Blog » Teknoloji » En Kullanışlı 20 Google Chrome Eklentisi
Teknoloji

En Kullanışlı 20 Google Chrome Eklentisi

Hosting Fiyatları

Google Chrome, dünya çapında en çok kullanılan web tarayıcısı. Bunun en önemli nedenlerinden biri de, Google Chrome eklentilerinin bu deneyimi daha da iyi hale getirmesi.

Google Chrome zaten kullanıcılarına; hızlı performans, temiz bir arayüz ve mobil cihazlarla kolay senkronizasyon sunuyor. Ancak iyi eklentilerle, web tarayıcı deneyimini farklı bir boyuta taşıyor.

‘Hangi eklentiler, Chrome deneyiminizi farklı bir boyuta taşır?’ öğrenmek isterseniz, deneyimlemeniz gereken en kullanışlı 20 Google Chrome eklentisini sizin için derledik.

1. Evernote Web Clipper

en iyi chrome eklentileri evernote web clipper

Evernote, bulabileceğiniz en sağlam ve erişilebilir not alma araçlarından biridir. Chrome için Evernote Web Clipper uzantısı ile web sitelerinde gezinirken gördüğünüz, ilginizi çeken her şeyi kaydedebilirsiniz. Bir web sayfasının tamamını ya da bir bölümünü (e-postalarınız dahil) kırpın veya bir makaledeki metni vurgulayın, ardından Evernote’a gönderin, not defterlerinizden birinde düzenleyin ve daha sonra kolayca bulmak için bir etiket ekleyin. Kaydettiğiniz metinlerin hangi bölümlerine dikkat edeceğinizi tam olarak hatırlamak için metni vurgulayabilirsiniz.

2. Start.me

en iyi chrome eklentileri start me

Start.me ile yeni bir Chrome sekmesi açtığınızda, açılacak olan kişisel gösterge tablonuza istediğiniz web sitelerini kaydetmek için yer imleri ekleyebilirsiniz. Sadece web siteleri değil, RSS yayınları ve widget’ları da (takvim, e-posta, yapılacaklar listeleri vb.) bu kişisel kontrol paneline ekleyebilir, ardından istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Web sayfalarını, fotoğrafları veya videoları başlangıç sayfasına yerleştirebilirsiniz. Start.me kontrol panelinizi ekibinizin geri kalanıyla da paylaşılabilir, böylece herkesin aynı yapıyı izlemesini sağlar.

3. Checkbot

en iyi chrome eklentileri checkbot

Checkbot, web sitenizin hem optimizasyonunu hem de güvenliğini analiz etmenizi sağlar. SEO, güvenlik ve hız için yüzlerce web sayfasını bir kerede test ederek kırık bağlantıları, HTML / JavaScript / CSS hatalarını, güvenli olmayan şifre formlarını ve daha fazlasını bulur. Ücretsiz sürüm ile site başına 250 URL’yi kontrol edebilirsiniz. 10.000 URL’yi kontrol etmek için mevcut sürümü yükseltebilirsiniz.

4. Check My Links

en iyi chrome eklentileri check my links

Check My Links ilk başta Checkbot’a benzeyebilir, ancak sadece kırık linkleri bulmak için odağını daraltır. Bir web sitesi veya web sayfası geliştirmeyi tamamladıktan sonra, tüm bağlantıların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu uzantı, sorunlu olanları kırmızı renkte (ve iyi olanları yeşil renkte) gösterir. Böylece sorunlu bağlantıları düzeltebilirsiniz.

5. Speedtest

en iyi chrome eklentileri speed test

Web sayfanızın ne kadar iyi performans gösterdiğini test etmek için doğrudan araç çubuğunuzdan erişebileceğiniz Speedtest, bir web sitesinin ne kadar hızlı yüklendiğini, ping değerini, indirme ve yükleme hızlarını ölçmenize yarar. Pop-up kontrol paneli web sayfasının üzerinde görünür, böylece başka bir yeri tıklamanız gerekmez.

6. VeePN – Unlimited Free & Fast Security VPN

en iyi chrome eklentileri VeePn

Çevrimiçi gizliliği korumaya ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın dünyadaki herhangi bir içeriğe ulaşmaya yardımcı olan bir VPN hizmetidir. VeePN Chrome Uzantısı IP’nizi maskeler, konumunuzu gizler ve tüm özel verileri çevrimiçi izleyicilerden ve bilgisayar korsanlarından korur.

7. Awesome Screenshot

en iyi chrome eklentileri awesome screenshot

Awesome Screenshot ile sadece ekran görüntüsünü almakla kalmaz, aynı zamanda çekilen resimlerde metin kutusu, ok, kare veya yuvarlak kutu oluşturabilir, önemli şeyleri çeşitli renklerle işaretlemek gibi çok daha verimli görevleri yerine getirebilirsiniz. Bu basit ve ücretsiz Chrome web uzantısı, belirtilen tüm görevleri anında ve sorunsuz bir şekilde yapmanıza yardımcı olur.

8. FlowCrypt

en iyi chrome eklentileri flowcrypt

FlowCrypt, Gmail web uygulamasında Güvenli Oluştur düğmesi sayesinde şifrelenmiş e-postalar ve ekler göndermenizi sağlar ve PGP şifrelemesini Gmail deneyimine bağlar. Kullanıcılar şifreli taslakları kaydedebilir, mesajları şifrelemek veya şifresini çözmek için yeni bir Public Key oluşturabilir.

9. Print Friendly & PDF

en iyi chrome eklentileri printfriendly

Print Friendly & PDF, bir web sayfası veya makale yazdırmak istediğinizde; reklam, gezinti düğmeleri ve diğer önemsiz web öğelerini otomatik olarak kaldırmak için tasarlanmış bir Chrome uzantısıdır. Bir web sayfasını PDF olarak yazdırırken kağıt ve mürekkep tasarrufu sağlar. Kullanıcılar görüntüleri kaldırabilir, metin boyutunu küçültebilir veya artırabilir. 

10. AdBlocker Ultimate

en iyi chrome eklentileri adblock ultimate

AdBlocker Ultimate, web’de gezinirken hiçbir reklamı görmemenizi sağlayan ücretsiz, açık kaynaklı bir reklam engelleyicidir. Eklenti, banner reklamlar, videolar ve pop-up’lar gibi reklamları kaldırırken çeşitli çevrimiçi izleme araçlarını da engeller. Kullanıcılar, reklamlarını desteklemek istedikleri belirli web sitelerini beyaz listeye ekleme seçeneğine sahiptir.

11. Save To Pocket

en iyi chrome eklentileri save to packet

Save To Pocket, daha sonra okumak veya kullanmak için kaydettiğiniz web içeriğini kullanmanızı sağlar. Bu uzantı düğmesiyle tüm web sayfalarını kaydedebilirsiniz. Tüm cihazlarla senkronize çalışan eklenti ile kaydedilmiş içeriği çevrimdışıyken bile okuyabilir ve kullanabilirsiniz.

12. Grammarly

en iyi chrome eklentileri grammarly

Grammarly, herhangi bir dilbilgisi hatası olmadan saf içerik yazmanıza yardımcı olur. Tüm yazarlar, blog yazarları, metin yazarları, web yöneticileri, öğrenciler ve her şeyden önce hatasız bir yazı yazmak isteyen herkes için olmazsa olmaz bir Chrome uzantısıdır.

13. Pablo

en iyi chrome eklentileri pablo

Pablo; Facebook, LinkedIn, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlara ekleyebileceğiniz görüntülere altyazı eklemenize yardımcı olmak için tasarlanmış ücretsiz bir uygulamadır. Buffer tarafından tasarlanan Pablo, metinleri istediğiniz gibi vurgulanmanıza, seçtiğiniz sosyal medya platformuna uyacak şekilde yazı tipleri, efektler seçmenize ve görüntü seçimine izin verir.

14. PicMonkey

en iyi chrome eklentileri picmonkey

PicMonkey, web sayfası ve ekran görüntüleri için basit düzenlemeler yapmanız gerektiğinde, bulabileceğiniz en iyi Chrome uzantılarından biridir. PicMonkey Chrome Uzantısı, görüntüleri herhangi bir web sayfasından anında yakalamanızı ve düzenlemek için PicMonkey’de açmanızı sağlar.

Ardından, kırpmadan efekt veya yer paylaşımları eklemeye kadar ihtiyacınız olan tüm değişiklikleri yapabilirsiniz.

15. LastPass

en iyi chrome eklentileri last pass

LastPass, çok fazla şifre hatırlamak istemeyenler için en çok kullanılan Chrome eklentisidir. Bu ücretsiz Chrome eklentisi, mobil cihaz, iPhone, dizüstü bilgisayar, Chromebook vb. dahil olmak üzere tüm şifreleriniz için hepsi bir arada çözüm sunar. Ödüllü bir şifre yöneticisi olan LastPass, şifrelerinizi kaydeder. Her bilgisayardan ve mobil cihazdan güvenli erişim sağlar.

Bu eklenti sayesinde tüm şifrelerinizi hatırlamanız gerekmez, yalnızca tek bir parolayı hatırlamanız gerekir, o da LastPass ana parolanız.

Ana şifreniz asla LastPass ile paylaşılmaz. Bu nedenle milyonlarca kişi ve işletme, bilgilerini güvende tutmak için LastPass’e güvenir.

16. Better History

en iyi chrome eklentileri better history

Better History, Chrome’un Geçmiş sekmesinin işlevini artırmaya yarayan bir eklentidir. Genişletilmiş arama araçları; sayfa başlığı, alan adı veya sayfanın içindeki terimler için geçmişinizde arama yapmanızı sağlar.

17. Unshorten.link

en iyi chrome eklentileri unshorten link

Kısaltılmış bir bağlantı, sizi nereye götüreceğini bilmediğiniz bir güvenlik riskidir. Unshorten.link, sizi bu riskten kurtarır ve kısaltılmış URL’lerle başa çıkmayı kolaylaştırır.

Unshorten.link, kısaltılmış bir bağlantıyı tıkladığınızda sizi aradaki bir sayfaya götüren, bağlantı kısaltıcısının sizi yönlendirdiği URL’yi gösteren ve herhangi bir kötü amaçlı yazılım ve izleme çerezleri konusunda sizi uyaran bir Chrome uzantısıdır.

18. OneTab

en iyi chrome eklentileri onetab

OneTab, tüm açık sekmelerinizi hızlı bir şekilde tek bir sekme sayfasına sıkıştırır ve açık olan tüm web sayfalarına bağlantı kurar. Böylece tüm sekmeleri tarayıcınızdan temizlemenize olanak tanır ve istediğiniz sekmeye kolayca geri dönmenizi sağlar. Kullanıcılar daha sonra sekmeleri teker teker veya hepsini aynı anda geri yükleyebilir.

19. HoverZoom+

en iyi chrome eklentileri hover zoom

Orijinal HoverZoom eklentisi, üzerlerine geldiğinizde resimleri otomatik olarak yakınlaştıran kullanışlı bir eklentiydi, ancak gizlilik endişeleri nedeniyle Chrome mağazasından kaldırıldı. HoverZoom+, casus yazılımlarla ilgili endişeler olmadan, yine aynı işlevselliği kullanıcılarına sunmaya başladı.

20. Google Çeviri

en iyi chrome eklentileri google çeviri

Google Çeviri, metinlerinizi farklı dillere çevirmek için zaten mükemmel bir web hizmeti olsa da, bu en iyi Google Chrome uzantısının tarayıcınıza eklenmesi, tüm sayfaları bir araç çubuğu düğmesiyle çevirmenize olanak tanır. Uzantı, bulunduğunuz sitenin Chrome varsayılan ayarınızdan farklı bir dil kullanıp kullanmadığını otomatik olarak algılar ve bunu otomatik olarak çevirmeyi önerebilir. Kullanıcılar ayrıca metin snippet’lerini kolayca çevirebilir, ayrıca çevrilmiş kelimelerin ve ifadelerin doğru telaffuzunu dinleyebilir.

Yukarıdaki listede; Linux, Windows OS, Mac OS, Chromebook gibi tüm masaüstü ortamlara yükleyebileceğiniz tamamen ücretsiz en iyi Chrome eklentilerini sizinle paylaştık. Bu en iyi Chrome eklentileri listesi, çevrimiçi üretkenliğinizi artıracak ve sorunsuz çalışmanız için size kesinlikle katkıda bulunacaktır.

Fakat uzantıların tarayıcınızı yavaşlatabileceğini unutmayın, bu nedenle en yararlı olacağını düşündüğünüz eklentileri kullanın. Bazı eklentiler şüpheli veya kötü niyetli olabilir, ancak Chrome, uzantı geliştiricilerinde bu sorunu azaltmaya yardımcı olacak yeni kısıtlamalar içerir.

Sizin favori Google Chrome eklentiniz nedir?

Yaptığımız listedeki ‘En İyi Google Chrome Eklentileri’ni beğendiniz mi? Başka Chrome eklentileri kullanıyorsanız, yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

Domain Sorgulama
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Engin ÖZTÜRK
Engin ÖZTÜRK
26 Nisan 2020 20:39

Yararlı ve göz atmaya değer bir liste olmuş elinize sağlık. Fakat belirtmek isterim ki SpeedTest eklentisi bahsetmiş olduğunuz şekilde çalışmamaktadır. Eklentinin internet sitelerinin hızı veya performansı ile ilgili bir çalışması yoktur. Kullanıcının internet hızını test etmeye yaramaktadır.

Anonim
Anonim
8 Haziran 2020 18:14

Visitor Rating: 5 Stars