Blog » Teknoloji » Evinizin Wi-Fi Özelliğini İyileştirmek İçin 4 İpucu
Teknoloji

Evinizin Wi-Fi Özelliğini İyileştirmek İçin 4 İpucu

Hosting Fiyatları

Bugünlerde, güvenilir bir Wi-Fi sinyaline erişim, temel elektrik veya su tesisatı olması kadar önemli olabilir. Kelton Research ve Google tarafından yapılan bir araştırma, insanların yüzde 28’inin Wi-Fi olmadan tek bir gün dayanamayacağını ortaya çıkardı. Fakat aynı çalışmada, insanların yüzde 81’i evde Wi-Fi ile ilgili sorunlar yaşadıklarını söylüyor. Neyse ki, Wi-Fi ağınızı en üst düzeye çıkarmak için bazı basit stratejiler vardır. İşte, Wi-Fi özelliğinizden en iyi şekilde yararlanabilmenizi sağlayacak birkaç ipucu.

Yönelticinizi Mümkün Olduğunca Merkezi Bir Yere Yerleştirdin!

Wi-Fi sinyalleri yönlendiricinizden uzaklaştıkça daha da zayıflar, bu nedenle yönlendiricinizi ön kapıdan uzakta tutarsanız, arka kapıdan izlemeye çalışıyorsanız videolarınız daha yavaş yüklenebilir. Bu nedenle, yönelticinizi evinizdeki merkezi olarak yerleştirin, ancak internet sağlayıcınızın bağlantı kurduğu yere bağlı olarak bu her zaman mümkün olmayabilir. Yönlendiricinizin tezgahın üstünde durmasına aldırmazsanız, açıkta tutun. Bir kitaplık veya dosya dolabı tarafından saklanmaktan kaçınabilirseniz, Wi-Fi sinyalinizi artırmaya gerçekten yardımcı olabilirsiniz.

Yönlendiricinizin Güncel Olduğundan Emin Olun!

Mevcut yönlendiriciniz üç veya dört yıldan daha eskiyse, 5GHz Wi-Fi sinyallerini desteklediğinden emin olun. Bazı eski yönlendiriciler yalnızca cihazlarınızı daha yavaş hale getirebilen 2,4 GHz sinyalleri destekler. Otoyolda sürecek kadar hızlı olmayan bir arabaya sahip olduğunuzu düşünün. Yönelticinizi en az 802.11ac sisteme yükseltin, böylece Wi-Fi otobanına benzeyen 5GHz frekansları da kullanabilirsiniz. Böylelikle artık daha fazla şerit ve daha yüksek hız sınırlarınız var.

Güçlü Bir Şifre Kullanın!

Günümüzde bir çok internet kullanıcısının Wi-Fi özelliğine şifre tanımlamadığını biliyor muydunuz? Şifresiz “açık bir ağa” sahip olmak uygun görünebilir, çünkü karmaşık bir parolayı hatırlamanıza gerek yoktur. Ancak bunu yaparsanız, evinizin etrafında bulunan herkes Wi-Fi ağınıza katılabilir ve sürücülerinize erişebilir. Ayrıca ağınızı yavaşlatarak, cihazlarınızı ve verilerinizi tehlikeye atabilir. Tahmin etmesi zor, ancak hatırlamanız kolay, güçlü bir şifre seçin.

Konuklar İçin Ayrı Bir Wi-Fi Ağı Oluşturun!

Evinize çok fazla konuk geliyorsa, şifrenizi güvende tutmak amacıyla ikinci bir Wi-Fi ağı oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız bu konuk ağı, sadece misafirlerinize özel olacak ve kişisel Wi-Fi ağınızın şifresi de gizli kalmış olacak. Unutmayın! Şifreniz tamamen size özeldir ve kimseyle paylaşılmaz.

Domain Sorgulama