Blog » Dijital Pazarlama » Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?
Dijital Pazarlama

Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Hosting Fiyatları
Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bir Facebook hesabını kapatmak eskiden uzun ve sıkıcı bir süreçti, ama artık işler değişti. Facebook’u kullanmak istemediğinizde sadece birkaç basit adımla, hesabınızı ister dondurabilir isterseniz de sonsuza kadar silebilirsiniz.

Facebook’u Dondurma ve Silme İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Facebook hesabınızı kapatmaya karar verdiğinizde, Facebook size iki tane opsiyon sunar. Bu opsiyonlardan birinde profilinizi devre dışı bırakırken diğerinde profilinizi tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, ilk seçenekte verileriniz geri döneceğiniz gün için saklanırken, ikinci opsiyonda ise tamamen silinir.

Facebook hesabınızı dondurursanız:

 • Sizin dışında hiç kimse profilinizi göremez.
 • Gönderilen mesajlar gibi belirli bilgiler görünür kalır.
 • Adınız yalnızca arkadaşlarınız için arkadaş listelerinde görünür.
 • Adınız, yayınlarınız ve yorumlarınız katıldığınız grupların yöneticileri tarafından görünür.
 • Messenger’ı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Hesabınızı istediğiniz kadar devre dışı bırakabilirsiniz, ancak tekrar oturum açtığınızda hesabınız etkinleşir.

Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmeyi seçerseniz:

 • Hesabınızı yeniden etkinleştiremezsiniz.
 • Facebook’a eklediğiniz / yüklediğiniz tüm içerik, geri alma olanağı olmadan sonsuza kadar silinir (tabii verilerinizi önceden indirmediyseniz).
 • Facebook hesabınızı kullanan uygulamalara artık Facebook Girişi üzerinden erişemezsiniz.
 • Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajlar gibi belirli bilgiler tamamen silinmez ve onlar tarafından görülebilir.
 • Messenger’ı kullanamazsınız.

Facebook tamamen kapama kararınızı gözden geçirmeniz ve fikrinizi değiştirirseniz silme işlemini iptal etmeniz için size 30 gün süre verir. Bu süre dolduktan sonra, hesabınız ve hesabınızla ilgili tüm veriler sonsuza kadar yok olur. Tüm bilgilerinizin kalıcı olarak silinmesinin 90 gün sürebileceğini unutmayın.

Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Facebook hesabınızı kapatmakta kararlıysanız, hesabınızı kalıcı olarak silmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

1. Ayarlar sayfanıza gidin. (Sağ üst köşedeki oku tıklayarak ayarlarınıza oradan erişebilirsiniz.)

2. Sol tarafta, kullanılabilir ayarların bir listesi bulunur. Facebook Bilgilerin> Dondurma ve Silme’yi tıklayın.

Facebook Bilgilerin> Dondurma ve Silme

3. Hesabınızı dondurmak veya kalıcı olarak silmek için öneriler içeren bir sayfa görüntüleyeceksiniz. Facebook hesabınızı kapatmak istiyorsanız, Hesabı Kalıcı Olarak Silme’ye tıklayın.

Hesabı Kalıcı Olarak Silme

4. Karşınıza açılacak sayfada Hesabı Dondur veya Bilgilerini İndir gibi önerilerin göreceksiniz. Önerilerler ilgilenmiyorsanız Hesabı Sil‘i tıklayın:

Hesabı Sil

5. Bu adımda parolanızı girmeniz istenir. Parolanızı girin ve ardından Devam‘ı tıklayın.

Parolanızı girin ve ardından Devam'ı tıklayın.

6. İşte bu kadar! Silme işlemini iptal etmek isterseniz, hesabınıza giriş yapmak için 30 gününüz var. Aksi takdirde, Facebook hesabınız kalıcı olarak silinmeden önce bir ay boyunca sabırlı olmanız gerekiyor.

Yıllar önce Facebook hesabınızı silmeyi denediyseniz, büyük olasılıkla bu işlemi çok kafa karıştırıcı olarak hatırlıyorsunuz. Artık durum böyle değil, Facebook sadece birkaç basit adımda hesabınızı kapatmanıza yardımcı oluyor.

Facebook Bilgilerinizin Arşivini İndirme

Facebook bilgilerinizi indirmek istiyorsanız, bunu birkaç basit adımda gerçekleştirebilirsiniz:

1. Ayarlar > Facebook Bilgilerin> Bilgilerini İndirin‘i tıklayın.

2. Bilgilerini İndir sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada, tam olarak indirmek istediğiniz öğeyi seçebilir, tarih aralığını, arşiv biçimini ve medya kalitesini de ayarlayabilirsiniz.

3. Bilgilerini İndir sayfasında önce kendi bilgilerinizi görürsünüz, ancak aşağı kaydırmaya devam ettiğinizde, Facebook hesabınızla ilişkili bilgileri de indirebileceğiniz opsiyonlar karşınıza çıkar.

4. Bilgilerinizi seçtikten sonra, Dosya Oluştur adlı mavi düğmeyi tıklayın. Arşivleme süreciniz hemen başlayacaktır.

5. İlerleme durumunu Mevcut Kopyalar sekmesinden kontrol edebilirsiniz. 

Gördüğünüz gibi, Facebook bilgileri indirme özelliği son derece özelleştirilebilir. Fotoğraflar gibi tek bir içerik türünü indirebilir veya tam bir yedeklemeyi tercih edebilirsiniz, seçim sizin.

Facebook Hesabı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Facebook Hesabı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Facebook’u tamamen kapatmak istemiyor ve bir mola vermek istiyorsanız, hesabınızı devre dışı bırakmak yani dondurmak, kalıcı olarak silmeye iyi bir alternatiftir.

Bu opsiyonu seçtiğinizde, tüm bilgilerinizin Facebook’ta kullanılabilir kalacağını ve veri toplama veya güvenlik ihlallerinin bilinmeyen kurbanı olabileceğinizi unutmayın.

Facebook hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak yani dondurmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Kalıcı Silme adımındaki 1. ve 2. adımları tamamlayın (Ayarlar> Facebook Bilgilerin> Dondurma ve Silme).

2. Hesabı Dondur’u tıklayın.

3. Alternatif olarak, Ayarlar> Genel> Hesabı Dondur‘a da gidebilirsiniz.

4. İstendiğinde şifrenizi girin ve Devam‘ı tıklayın.

5. İşte bu kadar! Hesabınızı yeniden etkinleştirmek için Facebook’a (veya Facebook hesabınızı kullanan bir uygulamaya) giriş yapmanız yeterlidir. Parolanızı girdikten sonra sonra profiliniz tamamen kullanılabilir olacaktır.

Facebook Bilgilerinizi Manuel Olarak Silme

Hesabınızı kalıcı olarak kapatmayı seçtiyseniz ve Facebook’taki izlerini gerçekten silmek istiyorsanız, Facebook bunu sizin için yapar, kendinizi bu sürece dahil etmeniz gerekmez. Ancak, bu sürece katkıda bulunmak istiyorsanız, Facebook içeriğinizin belirli bölümlerini manuel olarak silerek işleri daha hızlı hale getirebilirsiniz. Bu, 90 günlük silme işlemini biraz kısaltabilir. Bu işlem, gelecekte Facebook’u silmeyi planlamasanız bile, arama geçmişinizi ve bağlı uygulamaları düzenlemenize yardımcı olabilir.

Şimdi gelelim silme işlemine… İnternet tarayıcınızdaki geçmişi hiç sildiniz mi? 

Muhtemelen cevabınız evettir. Facebook bilgilerini manuel olarak silmek de, internet tarayıcınızdaki geçmişi silme süreci ile hemen hemen aynıdır. Sadece çok daha yavaş ve daha zaman alıcıdır.

Neyse ki Facebook, geçmişe göre bu açıdan da kendini geliştirmeye devam ediyor. Bilgilerinizi görüntülemek, yönetmek ve silmek geçmişe oranla çok daha kolay.

1. Ayarlar sayfanızda Facebook Bilgilerin> Hareketler Dökümü’ne tıklayın.

2. Alternatif olarak, Facebook profilinizde (kapak fotoğrafınızın sağ alt köşesinde, Bilgileri Güncelle‘nin yanındaki) Hareketler Dökümü düğmesini tıklayabilirsiniz.

Hareketler Dökümü, yayınları ve yorumları görüntülemenizi, silmenizi, beğenileri kaldırmanızı ve arama geçmişini silmenizi sağlayan Filtreler panelinin bir parçasıdır. Burada, grup yayınlarını silmekten bağlı uygulamaların sizin adınıza yayınladığı içeriği yönetmeye kadar yapabileceğiniz çok daha fazla şey vardır. 

Filtreler panelindeki bazı seçenekler gizlidir. Bunları görmek için ilgili kategorinin altındaki “DAHA FAZLA” seçeneğini tıklayın.

Facebook’ta Bağlı Uygulamalar Nasıl Silinir?

Giriş yapmak için Facebook hesabınızı kullandığınız uygulamaları kaldırmak ya da kalıcı olarak silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Ayarlar sayfanızda Uygulamalar ve İnternet Siteleri’ni tıklayın.

2. Karşınıza aktif, süresi dolan ve kaldırılmış uygulamaların bir listesi sunulur. Etkin bir uygulamayı silmek için yanındaki kutuyu işaretleyin ve Kaldır‘ı tıklayın.

3. Süresi dolmuş uygulamalar artık özel bilgilerinizi istemez, ancak yine de hesabınızla giriş yapabilirsiniz. İstedikleri bilgileri düzenleyebilir veya tamamen kaldırabilirsiniz.

Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, bağlı uygulamalarınızı kaldırmanız bir gereklilik değil. Ancak, bağlı bir uygulamaya Facebook hesabınızla erişmeniz, silme işlemini iptal etmenizi gerektirebilir.

Facebook’ta Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Facebook’ta arama geçmişinizin bir kısmını veya tamamını kalıcı olarak silmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Arama çubuğunu ve ardından Yakınlardaki Aramalar şeridinin yanındaki Düzenle düğmesini tıklayın. Ya da Hareketler Dökümü’nüze erişin ve Filtre listesinden Arama Geçmişi seçeneğini bulun.

2. Düzenle> Sil > Aramayı Kaldır’ı tıklayarak aramaları birer birer temizleyebilirsiniz.

3. Tüm aramalarınızı toplu olarak silmek için sağ üst köşedeki Arama Kayıtlarını Sil’i tıklayın.

Facebook’ta Fotoğraflar, Videolar ve Albümler Nasıl Silinir?

Facebook'ta Fotoğraflar, Videolar ve Albümler Nasıl Silinir?

Filtreler panelinden Facebook’a yüklediğiniz fotoğrafları, videoları ve albümleri kolayca inceleyip kaldırabilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinizi aşağıda açıkladık:

1. Hareketler Dökümü’nüze erişin.

2. Listenin tam ortasındaki Fotoğraflar ve Videolar‘a gidin.

3. Yüklediğiniz medyanın bir listesi kronolojik sırada görünecektir. Bir öğeyi silmek için sağ taraftaki kalem şeklindeki simgeyi tıklayın.

Profiliniz, kapağınız ve öne çıkan fotoğraflarınız silinemez. Bı ögelerin yalnızca zaman çizelgenizde gösterilmesini veya gizlenmesini seçebilirsiniz.

Tüm albümleri silmek isterseniz, profilinizdeki Fotoğraflar> Albümler sekmesine gidin. Orada, koleksiyonlarınızı görüntüleyebilir ve hızla kaldırabilirsiniz.

Facebook Yorumları ve Yayınları Nasıl Silinir?

Facebook’taki yorumlarınızı ve yayınlarınızı 90 güne kadar beklemek zorunda kalmadan kaldırmak istiyorsanız, aşağıdakileri işlemleri yapmanız gerekir:

1. Hareketler Dökümü’nüze erişin.

2. Fotoğraflar ve Videolar‘ın altında bulunan Yorumlar‘a gidin.

3. Aynı prosedürü izleyin ve silmek için sağdaki kurşun kalem şeklindeki simgeyi tıklayın.

Facebook yayınlarınız için de aynısını yapabilirsiniz. Sadece listeden Yorumlar yerine Yayınlar’ı seçmeniz yeterlidir.

Facebook’un Gizlilik Ayarlarından En İyi Şekilde Nasıl Yararlanırım?

Belki de henüz Facebook hesabınızı dondurmaya ya da silmeye hazır değilsiniz, ancak yine de işleri mümkün olduğunca gizli tutmakla ilgileniyorsanız, izlemeniz gereken bazı adımlar var.

Yukarıdaki başlıklar, Facebook içeriğinizi değiştirmeniz ve kaldırmanız için önemli ipuçlarıydı, fakat yapabileceğiniz daha çok fazla şey var.

Ayarlar sayfasında Gizlilik sekmesini göreceksiniz. Bu alan, Facebook’taki genel gizlilik ayarlarınız için önemli bir alandır.

Bu alanda değiştirebilecekleriniz:

1. Gelecekteki gönderilerin görünürlüğü

Gelecekteki tüm gönderilerinizi kimlerin göreceğini belirleyebilirsiniz. Gönderilerinizi yalnızca kendiniz, Facebook arkadaşlarınız ve belirli kişiler tarafından görünebilir ya da dahil etme veya engelleme seçenekleriyle özel ayarlardan yararlanabilirsiniz.

Gelecekteki gönderilerin görünürlüğü

2. Yayınladığınız veya etiketlendiğiniz gönderilerin incelenmesi

Yayınladığınız veya etiketlendiğiniz yayınların incelenmesi, Hareketler Dökümü aracılığıyla yapılır. Bu nedenle yukarıdaki başlıkları okuduysanız, süreci zaten biliyorsunuzdur.

3. Geçmiş yayınların görünürlüğü

Daha önce paylaştığınız yayınlardaki gizlilik ayarlarını da değiştirebilirsiniz (ancak etiketlediklerinizi değiştiremezsiniz, burada yayınlamayı kimin yaptığı önemlidir). Fakat bu durum, her bir yayını ayrı ayrı incelemeniz gerektiği için çok zaman alabilir.

4. Facebook’taki profil görünürlüğü

Gizlilik ayarları size kimin arkadaşlık isteği gönderebileceği, arkadaş listenizin görünür olup olmaması vb. gibi opsiyonlar sunar. En önemlisi, harici arama motorlarının Facebook profilinize bağlanıp bağlanmayacağına siz karar verebilirsiniz.

Çevrimiçi Verilerinizi Gizli Tutmanın Diğer Yolları

Facebook ile ilgili son skandallardan sonra giderek daha fazla insan Facebook hesabını kalıcı olarak kapatmaya başladı. Facebook bu işi o kadar kolay bir hale getirdi ki, sadece birkaç basit adımda kapama işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak gizlilikle ilgili başka ciddi dijital tehditler de var. Örneğin Google’ı ele alalım. Google bize çevrimiçi kalmaya devam etmenin büyük bir zorluk olduğunu dayatmış durumda. Fakat bunun sizi hassas verilerinize karşı ilgisizliğe itmesine asla göz yummamalısınız. Google hizmetleri yerine, sizinle ilgili çok fazla bilgi toplamak istemeyen çeşitli alternatiflere her zaman göz atabilirsiniz.

Domain Sorgulama