Blog » Dijital Pazarlama » Facebook Instant Articles Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Rehber
Dijital Pazarlama

Facebook Instant Articles Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Hosting Fiyatları
Facebook Instant Articles Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Bir web sitesi 5 saniyeden kısa sürede yüklenemezse, mobil ziyaretçilerin %74’ü hemen siteyi terk ediyor. Bu istatistik tabii ki Google’den geldi ve şirket bunu ilk elden öğrendi. Yıllar önce 0,5 saniyelik bir gecikme, web sitelerinde %20’lik bir trafik düşüşüne neden olduğunda, Google, AMP projesini çarpıcı bir hızla mobil kullanıcıların beğenisine sundu.

Bugüne geldiğimizde, mobil kullanım masaüstünü geride bıraktı Bu da hızın nasıl daha etkili hale geldiğini aslında bize gösterdi. Web sitelerini hız için optimize etmek, zaman alıcı ve teknik bir kabusken, Facebook Instant Articles birçok durumda kendi web sitenizden daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayan etkileşimli içeriği hızlı bir şekilde yayınlamanın kullanışlı bir yoludur.

Facebook Instant Articles Nedir?

2015’te tanıtılan Facebook Instant Articles, haber yayıncılarının makaleleri Facebook uygulaması aracılığıyla dağıtmalarına olanak tanıyan bir mobil yayıncılık biçimidir.

Google AMP’de olduğu gibi bu makaleler de standart mobil web’den 10 kat daha hızlı yüklenir ve görüntülenir. Böylece daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlanır.

Instant Articles ile kullanıcılar, Facebook uygulamasından web sitenizde okudukları gibi makalenin tamamını bırakmadan okuyabilir. FB Instant Articles’ın işlevlerinin HTML5’te biçimlendirildiği göz önüne alındığında, daha iyi performans ve daha yüksek yükleme hızlarından emin olabilirsiniz.

Facebook Instant Articles’ın Yayıncılar İçin Avantajları Nelerdir?

Facebook Instant Articles’ın Yayıncılar İçin Avantajları Nelerdir?

Daha önce de belirtttiğimiz gibi, Instant Articles öncelikle makaleleri geliştirmek ve doğrudan FB üzerinden yükleme hızlarını artırmak için geliştirilmiştir. Ancak faydaları bununla sınırlı değildir.

Instant Articles bir yayıncı olarak sizin için başka ne avantajlar sağlar?

Hemen birlikte göz atalım.

1. Gelişmiş Kullanıcı Deneyimi

Instant Articles, makaleler için daha yüksek yükleme hızlarının yanı sıra, görüntü ve video gibi dinamik içeriği de destekler. Bu sürükleyici yeni biçim, yayıncıların makaleleri ve medyayı birleştirerek daha gelişmiş kullanıcı deneyimi sağlamasına olanak tanır.

Instant Articles’ın arkasındaki Facebook ekibi, Instant Articles’ı uygulama içi içerik oluşturmada ileriye doğru büyük bir adım olarak nitelendiriyor.

2. Dinamik Yayıncılık Araçları

Yükleme sürelerinin ötesinde Facebook Instant Articles, okuma deneyimini geliştirmek için özel araçlar paketleri içerir. Örneğin, fotoğraflar artık slayt gösterileriyle sergilenebilir. Fotoğraflarla birlikte yayıncılar, web sürümüyle eşleşecek farklı yayın bölümleri için özel görüntüler, tipografik öğeler vb. tanımlayabilir.

3. Özelleştirme ve Kontrol

Instant Articles bir yayıncı olarak hikayelerinizin nasıl göründüğünü tam olarak kontrol etmenizi sağlar. Bunun dışında içeriğinizi markanızla özdeşleşecek şekilde özelleştirebilirsiniz.

Örneğin, videoları, fotoğraf galerilerini, blok alıntılarını vb. gerektiğinde biraz vurgu yapmak için özelleştirilebilir ve öğelerin çoğunu doğrudan Facebook üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu, Instant Articles’ta makale yayınlamanız için neden bir Facebook sayfasına ihtiyacınız olduğunu açıklar.

4. Analitik ve Tarama Verileri

Bir yayıncı için içeriğinin ne kadar okunduğunu bilmekten daha keyifli bir şey yoktur. Instant Articles da size bu merak ettiğiniz analizleri detaylı bir şekilde verir. Instant Articles’da okuyucu analizlerini görüntüleyebilir, sayfa etkinliğinin yanı sıra katılımla ilgili verileri de alabilirsiniz. Bu veriler, makalenin kitleye ne ölçüde ulaştığını, içeriği okuyan kullanıcıların sayısını, içeriği okumak için ne kadar zaman harcandığını vb. rakamları gösterir.

5. Yayıncılar İçin Para Kazanma Fırsatı

Bazı çevrimiçi sosyal medya platformlarını kullanmanın en büyük avantajlarından biri de gelir elde etmektir. Özellikle YouTube bu konuda içerik üreticilerine en başından beri ödeme yaptığı için en popüler ağlardan biridir. Facebook’ta bu uygulamayı Instant Articles ile yapmaya başlamıştır.

Bu özel programlı reklam ağı, hedefli kampanyalar için Facebook reklamları üzerinden yayınlanır. Kullanıcının okuma deneyimini geliştirmek için Instant Articles’daki reklamlar süper yüksek hızlarla yüklenecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu uygulama hala başlangıç aşamasında olmasına rağmen, FB Audience Network’ün nasıl hızla büyüdüğünü fark etmek aslında zor değil. Örneğin, FB zaman çizelgenizi gözden geçirdiğinizde, uygulama yüklemelerini artırmak isteyen reklam verenleri fazlasıyla görebilirsiniz.

6. Doğrudan Herhangi Bir İçerik Yönetim Sisteminden (CMS) Yayınlama

FB Instant Articles’ın şaşırtıcı bir yönü de, Drupal, WordPress veya herhangi bir CMS üzerinde çalışmasına bakılmaksızın doğrudan web sitenizden bu makaleleri yayınlayabilmenizdir.

Yapmanız gereken tek şey içeriğinizi RSS beslemesi aracılığıyla Facebook’a bağlamaktır. Bu adımı uyguladıktan sonra yazdığınız yayınlar Instant Articles’da görünecektir.

Facebook Instant Articles’ın Yayıncılar İçin Dezavantajları Nelerdir?

Yukarıda avantajlarından bahsettiğimiz Facebook Instant Articles’ın tabii ki yayıncılar için dezavantajları da var. Şimdi o dezavantajlara göz atalım:

 • Yalnızca makaleniz görüntülenir: Facebook, e-posta kayıt formlarınız gibi makalenizin içeriğiyle doğrudan alakalı olmayan hiçbir şeyi göstermez.
 • Fotoğrafları, videoları ve reklam bloklarını sınırlar.
 • Kullanıcılar orijinal sitenize ulaşmadığı için daha az kontrole sahipsiniz.

Instant Articles Nasıl Kullanılır?

Instant Articles Nasıl Kullanılır?

Instant Articles’la ilgili genel bilgileri okuyup, yazının bu aşamasına geldiğinize göre, Instant Articles’ı tam anlamıyla öğrenmek istiyorsunuz demektir. Instant Articles nasıl kullanılır öğrenmek için aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz:

1. Adım: Kaydolun

Instant Articles’a başlamak için öncelikle kaydolmanız gerekir. Aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak, kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.facebook.com/instant_articles/signup.

Tabii bunu yaparken bir Facebook sayfanızın olması gerektiğini unutmayın.

2. Adım: Instant Articles İçin Kullanılacak Sayfayı Seçin

Kaydolduktan sonra, Instant Articles için etkinleştirmek istediğiniz Facebook sayfasını seçin.

3. Adım: URL’nizi Alın

Sayfayı seçtikten sonra, makaleleriniz için bir URL girmeniz istenir. Bu, yayınlamak istediğiniz tüm yayınların temelini oluşturacaktır.

URL’nizi talep etmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

 • HTML’inizin etiketine bir meta etiket ekleyin
 • Ardından URL’yi ayarlarınıza ekleyin (Bu bilgileri ayarlarda bulabilirsiniz).

4. Adım: Makaleler Oluşturun

Instant Articles’ın en iyi özelliklerinden biri, içeriğinizi doğrudan CMS’niz üzerinden yayınlayabilmenizdir. Yani kısaca içeriğinizi oluşturduktan sonra Facebook’ta makaleleri yeniden oluşturmak zorunda değilsiniz. Başlamak için yayınınızı Instant Articles ile senkronize edebilirsiniz.

Nasıl mı?

 • RSS beslemesi
 • WordPress eklentisi: Üçüncü taraf bir Facebook yayıncılık aracı
 • Instant Articles API’sı
 • RSS yayını

RSS beslemesi, WordPress dışında başka bir CMS kullanıyorsanız içeriğinizi Facebook’a bağlamanın en basit yoludur. Özel RSS özet akışını etkinleştirmek ve içeriğinizi Instant Articles olarak yayınlayabilmeniz için CMS’nizi yapılandırmanız gerekir. Bu nedenle, her makale aşağıdaki üç unsuru içermelidir.

<title>: Makalenin başlığıdır.

<link>: Makalenin orijinal URL’sidir.

<content: encoded>: HTML’deki tam makale içeriğidir.

RSS özet akışınızın URL’sini aldıktan sonra, tek yapmanız gereken Facebook’a hangi RSS özet akışını kullanmak istediğinizi bildirmektir.

 • WordPress ile Bağlanma

WordPress CMS kullanıyorsanız, başlamayı kolay ve hızlı hale getiren Facebook Instant Articles WordPress eklentisi kullanabilirsiniz.

Eklenti etkinleştirildikten sonra özel bir RSS feed’i görürsünüz. Bu, WordPress sitenize aşağıdaki URL’lerden biriyle eklenecektir.

/feed/instant-articles

/?feed=instant-articles

Eklentinin amacı, fazladan veri eklemenize ve çok fazla zaman harcamadan işaretlemenize yardımcı olmaktır.

Herhangi bir WordPress sitesinde olduğu gibi, bazen bir eklenti mevcut yüklü eklentilerinizle ve temanızla diğerinden daha iyi çalışabilir. Yukarıda bahsettiğimiz eklentiyle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, diğer seçeneklere de göz atmak isteyebilirsiniz. Örneğin, LH Instant Articles, mevcut WordPress içeriğiniz için Facebook uyumlu bir RSS yayını oluşturmanıza yardımcı olacak bir diğer eklentidir.

Gelişmiş işlevsellik, ilgili yayınları, analizleri ve reklamları ekleme yeteneğini içerir. Diğer seçeneklerden bazılarına kıyasla, bu WordPress eklentisi kodlama ve sorun giderme konusunda süper kullanışlı olmayan biri için idealdir.

 • Instant Articles API’sı kullanma

Instant Articles API’sı ile Instant Articles’ı doğrudan Facebook sayfanızdan veya CMS’nizden yayınlayabilir, güncelleyebilir ve silebilirsiniz.

5. Adım: Makalelerinize Stil Ekleyin

Facebook’un dikkate değer özelliklerinden biri, makalelerinize markalama veya özelleştirme seçeneği sunmasıdır. Burada tercih ettiğiniz yazı tipi stilini seçebilir ya da bir logo yükleyebilirsiniz. Stil Düzenleyiciyi (Style Editor) bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Sayfanızda yayınlama araçlarına gidin, sonra Hızlı Makaleler’in altındaki Yapılandırma (Configuration) seçeceğine tıklayın.

6. Adım: İnceleme İçin Gönderin

Yukarıdaki adımları tamamladıysanız, tebrikler! Şimdi makalelerinizi incelenmek üzere Facebook ekibine onay için gönderme zamanı (On makale hazırlamanız ve bunları feed’inizde göstermeniz gerektiğini unutmayın). Hazır olduğunuzda incelenmek üzere gönder’i tıklayın. Yanıt almak 24 saat veya birkaç gün sürebilir. Herhangi bir hata durumunda tekrar göndermeniz de istenebilir. Onaydan sonra, içeriklerinizi Facebook’ta yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Facebook Instant Articles Kullanıyor Musunuz?

Diğer tüm yayıncılık platformlarında olduğu gibi, Facebook Instant Articles ile elde edebileceğiniz genel avantajlar öncelikle bir yayıncı olarak ne elde etmek istediğinizle ilgilidir.

Blogunuzun okuyucu sayısını artırmak istiyorsanız, Instant Articles özelliği başlamak için iyi bir yerdir. Ya da bir yayın kuruluşuysanız, kesinlikle bu özelliği kullanmanız gerekir.

Siz bir yayıncı olarak Facebook Instant Articles‘ı kullanıyor musunuz? yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde deneyimlerinizle içeriğimizi geliştirelim.

Domain Sorgulama
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
emre
emre
4 Kasım 2020 15:11

kullanmak istiyorum ama tam beceremedim daha