Hacker Nedir, Nasıl Hacker Olunur? Yeni Başlayanlar İçin Hacker Olma Rehberi

Hacker Nedir, Nasıl Hacker Olunur? Yeni Başlayanlar İçin Hacker Olma Rehberi
Hosting Fiyatları

Hacker Nedir?

Hacker, internet ağ yapısı ve bilgisayar işletim sistemlerindeki açıkları kullanarak izinsiz bir şekilde bilgisayar, sunucu ve internet sitelerine giren, kişisel ve önemli verileri çalan veya sistemin çalışmasını engelleyecek işlemler yapan bilgisayar korsanlarına verilen isimdir. 

Uzun yıllardan beri çeşitli filmlere konu olmuş Hackerlık hakkındaki favorimiz ise Mr. Robot adlı bir dizi. Şuan Netflix üzerinden de ulaşabilirsiniz. 

Aslında konu o kadar hassas ki bu alana giriş yapacak kişinin yasal yaptırımlara maruz kalacağını mutlaka bilmesi gerekir. Tabi ki bu Hacker eylemlerini topluma yararlı bir şekilde yapmak da mümkündür. Bu alanda personel açığı oldukça yüksek, internet yaygınlaştığı ve ona bağımlılığımız arttığı sürece siber güvenlik ihtiyacı artacaktır. Yakın gelecekte oldukça popüler bir meslek haline geleceği düşünülüyor. 

Peki nasıl “Hacker” olunur? Üniversitelerdeki bilgisayar ve yazılım ile ilgili bölümlerde bu konuda detaylı eğitim bulmak maalesef mümkün değil. Hacker olmak için neler yapmak gerekir hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.  

Etik Hacker Nedir? Nasıl Etik Hacker Olunur?

Etik Hacker, programlama ve bilgisayar sistemleri hakkındaki bilgi ve becerilerini, olumlu yönde kullanan kişilere denir. Bu kişiler Hacker faaliyetlerini daha başlamadan önlemeye çalışan ve sistemdeki açıkları tespit etmeye çalışan kişilerdir. Tespit edilen açıkları düzelterek sistemlerin daha korunaklı olmasını sağlarlar. Genelde şirketlere danışmanlık hizmeti verirler ayrıca büyük şirketlerde IT (Information Technology) departmanlarında sürekli personel olarak da bulundurulurlar.

Özgür Yazılım Kamplarına Katılın

Yılda iki defa bir yaz ve bir kış aylarında gerçekleştirilen bu kamplarda Linux ve diğer yazılım eğitimleri veriliyor. Bu eğitimleri takip ederek kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu konularla ilgili kişilerle bir araya gelmek, size yapmanız gerekenlerle ilgili fikir verecektir. 

Ücretli veya Ücretsiz Kurslara Kayıt Olun

İnternet üzerinde çok sayıda eğitim bulmak mümkün. Youtube üzerinden ücretsiz veya Udemy platformunda 30-40 TL maliyeti olan ücretli eğitimler alabilirsiniz. Bu eğitimlerde hem kavramlar hem de canlı uygulamalar yapacaksınız. Tekrar tekrar gerçekleştireceğiniz uygulamalar ile kendinizi geliştireceksiniz.

Youtube üzerinde Atıl Samancıoğlu, Ahmet Birkan‘a ait kanallar ve Siber Kampüs adlı yayınları izleyin. Yine Udemy platformunda oldukça popüler eğitimlerden biri Atıl Samancıoğlu ve Ahmet Birkan ile benzeri eğitimleri almanızı tavsiye ederiz.

Bug Bounty Etkinliklerine Katılın

Bug Bounty sistem güvenlik açıklarını ve hatalarını bulan kişilere ödül vermek üzere oluşturulmuş bir iş modelidir. Siber güvenlik ihtiyacı üst düzeyde olan internet siteleri, platformlar veya program üreticileri ile kritik bilgiler ile iş yapan firmalar bu yönteme başvurmaktadır. 

Etik Hacker veya Siber Güvenlik Uzmanı olarak tabir edilen kişilere verilen özel izinler sayesinde sistemler taranır ve açık bulmaya çalışılır. Bu işlem sonucunda açıkları bulan ve bildiren kişiler para ödülü kazanırlar. 

Yasal bir şekilde Hackerlık yeteneklerinizi gösterebileceğiniz ve sonunda ödül alacağınız bir iş olduğu için kendini geliştirmek isteyen kişiler için idealdir.

Siber Güvenlik Nedir?

Çok uzak değil belki daha 10 yıl önce bile web sitelerine sızmak oldukça kolaydı. Hatırlayın Wifi modemlerimize şifre koymaya gerek bile duyulmuyordu. Sadece internet kotası çıktıktan sonra şifreleme işlemleri başladı ancak daha önemlisi siber güvenliği saplamaktı. Siber dolandırıcılıklardan korunmak için kişisel siber güvenlik bilincimiz daha yeni yeni oturmaya başladı.

Siber Güvenlik Nedir?

Sadece 2021 yılının ilk altı ayında Türkiye’de 288 Bin 445 adet siber saldırı gerçekleşmiştir. Bu kadar yüksek oranda saldırı gerçekleşince Siber Güvenlik ihtiyacı da büyük önem kazanıyor demektir. Durum böyle olunca bu alanda personel ihtiyacının önümüzdeki yıllarda artacağını söyleyebiliriz. Anlık siber saldırı istatistiklerini alabileceğiniz öenmli bir kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.

Hacker’lar Kaça Ayrılır?

Beyaz Şapkalı Hacker

Hacker olarak önünüzde iki yol var aslında; bilgilerini iyi yönde veya kötü yönde kullanmak. Eğer karanlık tarafta yer almak istemiyorsanız Beyaz Şapkalı Hacker veya Etik Hacker olarak yolunuza devam edebilirsiniz. Beyaz şapkalı Hacker, kurumlara veya şirketlere ait sistemlerin açıklarını önceden tespit edip onlara bilgi verirler, amaçları kötü niyetli Hackerların bu açıkları kullanmasını önlemeye çalışmaktır. 

Siyah Şapkalı Hacker

Siyah Şapkalı Hacker

Bilgi ve becerilerini bilgisayarlar veya ağlara sızarak bilgileri çalmak veya zarar vermek için kullanan Hackerlar Siyah Şapkalı Hacker olarak ifade edilir. Bilgisayar korsanı olarak da bilinirler. İllegal şekilde elde ettiği verileri (Kredi Kartı bilgisi, kişisel veriler veya ticari önemi olan dosyalar) satan veya bizzat kullanan kişilerdir. İllegal yani yasadışı olan bu eylemler Dünya genelinde ciddiye alınan suçlar arasındadır. Siber suçlarla mücadele için ülkemizde Siberay adlı bir kurum oluşturulmuştur.

Gri Şapkalı Hacker

Bilgi ve becerilerini sadece hobi amaçlı kullanan bu kişiler sistemlere, ağlara sızar ancak veri çalmaz ve zarar vermezler. Bu işi sadece yapabiliyor olmaktan haz duyan bu kişilerin sonrasında Siyah Şapkalı Hacker olma ihtimali oldukça yüksektir. 

Siber Güvenlik Uzmanları

Bu kişiler oldukça kapsamlı siber saldırı ve güvenlik bilgisine sahiptirler ve sistemlerin hackerlara karşı savunulması ve korunması için çalışırlar. Hackerlardan daha fazla bilgi ve beceriye sahip olmaları gerekir. Siber güvenlik işi sürekli bir iştir ve sürekli mücadeleyi gerektirir. Bu olayı biraz da halat çekme oyununa benzetebiliriz. Bu çalışanların görevi sistemin açıklarını iyice kapatarak sürekli olarak dış tehlikelerin sisteme penetre olmasını engellemeye çalışmaktır. 

Lamer

Bu kişiler Hacker olmaya özenen ve öğrendikleri veya ezberledikleri birkaç tekniği kullanarak sistemlere zarar veren kişilerdir. Genellikle sadece eğlence amacıyla veya arkadaşlarına gösteriş yapmak için bu eylemi yaparlar. Bilgi ve becerileri oldukça düşüktür yaptıkları işlemler çoğunlukla ezberedir. Sitenize ait index.php dosyasına ulaşıp “Hacked by …..” şeklinde mesajlar yazan kişilerdir.

Bir Hacker’ın Bilmesi Gereken Yazılım ve OS

Hacker olabilmek ve onları kötüye kullanabilmek için sistemleri iyi tanımak ve açıklarını bilerek onu kullanabilmek gerekir. Bunu yapabilmeniz için bilmeniz gereken programlama dilleri nelerdir başlıklar halinde sunalım.

Bir Hacker’ın Bilmesi Gereken Yazılım ve OS

HTML

HTML (HyperText Markup Language) internet sitelerinin görüntülenebilmesi için kullanılan en önemli dillerdendir. Siz de takdir edersiniz, bu yapıyı bilmeden açıklarını kullanmak pek mümkün olmayacaktır. 

PHP

PHP (HyperText PreProcessor) internet sitelerinin sunucu tarafındaki işlemlerin yürütülmesi için kullanılan bir dildir. İnternet sitesinin görünen kısmındaki hareketlerin çalışmasını arka planda PHP kodları ile yönetirsiniz.  

C++

En yaygın programlama dillerinden biridir. Birçok programın altyapısı C++ ile hazırlanmıştır. En çok bilinen işletim sistemi Windows C ve C++ derleyicilerle oluşturulmuştur. Eski bir programlama dili olmasına rağmen hala oldukça kullanışlı ve popüler bir dildir.

OS (Operating System) İşletim Sistemleri

Windows, MacOS, Linux ve Unix tabanlı işletim sistemlerini manipule edebilmek için bu işletim sistemlerine hakim olmak, çalışma mantığını kavramak ve kullanmayı bilmek gerekir. İşletim sistemlerini tanımak için eğitimler alabilirsiniz.

Python

Python günümüzün en popüler dillerinden biridir. Python ayrıca çapraz platformlarda (Windows, MacOS, Unix) kullanılabilen ve öğrenmesi kolay dillerden biridir. Geniş kütüphaneleri ile kapsamlı işlemler yapma kabiliyeti vardır. Kali Linux üzerinde kullanacağınız birçok Framework, Python kütüphanelerinden yüklenmektedir.

İnternetin Yapısı ve Ağ (Network) Sistemleri

İnternetin ve ağların nasıl çalıştığını öğrenmeden Hacker olmak mümkün değildir. TCP/IP sisteminin nasıl çalıştığını bilmeniz ve internet ağlarına nasıl bağlanıldığını da detaylı olarak öğrenmelisiniz. Bu ağlara sızabilmek için çalışma mantığını bilmelisiniz.

Veritabanı (Database) Sistemleri

SQL veritabanlarını yönetmek için oluşturulmuş bir sorgulama dilidir. Veritabanları, verilerin düzenli ve tablolar halinde saklandığı özel alanlardır. Özel sorgu ifadeleri ve komutları ile veriler alınabilir. Her Web sitesinin bir veritabanı vardır. Bu veritabanlarına erişebilen Hackerlar, sorulama komutlarını kullanarak istediği verileri kolayca bulabilir. MySQL, Microsoft SQL, MariaDB, PostgreSQL gibi farklı veritabanı sistemleri vardır. 

Git ve GitHub

Git, yazılımların geliştirilmesi süreçlerinde hız kazanabilmek ve çok sayıda programcının bir arada çalışmasını sağlamak için geliştirilmiş bir kod ve kaynak yönetim sistemidir. GitHub denen platformla birlikte çalışır. Bu platformda yazılımcılar ister kendi geliştirdikleri yazılımların kodlarını paylaşabilirler. Açık kaynak kodlu yazılımların geliştirilmesi de bu platform sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. 

Hackerların İletişim Yöntemleri

Genel olarak Hackerlar birbirleri ile gerçek kimlikleri üzerinden görüşmezler. Kişisel gizlilik bu tarz durumlarda oldukça önem arz eder. Bu sebeple herkes anonim olmaya çalışacaktır. İşlemeleri yaparlarken VPN, Proxy ve DNS ayarlamaları ile izlerinin ve IP adreslerinin takip edilmesini zorlaştırmaları gerekir. Hackerlar çeşitli metodlarla iletişime geçerler.

Hackerların İletişim Yöntemleri

TeamSpeak

TeamSpeak özel bir iletişim uygulamasıdır. Kullanıcıların IP adresleri, telefon numaraları, konumları gibi detaylara ulaşmadan azami gizlilik ve güvenlik şartlarının sağlanarak anonim bir şekilde konuşmaya imkan veren bu uygulama, kişilerin birbirlerini deşifre etmesinin de önüne geçer.

Dark Web

Dark Web diye adlandırılan internet alanı aslında özel uygulamalar kullanılarak ulaşılan bir internet ağıdır. Herkese açık olarak kullandığımız ağlardan farklı olarak çalışır. Bu alan illegal birçok bağlantı ve içerik barındırması nedeniyle de riskli bir alandır.

Katmanlardan oluştuğu söylenen Dark Web’te gezinti yapmak için kullanılan TOR Tarayıcısı da bu katmanları ifade etmek adına sembol olarak soğanı tercih etmiştir.

Genelde çoğu zaman çalıntı kredi kartı verilerinin paylaşıldığı internet sitelerinin olduğu Dark Web ağında, sahte pasaport, sahte para, illegal pornografik bazı içeriklerden tutun da kiralık katil bile bulunabileceği söylenir. Hackerlar genelde burada Hacking faaliyetlerini paylaşıp birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunurlar.

Tabi ki bu kadar illegal yapıların bulunduğu bu alana korunmasız ve bilgisiz bir şekilde giriş yapmanın sizi o alanı kullanan kişilerin hedef haline getireceğini de unutmayın.

Bu olay biraz da Amerikan filmlerinde gördüğümüz gibi kanunsuz kişilerin bulunduğu bir bara korunmasız ve safiyane bir şekilde girmeye benzer. Buradaki ziyaretinizden dolayı maruz kalacağınız yasal yaptırımların neler olabileceğini söylememize de gerek yok sanırım. Nasıl davranacağınızı bilmeden böyle bir alanda gezmek istemeyeceğinizi düşünüyoruz. 

Etik Hackerlar Dark Web’i olumlu yönde kullanırlar. Çoğu zaman bu alana forumlarda yayınlanan yeni hackleme olaylarını takip etmek ve tehdit altında olan siteleri tespit etmek için girerler. Hacklendiğini hiç fark etmeyen siteleri bu alandaki duyurularda öğrenmek mümkündür.

Tor Ağları Nedir? Nasıl Girilir?

Tor Ağlarına, TOR Browser denilen özel bir internet tarayıcısı yardımıyla girilir. Bu internet tarayıcısını temin edebilmek için birkaç DNS ayarı yapmanız ve VPN yardımıyla bağlantı yaparak kurmanız gerekir. Kurduktan sonra normal biri tarayıcı kullanır ve Wiki diye adlandırılan siteleri ziyaret edersiniz. Bu ziyaret ettiğiniz alan aslında Dark Web’in ta kendisidir.

Hackerların Kullandığı Araçlar

Hacker olabilmek için bazı yazılım ve donanımlara sahip olmanız gerekiyor. Öncelikle en az 4 ve daha fazla çekirdekli bir CPU işlemci ve en az 8 GB RAM ile iyi bir USB Wi-fi karta ihtiyacınız olacaktır. 

Virtual Box

VirtualBox denilen sanallaştırma uygulaması, kendi bilgisayarınızın içinde bağımsız bir şekilde çalışan bir bilgisayar sistemi kurmanıza olanak tanır. Bu uygulama ile Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarın içinde Linux işletim sistemi ile çalışan bir sanal bilgisayar kurabilirsiniz.

Kali Linux

Kali Linux, Linux tabanlı çalışan bir işletim sistemidir. Oldukça kabiliyetli olan bu işletim sistemi kendi içinde birçok Hacking uygulamasını barındırır. Bu araçları kullanabilmek için genel olarak bir Terminal kullanmanız ve Linux komut dizileri kullanmanız gerekir. Kali Linux Windows’a benzer bir nesne tabanlı kullanım olanağı sunuyor olsa da önemli işlemlerin çoğunu Terminal üzerinden yapmanız gerekir.

Wireshark

Kali Linux üzerinde hazır bulunan araçlardan biridir. İstenirse Windows üzerinde de çalışıtırılabilir. Wireshark uygulaması bir network ağındaki hareketleri izlemeye yarayan özel bir uygulamadır. Bu program ile Ağı kullanan IP adresleri, her kullanıcının yaptığı işlemler ve ziyaret ettiği siteler, alınan verilen dosyalar açıkça izlenebilir. Sistem ağ yöneticilerinin sıklıkla kullandığı bu uygulama Hackerlar tarafından ağı izlemek için kullanılır.

Nmap / Zenmap

Nmap yani Network Mapper uygulaması, ağ üzerindeki kullanıcıların tespitini sağlayan ve ağdaki açıkları tarayıp bulan bir uygulamadır. Ağı kullanan cihazların kullandığı bağlantı portlarındaki açıkları görmenizi sağlayan Nmap o portları kullanarak cihazlara erişmenizi sağlarlar. Nmap terminal üzerinden komutlar vasıtasıyla kullanılır, Zenmap ise bir arayüz giydirilmiş Nmap olarak ifade edilebilir. Yani bir uygulama arayüzüne sahiptir.

Botnet Ağı

Botnet Ağı denilen şey çeşitli amaçlar ile kullanılacak çok sayıda bilgisayarın bulunduğu yapıya denir. Hackerlar belirli uygulamalar yardımıyla size farkettirmeden bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirirler. Kontrolünü aldıkları çok sayıda bilgisayarı genelde DDoS denilen saldırılar veya kripto para madenciliğinde kullanırlar. Bazen de bir saldırı gerçekleştirecekler ise bunu sizin bilgisayarınız ve ağınız üzerinden yaparlar ve bu sayede takip edilemezler.

Pentest Nedir? Nasıl Yapılır?

Hackerların bir bilgisayar veya ağa sızmasına da penetrasyon denir. Pentest, önleyici siber güvenlik faaliyetlerinden biridir. Pentest kelimesi, “Penetrasyon” ve “Test” kelimelerinin birleştirilmesinden oluşur. Yani Pentest bir sızma testine verilen addır.

Çoğu durumda hacklenen kişiler sızma faaliyetini anlayana kadar verilerini çaldırmış olur. Bu sebeple firmalar İnternet sitelerini ve veri tabanlarının başkalarınca ulaşılabilir olup olmadığını test etmek isterler. Pentest yaptırmak üzere Etik Hacker veya Siber Güvenlik uzmanları ile anlaşırlar ve sistemlerine sızmalarını isterler.

Bu uzmanlar tarafından her türlü teknik kullanarak sızma faaliyeti gerçekleştirilir. Böylece açıklarını keşfeden şirketler o alanda kendilerini iyileştirerek kötü niyetli kişilerce hacklenmenin önüne geçmiş olurlar.

Hacking Yöntemleri Nelerdir?

Aslında çok fazla yöntem var ancak burada en fazla kullanılan yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Brute Force Saldırısı

Kaba kuvvet saldırısı olarak ifade edebileceğimiz bu saldırı modelinde şifrenizi tahmin etmek amaçlanır. Özetle bu saldırı modelinde birçok şifre kombinasyonu denenerek şifreniz tahmin edilmeye çalışılır. Elde edilen şifrelerle de kişisel verileriniz elde edilir ve çeşitli amaçlarla kullanılır.

Sniffing (Ağ Dinleme)

Sniffing kelimesi İngilizce koklamak anlamına gelir. Ancak burada anlatılmak istenen bir network ağında giden gelen veri paketlerini çözümleyerek izleme eylemidir.

Bağlandığınız internet ağından, hangi internet sitesine girdiniz, hangi kullanıcı adı ve şifre ile bağlandınız, hangi linklere tıkladınız hepsi izlenebilir. Özellikle internet bankacılığı bilgilerini çalmak için kullanılan bir saldırı yöntemidir. Kamuya açık alanlardaki genel ağlara girecekseniz bu riski göze almalısınız.

Phishing (Oltalama)

Phishing yani oltalama denilen siber saldırı modelinde size güvendiğiniz ve üyeliğiniz olan bir web sitesinden (özellikle bankalar) bir mail gelir. Bir ödül kazandığınızı belirten mailde gerçek web sitesine birebir benzeyen ancak sahte olan web sitesinei giriş yapıp kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz istenir.

Gerçek web sitesine oldukça benzeyen bu sayfada bilgilerinizi girdiğiniz anda bilgilerinizi çaldırmış olursunuz. Böyle bir durumda dakikalar içinde banka hesaplarının boşaltılması mümkündür.

DDoS Saldırısı

DDoS (Distributed Denial of Service) yani Dağıtılmış Hizmet Reddi adı verilen bir siber saldırı türüdür. En basit haliyle anlatmak istersek, internette veriler paketler halinde aktarılır, aynı anda çok sayıda bilgisayardan tek bir noktaya gönderilen paketler, sistemin kapasitesinin üstünde bir veri akışına neden olur.

Bu sebeple paketlerin gönderildiği hedef internet erişimini kaybeder. Genelde internet sitelerinin servis dışı olmasını sağlamak için yapılır. Saldırganlar aynı anda saldırı yapan çok sayıda bilgisayarı da daha önceden hackledikleri Botnet ağından temin ederler.

SQL Injection

Veritabanlarına giriş yapan kötü niyetli kişiler SQL sorguları ile veritabanındaki şifre bilgilerine erişmeye çalışılır. SQL enjeksiyonu adı verilen bu saldırı için öncelikle SQL hatası veren web siteleri taranır.

Sitenizdeki Formlar doldururken oluşan hata mesajları genelde veritabanının adı ve kurgusu hakkında bilgiler içerir. Bu bilgiler kullanılarak oluşturulan veritabanı sorguları ile özel tablolara erişerek, kullanıcı bilgilerine ulaşılabilir ve hatta şifresiz kullanıcı girişi bile yapılabilir.

Sosyal Mühendislik

Gün geçtikçe daha fazla insan siber güvenliğin önemini kavrıyor ve daha dikkatli hareket ediyor. İnsanların daha bilinçli davranmasından ötürü Hackerlar sosyal mühendislik denilen bir saldırı modeli geliştirmişlerdir. Genelde bu saldırı türü belirli bir hedef gözeterek belirli bir süre izlemek suretiyle gerçekleştirilir. 

Ziyaret ettiğiniz siteler, yazıştığınız mail alışverişi yaptığınız kişiler tespit edilir. Güvenilir bulduğunuz kişilerin (örneğin hesabınızın olduğu bankadaki finans danışmanınız) mail adresleri taklit edilerek o kişilerden gelmiş gibi görünen mailer iletilir.

Genelde güvendiğiniz bu kişiden gelen mailde bir linke tıklamanız veya bir form doldurmanız istenir. Bu link veya formda tabi ki bir zararlı yazılım mevcuttur. Zararlı yazılımın yüklendiğini siz anlayana kadar banka hesaplarınız boşaltılır.

Man In The Middle

Man in the middle Türkçe ortadaki adam anlamına gelen bir tabirdir. Bir internet ağına girebilmek için öncelikle bir modem cihazına bağlanmanız gerekir. Normal şartlarda siz cihazınızın IP adresi ile kendinizi modeme tanıtır ve ondan aldığınız yetki ile internet ağına girersiniz.

Hackerlar bu saldırı modelinde yine özel olarak kullandıkları Python tabanlı bir Framework ile araya girerek tüm ağın kendi üzerlerinden akmasını sağlarlar. 

Ortadaki adam modeme sizin IP adresinizi tanıtarak siz olduğunu söylerler, sonra size dönerek modemin IP adresini verir ve kendisini modem olarak tanıtırlar. Normalde iki bileşenden oluşan internet bağlantısında araya giren bu kişi verilerin kendi üzerinden geçmesini sağlar. 

Bu saldırı da yine aynı ağdaki kişiler üzerinden yapılabilir. Bağlantı gerçekleştikten sonra internette yaptığınız tüm veri alışverişi izlenebilir.

Tersine Mühendislik (Reverse Engineering)

Tersine Mühendislik bir programın nasıl yapıldığını ve nasıl çalıştığını tespit eden yönteme denir. Özel yazılımlar kullanarak incelenen programlarda kullanıcılara kapalı olan fonksiyonlara ulaşmak veya açıkları keşfetmek mümkün olabilir. Bu sayede uygulamayı kullanan kişilerin bilgilerine veya programın veri tabanına ulaşmak mümkün hale gelebilir. 

Açıkları tespit etmek yazılım firmasının ödüllerini almak için bir yol olarak da kullanılabilir.

Dünyanın En Ünlü Hacker Grubu Anonymous

Anonymous (Anonim) yani isimsiz kişi anlamına gelen bir terimdir.Ayrıca yıllar evvel oluşmuş hacker grubunun da adıdır. Birçoğumuz bu adı büyük bir siber saldırının duyurusunun yapıldığı zaman duymuşuzdur.

Anonim kişilerden oluşan bu topluluk bazen doğrudan ülkeleri de tehdit eden oldukça tehlikeli bir yapı haline gelmiştir. Anonymous’un popülaritesi biraz da mevcut sisteme yaptıkları itiraz ve halkın yararına yaptıkları bazı açıklamalardan kaynaklanıyor. Toplumda o bilindik maskeleri ile tanınan ve sempati toplayan grubun hikayesini daha detaylı olarak aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz. 

Sonuç

  • Hacker olmak için oldukça emek isteyen ve uzun saatler boyunca bilgisayar üzerinden çalışmanızı gerektiren zorlu bir süreci atlatmanız gerekiyor. 
  • Yukarıda bahsettiğimiz programlama dillerini öğrenin.
  • Bu yola girdiğinizde ilk başlarda defalarca hackleneceğinizi unutmayın. 
  • İşlemleri yapacağınız bilgisayarda kesinlikle özel verilerinizi dosyalarınızı bulundurmayın. 
  • Eğitimleri izleyerek işlemleri öncelikle kontrollü ortamlarda yani laboratuvar ortamında gerçekleştirin. Udemy ve Youtube üzerinde birçok eğitim setine rastlamanız mümkün. 
  • Hacking işlemlerinin illegal olduğunu ve sonunda hapis cezasıyla karşılaşma riski olduğunu hiçbir zaman unutmayın. 
  • Bilginizi ve eylemlerinizi yanlış amaçlarla kullanmayın. Siber güvenlik uygulamalarına yönelin.
Domain Sorgulama