Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » Fiber İnternet Nedir? Daha Hızlı İnternet İçin Fiber Teknolojisi Ne Vadediyor?
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

Fiber İnternet Nedir? Daha Hızlı İnternet İçin Fiber Teknolojisi Ne Vadediyor?

Hosting Fiyatları

Fiber internet, verileri tamamen veya kısmen fiber optik kablolarla aktaran bir internet bağlantısıdır. Geleneksel veri iletim yöntemlerinin (kablo veya DSL gibi) aksine, fiber internet, verileri bir yerden diğerine göndermek için metal teller ve elektrik sinyalleri kullanmaz. Bunun yerine, verileri ışık sinyalleri olarak aktarmak için cam veya plastik fiberden yapılmış ince kablolar kullanır. Bu tür internet bağlantısı, DSL ve kablolu internet ağlarına kıyasla daha hızlı ve daha güvenilir indirme ve yükleme hızlarını destekler. Nispeten yeni bir internet teknolojisi olan fiber internet hizmetinin popülerliği ve kullanılabilirliği hızla artmaktadır.

Fiber internet hızı 1.000 Mbps veya 1 Gig’e kadar ulaşabilir. Bu, fiber bağlantıların ortalama 100 Mbps’nin altında olan DSL ve ortalama 150 Mbps civarında olan kablolu internet gibi diğer internet türlerinin önüne geçmesini sağlar.

Fiber Optik İnternet Ne İşe Yarar?

Kablo ve DSL gibi diğer internet türleriyle karşılaştırıldığında, fiber internet, daha zorlu çevrimiçi görevler gibi birçok kullanım için mükemmeldir.

Streaming TV – Fiber’in yüksek hızları ve bağlantı kalitesi, onu HD veya 4K’da bile ideal hale getirir.

Film ve oyunları indirme: Çoğu fiber internet sağlayıcısının sunduğu gigabit hızları, film veya oyun gibi büyük dosyaların indirme sürelerini önemli ölçüde azaltır. Örneğin, tipik DSL bağlantısında yaklaşık bir saate indirebileceğini 4 GB’lık bir programı, 1.000 Mbps ile yaklaşık 35 saniyede indirebilirsiniz.

Çevrimiçi oyun: Fiber internet, oyuncular için son derece düşük gecikme sağlar.

Video konferans: Fiber internet, kablolu ve DSL internete kıyasla yüksek yükleme hızlarına sahiptir. Bu hız, video konferansın yanı sıra resimleri ve videoları sosyal medyaya yüklemek için de gereklidir.

Fiber İnternetin Avantajları Nelerdir?

Fiber internete karşı kablo tartışmasında fiber internetin birçok avantajı vardır:

 • Fiber, çok az gecikmeyle (veri işlemedeki gecikmeler) çok sayıda veriyi hızlı bir şekilde aktarabilir ve bu da onu mevcut en hızlı internet haline getirir. Veriler, kabloyla olduğu gibi uzun mesafelerde bozulmadan akar, böylece bilgiler bir yerden diğerine hızla ve bozulmadan ulaşır. Daha da önemlisi, fiber internetin bant genişliği sınırları yoktur. Bu nedenle fiber interneti teorik olarak ihtiyacınız olduğu kadar kullanabilirsiniz.
 • Fiber internet, bir işletmenin ihtiyaç duyduğu ölçeklenebilirlik, kararlılık ve güvenliğe sahiptir. Fiber optik dalga boyları talep üzerine açılıp kapatılabilir ve büyümeyi karşılamak için ekstra fiber altyapı yerleştirilebilir. Bu da büyümekte olan bir işletmenin gerektiğinde hizmetlerini kolayca özelleştirebileceği ve ölçeklendirebileceği anlamına gelir.
 • Fiber ayrıca elektromanyetik, aşındırıcı ve yıldırımla ilgili hasara karşı daha dirençlidir. Elektrik kesintisi sırasında düşme olasılığı daha düşük olduğu için daha güvenilirdir. Tüm bu nedenlerden dolayı daha istikrarlı bir seçenek olma eğilimindedir.
 • Fiber internet hizmetinin hacklenmesi daha zordur. İhlallerin meydana gelir gelmez tanımlanması daha kolaydır, bu da verilerinizin fiber internet ile daha güvenli olduğu anlamına gelir. Ayrıca, elektrik kullanmadığı için, geleneksel bakır kablolamayla ilişkili yangın tehlikesi fiberde yoktur.
 • Fiber internetin maliyet avantajları vardır. Fiber internet hizmeti, nerede olduğunuza ve neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak genellikle kabloyla aynı, bazen biraz daha pahalıdır. Bununla birlikte, uzun vadede, ek yük bakır ağlara göre daha düşük olduğundan, daha az maliyetli olma eğilimindedir. Tüketiciler ve işletmeler için hizmet maliyetleri, fiber optik ağlar büyüdükçe muhtemelen azalacaktır.

Fiber İnternetin Dezavantajları Nelerdir?

Fiber internetin önemli avantajları olsa da, dezavantajları da vardır:

 • Fiber, bakır kablodan daha ince ve daha hafif olsa da, aynı zamanda daha hassastır, bu da onu inşaat kazalarından, vahşi yaşamdan, radyasyondan veya kimyasallardan kaynaklanan fiziksel hasara karşı daha duyarlı hale getirir. Aynı zamanda bükülmeye karşı da hassastır.
 • Fiber tek yönlü ışık yayılımı olarak bilinen dezavantaja da sahiptir. Bu, yalnızca tek bir yönde bilgi iletebileceği anlamına gelir. Bilgi göndermeniz ve almanız gerekiyorsa, aynı anda iki fibere ihtiyacınız vardır.
 • Fiber internet bir diğer büyük dezavantajı, yüksek kısa vadeli maliyetlerdir. Fiber optik internet kullanım için tamamen yeni bir altyapıya ihtiyaç duyduğu için bu fiberin çok pahalı olmasını sağlar. Kurulum için eğitimli uzmanlar ve özel ekipman gerektirir. Fiber hasar görürse onarımlar da çok maliyetlidir.
 • Fiber internet henüz kablo veya DSL kadar yaygın değildir.

Fiber Geniş Bant Neden Gereklidir?

İnternetin engelsiz kullanımı için, hızlı bağlantı her zaman yavaş bağlantılara tercih edilir. Bu hız da fiber geniş bant ile sağlanır. Aşağıda, fiber geniş bantın neden gerekli olduğuna dair bazı ipuçları bulacaksınız:

 • Gününüzün çoğunu internette geçiren biriyseniz, muazzam miktarda veri indiriyorsanız veya film izliyorsanız, fiber geniş bant her zaman daha iyi bir seçenek olacaktır.
 • Evde çalışan profesyoneller için fiber geniş bandın sağladığı yüksek hızlı, sorunsuz internet bağlantısı vazgeçilmezdir.
 • Video konferansın, büyük miktarda veri aktarımının ve alımının sık yapıldığı yardımcı bir program kullanılan kurumsal ofislerde, fiber internet tarafından sağlanan yüksek hızlı geniş bant bağlantısı her zaman bir gerekliliktir.
 • İnsanların birden fazla cihaz üzerinden internet bağlantısını paylaşma ihtimalinin en yüksek olduğu yerleşim alanları, alışveriş merkezleri, restoran gibi yerler, fiber geniş bantın sağladığı hızlı ve güvenli internet bağlantısı her zaman kullanacaktır.

Fiber İnternetin Geleceği

2016 yılında, dünya çapında 3,5 milyardan fazla insanın internete erişimi vardı. Kullanım artmaya devam ettikçe, fiber internet sağlayıcıları tarafından sunulan daha hızlı ve geniş kapasiteli internet aktarım biçimleri; internet kullanımı, erişilebilirlik ve daha yüksek hızlar için kritik öneme sahip olacak.

Yeni fiber sağlayıcıların fiber optik ve Wi-Fi alanındaki teknolojik ilerlemeleri sayesinde, internet mevcut hızından 100 kat daha hızlı hale gelebilir. Bunun sektöre ve daha da önemlisi internet kullanıcılarına olumlu etkileri olmaya devam edecek.

Geniş bant internet hizmeti, yüksek hızından dolayı en çok kullanılan internet erişim şeklidir ve fiber, geniş bantın en hızlı şeklidir. İnternet teknolojileri gelişmeye devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki insanların yalnızca internet erişiminden yararlanmakla kalmayıp aynı zamanda çevrelerindeki dünyayla bağlantıda kalmaya devam etme gerekliliği de önemli bir husustur.

Fiber İnternet İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Fiber internet nedir?

Fiber internet bağlantısı, verileri fiber optik kablolar aracılığıyla iletmek için ışığı kullanır ve daha hızlı internet hızları, daha yüksek bant genişliği ve daha kararlı internet bağlantısı sağlar. 

2. Fiber internet özel bir modem gerektirir mi?

Geleneksel kablo ve DSL modemlerle uyumlu olmadığı için fiber internet hizmeti için büyük olasılıkla yeni bir modeme ve yönlendiriciye ihtiyacınız olacaktır. Neyse ki, fiber internet sağlayıcıları sundukları planların içinde size bir modem sunulur.

3. Fiber internet bir telefon hattı gerektirir mi?

Hayır. Fiber internet, verileri iletmek için ince cam veya plastik teller kullandığından telefon hattı gerekmez.

4. Fiber ile hangi hızları elde edebilirsiniz?

Sağlayıcıya ve plana bağlı olarak hızlar 50 ila 1.000 Mbps arasında değişebilir.

Yüksek maliyet ve kurulum zorluklarına rağmen, fiber internet, yaklaşık 1GBps’ye yakın hızlar sağlayabilme özelliği ile internet bağlantısının geleceğidir.

Domain Sorgulama
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments