Blog » Teknoloji » Google, Yenilenebilir Enerji Altyapısına 2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!
Teknoloji

Google, Yenilenebilir Enerji Altyapısına 2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Hosting Fiyatları

Dünyanın en çok kazanan teknoloji şirketleri arasında yer alan Google, yenilenebilir enerji altyapısına oldukça ciddi bir miktar yatırım yapacağını açıkladı. Şirketin resmi Blog sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre Google, yenilenebilir enerji altyapısına en az 2 milyar dolar yatırım yapacak. Google CEO`su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklama; Google CEO`su Sundar Pichai tarafından yapılan açıklama; Sürdürülebilirliğin Google`ın temel değerlerinden biri olduğunu vurguluyor.

Son iki senedir yıllık elektrik ihtiyaçlarını tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan ABD merkezli teknoloji devi Google, resmi Blog sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile ABD, Güney Amerika ve Avrupa genelinde yenilenebilir enerji altyapısına 2 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını açıkladı. Sürdürülebilir enerjinin destekçisi olduğunu ve bunu temel değerlerinden biri olduğunu belirten Google, yapacağı bu yatırım ile  şirket tarihinin en büyük yatırımlarından birini yapmış olacak.

Amaçlarının yalnızca maliyetleri azaltmak olmadığını belirten Google, bu yatırımı ile karbon ayak izlerini azaltmak ve doğanın yok olmasını da engellemek istiyor. Yapılan yatırım ile ilgili bir açıklama yapan Google CEO’su Sundar Picha: “Sürdürülebilirlik, en eski günlerimizden beri Google’ın temel değerlerinden biri olmuştur. Yıllar boyunca, faaliyetlerimizin karbon ayak izini azaltmak, insanları ve gezegenleri göz önünde bulundurarak ürünler oluşturmak ve tedarik zincirlerimizle ölçekte değişimi yönlendirmek için çok çalıştık.” ifadelerini kullandı.

Yapılan yatırımın dünyayı kapsadığını savunan Google: Bu 18 yeni anlaşma dünyayı kapsıyor ve ABD, Şili ve Avrupa’daki yatırımları içeriyor. ABD’de, Kuzey Carolina’daki (155 MW), Güney Carolina’daki (75 MW) ve Teksas’taki (490 MW) 720 MW’lık güneş enerjisi çiftliklerinden enerji alacağız. Güney Amerika’da, Şili’deki veri merkezimizi sağlayan şebekeye 125 MW’lık yenilenebilir enerji kapasitesi ekliyoruz. Son olarak, satın alınan yeni yenilenebilir enerji kapasitesinin neredeyse yarısı (793 MW) Avrupa’da, özellikle Finlandiya (255 MW), İsveç (286 MW), Belçika (92 MW) ve Danimarka’da (160 MW) bulunacaktır.”

“Bu yenilenebilir enerji alımları sadece büyüklükleri için dikkate değer değildir. Şimdiye kadar, ABD’deki yenilenebilir enerji alımlarımızın çoğu rüzgarla tahrik edildi, ancak güneş enerjisinin azalan maliyeti (son on yılda yüzde 80’den fazla) güneş enerjisini giderek daha uygun maliyetli hale getirdi. Bu arada Şili anlaşmamız, güneş ve rüzgarı birleştiren bir hibrid teknoloji anlaşmasında ilk kez güç satın aldığımızı gösteriyor. Rüzgar çoğu zaman güneş ışığından farklı zamanlarda eserken, onları eşleştirmek Şili’nin veri merkezimizi her gün daha büyük bir kısmı için karbonsuz elektrikle eşleştirmemize olanak sağlayacaktır.” İfadelerini kullandı.

Domain Sorgulama
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yunus
Yunus
12 Şubat 2020 22:40

Paylaşım için teşekkürler elinize sağlık.

Meram
Meram
22 Şubat 2020 16:31

Paylaşım için teşekkürler… Bir gün bizimde yenilenebilir enerji santralimiz olur mu ki?