Google Slider Nedir, Google Slider ile Başarılı Sunum Nasıl Hazırlanır?

Google Slider Nedir, Google Slider ile Başarılı Sunum Nasıl Hazırlanır?
Hosting Fiyatları

Google Slider yani Google Slaytlar, Google Drive hizmetine dahil edilen ücretsiz bir sunum yazılımıdır. Bir sunum aracı olarak Google Slider’ın bazı güçlü yönlerini duymuş olabilirsiniz, ancak onu nasıl kullanacağınızdan tam olarak emin değilseniz, okumaya devam edin.

Google Slider’in onu benzersiz bir sunum yazılımı yapan birkaç yönü vardır.

Öncelikle Google, Google Slaytlar’ı doğrudan cihazınızda çalışmak yerine tarayıcınızda çalışacak şekilde oluşturmuştur. Bu tarayıcı tabanlı işlevsellik, sunum oluşturmak için herhangi bir şey indirmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Bu bulut tabanlı yaklaşım, paylaşımı ve bağlanmayı kolaylaştırır. Tarayıcı tabanlı bir hizmet olduğu için, internet bağlantısı ve Google hesabı olan herhangi bir ortak çalışanla kolayca paylaşımda bulunabilir ve işbirliği yapabilirsiniz.

Google Slider ile ilgili bir diğer önemli farklılaştırma ilkesi basitliktir. Google, ikonik ve anlaşılır ana sayfasıyla ünlüdür.

Google Slider deneyimine de basitlik getirerek ürünlerini kullanmayı mümkün olduğunca basitleştirmiştir.

Google Slider Özellikleri Nelerdir?

Google Slider aşağıdakileri yapmanızı sağlar:

  • Herhangi bir slayta metin, resim, video ve bağlantı eklemek.
  • Özel bir yazı tipi seçmek.
  • Önceden hazırlanmış bir tema kullanmak.
  • Çizelgeleri ve / veya grafikleri dahil etmek.
  • Temel geçişleri kullanmak.
  • PDF olarak yazdırmak.
  • Ekip üyeleriyle işbirliği yapmak.

# 1: Otomatik Kaydetme

Google Slider, yaptığınız tüm değişiklikler için mükemmel bir otomatik kaydetme özelliğine sahiptir. Bir tür arıza nedeniyle ilerlemenizi kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok.

# 2: Sürüm Geçmişi

Slaytlar’ın otomatik kaydetme işlevlerini geliştirerek sunduğu bir başka heyecan verici bir özellik de, ayrıntılı sürüm geçmişidir. İstemediğiniz değişiklikleri yaptığınızda, sunumunuzu önceki sürümler arasında hızla geri yükleyebilirsiniz.

# 3: PowerPoint Uyumluluğu

Google Slaytlar’ın üçüncü benzersiz özelliği, PowerPoint uyumluluğudur.

Slaytlar, sunum oluşturmayı ve ardından bunu bir PowerPoint dosyası olarak dışa aktarmayı kolaylaştırır. Ayrıca, Slaytlar’ı kullanarak bir PowerPoint dosyasını içe aktarabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Google Slider Şablonları

Google Slider’i kullanmaya başladığınızda, ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebileceğiniz temel şablonlar galerisini göreceksiniz.

Google Slider Şablonları

Google Slider şablonları açık kaynaklıdır ve bunları kullanarak herkes düzenlenebilir bir sunum yapabilir.

Google Slayt şablonlarının kullanılması, güzel sunumlar tasarlamayı kolaylaştırır. Bu şablonlar ayrıca Google Slider’i, Keynote gibi Apple ürünleri ve PowerPoint gibi Microsoft ürünleriyle rekabet eden müthiş bir sunum uygulaması yapar.

Şablonları sunum tasarımlarına çevirmek için yardıma ihtiyacınız varsa, Google eğiticiler sunar ve hatta Chromecast’te akış yapmak için Slaytları nasıl kullanabileceğinizi paylaşır.

Google Slider Maliyeti Nedir?

Google Drive ve Google Slider tamamen ücretsiz hizmetlerdir. Bu programları indirmek ve kullanmak için ödeme yapmanız gerekmez. Şimdiye kadar anlattığımız tüm özellikler %100 ücretsizdir.

Ücretsiz maliyet, Google Slider için en önemli değer tekliflerinden biridir. Google Slaytlar uygulamasıyla uyumlu herhangi bir cihazda tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Google Slaytlar’ı kullanmak için tek ihtiyacınız olan bir Google hesabıdır.

Google Slider Performans

Google Slider, kesintisiz çevrimiçi performans için oluşturulmuş ağırlıklı olarak bulut tabanlı bir uygulamadır. Slaytlar, tarayıcıda, özellikle masaüstünde çevrimiçi kullanım ve işbirliğini kolaylaştıran bir kullanıcı deneyimi sunar.

Google Slaytlar, çevrimdışı performans söz konusu olduğunda, Google Slides Offline (Çevrimdışı Google Slaytlar) programı aracılığıyla çevrimdışı işlevlerine yatırım yaptı.

Google Slaytlar çevrimdışı, bir Chrome tarayıcı uzantısı aracılığıyla veya Chrome işletim sistemi kullanılarak kullanılabilir. Google çevrimdışını iPad, iPhone, Android ve herhangi bir masaüstü işletim sistemi için kullanmak mümkündür.

Microsoft Office için çevrimdışı PowerPoint üzerinde çalışmanıza ve bitmiş sonucu ortak çalışma veya çevrimiçi paylaşım için Google Drive’ye yüklemenize olanak tanıyan bir Google Drive eklentisi bile vardır.

Google Slider Takım Çalışması ve İşbirliği

Google Slider, siz ve ekibinizdeki herkes arasında sorunsuz işbirliğini mümkün kılar.

Birden çok kullanıcı, Google Slider’ı kullanarak aynı anda yorum yapabilir ve sunuyu düzenleyebilir. Herhangi bir kullanıcı sunumda yapılan değişiklikleri anında görebilir.

Google Slider Takım Çalışması ve İşbirliği

Tercih edilen bir sürüme dönmeniz gerekirse, sunumunuzun önceki sürümlerini geri yüklemek de kolaydır.

Ekip üyelerinin bir Google Slayt Sunusu’nda birlikte çalışması için, sunu üzerinde çalışmak üzere bir Google Hesabına ihtiyaçları vardır.

Sunumun ilk açan kişi, projeyi sınırsız sayıda kullanıcıyla paylaşabilir. Herhangi bir ortak çalışana yalnızca Gmail hesabı aracılığıyla düzenleme haklarının verilmesi gerekir.

Google Slaytlar’daki tüm düzenlemeler gerçek zamanlı olarak gerçekleşir. Ek olarak, ortak çalışanlar yorum bırakabilir, böylece herkes birbirini takip edebilir.

Google Slider Depolama ve Yedekleme

Her Google Drive hesabı, 15 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunar. Yedekleme seçeneklerine gelince, Google Slaytlar tüm verileri buluta kaydeder. Bu, çalışmanızın kaybolmadığından emin olmak için birkaç dakikada bir kaydet düğmesine basmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

Google Slider ayrıca, sunumunuzun önceki sürümlerini keşfedebileceğiniz yararlı bir geçmiş incelemesi sağlar. Bu, yaptığınız son düzenlemelerden bazılarını beğenmezseniz, çalışmanızın önceki sürümlerini geri yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Google Slider ile Başarılı Sunum Nasıl Hazırlanır?

Google Slider’in ne olduğunu detaylıca anlattık. Şimdi sırada “Google Slider ile Başarılı Bir Sunum Nasıl Hazırlanır?” sorusunun cevabı var.

Haydi başlayalım!

1. Şablon kullanın

Google Slaytlar’da bulunan çok sayıda profesyonelce tasarlanmış şablon, olağanüstü bir şekilde tasarlanmıştır ve resimler, düzen, renk ve arka plan renginin eklenmesi dahil olmak üzere tamamen ve kolayca düzenlenebilir.

2. Bol miktarda resim kullanın

Sunumların görsel olması gerekir. İmgeleri hatırlarız, anlarız, tanır ve ilişkilendiririz.

Kullandığınız görsellerin sunumda çok büyük bir etkisi vardır. Fakat önemli olan, mesajınızı iletmenize yardımcı olacak fotoğraflar ve çizimler gibi güçlü ve uygun resimler kullanmaktır.

Google’nin muazzam sayıda seçeneği olan görsel aramasını kullanıyorsanız, onları indirmenize bile gerek yoktur. Sadece tarayıcı sekmenizden ekleyin yeter.

3. Tipografi ile denemeler yapın

Google Slaytlar’da bir metin kutusuna tıkladığınızda; boyut, renk vb. dahil bir yazı tipi seçeneği görürsünüz. Çok geniş bir aralık vardır ancak en üstte “daha fazla yazı tipi” seçmeniz sizi ücretsiz Google Yazı Tipleri hizmetine yönlendirecektir. 

Birçok yazı tipinin olması sizi korkutmasın, olağandışı bir yazı tipinin hayranlık uyandırmasından çekinmeyin. Ancak okunabilir olması da gerektiğini unutmayın.

4. Diyagramlar ve infografikler ekleyin

İnfografikler ve diyagramlar çok sayıda bilgiyi görsel bir şekilde aktarır. Bu yüzden karmaşık bir fikriniz varsa, uzun rakam listeleri veya uzun soluklu açıklamalar yerine infografikler ve diyagramlardan yararlanabilirsiniz.

Google Slaytlar’dan bağımsız olarak infografikler oluşturabilir ve basitçe doğru yere ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, Google sayfaları veya standart menü seçeneklerinden birini kullanarak doğrudan Slaytlar’da bir grafik, akış şeması veya diyagram oluşturabilirsiniz.

5. Görselleri yaratıcı hale getirin

Uygun ve güçlü görseller seçtiyseniz, bu görsellere şimdi biraz daha fazla stil eklemenin zamanı geldi. Google Slaytlar, resimleri maskelemek için bir seçenek içerir; bu, kenarlarla oynayabileceğiniz, köşeleri yuvarlayabileceğiniz, resim şeklini değiştirebileceğiniz ve diğer stil öğeleri ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu küçük şeyler büyük bir fark yaratır, bu yüzden yaratıcı olun ve deneysel olarak çalışın.

6. Renk uyumluluğu konusunda dikkatli olun

Renklerin bir sunumu iyileştirebileceğini hepimiz biliyoruz, ancak aynı zamanda onu mahvedebilecekleri de aynı derecede doğrudur.

Renkler çağrışımları taşır ve duygusaldır (kültüre duyarlı olduklarını da unutmayın) ve sunum yaparken harika bir psikolojik araç olabilir. Ancak neyin, nerede ve ne kadar olacağı konusunda bazı kararlar vermelisiniz.

7. Animasyonlu geçişler ekleyin

Bir slayttan diğerine geçerken verilen görsel efekt, geçişler, genel sunuya profesyonel bir his katmanın en basit yöntemlerinden biridir. Google Slaytlar’da, menüdeki “Geçişler” düğmesini tıklamanız ve mevcut birçok seçenek arasından seçim yapmanız yeterlidir. Temel kural, beğendiğiniz birini bulmak ve tüm sunum boyunca ona bağlı kalmaktır. Pek çok seçenek vardır, ancak bunları karıştırmaya kalkmanız pek akıllıca olmaz. Slayt sayısını ve dolayısıyla geçişleri mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışmalısınız.

8. Ekibinizle işbirliği yapın

Google Slaytlar’ın en büyük avantajlarından biri de, çevrimiçi olduğu için, izni olan herkesin sunumda nerede olduğunuzu görebilmesi ve hatta düzenleyebilmesidir. Bir tasarım ekibiyle veya içerik yazarlarıyla çalışıyorsanız, bu harika bir seçenektir. Başka bir bakış açısı içgörüler, tavsiyeler verebilir ve çoğu zaman fark etmediğiniz hataları görmenizi sağlayabilir.

9. Video ekleyin

Sunumunuzda biraz farklı bir şey yapmak ve sunuma bir video eklemek uygun olabilir. “Ekle” yi ve ardından “video” yu tıklayarak Google Drive hesabınızda kendi kaydedilmiş videonuzdan ekleyebilir veya YouTube videolarında arama yapabilirsiniz. Ardından videonuzu dilediğiniz gibi düzenleyin veya biçimlendirin, konumu veya boyutu ve oynatma seçeneklerini değiştirin.

10. Bağlantı ekleyin

Google Slaytlar ile Drive hesabınızdaki web sitelerinin yanı sıra resimlere veya ek dosyalara bağlantılar eklemeyi kolaylaştıran bir araç vardır.

Bu önemli ipuçları hem genel hem de Google Slayt’a özeldir. Sunumdaki fikir; hedef kitlenizi şaşırtacak, profesyonel görünecek, heyecan yaratacak ve en önemlisi, ana hedefinize ulaşacak bir şey yaratmak olmalıdır.

Domain Sorgulama