almak için bir süre belirler. Bu süre içinde belirlenen komisyon oranı sizin hak edişinizden kesilir. Yani, platforma bir ücret ödeme işlemi gerçekleştirmezsiniz. Platform, bunu sizin adınıza yapar. 

Hepsiburada Özel Komisyon İndirimleri

Hepsiburada, satıcı türüne özel komisyon indirimleri uygular. Mağaza açmak istediğiniz zaman karşınıza çıkan üç farklı satıcı tipinden birini seçerek bu komisyon indirimlerinden faydalanabilirsiniz. 

Kadın Girişimci

Kadın girişimci türünü seçmek için en az %51’lik hissesi kadına ait olan bir şirkete sahip olmak gerekir. Bu şirketler Hepsiburada’ya girerek mağaza oluşturduktan sonra indirimlerden yararlanabilirler. Kadın girişimciler, ilk 6 ay kargo ücretinden muaf tutulur. Bunun yanı sıra 50.000 TL’lik bir satış hacmine ulaşana kadar kişilere %75’e kadar komisyon indirimi uygulanır.

Hepsi Türkiye’den

Hepsi Türkiye’den seçeneği ise yalnızca geleneksel ürün satan mağazalara özeldir. Bu tür mağazalar yöresel ürünler, gıda ve tekstil ürünleri satabilir. Burada satıcılar, belirlenen satış hacmine kadar yalnızca %1 komisyon oranına tabi tutulurlar.

Standart Satıcı

Bu satıcı türü, kadın girişimci ve hepsi Türkiye’den satıcılarının dışında kalan kesimdir. Satıcı kaydı oluşturulduktan sonraki dönemde kendilerine özel olarak %30 komisyon indirimi hakkı kazanırlar. Bu yeni mağazalar, belirli bir satıcı hacmine ulaşana kadar komisyon indiriminden faydalanmaya devam eder. 

Domain Sorgulama