Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Google Keep Nedir, Ne İşe Yarar?
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Google Keep Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting Fiyatları

Google Keep, Mart 2013’te kullanıma sunulan Google’ın not alma uygulamasıdır. Evernote ve One Note gibi uygulamalara benzer. 

Google tarafından tasarlanan bir not alma hizmeti olan Google Keep, kişilerin düşüncelerini ve planlarını cihazlarına kaydetmelerine yardımcı olur. 

Google Keep’i sadece not almak için bir araç olarak görmemenizde fayda var. Çünkü size çok daha fazlasını sunabilir. Doğru kullanırsanız, Takvim, Dokümanlar, Fotoğraflar ve diğer tüm Google hizmetlerini bir araya getirebilirsiniz.

Keep masaüstü sürümü, Android ve iOS uygulamaları, notlarınıza her zaman tüm cihazlardan erişilebilmeniz için sorunsuz bir şekilde senkronize edilir.

Google Keep’i Kullanmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Halihazırda bir Gmail hesabınız yoksa ücretsiz bir Gmail hesabı açarak ve internet bağlantısı olan bir bilgisayar ile Google Keep’i kullanabilirsiniz.

Keep bir uygulama olarak mevcuttur. Ayrıca Google Keep’e masaüstünden de erişebilirsiniz. Chrome kullanıyorsanız, web’de gezinirken yer imlerini kaydetmeyi kolaylaştırmak için Chrome uzantısını yüklemenizde fayda var. Uygulamayı indirdikten sonra veya masaüstünüzdeki Keep sayfasındayken, Google hesap bilgilerinizi girerek Google Keep’e giriş yapabilirsiniz.

Google Keep uygulaması, hem iOS hem de Android uygulamalarında neredeyse aynı şekilde görünür ve çalışır.

Google Keep Nasıl Kurulur ve Oturum Açılır?

İster yapışkan notlar kullanıyor olun ister Evernote size kafa karıştırıcı geliyor olsun, Google Keep tam olarak organize olmanıza yardımcı olacak araç olabilir. Keep, süper basit bir web hizmeti, Android ve iOS uygulamasıdır. Çok çeşitli metin veya sesli notları, kontrol listelerini, resimleri ve URL’leri saklamak için kullanılabilir.

Keep, Evernote’un temel işlevlerinin çoğunu basitleştirilmiş bir şekilde sunar. Ücretsiz Android ve iOS uygulamasındaki otomatik ve akıllı ses kaydı özellikle paylaşılabilir notlar kullanırken size çok fazla yardımcı olur. Ayrıca grafiksel olarak çekici arayüzü de işleri kolaylaştırır.

Peki Google Keep nasıl kurulur?

  • Öncelikle Android akıllı telefonunuzdaki Google Play mağazasından veya iPhone’nizdeki App Store’den uygulamayı indirin veya drive.google.com/keep adresini ziyaret edin.
  • Ana ekranınızdan uygulamayı açın.
  • Kurulumun ardından Keep’i açın ve Başlayın düğmesine dokunun.
  • Uygulama ile ilişkilendirmek istediğiniz Google hesabını seçin.

Keep uygulamasında not oluşturmak için dört seçeneğiniz var. Hızlı Not Ekle yazan metin çubuğuna yazmaya başlayabilirsiniz, klavyeniz görünecektir. Alternatif olarak, farklı türde notlar eklemek için metin, onay işareti, mikrofon veya kamera simgelerini seçebilirsiniz.

Google Keep’i Kullanmak İçin İpuçları

1. Notunuza başlık verme

Sesli ve resimli notlar için, uygulamaya medya eklendikten sonra, hafızanızı tazelemeye yardımcı olmak için nota bir başlık ve bazı kısa açıklayıcı metinler eklemek isteyebilirsiniz.

2. Sesli notlar ekleme

Keep notları oluşturmak için sesinizi kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Daha hızlı ve hareket halindeyken düşüncelerinizi Keep’e söyleyerek not alın ve Keep otomatik olarak kelimelerinizi yazsın. Konuşmayı bitirdiğinizde Keep, metni notun gövdesine yerleştirir ve buna ses kaydını ekler.

3. Notları Renklendirme

Sağ üstteki boyama paleti simgesine dokunarak notunuzu renklendirebilirsiniz. Keep, notlarınızı renge göre düzenlemenize izin vererek notlarınızı kolayca ayırt etmenize yardımcı olur. Kişisel notlarınızı mavi, işle ilgili tüm notlarınızı yeşil, acil notlarınızı kırmızı ve isterseniz, diğer tüm notlarınızı pembe yapabilirsiniz.

4. Not Paylaşımı

Üst çubukta silme, arşivleme veya paylaşma gibi seçenekleri görüntülemek için bir nota dokunup basılı tutun. Yan üçgen paylaşım simgesine dokunduğunuzda, e-posta, Facebook, Dropbox ve hatta Evernote gibi telefonunuza yüklemiş olabileceğiniz paylaşım hizmetlerini içeren bir açılır pencere açılır. Bu özelliğe Keep’in Web sürümünden erişilemez.

5. Bağlantıları Kaydetme

Bağlantıları daha sonra okumak için kaydedebilirsiniz. Telefonunuzdaki Chrome tarayıcısından, telefondaki menü düğmesi> Paylaş seçeneğine dokunup açılır menüden Sakla’yı seçerek web sitelerinden notlar alabilirsiniz.

6. Pin Özelliği

Wi-Fi şifrenize her zaman en üstte mi ihtiyacınız var? Notu sabitleyerek her zaman kolay ve hızlı bir şekilde erişilebilir hale getirebilirsiniz. Pin özelliğini kullanarak önemli notlarınızı size yakın tutabilirsiniz. Bir notu sabitlediğinizde, cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize olur. Bir notu sabitlemek için sağ üst köşedeki raptiye simgesine dokunmanız yeterlidir.

7. Ortak Çalışma

Google Keep, başka birini ortak çalışmaya davet etmenizi kolaylaştırır. Notlarınızı paylaşabileceğiniz biri olduğunda, e-posta’sını ekleyin (Gmail olması gerekmez) ve onu ortak çalışan yapmak için kaydet düğmesine basın.

8. Hatırlatıcılar

Keep’te hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz. Hatırlatıcılar, tam olarak notlar gibi oluşturulabilir. Tek fark, size konum ve saat ekleyebileceğiniz bir yer sağlamasıdır. Böylece hatırlatıcı telefonunuzda doğru zamanda bir bildirim olarak açılır. Hatırlatıcı eklemek için, düzenleme ekranınızın sağ üst köşesindeki zil simgesine dokunmanız yeterlidir.

9. Çizimler Oluşturma

Google Keep, ekran kaleminizle veya sadece parmağınızla ekranınızda çizim yapmanıza veya yazı yazmanıza olanak tanır. Akış şemaları oluşturmaktan ham zaman çizelgeleri oluşturmaya kadar, bu küçük uygulama birçok çizim yapmanıza izin verir. Ardından sonucunuzu diğer not öğeleriyle birlikte otomatik olarak depolar.

10. Dokümanlar İle Senkronize Etme

Keep’i doğrudan Dokümanlar içinde kullanabilirsiniz. Bunun için Google Dokümanlar’daki Keep notlarınızı doğrudan sürükleyip bırakabilirsiniz. Hatta notlarınızdan tam bir Google dokümanı bile oluşturabilirsiniz. Keep, Google’nin ofis paketine tamamen entegre edilmiştir. Böylece onları senkronize etmek her zamankinden daha kolaydır.

Ayrıca, Dokümanlar’ı görüntülerken de Keep notları oluşturabilirsiniz. Daha da iyisi, Dokümanlar’da bir not oluşturduğunuzda, Keep otomatik olarak bir kaynak geri bağlantısı oluşturur. Böylece nota Keep’te erişebilirsiniz.

11. Chrome Uzantısı

Keep’teki Chrome uzantısı, bir web sayfasını tek bir tıklamayla Google Keep’e kaydetmenize olanak tanır. Chrome’da gezinirken, tüm fotoğrafları, metinleri, videoları ve hatta URL’leri not olarak kaydetmeniz yeterlidir. Son derece kullanışlı olan bu özellik sayesinde, daha sonra hangi sitelere geri döneceğinizi kolaylıkla hatırlarsınız.

Genel olarak konuşursak, Google Keep hızlı notlar için yararlı bir araçtır. Bu yüzden kesinlikle denemeye değer.

Google Keep Notunu Bilgisayarınızdan Başka Bir Uygulamaya Nasıl Gönderirsiniz?

Bilgisayarınızdan başka bir uygulamaya Google Keep notu göndermek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1. Öncelikle bilgisayarınızdan keep.google.com adresine gidin.

2. Göndermek istediğiniz nota tıklayın.

3. Bu adımda, Google Dokümanlara Kopyala’yı tıklamanız gerekiyor.

4. Google Dokümanını açmak için, pencerenin sol alt kısmında bulunan Dokümanı Aç’ı tıklamanız gerekli.

Bu adımları izlemek, bilgisayar kullanarak başka bir uygulamaya Google Keep notu göndermenize yardımcı olabilir.

Google Keep İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Google Keep hangi platformlarda mevcuttur?

Google Keep, PC veya Mac tabanlı tarayıcı web uygulamasıdır. Android ve iOS mobil platformunda da mevcuttur.

2. Google Keep’i nereden edinebilirim?

Google Keep’i Android cihazınıza yüklemek için Google Play‘e gidin.

Google Keep’i bir iOS cihazına yüklemek için Apple App Store‘a gidin.

Google Keep’i Chrome’a yüklemek için Chrome Mağazası’nda Google Keep yazın.

3. Google Keep ile ne yapabilirim?

Notlar yazabilir, listeler oluşturabilir, listelere onay kutuları ekleyebilir, fotoğraflar ekleyebilir ve hatta ses kayıtlarını kullanarak notlar oluşturabilirsiniz.

Android uygulamasını kullanıyorsanız, bir not için fotoğraf çekebilir ve bunları düzenleyebilirsiniz.

4. Google Keep notlarıma nasıl erişirim?

Android veya iOS cihazınızda Google Keep kullanıyorsanız uygulamayı açmanız yeterlidir.

Bilgisayarınızdan Google Keep’e erişmek için, Chrome’a eklediğiniz Google Keep uygulamasını açın veya https://keep.coogle.com adresine gidin.

Notlarınız otomatik olarak kaydedilir ve tüm cihazlar arasında senkronize olur.

Google Keep, tüm notlarınızı Cloud’a kaydeder, böylece notların yazıldığı orijinal cihaza veya bilgisayara herhangi bir şey olması durumunda her şey yedeklenir ve kullanılabilir hale gelir.

5. Google Keep, Evernote ve OneNote gibi rakip uygulamalarla karşılaştırıldığında nasıldır?

Not alma ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, Google Keep, Evernote ve OneNote’un ücretsiz sürümlerinin temel işlevlerinin çoğunu sunar. En iyi yanı ise, Google Keep’in tüm Google dijital yaşam tarzınıza uymasıdır.

6. Kullanılabilir herhangi bir Google Keep uzantısı var mı?

Şu anda herhangi bir resmi Google Keep uzantısı mevcut değil.

7. Google Keep’i çevrimdışı kullanabilir miyim?

Evet, kullanabilirsiniz. Google Keep Chrome uygulamasını kullandığınız sürece, internete bağlı değilken listelerinizde yaptığınız tüm değişiklikler, tekrar çevrimiçi olduğunuzda senkronize edilecektir. Bu değişiklikler, Google Keep’in yüklü olduğu tüm cihazlar arasında senkronize edilir.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments