Freelance İş Bulup Gelir Elde Edebileceğiniz En İyi 14 Freelancer Sitesi

Hosting Fiyatları

İnternetin nimetlerinden biri de onun üzerinden iş ilanı vermek ve iş bulmak. 2000 yılının başından beri gazetelerdeki iş ilanları yerini web tabanlı iş ilanlarına bıraktı.

Gazetelerdeki küçük ilanlar yerine bu şekilde iş bulmak çok daha kolay. Freelance iş kavramı da bu şekilde gelişti ve geçtiğimiz yıl meydana gelen Covid-19 salgını insanları evden çalışma modeline yönlendirdi.

Tabi ki mesleğiniz veya verdiğiniz hizmet buna uygun ise bu model ile çalışabilirsiniz. Şimdi isterseniz “Freelance nedir?” ve “Freelance iş imkanı veren en iyi web siteleri hangileridir?” konulu yazımıza giriş yapalım.   

Freelance Çalışma Ne Demektir?

Mekan ve zamandan bağımsız olarak özgürce uygulanan çalışma modeline freelance çalışma modeli denir. Bu modelde bir firmaya bağlı olmadan bireysel çalışırsınız, çalışma yoğunluğu ve şartlarını siz belirlersiniz.

Genelde web tabanlı uygulamaları organize edenler, grafik tasarımcılar ve yazılımcılar bu modelde çalışmayı tercih ediyorlar. Ancak günümüzde boyacılıktan tutun bebek bakıcılığına kadar birçok iş dalı da bu modeli tercih etmeye başladı. Bu sistemde genelde ödemeler müşteriden platform tarafından tahsil ediliyor ve siz işi teslim edince belirli bir komisyon kesilerek size aktarılıyor.

Freelance, serbest çalışma modelidir.

Hizmet alımı şeklinde gelişen bu iş modeli rekabetin yoğun olduğu internet çağında kişileri zorluyor ve fakat yine internetin nimetleriyle freelancerlar (freelance çalışma modelini seçen kişi) web tabanlı freelance platformları yardımıyla kolayca iş bulabiliyorlar.

Freelance Çalışmanın Avantajları

 • Çalışma saati ve yerini siz seçersiniz.
 • İş yoğunluğunu ayarlamak size kalmış.
 • Tatil planlaması yapmak için birinden izin almaya gerek yoktur.
 • Müşteri ve iş seçimi sizin elinizdedir
 • Fiyat politikasını siz belirler ve kazancınızı maksimize edebilirisiniz.
 • Kıyafet serbestisi vardır.
 • Eğer az bulunan bir hizmet veriyorsanız büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Freelance çalışmanın Dezavantajları

 • Uzun süre iş bulamayabilirsiniz. İş bulamazsanız geliriniz de olmaz.
 • İş tesliminden sonra tahsilatlarda sıkıntılar yaşanabilir.
 • Normal çalışma modeline göre ücretli tatil seçeneği yoktur. İş yoksa para da yok.
 • Müşteri ile yaşanacak sıkıntıları patron değil siz çözmek zorunda kalırsınız.
 • Ayrıca sosyal güvenceniz olmayacağı için kaza veya hastalık durumunda problem yaşarsınız.
 • İş bulabilmek için freelance platformlarına yatırım yapmanız gerekir.

Freelance iş bulabileceğiniz yerli ve yabancı birçok web sitesi var. Bunlar arasında çok tercih edilenleri sizin için seçtik. İsterseniz gelin detaylarına bakalım.

En İyi Yerli Freelance Siteleri

Armut

Armut.com birçok alanda freelance hizmet satışı yapan bilindik bir platform. Medyada sıklıkla reklamlarını da gördüğünüz bu sitede üye olarak freelance iş bulabilirsiniz. Hem web sitesi, hem de aplikasyon(uygulama) yardımıyla ilanlara bakarak sistemi kullanabilirsiniz.

Burada eğitim, tadilat, temizlik, nakliyat gibi alanlarda işler bulabilir ve ayrıca pastacılıktan köpek eğitimine kadar birçok konuda hizmet verebilirsiniz.

Üyelik ücretsiz, ancak sitede oluşturulan bir hizmete teklif vermek için bir ücret ödemek gerekiyor. Bir iş ilanına en fazla 4 freelancer teklif verebiliyor ve müşterinin seçtiği kişi işi alıyor. Bu ücretler işin konumu, tutarı ve ilanın sisteme giriş tarihine göre değişiklikler gösterebilir.

Çoğunda platformda olduğu gibi yaptığınız işlerin kalitesiyle müşterilerden alacağınız puanlar ve yorumlar size iyi bir kariyer sağlayabilir, daha az teklif verme ücreti ve komisyon öder ve ayrıca daha fazla müşteri elde edebilirsiniz.

Bionluk

Bionluk seslendirme, web sitesi tasarımı, çevirmenlik, sosyal medya yönetimi gibi 7 farklı kategori ve 67 alt başlığı içeren konuda hizmet veren çok bilinen bir platformdur. Her freelancer burada hizmet alanına göre bir profil oluşturarak, kendi portföyünü ve referanslarını paylaşabiliyor. Hizmet almak isteyenler bu ilanlardan yararlanarak size ulaşıp size iş teklif ediyor.

Teslim ettiğiniz işler, aldığınız puan ve yorumlar sayesinde daha çok kişi tarafından görünür hale gelip daha fazla iş alabiliyorsunuz.

Freelancer hesabı açıp profil oluşturmak için, bir defaya mahsus 19.90 TL ödüyorsunuz, sonrasında aldığınız her işten % 20 komisyon kesiliyor. Bu komisyonu platformun size sağlayacağı müşteri potansiyeline ödediğiniz reklam ücreti olarak düşünebilirsiniz.

İşim Düştü

İşimdüştü.com ile tadilat ve dekorasyondan, kişisel bakım ve sağlığa, temizlik ve ilaçlama işlerinden, tamirat ve bakım servisine kadar birçok kategoride ihtiyacınız olan uzmanı kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca sahip olduğu servisler kategorisiyle de usta, uzman veya freelance gibi meslekleri de bünyesinde barındırmaktadır.

işimdüştü.com

Uzman Kirala

Uzman Kirala da yine proje ve uzman mantığıyla çalışıyor. Ancak ilave hizmet alımı seçeneğine de sahip. Ücretsiz proje yükleyip gelen tekliflere göre biri seçer ödemenizi yapar ve işin tamamlanmasını beklerisiniz.

Güvenilir platformlardan bir diğerdir. 70.000 üzerinde üye freelancer ’a sahip ve sitede 200 den farklı alanda 40.000 proje mevcut.

Hızlı Uzman

Hızlı Uzman, Freelancer mantığı ile çalışan alıcı ve satıcıyı bir arada buluşturan platformdur. Yazılım, yazı çeviri, grafik tasarım, internet reklamcılığı, hesap satışları gibi toplam 8 kategoride ve dijital sektöre uygun alt kategorilerde hizmet vermektedir.

Freelancer hesabı site de Mağaza olarak adlandırılıyor. Mağaza açmak ve ürün eklemekte ücretsiz. Tamamlanan her işten %20 komisyon alınıyor. Satış adediniz, belirli bir sayının üzerine çıktığında sistem size PRO MAĞAZA özelliğini sunuyor. Pro Mağazalardan %10 komisyon alınıyor.

hızlı uzman

Hızlı Uzman, ödeme konusunda şeffaf davranıyor ve mağazanın hakedişlerini Iyzico hesabında tutuyor. Böylece Iyzico tarafından her Çarşamba Mağaza hesabına ödemesi otomatik yapılıyor. Yani Freelancer site ödeme yapmama gibi bir sorun yaşamıyorsunuz.

Destek konusunda da hassas davranan Hızlı Uzman, 08.00-23.59 saatleri arasında Whatsapp üzerinden alıcı ve satıcılara destek sağlıyor.

Proje Kurdu

Proje Kurdu da diğerleri gibi freelancer ve proje yönetenleri buluşturan bir platform. Web tasarım, çeviri, fotoğrafçılık, yazılım metin yazarlığı gibi birçok kategoride hizmet verebiliyorsunuz.

Proje denilen iş talepleri üzerinden teklif usulü ile işe başvurup yetenekleriniz ölçüsünde o projenin taleplerini karşılamaya çalışıyorsunuz. Freelancer için uzman tabiri kullanılır. Tamamlanan proje sayısı ve aldığınız puanlara göre iş potansiyeliniz değişkenlik gösterir.

Web sitesinde belirtildiği üzere sistemde 9.000 civarı proje ve 17.000 uzman var. Bu sayılara bakılırsa her projeye iki uzman düşüyor. İş bulma şansınız yüksek gibi.

Webly

Webly yeni nesil bir freelancer sitesidir. Burada genelde dijital sektöre yönelik web tasarımı, yazılım, dijital reklamcılık, makale yazarlığı grafik tasarım gibi alanlar var ancak bunun yanında danışmanlık, ses kayıtları, karikatür ve karakalem seçenekleri de var.

Buraya da üye olarak bir profil oluşturur ve yeteneğinize göre kategori belirlersiniz. Siteye bırakılan ilanlara teklif vererek ya da size gelen teklifler yoluyla iş alırsınız.

İlan açma ve talep oluşturma yoluyla müşteriler ve freelancerlar birbirleri ile buluşturulur. Ödeme takibini webly yapar. Hizmet tamamlanınca ödemeyi size aktarır.

R10

Genel olarak bir webmaster sitesi olan R10, bu sektörde bilinen bir platformdur. Bir forum sitesi kıvamındadır ancak iş ilanları ve iş talepleri de bu sitede mevcut.

R10 üyeliği ücretsiz ancak davet yoluyla gerçekleştiriliyor. Davetiye kodu edinirseniz üye olabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için de bu platformu kullanabilirsiniz. Yoğun bir kullanıcı kitlesi vardır.

Sanal İşçi

Sanal İşçi de proje kurduna benzeyen bir sisteme sahip. Yine proje ve uzman yönetimi var. Proje ilanınıza freelancer lar teklif verir, teklife göre işi verirsiniz. Ödemeyi Sanal İşçi ‘ye yaparsınız ve iş teslim edilince onaylayıp paranın uzmana aktarılmasını sağlarsınız.

Freelancer Serbest çalışan) tamamladığı işler sonucunda yorum ve puan alırlar. Bu alandaki durumlarına göre iş almaları kolaylaşabilir. Ayrıca uzmanlar ana sayfada kendi ilanlarını da yayınlayabiliyor. Gold üyeler ana sayfada bir defaya mahsus ilan girme hakkına sahip

Yazılım, teknoloji, video ve ses reklamcılık gibi birçok alanda iş ilanı mevcut.

İçerik Bulutu

İçerik bulutu ise sadece içerik üretimi alanında ilanların bulunduğu bir platform. Makale yazarlığı olarak da bilinen bu freelance iş dalına ait birçok yazar ve işveren bu platformu tercih ediyor.

Geniş bir yazar, editör kadrosu var ve makale yazarı olmak istiyorsanız, araştırma yapmayı okumayı seven biriyseniz bu platformu denemenizi öneririm.

Üye olarak mevcut işlere teklif verebilir ve aldığınız işlerden kazandığınız ücret belirli bir limiti aşınca paranızı sistemden çekebilirsiniz. Sistem komisyon üzerinden çalışmaktadır.

En İyi Yabancı Freelance Siteleri

Yabancı diliniz iyiyse bu alanda iş yapmanız daha kolaydır tabi ancak bazı spesifik işler için dil bilmenize gerek kalmayabilir, her yerde iş bulup çalışabilirsiniz.

Yabancı freelance platformları bu açıdan fırsatlar sunuyor, ayrıca yabancı platformlarda talep edilen işler ve rakiplerinizin verdiği hizmetlere bakarak ufkunuzu geliştirebilirsiniz.

Kendinize ve uzmanlığınıza güveniyorsanız buyurun sahne sizin.

Fiverr

En popüler yabancı freelancer sitelerindendir. Kolay akılda kalmasını sağlayan adı minimum teklif fiyatı olan beş dolardan gelmektedir.

Fiverr platformunda seviyeler mevcuttur. Yapılan ve tamamlanan işlere göre ilanlarınız ön plana çıkartılır. Hizmet alımını İşletmeler yapıyorsa Fiverr Bussiness hesabı oluşturulur.

Projelere atanan işletme çalışanları işi takip edebilir veya platformdan dilediği kişilerle ekipler oluşturabilir. Kıbrıs ve İsrail merkezli bir platformdur. Dünya genelinde yaygın bir kullanımı vardır.

Upwork

Upwork bir çok profesyonel global firmanın iş ilanı verdiği ve milyonlarca kullanıcısı olan bir platform. Burada yine çok sayıda kategorideki iş ilanlarıyla yetenekleriniz ölçüsünde freelance iş bulabilirsiniz.

Microsoft, AirBNB, GoDaddy, General Electric gibi birçok firmaya global ölçekte iş yapabilirsiniz. Buraya giren müşteriler ya kendi belirledikleri bir iş için uzman ararlar veya sisteme kaydedilmiş projelere yatırım yaparlar. Kendinize ait hazır projelerden bir portföy oluşturarak iş gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Sadece dijital alanlarda değil mühendislik, muhasebe ve finans çözümleri için de kullanılan büyük bir platformdur.

Nexxt

Nexxt 85 milyon üyesi olan büyük bir platformdur. Amazon, ALDI, FedEx T-Mobile, UBER, Merck gibi büyük ve ünlü kuruluşlarla çalışma şansına sahip olursunuz.

Büyük ve global insan kaynakları platformlarının da sıkı sıkı takip ettiği bu tarz yerlerde global ölçekte iş bulma şansı elde edebilirsiniz. Yeteneklerinizi sonuna kadar konuşturun ve kendinizi gösterin mutlaka karşılığını alacaksınız.

People Per Hour

People Per Hour adıyla saatlik işçi bul mantığında olan bu web sitesi diğerlerine nazaran daha az sevilen bir platform ancak deneyebilirsiniz.

Sosyal medya, dijital marketing, teknoloji ve programlama tasarım, marka yönetimi gibi 9 ana kategoride iş bulabilirsiniz.

Sisteme kaydolduktan sonra elinizdeki belge, sertifika ve referanslar ile kendinizi kanıtlamanız gerekecek. Bu inceleme ve onay süreci sonunda projelere başvurma şansı elde edeceksiniz.

İlanlara teklif vererek başvurup işi alabilirsiniz. İster proje başına isterse saat ücreti üzerinde teklif vermek mümkün.

Guru

Guru platformu da yine milyonlarca kullanıcısı olan bir freelance sitesi. Adından da anlaşılacağı üzere uzman bir site ve sizi kolayca uzmanlarla buluşturur. Ancak bu alanda çalışabilmek için yüksek bir ücret vermeniz gerekiyor.

Güzel olan yanı getirisi de yüksek, yani kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Ayrıca gereksiz serbest çalışan kalabalığı olmaması daha iyi ve nitelikli iş bulma şansı veriyor.

Guru söylenene göre yüksek ücretler kazanabileceğiniz bir platformdur. Yurtdışında ücretler çalışma saatlerine göre belirlenmektedir. Ödemelerinizi ister saat ücreti şeklinde isterseniz daha önceden tanımladınız aşamalar tamamlandıkça alırsınız. Güvenli ve büyük platformlardan biridir.

Sonuç

İncelemenizi yaptıysanız işin tamamen sizde bittiğini fark etmişsinizdir. Yeteneğiniz ölçüsünde para kazanacağınız Freelance çalışma tarzı, kimisi için iyi kimisi için kötü olabilir. Sabit ve düzenli gelirim olsun diyorsanız bu sektörden uzak durun kafanız rahat olsun, başarılar.

Yazılım Dilleri, Geleceğin Yazılım Dilleri

 

Domain Sorgulama