Girişimcilik Nedir? Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Girişimcilik Nedir? Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Özellikler
Hosting Fiyatları

Son zamanlarda sık sık yeni şirketlerin, ürünlerin ve çeşitli hizmetlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Günümüz dünyasında girişimciliğin tanımı değişmedi fakat girişimcilik ile ilgili olanaklar değişim gösterdi. Hedefleri ve hayalleri doğrultusunda yeni bir adım atmak isteyenler için girişimcilik büyük bir önem taşıyor. Biz de bu yazımızda sizler için girişimcilik ile ilgili merak edilenleri araştırdık.

Girişimcilik Nedir?

En genel anlamıyla girişimcilik, maddi olanaklar ile yeni fikirleri bir araya getirerek bir değer üretmek anlamına gelir. Bu değerin amacı sosyal fayda ya da ticari faaliyet oluşturmak olabilir. Bir başka açıdan bakacak olursak girişimcilik, kişilerin kariyerlerini hayalleri ve istekleri doğrultusunda ölçeklendirmesi ve yönlendirmesidir. 

Girişimcilik, yeni bir fikir üretmek, kar getiren bir ürünü sunmak için bir işletme kurmak ve geliştirmektir. Girişimcilikte bulunması gereken dört önemli unsur vardır. Bunlar; emek, doğal kaynaklar, sermaye ve müteşebbis yani girişimcidir. 

Girişimcilik için yalnızca ticari faaliyette bulunmak gerekmez. Doğa için yapılan herhangi bir eylem de girişimcilik sayılabilir. Günümüz dünyasında yaşanan dijital dönüşüm, girişimciliği de büyük ölçüde etkilemiştir.

Girişimci Kime Denir?

Girişimci, sözlük anlamına göre, her türlü riski göze almış, atılgan, yeni bir değer oluşturmak için harekete geçmiş kişi anlamına gelmektedir. Diğer insanlar yalnızca sıkıntıları görürken girişimciler bu sıkıntılara çare bulmaya çalışan kişilerdir. Girişimci, kar edeceği bir işi yaratma eğilimindedir. Girişimciler, fikri yaratır ve uygulamaya başlar. Fikir ve vizyon girişimciler için büyük önem taşır. Fakat tek başına fikir ve vizyon yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra iyi bir planlamaya sahip olmak da gerekir. 

Büyük risk almak bazen bir girişimci için temel adımdır. Uzunca bir süre yoğun çalışmak ve fikirleri hayata geçirmek gerekir. Girişimci olmak için fiziksel bir mekana gerek yoktur. Dijital alanda yeni bir iş kurmak da bir girişimcilik örneğidir.

Girişimcilik Niçin Önemlidir?

Bugün birçok girişimcinin hayatımızı değiştirmeye yönelik adımlar attığını söylemek mümkün oluyor. Elon Musk, Steve Jobs gibi önemli girişimciler hemen her gün söyledikleri ya da yaptıkları ile gündem oluyorlar. Peki girişimciliği bu kadar önemli kılan nedir? Gelin bu sorunun yanıtlarına bir göz atalım.

Girişimcilik İstihdam Yaratır

Her yeni girişimcilik örneği birçok insan için yeni bir iş kapısı olabilir. Her yeni girişimci öncelikle kendisine yeni bir iş olanağı sağlar. Sonrasında işler büyüdükçe etrafındaki kişilere de katkı sağlamaya başlar. Bu sayede istihdamı arttırır ve işsizlik oranının düşmesine katkı sağlar.

Girişimcilik Yenilikçidir

Girişimciler, çoğu kimsenin aklına gelmeyen fikirleri ortaya atarlar ve yepyeni bir oluşum elde ederler. Bu sayede de teknolojinin gelişmesine katkı sağlarlar. Problemi çözme, verimliliği artırma ve dünyayı iyileştirme ihtiyaçları üzerine düşünen girişimciler gelişmeye ve yeniliklere dönük işler yapmaya gayret ederler. 

Girişimcilik Değişimi Yaratır

Şu an hayatımızda olan birçok yeniliği aslında girişimcilere borçluyuz. Yeni ürünleri ya da hizmetleri yaratan girişimciler dünyanın değişmesine olanak sunarlar. Sorunlara getirdikleri yenilikçi çözümler ile değişimi yaratırlar.

Girişimcilik Topluma Katkı Sağlar

Girişimcilik, toplum yararına faydalı işler gerçekleştirmeyi sağlayabilir. Girişimcilik çoğu zaman büyük maddi gelirler elde etmek gibi görünse de doğa, toplumsal olaylar ile ilgili girişimcilik örnekleri de mevcuttur. Girişimcilik, bazen ağaçların kesilmesini engellemek ya da kız çocuklarının eğitimine katkı sağlamak da olabilir. 

Ekonomik açıdan düşünüldüğünde ise milli gelire büyük katkı sağlar. Ekonomide yeni pazarların ve istihdam alanlarının artmasıyla birlikte milli gelire de katkı sağlanır.

Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Girişimciler yaratıcı, zeki, analiz yeteneği yüksek insanlardır. Fakat tüm bunların yanı sıra bazı temel özelliklere de sahip olmaları gerekir. Şimdi gelin bir girişimcinin sahip olması gereken özellikleri inceleyelim.

Yönetim ve Organizasyon Becerisi

Bir girişimci, iyi derecede yönetim ve organizasyon becerisine sahip olmalıdır. Bugün tanıdığımız birçok girişimci yönetim ve organizasyonu işin uzmanlarına teslim ediyor fakat sıfırdan başlayan girişimciler için bu imkansız görünüyor. Bu sebeple iyi bir kadro kurmak, bu kadroyu doğru bir şekilde yönetmek, organizasyonları doğru şekilde planlamak, iş bölümünü doğru yapmak hayati bir önem taşıyor. Eğer hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız bunları eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Kararlılık ve Özgüven

Girişimcilik, en temelinde kararlılık gerektirir. İşinizin yoluna girmesi uzun bir süre alabilir. Bu sürede yılmadan çalışmanız gerekir. Kısa bir sürede olmadığına inanıp işi yarım bırakırsanız sonucunda başarıya ulaşamazsınız. Basamakları kararlı bir şekilde tırmanmalısınız. Bunun yanı sıra çevrenizde sizi eleştirenler de olacaktır. Yapıcı eleştirileri dinleyin fakat özgüveninizi kaybetmeyin. 

Liderlik

Bir girişimci liderlik vasfına sahip olmalıdır. Bazı insanlar liderlik yapmayı severken bazıları ise geride durmayı tercih eder. Bir girişimci insanları doğru şekilde yönlendirmeyi bilmelidir.

Yaratıcılık

Günümüzde yeni bir kahve dükkanı açmak çok iyi bir girişimcilik örneği sayılmaz çünkü çok yaratıcı bir fikir değildir. Malum kahve dükkanı sayısı oldukça fazla. Bu sebeple bir girişimci yaratıcı olmalıdır. Daha önce birçok kişinin aklına gelmeyen ya da gerçekleştiremediği fikirleri hayata geçiren kişi girişimcidir.

İletişim Becerisi

Girişimcilik iletişim isteyen bir alandır. İnsanlar ile iyi iletişim kurmak da girişimciler için büyük önem taşır. Karşı tarafı dinlemek, fikirleri iyi ifade etmek, doğru anlamak ve eleştirileri kabul etmek büyük önem taşır.

Kaynak Yönetimi

Kaynak, bir girişimci için temel değerdir. Kaynağı doğru şekilde ve doğru yerde kullanmak da büyük bir çaba gerektirir. Kimse sonsuz bir sermaye ile bir işe başlamaz. Sermayenin bir yerde tükeneceği unutulmamalı ve bu duruma göre hareket edilmelidir.

Risk Alma Cesareti

Girişimcilerin büyük bir çoğunluğu, sabit geliri olan işlerini bırakıp bir anda yepyeni bir dünyaya atılıyor. Bugün başarılı olan girişimciler de fikirlerini hayata geçirirken büyük tedirginlikler yaşadığını söylüyor. Fakat risk alarak başarıyı elde ettiklerini de ekliyorlar. İyi bir girişimci olmak için risk alma cesaretini göstermek büyük önem taşıyor. Girişimciler bir ekibin lideri konumunda ve riskler ile baş başa kalan kişiler oluyor. Bu sebeple risk almayı sevmiyorsanız girişimcilik size uygun olmayabilir.

Girişimcilik İstatistikleri

 • Dünya üzerinde bulunan 7 milyar insanın 400 milyonu girişimciler oluyor. Yani her 18 kişiden biri kendi işini kuruyor.
 • En çok girişimcinin bulunduğu ülkeler; Uganda (yüzde 28.1), Tayland (yüzde 16.7), Brezilya (yüzde 13.8), Kamerun (yüzde 13.7), Vietnam (yüzde 13.3) olarak biliniyor. 
 • Girişimciliğe eğilimi az ülkeler ise; Surinam Cumhuriyet (yüzde 0.2), Porto Riko (yüzde 1.3), İtalya (yüzde 1.3), Japonya (yüzde 1.3), Fransa (yüzde 1.7) olarak biliniyor.
 • Bu istatistikler biraz şaşırtıcı bulunuyor çünkü gelişmiş ülkelerin birçoğu girişimciliğe sıcak bakmıyor. Bunun sebebi ise; gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların kendi işini yapıp, daha fazla para kazanma isteği oluyor.
 • Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri, girişimcilik eğiliminde 42. sırada yer alıyor. 

Popüler Girişimcilik Fikirleri

Dijital dünya ile birçok kişi farklı alanda girişimcilik örneği sergiliyor. Biz de bu girişimcilik fikirlerini sizler için listeledik.

 • Freelancer (Blog yazarı, tasarımcı, modacı)
 • Öğretim (Online kurslar, yazarlık)
 • Hizmete Dayalı İşler
 • Daire Kiralama
 • Satış Ortaklığı
 • Blogger
 • Vlogger
 • Fotoğrafçılık
 • Özel Ders
 • Danışma Merkezli İşler (Yaşam koçu)
 • Çevirmenlik
 • Uygulama Geliştirme

İlgili içerik: https://www.hosting.com.tr/blog/internetten-nasil-para-kazanabilirim/

İlgili içerik: https://www.hosting.com.tr/blog/freelancer-siteleri/

Ünlü Girişimciler

Az önce de bahsettiğimiz gibi dünyayı geliştiren ve değiştiren birçok girişimci var ve hemen hepimiz bu kişileri tanıyoruz. Bu girişimciler birçoğumuza ilham olacak fikirlere ve özelliklere sahipler.

Elon Musk

Yaratıcılık denince akıllara gelen ilk isim Elon Musk, daha önce kimsenin aklına gelmemiş fikirleri hayata geçirdi. SpaceX, Starlink, Tesla gibi projeleri ile geleceğe yön veriyor desek abartmış olmayız. Elon Musk şu an dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor. 12 yaşında geliştirdiği oyun ile girişimcilik hayatına başlayan Musk, bugün binlerce kişiye istihdam sağlayan, dünyaca ünlü bir girişimci olarak adından söz ettiriyor. 

Jeff Bezos

Amazon’un kurucusu ve sahibi olan Jeff Bezos’un hikayesi de evinin garajında başladı. Şirketin temellerini evinin garajında atan Bezos, bugün dünyaca ünlü bir girişimci olarak adından söz ettiriyor. Jeff Bezos sadece Amazon ile sınırlı kalmadı. Blue Origin isimli bir uzay programı ile faaliyetlerine devam ediyor.

Mark Zuckerberg

Üniversitede genç bir öğrenciyken, öğrencilerin sosyalleşmesi için kurduğu Facebook, bugün sosyal medyanın temel taşlarından biri olarak biliniyor. Mark Zuckerberg, girişimci fikirleri ile günümüz sosyal medyasını yönlendiren kişilerden biri. Zuckerberg gelişmeleri de yakından takip ediyor. Geçtiğimiz günlerde şirketinin adını Meta olarak değiştirdiğini ve metaverse evrenine giriş yaptığını açıkladı.

Steve Jobs

Apple denince akla gelen ilk isim olan Steve Jobs, girişimcilik hayatında evinde oluşturduğu Apple bilgisayar ile adım attı. Birkaç arkadaşı ile birlikte kurduğu Apple şirketi bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri. 


İlgili İçerikler:

Pasif Gelir Kaynakları: Yatarken Para Kazandıracak Benzersiz 15 Fikir

İnternetten Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Evden Yapılacak İşler, Düşük Sermaye İle Evden Yapılabilecek 30 İş Fikri

Trendyol’da Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Kendi İşini Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Nasıl Para Kazanabilirsiniz: İnternetten Para Kazanmanın 26 Güvenilir Yolu

İnternet Üzerinden Dolar Kazanma Yöntemleri

Para Kazanabileceğiniz Freelance İşler

Domain Sorgulama