G-Suite Nedir? Kimler Neden Tercih Edebilir?

Hosting Fiyatları
G-Suite Nedir? Kimler Neden Tercih Edebilir?

Bugünkü konumuz; görevleri etkili bir şekilde gerçekleştirmek, ekip arkadaşlarınızla işbirliği yapmak ve hatta müşterilerinizle bağlantı kurmak için kullanabileceğiniz inanılmaz derecede güçlü bir araç seti olan G-Suite.

G-Suite Nedir? Neden G-Suite’ye İhtiyacınız Var?

G-Suite, Google’ın kendi sunucularında barındırdığı, web tabanlı bir mesajlaşma ve işbirliği uygulamaları paketidir. Google, bu uygulamaları indirmeniz ve yüklemeniz gereken bir yazılım yerine, “hizmet” olarak size sunar. Bu uygulamalara erişmek için internet bağlantısı olan herhangi bir cihazda, bir web tarayıcısı kullanmanız yeterlidir.

Kısacası G-Suite, işinizi yürütmek için kullanabileceğiniz kurumsal düzeyde bir Google Apps grubudur.

Peki ‘Google Apps’nin ücretsiz sürümü ile işletme sürümü arasındaki fark tam olarak nedir?’ diye sorarsanız; temel fark, G Suite içindeki Google uygulamalarının şirketinizdeki çalışanlarla işbirliği yapmanıza yardımcı olacak özelliklere sahip olmasıdır. Bu özellikler genellikle Google uygulamalarının ücretsiz sürümünde mevcut değildir.

Örneğin:

Gmail’in G-Suite sürümünde, şirket adınızla biten profesyonel e-posta adresleri alabilirsiniz (yani adını[email protected]). Ancak ücretsiz sürümde, e-posta adresinizin “@gmail.com” ile bitmesi gerekir.

Google Drive’ın G-Suite sürümünde, kullanıcı başına 30 GB depolama alanı elde edersiniz (daha büyük planlar sınırsız depolama alanı içerir). Ancak ücretsiz sürümde sadece 15GB kullanım hakkınız vardır.

Google Takvim’in G-Suite sürümünde, her biri kendi üyeleri, programları, randevuları ve daha fazlası olan farklı amaçlar için birden fazla takvim oluşturabilirsiniz. Ancak ücretsiz sürümde, çalışmak için yalnızca bir takvim alırsınız.

G-Suite’in ücretsiz Google Apps’ye göre en büyük avantajı ise harika entegrasyonlardır. G-Suite’de şirketinizin / işletmenizin üyeleri için hızlı bir şekilde e-posta hesapları oluşturabilir ve Gmail, Google Drive, Hangouts ve tüm G-Suite uygulamalarına kolayca erişmelerini sağlayabilirsiniz. Uygulamalar birbirleriyle sorunsuz bir şekilde çalışır.

G- Suite’nin Özellikleri

G- Suitenin Özellikleri

G-Suite, iş süreçlerinizi düzenlemenize yardımcı olan birçok güçlü özellik sunar:

 • Neredeyse sınırsız bulut depolama alanı
 • Akıllı uygulamalar (Hangouts, Takvim, Doküman, Slaytlar vb.)
 • Yönetici erişim kontrolü
 • Özelleştirilmiş kullanıcı arayüzü
 • Reklamsız deneyim
 • Kolay e-posta taşıma
 • 7/24 destek
 • İki faktörlü kimlik doğrulama
 • G Suite kullanıcı deneyimine özelleştirmeler eklemek için API’lar

G-Suite’de ayrıca işletmeniz için sahip olmak istediğiniz diğer birçok özelliği ve Google uygulamasını da bulacaksınız.

G-Suite İşletmenize Ne Sunar?

G-Suite İşletmenize Ne Sunar?

G-Suite kullanmak işletmeniz için birçok araca ulaşmanızı sağlar. Bu araçlardan bazılarını listeleyecek olursak:

Dokümanlar: Microsoft Word ile aynı özelliklerin çoğuna sahip güçlü bir kelime işlemcidir.

E-Tablolar: Microsoft Excel gibi bir e-tablo uygulamasıdır.

Slaytlar: Microsoft’un PowerPoint’ine benzer bir sunum oluşturucudur.

Google Drive: Bir bulut dosya depolama ve paylaşma çözümüdür.

Gmail: En popüler e-posta uygulamasıdır.

Takvim: Çok güçlü bir takvim çözümüdür.

Hangouts: Eksiksiz bir video konferans platformudur.

Yukarıda listelediklerimiz G-Suite’nin genellikle en çok kullanılan çözümleridir. Fakat G-Suite’de ihtiyaçlara bağlı olarak her işletmeye farklı şekilde hitap edebilecek bir sürü araç vardır.

İşletmelerin G-Suite Seçmelerinin 10 Nedeni

İşletmelerin G-Suite Seçmelerinin 10 Nedeni

Eğer G-Suite kullanmayı düşünüyorsanız, kullanmaya başlamadan önce sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz bazı iyi nedenler verelim.

1. Sınırsız depolama

Sınırsız depolama alanınız olduğunda, asla depolama alanı için endişelenmezsiniz. Bu Dropbox vb. giderlerden tasarruf etmenizi sağlar. E-posta kutunuzu kotalı kullanmak zorunda kalmadan zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

2. Daha fazla işbirliği özelliği

Google’ın yeni nesil uygulamalarıyla, iş arkadaşlarınızla ve iş ortaklarınızla her zamankinden daha kolay ve verimli bir şekilde işbirliği yapabilirsiniz. İşletmenizin dışında olsa bile, G Suite kullanan diğer işletmelerle ortaklık kurabilirsiniz.

3. Gerçek zamanlı işbirliği 

Google Drive’ı kullanarak, ekibinizin aynı anda görüntüleyebileceği ve düzenleyebileceği dokümanlar, e-tablolar, sunular, çizimler, anlık mesajlaşma ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz. Microsoft Office’nizi veya diğer ürünlerinizi gerektiği gibi kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak belgelerinizi depolamak ve üzerinde çalışmak için daha fazla seçeneğiniz vardır.

4. Daha kolay takvim paylaşımı

Google Calendar, sizin ve ekibinizin takvimlerinizi birbirleriyle hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmanıza ve göstermek istediğiniz ayrıntıları belirlemenize olanak tanır. Takvim paylaşımı, birbirinizi programlarınız hakkında bilgilendirmenin harika bir yoludur. Birisinin bir toplantıda, iş gezisinde veya tatilde olup olmadığını öğrenmek artık her zamankinden daha kolaydır.

5. Güvenlik ve denetim kontrolleri 

G-Suite size ihlalleri araştırmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri, güvenlik eğilimlerini ve tehditleri proaktif bir şekilde yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz raporları almak için gelişmiş denetim yetenekleri sunar. Bu özellikler, bir ihlali araştırmanız gerektiğinde zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

6. Yenilikçi çözümler

Çalışanlarınıza güçlü, kullanımı kolay araçlar sağlamak için Google Apps platformunun yaratıcı ve teknik çözümlerinden faydalanabilirsiniz.

7. Mobil cihazlarla entegrasyon

Google, çeşitli popüler akıllı telefon ve tablet işletim sistemlerinde (iOS, Android, Windows Phone, Blackberry vb.) araç ve web erişilebilirliği sağlama konusunda oldukça iyidir.

8. Arşivleme

Google Apps Kasası’nında bulunan arşivleme bir araştırma sırasında bu bilgileri toplamak için gereken işçilik ve yasal masraflardan tasarruf etmenizi sağlar.

9. Daha düşük altyapı maliyetleri

Artık e-posta veya dosya sunucularının ve ilgili ekipmanın yerinde tutulmasına gerek yoktur.

10. Açık API’ler ve Google Cloud Platform (GCP) aracılığıyla genişletilebilirlik 

G Suite işinin açıklığı (Google’ın API’ları aracılığıyla) ve endüstri standartları, sistemlerinizi bulutta çok öngörülebilir bir maliyet yapısı ve metodolojisi ile birleştirmenize olanak tanır. Google, bulut altyapısı (IaaS) güvenilirlik, performans, fiyat ve en önemlisi esneklikte liderdir.

G-Suite Planları

G-Suite Planları

G-Suite size üç farklı plan sunar: Basic, Business ve Enterprise. Hesabınızı ayarlamadan önce, bunlardan hangisinin şirketiniz için daha iyi olduğuna karar vermek için, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan planı bulmanız gerekir.

1. G-Suite Basic

G Suite’in temel planı küçük ve orta ölçekli şirketler için idealdir. Plan her ne kadar ‘Basic’ olarak geçse de, birçok özellikle beraber gelir. G Suite Basic ile yeni başlayanlar, Google Office paketine (Dokümanlar, E-Tablolar, Sunular) erişebilir ve G Suite hesabınızdaki her bir kullanıcının Google Drive’da 30 GB depolama alanı vardır.

Bunun yanısıra G Suite Basic’de Hangouts’u, hem sohbet hem de toplantı için kullanılabilir, aynı anda en fazla 100 katılımcıyla toplantı yapabilirsiniz. Ayrıca, şirketinizin önemli tarihler ve etkinlikleri ayarlamasına ve takip etmesine yardımcı olmak için Google Takvim’deki paylaşılan takvimlere de erişebilirsiniz.

2. G-Suite Business

G-Suite Business planı orta ila büyük ölçekli şirketler veya ekipler için tasarlanmıştır. İş akışınızın nasıl olduğuna bağlı olarak, küçük bir şirketin parçası olsanız bile, bu plan sizin için uygun olabilir.

Business plan temel planla aynı özelliklere sahiptir, fakat bazı özellikler daha gelişmiştir. Örneğin, 5 veya daha fazla kullanıcılı bir ekibiniz varsa, Google Drive’da sınırsız bir bulut depolama alanına sahip olabilirsiniz. Ancak ekibiniz daha küçükse, kullanıcı başına 1 TB depolama alınınız olur. Hangouts’ta, aynı anda 150’ye kadar katılımcıyla video konferans yapabilirsiniz.

3. G-Suite Enterprise

Kurumsal plan, G Suite planları içinde en eksiksiz olanıdır. Bu nedenle büyük şirketler için önerilir.

Diğer planlardan en önemli farkı, G Suite hesabınızı koruyan daha fazla ekstra güvenlik katmanı olmasıdır. Bunun yanı sıra video konferanslarınızı kaydetmeniz ve Google Drive’da arşivlemeniz için bir kaynağınız vardır. Video konferanslarda eşzamanlı katılımcı sayısı 250’ye kadar çıkar ve 100.000 izleyiciye aktarılabilir.

Hangi G-Suite Planı Sizin İçin Uygun?

Hangi G-Suite Planı Sizin İçin Uygun?

Tek başınıza çalışıyorsanız, ya da bir, iki çalışanı olan küçük bir işletmeyseniz, muhtemelen G Suite Basic planı sizin için yeterli olacaktır. Bu plan ile; Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Gmail gibi tüm temel yazılımlara sahip olabilirsiniz.

G-Suite Basic ile ilgili en temel sorun, Google Drive’ın yalnızca 30 GB depolama alanına sahip olmasıdır. Her zaman Google Dokümanlar oluşturan eksiksiz bir ekip için bu sınıra ulaşmak son derece kolaydır.

G-Suite Business planında bu sınır yoktur, Google Drive size sınırsız depolama alanı sunar.

Ne yazık ki, çoğu kişi sınırsız depolama alanı elde etmek için G Suite Business planı tercih eder. Google Drive depolama alanı bu kadar kısıtlayıcı olmasaydı, G Suite Basic plan da sizin için yeterli olabilirdi.

G-Suite Business için maliyet size bir yük oluşturuyorsa ve gerçekten G-Suite Basic planını kullanmanın bir yolunu bulmak istiyorsanız, Dropbox gibi belgelerinizi depolayabileceğiniz başka bir yol aramalısınız.

Peki G-Suite Enterprise’yi ne için kullanabilirim?

İşlevsellik olarak G-Suite Business ve G-Suite Enterprise aynıdır. Her ikisi de aynı uygulamaları ve depolama miktarını içerir. Şirketinizdeki kişilerin çoğu iki sürüm arasında herhangi bir fark görmeyecektir. Fakat G-Suite Enterprise daha gelişmiş yönetici ve güvenlik özelliklerine sahiptir. Gerçekten büyük bir şirketin bu özellikleri savunan bir BT, İK veya Hukuk departmanı mutlaka olacaktır. İşletmeniz henüz bu kadar büyük değilse, endişelenmeyin. G-Suite Business’tan G suite Enterprise’ye geçmek için güvenlik dışında hiçbir neden yoktur.

Özetlemek gerekirse:

 • Çoğu işletme, Google Drive’a sınırsız depolama alanına sahip olmak için Business planı seçecektir.
 • Çok küçük bir ekibiniz varsa veya Google Drive’yi çok kullanmıyorsanız, G-Suite Basic planını kullanabilirsiniz.
 • Hukuk müşaviriniz, İK departmanınız veya BT departmanınız G-Suite Enterprise planını şiddetle savunuyorsa, kullanmanız gereken plan Enterprise’dir.

G-Suite Ödeme Planı

hosting.com.tr şu anda G-Suite’in aylık olarak faturalandırılan ‘Basic’ planını size Google’den daha ucuz bir fiyata sunar. E-posta, takvim, çevrimiçi belge düzenleme, depolama, video toplantılar ve çok daha fazlasını içeren G-Suite Basic uygulama paketini daha ucuz bir fiyata satın almak için hemen tıklayın.

Domain Sorgulama