Blog » Dijital Pazarlama » İşletmeler İçin Google My Business (Google Benim İşletmem) Rehberi
Dijital Pazarlama Startup/KOBİ

İşletmeler İçin Google My Business (Google Benim İşletmem) Rehberi

Hosting Fiyatları
İşletmeler İçin Google My Business (Google Benim İşletmem) Rehberi

Google günde yaklaşık 5,6 milyar arama alıyor ve bu sorguların büyük bir kısmı yerel arama amacıyla yapılıyor. Her 5 tüketiciden 4’ün yerel bilgileri bulmak için arama motorlarını kullanıyor. Bu da, aramaların çoğunun çevrelerinde yer arayan kişiler tarafından yapıldığı anlamına geliyor.

Bu sahne size tanıdık gelmiş olabilir. Örneğin, akşam yemeği için bölgedeki restoranların bir listesini görmek istediğinizde, genelde ne yaparsınız? Muhtemelen telefonunuzdan Google’ye girip “yakınımdaki restoranlar” kelimelerini aratıyorsunuzdur.

En yakın spor salonu, en erişilebilir kuru temizleyici, en yakın kırtasiye dükkanı vb. insanlar aradıkları her şey için Google’ye güveniyor. İşletmelerin sayfalarını Google araması için optimize etmelerinin nedeni işte tam olarak bundan kaynaklanmaktadır. İşiniz ne kadar “aranabilir” olursa, potansiyel müşterileri size yönlendirme şansı o kadar artar.

Neyse ki, bu büyük ölçekli işletmelerle sınırlı bir özellik değil. Google My Business sayesinde, yeni başlayanlar bile insanların kendilerini bulmasını kolaylaştırmak için çevrimiçi profillerini oluşturabilir.

Büyük ya da küçük bir işletme olun farketmez, bu yazıda sizi Google My Business ile tanıştıracağız ve neden Google My Business kullanmalısınız adım adım bunu işleyeceğiz.

Hadi başlayalım!

Google My Business Nedir?

Hizmete aşina olmayanlar için Google My Business (veya GMB) kısaca, yerel işletmelerin çevrimiçi olarak tanıtımına yardımcı olmak için tasarlanmış ücretsiz bir internet tabanlı hizmettir. İşletme sahiplerinin Google’da çevrimiçi görünme biçimlerini yönetmelerine ve öne çıkarmasını sağlayan bir araçtır.

Peki, neden Google My Business’ı kullanmanız gerekir?

Dünya nüfusun büyük bir yüzdesi Google kullandığı için bu, büyük bir kitlenin profilinizi görüntüleyebileceği ve profilinize erişebileceği anlamına gelir. Ne kadar görünür olursanız yani işletmeniz arama sonuçlarında ne kadar sık görünürse, insanların dikkatini çekme şansınız o kadar artar. Geleneksel reklamlara oranla daha yenilikçi ve pratik bir alternatiftir.

Google My Business’in Avantajları Nelerdir?

Google My Business’in Avantajları Nelerdir?

Google My Business, yerel işletmelerin yeni müşterilere ulaşmalarına, genel görünürlüklerini artırmalarına ve müşterilerinin bilgileri olabildiğince hızlı ve çabuk bulmalarını sağlayan birçok avantaja sahiptir.

İnsanlar yol tariflerini, iletişim bilgilerini, yorumları ve daha fazlasını ararken karşılarına hep Google My Business hesapları çıkar. Bu yüzden şimdi Google My Business’ın yerel işletmelere sunduğu avantajlara bakalım.

1. GMB, Haritalarda ve Yerel Listelerde Görünmenizi Sağlar

Google’da bir yeri aradığınızda, görünürlüğü yüksek haritayı ve sayfanın hemen üstünde görünen işletme adlarının listesini fark ettiniz mi? Buna yerel liste denir. Yerel liste, Google arama sonuçlarının birinci sayfasında herhangi bir Google kullanıcısının, sorgusunu yazdıktan sonra ilk göreceği şeydir.

Yerel liste, aramanızla ilgili yerleri gösteren bir arama motoru sonuçları sayfasıdır (SERP). Ayrıca, herhangi bir potansiyel müşterinin haritada bulunduğu yer, hızlı rezervasyon, mağaza saatleri, yıldız derecelendirmesi vb. erişmek isteyebileceği bir sürü başka bilgileri de içerir.

Moz’a göre GMB, yerel liste sıralamasında en büyük belirleyici faktördür. Dolayısıyla, hedef kitlenize yani hizmet bölgenizdeki kişilere bağlanmayı hedefliyorsanız, çevrimiçi bilgilerinizin Google My Business üzerinden doğrulanması, güncellenmesi ve optimize edilmesi size yardımcı olabilir.

2. İnsanların İşletmenizle İlgili Yorumlarını Bırakmasına İzin Verir

Özellikle arama sıralamaları söz konusu olduğunda, müşteri incelemelerinin gücünü asla hafife almayın. Moz tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, çevrimiçi incelemelerin, arama motorlarının sonuç sıralamasının %10’unu oluşturduğu düşünülüyor.

Bu nedenle, işletmenizin arama sonuçlarında görünür olmasını istiyorsanız, GMB’yi kullanarak müşterilerinizin işletmeniz hakkında olumlu geri bildirimler bırakmasını sağlamalısınız.

Neden mi? 

 • Birçok insan, satın almaları hakkında karar verirken incelemelere güveniyor. Aslında, müşterilerin %93’ü çevrimiçi incelemelerden etkileniyor. Çünkü bu yorumlar, şirket tarafından ürün veya hizmet tanıtımı için ödeme yapılmayan gerçek tüketicilerin ifadeleridir. Bu yüzden insanlar yorumların daha güvenilir olduğunu düşünür. Yerel bir işletme seçmeden önce gittikçe daha fazla kişi müşteri yorumlarını incelediği için arama motorları bunları arama sonuçlarını sıralamak için kullanır. GMB’nin bu özelliğini düzgün bir şekilde kullanabiliyorsanız, işletmeniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir.
 • Olumlu eleştiriler önemlidir. Çünkü bu eleştiriler sadece arama motoru sıralamanızı artırmanızı değil, aynı zamanda ürün veya hizmetleriniz için ücretsiz ve güvenilir reklam yapmanızı sağlar. Örneğin, müşteriler birçok eleştiriye sahip bir ürünün aksine birçok olumlu eleştiriyi içeren bir ürünü denemekten dener. Kişiler çevrimiçi incelemelere, kişisel önerilere güvendikleri kadar güvenir. Ne kadar çok müşteri yorumu alırsanız, olası satış yaratma ve satışları artırma şansınız o kadar artar. Olumlu eleştiriler almak tabii ki önemlidir, ancak en iyi işletmelerin bile olumsuz eleştiriler aldığını unutmayın. Bu sizin de başınıza gelirse, bunu profesyonel şekilde ele alın, kişisel olarak algılamayın. Ürün ve hizmetinizi geliştirmek için bu olumsuz eleştirileri kullanın. Olumsuz incelemeler uygun şekilde kullanıldığında, işletmenizin ilerlemesine yardımcı olacak yararlı bilgiler sağlayabilir.
 • İncelemeler, işletme sahiplerine müşterilerin markanızı nasıl gördüğüne ilişkin bir fikir verir. Tüketicilerin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nasıl aldığını, hangi stratejileri korumanız gerektiğini, neleri değiştirmeniz gerektiğini veya iyileştirmeniz gereken alanları görüntülemenize olanak tanır. İyi ya da kötü, yorumlar müşterilerinizin ne düşündüğünü anlamanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden hepsini dikkate alın.

3. İşletmenize Faydalı Bilgiler Sunar

GMB işletmeniz için yararlı bir araçtır. Sadece ürün veya hizmetinizi tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda pazarı anlamanıza da yardımcı olur.

Nasıl mı?

Google My Business, strateji oluşturmanıza ve karar vermenize yardımcı olacak önemli alanlara ilişkin bilgiler sağlayan güçlü özelliklere sahiptir. Bu araç, kitlenizin nereden geldiğini belirlemenize yardımcı olabilecek istatistiklere ve öngörülere erişmenizi sağlar.

 • Görüntüleme

GMB, işletme profilinizin, fotoğraflarınızın ve yayınlarınızın aldığı görüntüleme sayısını gösterir. Bu, kampanyalarınızın etkin olup olmadığını doğrulamanız için önemlidir.

 • Arama sorguları

GMB, tüketicilerin işletmenizi nasıl bulduğunu öğrenebileceğiniz ve anlayabileceğiniz bir rapor sunar. Kullanıcıların nasıl arama yaptığını (özellikle hangi anahtar kelimeleri girdiklerini) gösterir.

Hangi anahtar kelimelerin çevrimiçi varlığınızla alakalı olduğunu bilmek, trafiği önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, web sayfanıza yapılan tıklamaları ciddi şekilde artırmak için alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

 • Etkileşim

GMB, kitlenizin yayınlarınızla nasıl etkileşime girdiğini size gösterir. Hangi yayınları paylaştıklarını ve ne tür yorum bıraktıklarını görmenizi sağlar. Bu şekilde, işletmeniz için en iyi neyin çalıştığı hakkında bir fikriniz olur.

 • Kitle

GMB’nin sizi izleyen kişilerin profilinin bir özetini bulabileceğiniz bir bölümü vardır. Bu kişilerin; yaş gruplarını, cinsiyetlerini ve hatta bulundukları ülkeleri kontrol edebilirsiniz. Bunların hepsi bir kampanya oluştururken yardımcı olur.

 • Web sitesi bağlantısına yapılan tıklamalar

GMB, web sitesi bağlantınızdaki tıklama sayısını da gösterebilir.

Bilgiyi ölçmek ve bu istatistikleri bilmek sağlam stratejiler oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kitle katılımınızı, web sitesi trafiğinizi artırmak ve şirket satışlarını artırmak istiyorsanız, sayıları incelemek için biraz zaman ayırmalısınız.

4. Ücretsiz ve Kullanımı Kolay

Bir ürün ne kadar yararlı olursa olsun, aşırı maliyetliyse, pratik değilse ve kullanımı zorsa, çoğu kişi için bir şey ifade etmeyecektir. Neyse ki, Google My Business söz konusu olduğunda durum böyle değil. Bu verimli aracın kullanımı kolaydır ve ücretsizdir. Bu nedenle yeni başlayanlar bile işlerini tanıtmak için bu aracı kullanabilir. Profilinizi oluşturmak ve doğrulamanız yalnızca birkaç saatinizi alır. 

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra, Google’ın ilk sayfasını sallamaya hazır olabilirsiniz. Baktınız ki en üstte değilsiniz, GMB işletmenizin sıralamasını yükseltmenin yollarını bulabilmeniz için performansı analiz etmenize yardımcı olacak harika araçlara sahiptir.

Google My Business, yeni başlayanların ve yerel işletmelerin görünürlüğünü artırarak, arama sonuçlarında görünme şanslarını ve ürün ya da hizmetleri çevrimiçi olarak tanıtmalarını kolaylaştırır. Potansiyel müşterilerin işletmeleri hızlı bir şekilde bulmasına ve iletişim kurmasına yardımcı olur. Çevrimiçi varlığınızı iyileştirmek, müşterilerinizle bağlantı kurmak ve işletmenizin gelirini artırmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır.

Google My Business Hesabı Nasıl Oluşturulur?

1. Google My Business’da Oturum Açın

“Google My Business” bağlantısına dokunduğunuzda, ekranın sağ üst köşesinde çıkan “Oturum Aç” butonuna tıklayın.

Google My Business’da Oturum Açın

2. İşletme Adınızı Ekleyin

Diyelim ki ABC pastanesi isminde bir işletmeniz var, aşağıda göreceğiniz alana işletmenizin ismini yazıp, ‘Enter’a basarak devam edin.

İşletme Adınızı Ekleyin

Karşınıza aşağıdaki sayfa açılacak. İşletme adınızı doğru yazdıysanız, ‘İleri’ butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

3. İşletmenize En Uygun Kategoriyi Seçin

Bu adımda işletme kategoriniz sorulacaktır. Verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak, biz bu alanı ‘Pastane’ olarak işaretledik.

Seçtiğiniz işletme kategorisinde mümkün olduğunca doğru olması önemlidir. Bu, Google’ye belirli müşterilerin Google My Business’ınızı görmesi gerektiğini bildirir.

İşletmenize En Uygun Kategoriyi Seçin

4. İnsanlara Sizi Nerede Bulabileceklerini Söyleyin

Bu adımda müşterilerin mağaza veya ofis gibi ziyaret edebileceği bir konum eklemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İsterseniz “evet” i tıklamanız yeterlidir. İşletmenizin fiziksel adresini girmenizin isteneceği başka bir pencereye yönlendileceksiniz. 

İnsanlara Sizi Nerede Bulabileceklerini Söyleyin

Bu pencerede mağaza veya ofisinizin adresini girebilirsiniz.

5. Hizmet Seçeneklerinizi Bildirin

Teslimat seçenekleri sunuyorsanız, müşterilerinize bildirmeniz önemlidir. Bu adımda konum dışındaki müşterilere hizmet vermiyorsanız,“Hayır, hizmet vermiyorum”u tıklayın.

Hizmet veriyorsanız, “Evet, konumum dışındaki bölgelerde de hizmet veriyorum” seçeneğini tıklayın.

Hizmet Seçeneklerinizi Bildirin

6. Hizmet Verdiğiniz Bölgeleri Ekleyin

Bu adımda hizmet verdiğiniz bölgeleri isteğe bağlı şekilde listeleyebilirsiniz. Bu bölgeler, ilgili müşterileri çekmenize yardımcı olacaktır.

Hizmet Verdiğiniz Bölgeleri Ekleyin

7. Müşterilere Nasıl İletişim Kurabileceklerini Söyleyin

Bu alana işletmenizin telefon numarasını ve web sitesini ekleyin, böylece size telefon edebilir veya çevrimiçi ortamda sizinle ilgili daha fazla bilgi edinebilirler.

Müşterilere Nasıl İletişim Kurabileceklerini Söyleyin

8. İşlemleriniz Bitti Artık Google My Business Hesabınızı Yönetebilirsiniz

İşlemleriniz Bitti Artık Google My Business Hesabınızı Yönetebilirsiniz

Tüm alanları gerektiği gibi doldurduysanız, artık işlemleriniz bitti. “Son” butonuna tıklayarak hesap işlemlerinizi bitirebilirsiniz. “Son”a tıkladığınızda, Google My Business hesabınıza yönlendirileceksiniz. Buradan hem hesabınızla ilgili düzenlemeleri yapabilir hem de analizlerinizi görebilirsiniz.

Google My Business Uygulaması

Google My Business’ın hem iOS hem de Android için uygulaması mevcuttur.

Uygulamayı aşağıdakiler için kullanabilirsiniz:

 • Çalışma saatlerini, konumu, iletişim bilgilerini ve açıklamaları güncelleme.
 • Durum ve resimler yayınlama.
 • Arama bilgilerini görüntüleme.

Uygulamayı şu amaçlarla kullanamazsınız:

 • İşletme girişinizi silme.
 • Ayarları değiştirme.
 • Girişin sahipliğini başka bir kullanıcıya verme.

Çevrimiçi itibarınızı korumak dijital pazarlamanın temel taşıdır. Bir Google My Business hesabı oluşturmak ve optimize etmek, yoğun işletme sahipleri için bir zorluk gibi görünse de, getirisi buna değerdir.

Profesyonel bir kapak fotoğrafı, önemli işletme bilgileri ve olumlu müşteri yorumları, işletmenizi yeni bir yerel kitleye tanıtmanıza yardımcı olur.

Yerel işletmenizi bir üst seviye taşımak için bugün ücretsiz Google My Business hesabınızı oluşturun. 

Google My Business ile ilgili sorularınız olursa, yorum bölümünde bize yazın, sizin için hemen cevaplayalım.

Domain Sorgulama
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
osman
osman
30 Eylül 2020 18:51

bilgi paylaşımı teşekkür ederim yararlı site

Osman Can Olgun
Yönetici
Osman Can Olgun
2 Ekim 2020 10:54
Reply to  osman

İlginiz için biz teşekkür ederiz, diğer yazılarımızı da beğenmeniz dileklerimizle. Sağlıklı günler dileriz.

Anıl
Anıl
4 Kasım 2020 11:33

Merhabalar. İşletmemi GMB’a eklerken girdiğim telefon numarasını değiştirmek istiyorum fakat yenisini girmeme rağmen inceleme sonrası eski haline dönüyor. Sebebi nedir, nasıl düzeltebilirim? Bu durumdan çok sıkıntı yaşıyorum.

Osman Can Olgun
Yönetici
Osman Can Olgun
14 Aralık 2020 15:18
Reply to  Anıl

Merhabalar Anıl bey, bazı durumlarda sistemlerde bu şekilde bir sorun yaşayabiliyorsunuz. Google destek kısmına telefon ile ulaşarak yaşadığınız problemi belirtmenizi tavsiye edebilirim. Ne yazık ki bu tarz sistemsel sorunlarda onların müdahale etmesi gerekiyor.