Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Google Drive Nedir, Ne İşe Yarar? Yeni Başlayanlar için Google Drive Rehberi

Hosting Fiyatları

Google hayatımıza girdikten sonra sürekli bizim için kolaylıklar içeren yeni hizmetler sunuyor. Google Drive da kullanışlı hizmetlerinden bir tanesi.

İlk olarak 2012 yılında sunulmaya başlanan bu hizmet günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Google Drive Nedir?

Google Drive, Google hesabınızla kaydolup ücretsiz kullanabileceğiniz 15 GB (Gigabyte) ( Gmail Hesabınız Dahil ) hafıza alanına sahip, Doküman, E-Tablo, Sunum, Form, Çizim, Harita gibi çeşitli formatta dosyaları kullanma imkanı barındıran, kullanışlı bir ofis uygulamasıdır.

İsterseniz daha fazla hafıza alanına ücretli bir şekilde ulaşmanız da mümkündür.

Android, IOS, Windows ve Mac için uygulama ile veya web tarayıcısından doğrudan giriş yapılabiliyor.

İstediğiniz şekilde klasör oluşturup evrak ve diğer belgelerinizi burada arşivleyebilir, başkalarıyla paylaşabilir, isterseniz bir belgeyi paylaştığınız kişinin düzenlemesini de sağlayabilirsiniz. İster online isterseniz çevrimdışı çalışabilirsiniz.

Bireysel, kurumsal veya ekip çalışmasına (Google Workspace) yönelik kullanım seçenekleri mevcuttur.

Google Drive Hangi İşletim Sistemlerinde Çalışabilir?

Android 5.0 ve üzeri versiyonlarda, IOS 12 ve üzeri versiyonlarında ve bilgisayar üzerinden Google Chrome, Firefox tarayıcılarında, sadece Microsoft Windows’ta olmak üzere İnternet Explorer 11, ve Microsoft Edge, sadece Mac’lerde olmak üzere Safari uygulamasında sorunsuzca çalışmaktadır.

 Diğer uygulamalarda da giriş yapılabilmektedir, ancak tüm özelliklerini kullanamayabilirsiniz.

Cihazınızın Drive için Uyumlu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Android için;

Cihazınızın Ayarlar/Sistem/Telefon veya Tablet Hakkında kısmına gelerek Android işletim sistemi versiyonunuzu öğrenin.

IOS ( Iphone veya Ipad) için;

Iphone veya Ipad cihazınızda Ayarlar/ Genel/ Hakkında kısmına gelerek IOS işletim sistemi versiyonunuzu öğrenin.

Google Drive Hangi Dosya Tiplerini Destekliyor?

Google Drive, size birçok dosya tipini görüntüleme imkanı sunmaktadır. Aşağıdaki listede desteklediği ve görüntüleme sağladığı dosya tiplerini görebilirsiniz;

 • Dokuman, E-Tablo, Slayt, Çizimler ve Formlar
 • Görüntü Dosyası Formatları JPEG, PNG, GIF, TIFF, BMP, SVG
 • Ses Dosyası Formatları MP3, MPEG,  WAV, OGG
 • Video Dosyası Formatları MPEG4, MOV, AVI, WMV, FLV, 3GPP, MPEGS, OGG, WEBM
 • Microsoft Word DOC, DOCX
 • Microsoft Excell XLS, XLSX
 • Microsoft Power Point PPT ve PPTX
 • Adobe PDF
 • Kodlama türleri CSS, HTML, PHP, C, CPP, HPP, JavaScirpt
 • Metin Dosyaları TXT
 • Adobe Grafik Programı Formatları PSD, AI,
 • Fonts TFF
 • AutoCad DXF
 •  XML için XPS dosyaları
 • Sıkıştırılmış dosya tipleri ZIP, TAR, RAR, GZIP
 • RAW formatlı görüntü dosyaları
 • Apple Pages PAGES
 • MTS dosyaları

Google Drive’a Nasıl Kayıt Olurum?

Birkaç kolay adımla, kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Öncelikle bir gmail hesabınız var ise Google Drive ‘a bu linkten kayıt olmanız çok kolaydır.

Bir kez kayıt olduktan sonra 15 GB‘ lık ücretsiz hafıza alanınız açılacak ve hemen kullanmaya başlayabileceksiniz.

Google Drive Menüsünden Yeni ye Basın

 Soldaki menüden Yeni butonuna basarak çalışmak istediğiniz herhangi bir dosya türünü açıp çalışmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi isterseniz, Google Drive’ın çalışma hayatınızda size sunacağı kolaylıklara bakalım.

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Soldaki menüden Yeni’ye basarak çalışmak istediğiniz dosya türünü seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Tüm dosya türleri ve nasıl kullanılacağı ile ilgili detaylara alt başlıkta ulaşabilirsiniz.

Google Drive Nasıl Kullanılır Resmi Videosu
Google Drive Uygulama ve İşlevleri
Çalışmak istenen Dosya Türünü Seçin

Google Dokümanlar Üzerinde Çalışmak

Dokümanlar/ Boş Doküman veya Şablondan seçeneklerini tıklayabiliriz.

Boş Doküman, Microsoft Word ‘ten neredeyse farksız bir şekilde açılacaktır.

Şablondan sekmesinde seçim yaparsanız, özgeçmiş, mektup, broşür, bülten, rapor vs olmak üzere birçok formatta hazır doküman seçeneği karşınıza çıkacaktır.

Menünün sağ üst tarafındaki PAYLAŞ butonuna basarak, mail adresini gireceğiniz bir veya birden çok kullanıcıyla hazırladığınız dosyayı paylaşabilir, görüntülemesine, yorum yapıp düzenleme önermesine izin verebilirsiniz.

Bu çalışma şekli, hazırlanan evrakların ikinci kişiler tarafından onaylanması süreçlerinde size hız ve kolaylık sağlayacaktır.

Google E-Tablolar Üzerinde Çalışmak

Yine Soldaki Menüden Yeni/E-Tablolar/ Boş e-tablo veya şablondan sekmelerinden yeni bir e-tablo açabilirsiniz. Şablondan seçeneği ile birçok hazır E-Tablo formatı size kolaylık sağlayacak hesaplamalar yapmanıza imkan tanıyor.

Şablonlarda takvim, yıllık bütçe, aylık bütçe, çizelge, yapılacaklar listesi, fatura, gider raporu gibi birçok tabloya ulaşabilirsiniz.

Bu şablonlardan hazırladığınız herhangi bir tabloyu yine sağ üstteki PAYLAŞ butonuyla istediğiniz biriyle paylaşabilir ve yorum eklemelerine izin verebilirsiniz.

Google Slaytlar Üzerinde Çalışmak

Artık menüyü kullanmayı öğrendiniz. Bir deneme yaparak Google Slaytlar üzerinden kendi sunumunuzu hazırlayabilir veya iş, eğitim veya günlük hayatta kullanabileceğiniz etkileyici slaytları kolayca hazırlayabilirsiniz.

Google Formlar Üzerinde Çalışmak

Formlar iş, eğitim ve günlük hayatınızda davetiye, müşteri geri bildirimi, parti davetiyesi, iş talep, sınav, anket gibi çok sayıda seçenekle işinizi kolaylaştıracaktır.

Google Çizimler Üzerinde Çalışmak

Google tarafından sunulan çok güzel ve kullanışlı bir uygulamadır. Birçok pratik çizimi bu uygulama sayesinde yapabilir yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Basit şekiller oluşturabilir veya hazır görseller üzerine çizimler ekleyebilirsiniz.

Google Haritalar Üzerinde Çalışmak

Yine aynı menüden Google Haritalar üstünde bisiklet, araba, yürüyüş rotaları belirleyip, gitmek istediğiniz konumlar oluşturabiliyorsunuz. Haritalar üzerinde güzergah oluşturup mesafeleri de ölçebilirsiniz.

Google Sites Üzerinde Çalışmak

Yine soldaki Yeni butonuyla açılacak menüden aşağıda diğer seçeneğinde daha fazla Google uygulaması çıkıyor. Google Sites da bunlardan biridir. Çok kullanışlı bir uygulama olan Google Sites ile sağdaki seçenekler menüsünden form, harita, video metin kutusu, görsel ekleyebilir, genel düzen şablonlarından sayfa düzenini değiştirebilirsiniz.

Bu seçeneklerde çalışmak haricinde destelediği tüm dosyaları görüntüleme şansına da sahipsiniz.

Klasör Oluşturmak

Yeni klasör açmak için tarayıcınızda Drive ekranında bir boşluğa sağ tıklamak ve yeni klasör oluştur demek yetiyor. Sonra istediğiniz dosyayı, formu, belgeyi tutup sürükleyerek istediğiniz klasöre taşıyabilirsiniz.

Klasör veya Dosya Paylaşmak

Klasörleri veya dosyaları paylaşıma açmak da çok kolay, birkaç basit adımla gerçekleştirilebiliyor. İstediğiniz klasöre veya dosyaya sağ tıklayarak açılan menüden PAYLAŞ butonuna basın, size kiminle paylaşmanıza imkan sağlayacak bir pencere açılır.

Bu alana istediğiniz kişi veya kişilerin gmail adresini girip PAYLAŞ demek yeterli oluyor.

 Paylaşma isteğiniz mail olarak o kullanıcıya düşüyor. Kendisine gelen mailde ilgili alana tıklayan kişi sizin paylaştığınız dosyayı yine sizin izin verdiğiniz ölçüde izleyebilir, değiştirebilir veya yorum yapabilir.

Google Drive’da Arama Yapmak

Depolama alanı olduğu için herhangi bir dosyayı bulmakta zorluk çekmemeniz için uygulamanın üst orta kısmında bir arama çubuğu konulmuş.

 Burada ister dosya biçimlerine göre arama yapın, ya da diğer seçeneğine tıklayarak detaylı arama menüsüne ulaşıp, içinde geçen kelime veya ifadelere, paylaşım yapılan kişilere göre veya değiştirilme tarihlerine göre dosyaları aramanız mümkün.

Google Drive Sunduğu Diğer Avantajlar

Google Drive, ücretsiz bir şekilde kullanılabilen bulut hafıza alanı olduğu için size özgürlük ve bağımsızlık hakkı da veriyor. İstediğiniz cihazdan istediğiniz yerde kullanıcı hesabınızla giriş yapıp dosyalarınıza erişme imkanınız var.

Ayrıca sildiğiniz dosyalar, 30 gün boyunca Çöp Kutusunda saklanmaya devam ediyor. 30 gün içinde sildiğiniz bir dosyayı yeniden kazanmanız mümkün.

Paylaşılan bilgisayarlarınızı ekleyerek dosyalarınızın tüm cihazlarda senkronize edebilirsiniz.

15 GB’lık hafıza bana yetmez diyorsanız belli ücretler karşılığında, kapasiteyi arttırabiliyorsunuz. 100 GB, veya 200 GB’lık planlara aylık veya yıllık ödeme seçenekleriyle sahip olabilirsiniz. Tüm ödeme seçenekleri ve planlar için bu linke tıklamanız yeterli.  

Google Drive vs. Dropbox

Komple bir uygulama olan Google Drive benzeri uygulamalardan Dropbox 2 adet cihazda kullanılmak üzere ve 2 GB‘a kadar ücretsiz alan tanımlanmaktadır. Ücretli olarak daha fazla cihazda senkronize kullanım ve daha çok depolama alanı edinmeniz mümkün. Dropbox ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Google Drive vs. OneDrive

Microsoft OneDrive ise 5 GB alanı ücretsiz olarak sunuyor

Umarım yazımız, size bu kullanışlı uygulamayı kullanmak üzere yol gösterici olmuştur. Google Drive’ın hayatınıza kolaylıklar getirmesini diliyoruz, şimdiden iyi çalışmalar..

Domain Sorgulama