Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » GIF Nedir? İletişimde, Website ve Uygulama Tasarımında ve İçeriklerde GIF Bulabileceğiniz Siteler
Nedir, Nasıl Yapılır?

GIF Nedir? İletişimde, Website ve Uygulama Tasarımında ve İçeriklerde GIF Bulabileceğiniz Siteler

Hosting Fiyatları

Günümüzde sık sık kullandığımız GIF’ler en basit tanımıyla hareketli fotoğraf ya da sessiz video olarak tanımlanabilir. Duygu ve düşüncelerinizi size en uygun GIF’leri kullanarak anlatabilirsiniz. Giderek yaygınlaşan GIF kullanımı GIF nedir, nasıl hazırlanır, nerelerde kullanılmaktadır gibi soruları gündeme getirmiştir. Bizlerde bu yazımızda sizlere bu soruların cevabını vermeye çalışacağız. Umarız sizin için faydalı bir yazı olur.

GİF NEDİR?

GIF kelimesi, Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelen Graphics Interchange Format’ın baş harflerinden oluşan kısaltmasıdır. 1987 yılında CompuServe şirketinde çalışan ABD’li bir bilgisayar bilimcisi olan Steve Wilhite tarafından icat edilen bir görüntü formatı olan GIF, en yalın tanımıyla hareketli resimler olarak ifade edilebilir. Hareketli resimler diyoruz çünkü GIF’ler ses içermez bu nedenle gerçek bir video değildir.

GIF, bir tür sayısal resim saklama biçimi olarak adlandırılabilir. GIF formatı 8 bit piksel başında olmak üzere 256 farklı renge kadar destek sunmaktadır. 1 bitlik saydamlık sunan GIF dosyaları profesyonel fotoğraf ya da görseller için çok kullanışlı renk ölçeğine sahip olmasa da basit kullanım amacı olan tüm görseller ve grafik logolar için oldukça kullanışlıdır.

Lempel-Ziv-Welch olarak adlandırılan kayıpsız sıkıştırma yöntemi kullanılarak meydana getirilen GIF dosyalarında görsellerin orijinal kalitelerinde herhangi bir bozulma gözlenmez.

Şunu da belirtmeliyiz ki, sosyal medyada görmüş olduğunuz ya da beğendiğiniz GIF animasyonları oluşturabilmek için herhangi bir program bilginizin olmasına ya da internet sitesinden yardım almanıza gerek yok. GIF’ler birkaç tane fotoğrafın bir araya getirilmesiyle veya çok sevdiğiniz videoların içerisinden alacağınız belirli bir kesit ile de oluşturulabilir. İşte tüm bunlar düşünüldüğünde kullanıcılara sunulan imkan ve destekler ile taşınabilir olması özellikleri bugün GIF’lerin dünya çapında yaygın bir biçimde tercih edilen görüntü formatlarından biri sayılmasına neden olmaktadır.

GİF NERELERDE KULLANILIR?

GIF’ler günümüzde Instagram, Facebook, Twitter, Tumblr, WhatsApp gibi birçok sosyal medya platformunda duyguları veya düşüncelerle anlatılmak istenileni hareketli bir biçimde anlatabilme amacıyla çok sık tercih edilmektedir.

GIF’ler oluşturabilmek için özel bilgiler gerekmediğinden uygulamaların ya da web sitelerinin çeşitliliği ve kolay kullanımından dolayı artık kullanıcılar kendi GIF’lerini oluşturmaktadır. Hatta çoğu kullanıcı hazır GIF kullanmak yerine artık gönderimleri sırasında kendilerine özel ya da daha anlamlı gelen GIF’ler oluşturarak farklı içeriklere sahip olmaktadır. Bu da GIF kullanım sayısının gün geçtikçe artmasına neden olmaktadır.

Uygulama ve sosyal medya platformları dışında da GIF kullanımının payı oldukça büyüktür. Oyunlarda düşük renkli verileri saklamak için kullanılan GIF’ler düşük çözünürlüğe sahip olan video klipleri içinde kullanılmaktadır.

Aynı şekilde web tasarımcıları için çok kullanışlı olan GIF dosyaları özellikle logo tasarımı, reklam bannerlerı için de sık sık kullanılmaktadır. Bunun nedeni sayfada düşük boyutta yer kaplaması ve bu şekilde sayfaların hızlı bir biçimde yüklenmesidir.

GIF NASIL YAPILIR?

Sosyal medya platformlarında, çeşitli uygulamalarda ya da sitelerde gördüğünüz tüm GIF’lerden sıkılmış ve farklı ya da kendinize özel GIF bulmak istiyor olabilirsiniz. Bunun çok da zor bir şey olmadığını söylesek tepkiniz ne olurdu?

Çeşitli yöntemlerle telefonunuza ya da bilgisayarınıza belirli sitelerden çeşit çeşit GIF indirebilir ya da farklı yöntemlerle kendi GIF’lerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.  Bir video kesiti, ekran görüntüleri, sevdiğiniz fotoğraflarınız bunları yapmanız için yeterli olacaktır.

GIF oluşturma işlemini sadece bilgisayarınızdan değil, akıllı telefonunuzdan da oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz GIF’leri indirerek, diğer uygulamalarda paylaşabilmeniz de mümkün.

GİF BULABİLECEĞİNİZ WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR

  • GIPHY

2013 yılının Şubat ayında Alex Chung ve Jace Cooke tarafından GIF’ler için bir arama motoru olarak başlatılan GIPHY, o günden bu zamana kadar markalarla ortaklık yaptı, tarayıcı uzantıları yaptı ve büyük ölçüde ilerleme kaydetti.

En geniş GIF arşivine sahip olan bu sitede 15 saniyelik gifler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz duygu ya da mood’unuza uygun gifleri bulabilmeniz için çeşitli yönlendirmeler de mevcut.

En çok sevilen özelliklerinden birisi ise sitede dolaşmanın çok kolay oluşudur. Dilerseniz sol taraftaki kategorilere göz atabilir dilerseniz de arama özelliğini kullanarak belirli bir sözcük ya da söz öbeği ile arama yapabilirsiniz.

GIPHY’e yükleyeceğiniz videolarla gif yapmanız da mümkün. Günlük 200 milyon ziyaretçisi bulunan sitenin tahmini değeri 400 milyon dolara yakındır.

GIPHY
  • REACTIONGIFS

Reactiongifs sadece reaksiyon türündeki GIF’leri bulabileceğiniz bir web sitesidir.  Kullanıcılarına duygu durumlarına göre arama yapma özelliği sunan bu sitede ne hissettiğinizi ya da ne düşündüğünüzü ifade etmek için bir sürü sonuç bulabilirsiniz. Aradığınız gifi bulabilmenin birçok yolu vardır. Sitenin sol tarafında bulunan açılır menüleri kullanabilirsiniz. Bu menülerde sorulan sorulara cevaplar vererek belirli bir duyguya yönelik gifleri kolayca bulabilirsiniz.

REACTIONGIFS
  • GIFbin

Aradığınız gifleri bulabilmeniz için bir başka kaynak olan GIFbin de, ‘en yeniler’, ‘en çok oy alanlar’ ve ‘en fazla görüntülünler’ gibi kategorilerilerden seçim yapabileceğiniz gibi kendiniz de arama yapabilirsiniz.

Kullanıcı dostu olması ve basit bir arayüze sahip olması en güzel özelliklerden biri olan bu sitenin diğer bir güzel özelliği ise hem kelime hem de sayım olarak kategorize yapılabilmesidir. Arama yapılırken, isimler oldukça basit olacağından sayım özelliğini kullanarak mevcut gifler arasından en popüler olanları kolayca bulabilirsiniz.

GIFbin
  • REDDIT

Reddit için giflerin doğduğu yer ifadesini kullanmak yanlış olmayacaktır. İçerisinde yeni gündemler ve tartışmalar görebileceğiniz bir topluluk sitesi olan Reddit, sayısız topluluğu bünyesinde barındırdığından aradığınız gifleri bulamama şansınız neredeyse yok.

Bu sitede tek yapmanız gereken Reddit’e üye olmak ve bu topluluklara kayıt yaptırmak.

/R/gifs/
/R/ analogygifs
/R/reactiongifs
/R/ dancegifs

REDDIT

  • GIFS

Gifs.com sosyal medya platformlarında paylaşabileceğiniz en iyi gifleri yapmanız için ihtiyacınız olan her şeyi size sunan bir sitedir. Uygulamanın en güzel tarafı giflerinizi düzenleyebilir ve Youtube videolarını içe aktarabilirsiniz.

Ayrıca bu sitede yaptığınız gifleri kırpmanız, renkleri tersine çevirmeniz, bulanıklaştırmanız da mümkündür. Farklı bir çok özelliği bulunan Gifs.com zaman atlama özelliği ile giflerinizin hızını ayarlamanıza imkan tanımaktadır.

GIFS
  • TENOR GIF

İçinde bulunduğunuz ruh halini ifade edebilmeniz için geniş bir GIF kütüphanesine sahip olan Tenor ile istediğiniz herhangi bir video ya da görüntüyü kullanarak GIF oluşturabileceğiniz gibi sitedeki GIF oluşturma aracını da kullanabilirsiniz. Google’ın bir hizmetidir. Google tarafından geliştirilen Gif platformudur.

Tenor’un en iyi özelliklerinden birisi de bir GIF Klavye uygulamasının olmasıdır. Google Play Store’da mevcut olan bu uygulama sayesinde birisiyle sohbet ederken duygularınızı daha rahat bir biçimde ifade edebilmeniz mümkündür.

TENOR GIF
  • GIPHY CAM

2013 yılında kurulan ve 500 binin üzerinde indirmeye sahip olan uygulama için en güzel GIF’lerin yapımcısı desek yanlış olmaz. Kullanıcı dostu olan uygulama sayesinde uygulamada bulunan özel efekt ve filtreleri kullanarak kendi giflerinizi yapabilirsiniz. İstediğiniz videodan GIF yapma imkanı sunan uygulama genel olarak Facebook Messenger ve web ortamında gönderimlere uygun olmasıyla biliniyor.

GIPHY CAM
  • GIFyourself

GIFyourself ile önceden çekmiş olduğunuz fotoğraflar ile GIF oluşturabilmeniz mümkün. Kolayca kullanılabilen bu uygulama sosyal medyada paylaşım imkanı sunduğundan oldukça sık kullanılmaktadır.

GIFyourself
  • 5SecondApp

Diğer GIF oluşturma uygulamaları GIF sürelerini 3 saniye olarak belirlese de 5SecondApp sayesinde 5 saniyelik GIF oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz GIF’leri düzenleyebilir, sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz. IOS ve Android uyumlu uygulama GIF’leriniz için aynı zamanda metin ya da çıkartmalar eklemenize de imkan tanımaktadır.

5SecondApp
  • GIF Me!

Videolarınızı, görüntülerinizi ve GIF’leri IOS ya da Android cihazınızdan içeri aktarabileceğiniz ya da kameranızı kullanarak anlık fotoğraf ve videolar oluşturabileceğiniz bir uygulama olan GIF Me, animasyon hızını ayarlamanıza ve görüntülerinizin sırasını değiştirmenize imkan tanımaktadır.

14 saniyeye kadar çekilen videolardan GIF yapmanıza imkan tanıyan uygulama, Instagram, Facebook, WhatsApp, Tumblr gibi sosyal medya siteleri ile de uyumludur. Aynı şekilde oluşturmuş olduğunuz GIF’leri e-mail göndermenize de olanak tanımaktadır.

GIF Me!

SONUÇ

Bu yazımızda sizlere GIF nedir, nerelerde ve ne amaçla kullanılır, nasıl hazırlanır gibi herkesin merak ettiği temel soruların cevabını vermeye çalıştık. Eğer sizde sosyal medya platformlarında sık sık gördüğünüz GIF’lerden sıkıldıysanız ya da konuşma sırasında artık kendinizi yazarak ifade etmek istemiyorsanız GIF kullanımı tam size göre demektedir. Çeşitli web siteleri ya da telefonunuza uygun uygulamalar kullanarak kendi GIF’lerinizi oluşturmanız da mümkün. Seçim tamamıyla sizin. Hadi sizde hemen ruh halinizi en iyi yansıtan GIF’leri hazırlamaya başlayın!

Domain Sorgulama