Teknoloji Yapay Zeka Yazılım & Programlama

GPT-4 Nedir? GPT-3 vs. GPT-4 Arasındaki Farklar, GPT-4 Artık Görselleri de İşleyebiliyor

Hosting Fiyatları

Generative Pre-Trained Transformer 3 (GPT-3) ve Generative Pre-Trained Transformer 4 (GPT-4), yapay zekayı (AI) geliştirmeye ve iyileştirmeye yönelik en son araçlardan ikisidir. GPT-3, Mayıs 2020’de piyasaya sürülürken halefi GPT-4 2023’ün başlarında halka açılmıştır. Her iki GPT de doğal dil işleme için gelişmiş yetenekler sunar, ancak ikisi arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

GPT Nedir?

Generative Pre-Trained Transformer (GPT), büyük dil modellerini (LLM’ler) eğitmek için kullanılan gelişmiş bir sinir ağı mimarisidir. İnsan iletişimini simüle etmek için büyük miktarda halka açık internet metnini kullanır.

Karmaşık iletişim görevlerini yerine getiren yapay zeka çözümleri sağlamak için bir GPT dil modeli kullanılabilir. GPT tabanlı LLM’ler sayesinde bilgisayarlar metin özetleme, makine çevirisi, sınıflandırma ve kod oluşturma gibi işlemleri gerçekleştirebilir. GPT ayrıca, soruları yanıtlayabilen ve modellerin maruz kaldığı bilgiler hakkında değerli içgörüler sağlayabilen, sohbete dayalı yapay zekanın oluşturulmasına olanak tanır.

GPT Neden Bu Kadar Önemlidir?

GPT, AI tarafından oluşturulan metin içeriğinin oluşturulma biçiminde bir devrimi temsil eder. Öğrenme parametreleri yüz milyarlarca değişen GPT modelleri inanılmaz derecede akıllıdır ve dil modellerinin önceki tüm sürümleri üzerinde önemli bir üstünlüğe sahiptir.

GPT-3 Nedir?

GPT-3, OpenAI tarafından geliştirilmiş bir dil modelidir. Haziran 2020’de piyasaya sürülmüştür ve olağanüstü dil oluşturma yetenekleriyle kısa sürede dikkatleri üzerine çekmiştir.

GPT-3, değişen sayıda parametreye ve gereken hesaplama kaynaklarına sahip birden çok temel modelle gelir. En bilinenleri Ada, Babbage, Curie ve Davinci’dir.

15 Mart 2022’de OpenAI, GPT-3’ün “text-davinci-003” adlı yeni sürümünü yayınlamıştır. Bu model, GPT’nin önceki sürümlerinden daha yetenekli olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, Haziran 2021’e kadar olan verilerle eğitilmiştir ve bu da onu modellerin önceki sürümlerinden (Ekim 2019’a kadar olan verilerle eğitildi) göre çok daha güncel hale getirmiştir. Sekiz ay sonra, Kasım 2022’de OpenAI bu modelden “GPT-3.5” serisine ait olarak bahsetmeye başlamıştır. 

GPT-3.5 Nedir?

Bugün itibariyle elimizde GPT-3.5 serisine ait 5 farklı model çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan dördü metin tamamlama görevleri, biri kod tamamlama görevleri için optimize edilmiştir.

GPT-3.5 modelinin en son sürümü olan gpt-3.5-turbo, 1 Mart 2023’te piyasaya sürülmüştür ve GPT-3.5’e olan ilgide anında ani bir artışa neden olmuştur. 

GPT-4 Nedir?

GPT-4, OpenAI dil modellerinin en yeni ve en gelişmiş sürümüdür. 14 Mart 2023’te tanıtılan, derin öğrenme gelişiminde yeni kilometre taşı olduğu söylenmektedir.

GPT-4’ün, GPT-3 ve GPT-3.5’e göre gerçeğe dayalı olarak daha doğru ifadeler üretebildiği ve daha fazla güvenilirlik sağladığı söylenmektedir. Aynı zamanda çok modludur, yani görüntüleri girdi olarak kabul edebilir ve başlıklar, sınıflandırmalar ve analizler oluşturabilir. Resmi ürün güncellemesinde okuyabileceğiniz gibi, “şarkı bestelemek, senaryo yazmak veya bir kullanıcının yazma stilini öğrenmek gibi yaratıcı ve teknik yazma görevlerinde kullanıcılarla birlikte oluşturabilir, düzenleyebilir ve yineleyebilir.”

Şimdilik, Mart 2023’te, GPT-4’ün iki farklı modeli mevcuttur:

  • gpt-4-8K
  • gpt-4-32K

GPT-4 zaten ticari olarak kullanılıyor olsa da, çoğu kullanıcının GPT-4 API’sine erişme ve kendi GPT-4 destekli uygulama ve hizmetlerini oluşturana kadar bir süre beklemesi gerekecektir.

GPT-3 vs. GPT-4 Arasındaki Farklar

GPT-4 görüntüleri işleyebilir. Sonuçları analiz ettikten sonra size sonuç vereceği için Google Lens’ten çok daha iyidir. Bu özellik ChatGPT’de mevcut değildi.

GPT-4 çok daha akıllıdır ve bu nedenle kandırılması daha zordur. Koşullar ne kadar kritik olursa olsun, iki artı iki beş eder deme baskısına boyun eğmez.

GPT-4, ChatGPT’den farklı olarak daha fazla dili daha iyi anlamak için tasarlanmıştır.

GPT-4 daha doğrudur.

GPT-4, daha önceki sürümlerinden daha fazla bilgiyi işleyebilir. ChatGPT’nin GPT-3.5 modeli, yaklaşık olarak 8.000 kelimeyi işleme kapasitesine sahipti, ancak GPT-4, bu kapasiteleri 64.000 kelimenin üzerine çıkarıyor.

OpenAI modelinin sürümüGPT-3 (ada, babbage, curie, davinci)GPT-3(gpt-3.5-turbo, gpt-3.5-turbo-0301,text-davinci-003, text-davinci-002)GPT-4-8KGPT-4-32K
Bağlam uzunluğu (maksimum istek)
2,049

4,096

8,192

32,768
İngilizce kelime sayısı
~1,500

~3,000

~6,000

~24,000
İngilizce metnin tek aralıklı sayfa sayısı
3

6

12

50

GPT-4 Nasıl Kullanılır?

OpenAI, GPT-4 için bir ödeme planı geliştirmiştir. ChatGPT+’ya yükseltmek ve GPT-4’e erişmek için ayda 20 dolar ödemeniz gerekir. Halihazırda ücretli bir aboneliğiniz varsa, hesabınızın GPT modelini isteğe bağlı olarak GPT-3.5 varsayılan ve eski sürümünden GPT-4’e yükseltebilir ve size her iki modeli kullanma seçeneği de sunabilirsiniz. 

GPT-4’ün Herhangi Bir Sınırlaması Var mı?

GPT-4, yapay zekada bir sonraki adım olarak müjdelense de, hala sınırlamaları vardır.

Yeni başlayanlar için GPT-4, Eylül 2021’den sonra meydana gelen olaylarla ilgili herhangi bir dünya bilgisine sahip değildir. Model ayrıca deneyimlerinden ders almaz. Bu, GPT-4 modelinin muhakeme hataları yapmasına ve bir kullanıcının bariz yanlış beyanlarını kabul etmesine yol açabilir.

GPT-4, tıpkı insanlar gibi problemlerde de başarısız olabilir. GPT 3.5 gibi, yeni model de tahminlerinde yanılabilir. 

GPT-4 İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. GPT-4’ün kullanımı ücretsiz mi?

Şu an itibariyle GPT-4’ün kullanımı maalesef ücretsiz değildir. Aylık 20 dolar olan bir ChatGPT Plus aboneliği gerektirir. Şirket ayrıca, GPT-4 gibi yeni AI dil modellerine gelişmiş erişim sağlamak için yeni bir abonelik katmanı sunabilir.

2. GPT-4’e tamamen güvenebilir miyim?

Hayır, GPT-4’e tam olarak güvenemezsiniz. Yeni model, eski bir veri seti ve ara sıra görülen bazı sınırlamalardan hâlâ muzdariptir. Model ayrıca, kötü niyetli olmasa da yanlış yanıtlar verebilir. GPT-4, GPT 3.5’e kıyasla gerçekten gelişmiş olsa da, hâlâ sorunları vardır. 

3. GPT-4’ün veri kümesi boyutu nedir?

GPT-3’ün 175 milyar parametresine karşılık GPT-4’ün 100 trilyon parametreye sahip olduğuna dair pek çok söylenti vardır, fakat bu büyük olasılıkla yanlıştır. 

4. GPT-4 nasıl eğitildi?

Önceki dil modellerinde olduğu gibi, GPT-4’ün temel modeli de bir belgedeki bir sonraki kelimeyi tahmin edecek şekilde eğitilmiştir. Bu nedenle kullanılan veriler, halka açık veriler ile OpenAI’nin kendi lisanslı verilerinin bir kombinasyonudur.

Bu veriler, doğru ve yanlış bilgi, zayıf ve güçlü muhakeme, kendi içinde çelişkili ifadeler ve diğer çeşitli fikirlerin bir karışımını içerir. Bu, GPT-4’e kendisinden ne istendiğini ayrıştırmak ve tanımak için geniş bir veri düzeyi sağlar.


İlgili İçerikler:

GPT-3 Nedir? Derin Öğrenmede Yapay Zeka Teknolojileri

OpenAI ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır? Yen Yapay Zeka Destekli Chatbot Uygulaması Google’ın Yerini Alabilir mi?

DALL-E 2 Nedir? Yazılan Yazıyı Görsele Çeviren Yapay Zeka Bir Devrin Başlangıcı Mı?

Yapay Zeka ile Üretilen İçerikler SEO Organik Performansı İyileştirir Mi?

Yapay Zeka vs. İnsan Tarafından Yazılan İçeriklerin Tespiti

Doğal Dil İşleme, NLP (Natural Language Processing) Nedir?

Neural Networks Nedir? Nasıl Çalışır?

Google Lens Nedir? Multisearch Sistemi İle Nasıl Kullanılır? Multisearch (Çoklu Arama) Nedir, Nasıl Kullanılır? Google Lens ile Arama Dünyasını Yeniden Keşfedin

Chatbot Nedir, Ne İşe Yarar? Yeni Başlayanlar için Chatbot Rehberi? Chatbot Sohbet Robotu Tasarlama 

Text to Speech Nedir? Text to Speech Algoritması Nasıl Çalışır?

WEB 3.0 Nedir? WEB 3.0 İle İnternetin Yeni Çağı Başlıyor

Derin Öğrenme (Deep Learning) Nedir? Makine Öğrenimi ile Arasındaki Farklar

Makine Öğrenimi (Machine Learning) Nedir? Derin Öğrenme ile Arasındaki Farklar

TensorFlow Nedir, Ne İşe Yarar?

Google BARD: Google Yapay Zeka Güncellemeleri ve Search Ekosistemindeki Yeni AI Özellikleri

En İyi 15 ChatGPT Eklentileri

Code Interpreter Nedir? Yazılımcıların İşi Tehlikede mi?

Domain Sorgulama