Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Gmail’i Verimli Kullanmanın 10 Yolu
Nedir, Nasıl Yapılır?

Gmail’i Verimli Kullanmanın 10 Yolu

Hosting Fiyatları
Gmaili Verimli Kullanmanın 10 Yolu

Birine Gmail’den e-posta göndermek çok kolay olsa da, her e-posta kutusu gibi Gmail de karmaşık bir canavardır. Organizasyonel faktörlerden daha gelişmiş özelliklere kadar gelen kutusunu yönetilebilir hale getirme konusunda çok fazla katmana sahiptir.

Önemsiz görünebilir, ancak gereksiz dağınıklığı en aza indirmek için en çok kullandığınız işlevler için sunduğu özellikler hem verimliliği artırır hem de e-posta’ların yönetilmesini kolaylaştırır.

Gmail, en özelleştirilebilir gelen kutusu arayüzlerinden birine sahiptir. Hem görsel olarak çekicidir hem de sizi üretkenliğe hazır hale getirmek için birçok özellik sunar.

Gmail’i bu kadar övdükten sonra, Gmail’inizi verimli kullanmanız için biraz ayar yapalım, olur mu?

Gmail gelen kutusu arayüzünüzü optimize etmek ve e-posta kutunuzu daha etkili bir alana dönüştürmek için izlemeniz gereken adımları sizin için listeledik.

1. E-postaları Zamanlayın

Gmail ile e-posta’larınızı belirli bir saat ve tarihte teslim edilmek üzere ayarlayabilirsiniz.

Nasıl mı?

E-posta’nızı yazdıktan sonra, “Gönder” düğmesinin yanındaki aşağı ok düğmesini tıklayın. Ertesi gün, aynı gün öğleden sonra ve bir sonraki hafta e-posta’nızı gönderebileceğiniz seçeneklerden oluşan açılır pencereden seçiminizi yapın ya da “Saati ve tarihi seç”i tıklayarak belirli bir saat ve tarih de seçebilirsiniz. İstediğiniz zamanlamayı ayarladıktan sonra “Gönderme zamanını planla”yı tıklayın.

Gmail, masanızdan uzakta olsanız bile e-postalarınızı göndermenizi sağlar. Bu özelliği ayrıca görevler veya etkinlikler için hatırlatıcı olarak kendinize e-posta göndermek için de kullanabilirsiniz.

E-postaları Zamanlayın

2. Otomatik Yanıtlar Hazırlayın

Sıklıkla aynı tür e-posta’lar gönderir misiniz? Bu durumda, tekrar tekrar aynı e-posta’yı yazmak yerine otomatik yanıtlar göndererek işinizi kolaylaştırabilir, zamandan ve emekten tasarruf edebilirsiniz. 

Bu özelliği etkinleştirmek için sağ üstte bulunan dişli çark simgesini tıklayın, ardından Ayarlar> Gelişmiş> Şablonlar> Etkinleştir‘e gidin. 

Ardından, normalde yaptığınız gibi bir e-posta oluşturun, işiniz bittiğinde e-postayı otomatik bir yanıt olarak kaydedin. Tekrar kullanmak için gerekli olacağından e-posta’ya açıklayıcı bir başlık verdiğinizden emin olun. Hazır yanıtınızı kaydetmek için Diğer Seçenekler’i (e-postanın altındaki 3 dikey nokta)> Şablonlar> Taslağı Şablon Olarak Kaydet‘i tıklayın. 

Otomatik Yanıtlar Hazırlayın

Otomatik yanıtı kullanmaya hazır olduğunuzda, ‘E-posta Yaz’ı tıklayın ve ardından Diğer Seçenekler> Şablonlar> Şablon Ekle’yi tıklayarak şablonlarınıza verdiğiniz isimlere göre gönderimizini yapın.

3. E-postalarınızı Düzenlemek İçin Filtreler Kullanın

Filtreleri kullanarak, gelen e-postaları belirli klasörlere otomatik olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca önemli olan veya otomatik olarak hazır yanıtlar gönderen e-postaları kategorilere ayırabilirsiniz.

Filtre eklemek istediğiniz, bir e-postayı açın, Diğer Seçenekler> Bunun gibi İletilere Filtre Uygula> Filtre Oluştur’a tıklayın. Bu e-postanın nasıl filtreleneceğini seçebileceğiniz çeşitli seçeneklere sahip aşağıdaki ekran önünüze gelir. Örneğin, gelen kutunuzdaki önemli bir e-postayı asla kaçırmamak için “Asla Spam’a gönderme” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

E-postalarınızı Düzenlemek İçin Filtreler Kullanın

4. Görev Özelliklerini Kullanın

Gelen kutunuza o anda öncelik veremeyeceğiniz bir e-posta geldiğinde, yapmanız gereken şeyleri takip etmek için e-postayı “Görevler”e eklemeniz yeterlidir. Bunu yapmak için Diğer Seçenekler (3 dikey nokta)> Görevlere Ekle‘yi tıklayın. Görev listenizle birlikte ekranın sağ tarafında bir bölme açılacaktır. Burada, her bir görevle ilişkili ayrıntılı bir açıklamayı düzenleyebilir, alt görevler ve tamamlanma tarihi ekleyebilir, görev tamamlandığında işaretleyebilirsiniz.

Görev Özelliklerini Kullanın

5. Göndermeyi Geri Al Özelliğini Kullanın

Bazen bir ek eklemeyi unutma veya yanlış e-posta adresi yazma gibi hata içeren bir e-posta gönderebilirsiniz ve genellikle hatayı tam gönder düğmesine basarken fark edersiniz. ”Göndermeyi Geri Al” özelliğini kullanarak Gmail’de bu hatayı tersine çevirmeniz mümkün. Bunu etkinleştirmek için Ayarlar> Genel> Göndermeyi Geri Al‘ı tıklayın. Burada 30 saniyeye kadar iptal süresini seçebilirsiniz.

Bir e-posta gönderdiğinizde, hemen ekranın sol alt köşesinde ”İleti gönderildi. Geri al. İletiyi göster.” yazan bir sekme açılır. Bir hata yaptığınızı fark ederseniz ”Geri Al”a basmanız için 30 saniyeniz olacak.

Göndermeyi Geri Al Özelliğini Kullanın

6. Abonelikten Çıkma Özelliğini Kullanın

Gmail, artık istemediğiniz e-posta listelerinden kolayca çıkabilmenizi sağlayan düzgün bir özelliğe sahip. E-posta göndereninin sağına bakarsanız ”Aboneliği İptal Et” düğmesini görürsünüz. Bu, abonelikten çıkma düğmesini bulmak için e-posta’nın her tarafına bakmanızı ve en alta kadar kaydırmak zorunda kalmanızı önler.

Abonelikten Çıkma Özelliğini Kullanın

7. Grup E-posta’larını Sessize Alın

Whatsapp sohbet gruplarına benzer şekilde, hiç bir saat boyunca masanızdan uzaklaştığınızda 50 mesaj oluşturan bir grup e-postasına eklendiniz mi? Cevabınız evetse, bu e-posta konuşmalarını sessize almayı seçebilirsiniz. Bu seçimle birlikte gelecekteki tüm yazışmalar otomatik olarak gelen kutunuzu atlayacak ve arşivlere gidecektir.

Bu Gmail özelliğini kullanmak için ekranın üst kısmına gidin ve Diğer Seçenekler> Sessiz‘i tıklayın. Daha sonra fikrinizi değiştirirseniz ”Sesi Aç”ı seçerek işlemi tersine çevirebilirsiniz.

8. Akıllı Yanıt Özelliğini Açın

Gmail o kadar akıllı ki adeta zihnimizi okuyor. Tabii hemen korkmayın, tam olarak zihnimizi okuyamıyor, fakat bir e-posta yazarken, tahmini metin özelliği bir cümlenin nasıl tamamlanacağı konusunda önerilerde bulunuyor. Benzer şekilde, gelen kutunuza bir ileti geldiğinde Gmail birkaç hızlı tek satırlık yanıt öneriyor. Bu özellikleri etkinleştirmek için Ayarlar> Genel> Akıllı Yanıt> Akıllı Yanıt’ı aç’a tıklayın.

Akıllı Yanıt Özelliğini Açın

9. Güvenilmez Kullanıcıları Engelleyin

Güvenilmez bir kaynaktan gelmiş gibi görünen şüpheli bir e-posta alırsanız, tıklamayın, kullanıcıyı hemen engelleyin. Bir kullanıcıyı engellemek için Diğer Seçenekler> Engelle’yi tıklayın.

Güvenilmez Kullanıcıları Engelleyin

10. Hesabınıza Erişenleri Kontrol Edin

Bu Gmail güvenlik özelliği, web oturumlarınızı gözden geçirmenize ve hesabınızdaki şüpheli girişleri belirlemenize olanak tanır. Gmail gelen kutunuzun en altına gidin ve sağ alt köşede bulunan “Son hesap etkinliği” yazısının altında bulunan “Ayrıntılar” düğmesini tıklayın. Birinin hesabınıza yabancı bir konumdan veya cihazdan eriştiğini görürseniz, hesap şifrenizi hemen sıfırlayın.

Hesabınıza Erişenleri Kontrol Edin

Gmail Verimliliğiniz Artıracak En İyi Eklenti ve Uzantılar

Her Gmail eklenti ve uzantısı, Gmail gelen kutunuza benzersiz faydalar sağlar ve kullanıcıların bir zamanlar zor olduğunu düşündüğü şeyleri kolaylıkla yapmalarına yardımcı olur.

Peki Gmail eklentisi nedir?

Gmail Eklentisi nedir?

“Gmail Eklenti ve Uzantıları”, Gmail gelen kutunuza yapabileceğiniz akıllı ve kullanımı kolay özelliklerdir, işleri daha hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar.

Bireylerin ve ekiplerin (satış, pazarlama, ofis operasyonları) Gmail’lerinden en iyi şekilde yararlanmasına ve çalışma şekillerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Gmail gelen kutunuzu güçlendirmeniz ve üretken kalmanızı sağlamak için araştırdığımız en iyi eklenti ve uzantıların listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1. Checker Plus

Hepimiz biliyoruz ki, e-postaları kontrol etmeden ve mevcut işimize odaklanarak verimliliğimizi artırabiliriz. 

Peki ya acil e-postaları kaçırırsanız?

Gmail için Checker Plus sizi bu durumdan kurtaracak bir eklentidir. Gmail posta kutunuzu açmadan birden fazla e-posta hesabını kontrol etmenize olanak sağlar.

Bu eklenti, birden fazla e-posta hesabını tek bir platformda kolayca yönetmenize, tarayıcınızdan bildirim almanıza ve gelen kutunuzu açmadan anında yanıtlamanıza olanak tanır. Böylece zaman kazanabilir ve zaman açısından kritik e-postalara anında yanıt verebilirsiniz.

Bu eklenti ayrıca sesli bildirimi de destekler, böylece tarayıcınızda bir miktar medya oynatırken e-posta’nın söylediklerini duyabilirsiniz.

Çok basit bir eklentidir ve işini herhangi bir karmaşıklık olmadan yapar.

Checker Plus

2. Gmail için Todoist

Todoist‘e bağlanarak ve Gmail’inizde daha güçlü bir yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz. Yapılacaklar listesi uygulaması; çalışmalarınızı sıralamanıza, görevler oluşturmanıza, nelere öncelik verilmesi gerektiğini görselleştirmenize ve bu görevler hakkında zamanında hatırlatmalar almanıza yardımcı olabilir.

Gmail için Todoist eklentisini yükledikten sonra, e-postaları görevlere dönüştürebilir, öncelik, yorum ve son tarih ekleyebilirsiniz.

Gmail için Todoist

3. Gmail için Evernote

E-posta’larınızda hiç bir yeri kırpmak veya kaydetmek istediğiniz oldu mu? Gmail için Evernote, diğer tüm notlarınızın ve listelerinizin cihazlar arasında senkronize edildiği Evernote hesabınıza notlar ve önemli e-postalar eklemenizi sağlar.

Yalnızca notlar değil, e-postanızdan Evernote’a doğrudan Gmail Gelen Kutusu’ndan ekler de ekleyebilirsiniz. Bu eklenti ile içeriği daha iyi bir şekilde kaydedebilir ve Evernote hesabınızdan bunlara kolayca erişebilirsiniz.

Gmail için Evernote

4. Gmail İçin My Signature 

Kişiselleştirme ve sosyal kanıt, e-postalarınıza yanıtlanması için size daha fazla şans verir. Ve bunun en basit yollarından biri e-posta’larınıza imza eklemekten geçer. Sizin hakkınızda binlerce kelime konuşan bir imza ile iş ve kişisel e-postalarınızı güçlendirebilirsiniz.

Gmail İçin My Signature (aslında bir eklenti değil), basit ve yaratıcı imzaların oluşturulmasına yardımcı olur. İmzalarınız My Signature’de oluşturulabilir ve Gmail / Outlook hesaplarınıza ekleyebilirsiniz.

Gmail İçin My Signature

5. Zoom

Zoom, bireylerin ve işletmelerin büyük konferans görüşmelerinde bire bir toplantılar düzenlemesi için en iyi video konferans uygulamalarından biridir.

Zoom eklentisini yükledikten sonra, e-postaları toplantılara dönüştürebilir, e-posta üyelerini davet edebilir ve hareket halindeyken toplantınızı planlayabilirsiniz.

Zoom

6. MailTrack

E-posta pazarlama kampanyaları yürütüyor musunuz? Ya da sadece e-postalarınızı kimin açtığını ve hangi bağlantıların tıklandığını bilmek ister misiniz?

Gmail için MailTrack eklentisi, açılan e-posta’larınızı görmenize, tıklama vb metrikler incelemenize ve hatta günlük e-posta raporları hakkında gerçek zamanlı bildirimler almanızı yardımcı olur.

MailTrack

7. Boomerang

Boomerang, planlanmış e-postaları yönetmenin en iyi yoludur. Gelen kutunuzdan uzaktayken, Boomerang’ın sizin için çalışmasına izin verin ve zamanlanmış e-posta’larınızın zamanında teslim edildiğine emin olun.

Boomerang size; e-posta hatırlatmak, okundu bilgisi, e-posta takibi, yanıt takibi vb. bir ton e-posta izleme ve yönetim seçeneğini kapsayan ek özellikler sunar.

Boomerang

8. Gmelius

Gmelius, daha etkili çalışan bir gelen kutusu ve CRM’dir. Ekiplerin işlerini doğrudan Gmail’den yapmalarına yardımcı olur ve GSuite kullanıcılarını Gmail kullanımlarından yararlanmaları için güçlendirir.

Gmelius ile yapabilecekleriniz:

  • E-posta’lardan görev oluşturabilir, Trello benzeri panolardan görünümü görüntüleyebilir ve ekiplerinizi senkronize halde tutabilirsiniz.
  • Grup e-postalarında ekipler arasında kullanmak için paylaşılabilir e-posta şablonlarını kullanabilirsiniz.
  • Doğrudan Gmail’den müşteri desteği sağlamanın ve e-postaları takip etmenin yanı sıra pazarlama ekiplerinin uygulamalar arasında geçiş yapmadan proje sunmasına yardımcı olabilirsiniz.
Gmelius

Yukarıda, gelen kutunuzu yönetmenize ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacak Gmail ipuçlarından, eklentilerinden ve uzantılarından bahsettik. 

Gmail, e-posta deneyiminizi geliştirmeyi amaçlayan başka birçok özelliğe sahiptir. Ayarlar’da ilerlerken, alt menülerde diğer birçok özellikle karşılaşabilirsiniz. Örneğin, tatildeyken otomatik yanıtları açabilir, sohbetlerinizi kaydedebilir ve 2 yönlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz.

Önceden küçük bir planlama yapmak, gelen kutunuzu verimli bir şekilde düzenlemenize ve bir karmaşaya dönüşmesini önlemenize yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde Gmail eklentileri ve uzantıları da günlük Gmail deneyimine şaşırtıcı özellikler ve yetenekler ekleyerek, Google’ın web posta istemcisini ultra güçlü bir hizmet haline getirir.

Sizin de verimliliğinizi artırmak için kullandığınız Gmail ipuçlarınız varsa, lütfen bunları aşağıda bizimle paylaşın.

Domain Sorgulama