Evden Yapılacak İşler, Düşük Sermaye İle Evden Yapılabilecek 30 İş Fikri

Evden Yapılacak İşler, Düşük Sermaye İle Evden Yapılabilecek 30 İş Fikri
Hosting Fiyatları

Evden çıkmadan para kazanmak insanların uzun zamandır hayalini kurduğu bir durumdur. Bunun üzerine kafa yoran insanlar çeşitli metodlar geliştirmiş, kimisi de hobi olarak başladığı işlerden gördüğü talep üzerine para kazanabileceğini anlamıştır. Bu şekilde gelişen evden para kazanma modeli, pandemi nedeniyle eve tıkılan insanların da kurtarıcısı olmuştur. Evden çalışarak siz de kabiliyetlerinize ve niteliğine göre az veya çok para kazanabilirsiniz. Evde sadece yeteneğinizle veya az miktarda sermaye ile nasıl para kazanacağınızı öğrenmek için makalemizi inceleyin.

Web Sitesi Tasarımcılığı

Web sitesi tasarımı işi halen oldukça popüler bir iştir. Bu alanda çalışan çok insan var. Böyle bir işi yapabilmek için, CSS, JavaScript, HTML ve PHP gibi programlama dillerine hakim olmanız gerekiyor. Bu iş için nereden başlamanız gerektiğine dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ancak bunun yanında hiç bu dillere hakim olmasanız da WordPress, Opencart, Joomla, Drupal, PrestaShop gibi CMS (Content Management System) hazır site oluşturma araçlarını kullanabilirsiniz. 

Tabi bunun yanında domain ve hosting satın alma ve yönetme işlemlerini yapabileceğiniz bu hizmetleri veren bir hosting şirketlerine ihtiyacınız var. Tasarladığınız sitenin büyüklüğü ve özelliğine göre değişik tutarlarda para kazanabilirsiniz. Ancak unutmayın web sitesi tasarım işi önemli bir süreçtir, siteyi teslim ettikten sonra da web sitesinin yapılandırılması ve olgunlaşması için bir süre daha hizmet vermeniz gerekecektir.

Stok Fotoğraf ve Video Üretmek

Fotoğraf ve video çekmek günümüzde oldukça kolaylaştı. Ancak stok fotoğrafçılığı için kusursuz netlikte fotoğraflar çekmeniz gerekiyor. Genelde stok fotoğraf kabul eden siteler sizden bu şekilde fotoğrafla bekliyor. Eğer sorunlu fotoğraf olursa (netlik, grenleşme sorunları distorsiyon v.b.) onaylanmıyor. Yarı profesyonel makineniz varsa ve iyi fotoğraflar çektiğinize inanıyorsanız belirli konseptlerde stok fotoğraflar üretip sisteme yollayabilirsiniz. 

Videoların da aynı şekilde belirli kalitede olması gerekiyor. Bu sebeple iyi bir kamera, geniş bir depolama alanı, videoları işlemek için iyi bir bilgisayar edinmeniz ve çekim tekniklerine dikkat etmelisiniz. HD kalitesinde kayıtlar da yeterli olsa da 4K kalitesinde çekimler de yapmalısınız. 

Günlük hayata dair ve çok sık kullanılabilecek alanlar için video ve fotoğraf üreterek işe başlayın. Seçeceğiniz konular genelde aşağıdaki konuları içermelidir;

  • Doğa
  • Spor
  • Günlük yaşam ve insanlar
  • Arka planlar
  • Dokular, makro çekimler
  • Teknoloji
  • Sanat

Stok fotoğraf ve video satışı yapabileceğiniz platformlar;

İçerik Yazarlığı

Okuyan ve dilbilgisi kurallarına hakim ve araştırmayı seven bir yapıya sahipseniz içerik yazarlığı işini yapabilirsiniz. Web siteleri, sosyal medya hesapları için, ister belirli konulardaki makaleler isterse ürün veya hizmet tanıtımı konusunda içerik yazarlığı yapabilirsiniz. Yazdığınız içeriğin her 100 kelimesi için belirlenmiş ücretler karşılığında bir bilgisayar yardımıyla yapılabilecek bir iştir. 

İçerik Yazarlığı

Kaleminize, bilgi birikiminize ve uzmanlığınıza güveniyorsanız Textoni, İçerik Bulutu gibi platformlara başvurarak İçerik Yazarlığı işini yapabilirsiniz.

Kitap Seslendirme

Sesinizin tok, etkileyici ve huzur verici bir yapısı varsa, insanlar konuşma sesinizi beğeniyorsa ve diksiyonunuz düzgünse böyle bir işi kolayca yerine getirebilirsiniz. Bunun için ses izolasyonu olan bir oda veya sessiz bir ortama, bir de düzgün bir şekilde kayıt yapabileceğiniz iyi özelliklerde kayıt cihazı, mikrofon vb. aygıtlara ihtiyacınız var. Yani bir miktar bütçe ayırmanız gerekiyor. 

Sesli kitaplar önceleri görme engelliler için hazırlanmaya başlanmış, ancak okumaya vakti olmayanların çalışırken veya araç kullanırken dinlemeye başlamasıyla oldukça popüler hale geldi. Birçok platform sesli kitap satışı yapmaya başladı.

Bu ve bunun gibi birçok platform kitap satışı yapıyor. Bu kadar çok kitap olduğu için seslendirme işlemi ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Seslendirme, oldukça profesyonel donanımlara ihtiyaç duyulan, vurguyu doğru kullanma, duygu katma ve teatral yetenek gibi özelliklere sahip olmanız gereken, oldukça yüksek ücretlerle para kazanabileceğiniz ciddi bir iştir. Bu işi yapan prodüksiyon şirketleri, kitap seslendirmekten reklam seslendirme ve santral seslendiriciliğine kadar geniş bir alana hizmet ediyor.

Grafik Tasarımcılık

İster sosyal medya alanında, ister matbaa ve baskı sektöründe olsun grafik tasarım ihtiyacı öyle görünüyor ki her zaman devam edecektir. Photoshop, Adobe Illustrator, InDesign, CorelDraw gibi grafik tasarım uygulamalarına hakimseniz ve profesyonel olarak kullanabiliyorsanız bu işi evden çıkmadan da yapabilirsiniz. Bu uygulamaları bilmiyorsanız da önemli değil bu alanda online veya özel eğitim kurslarından alacağınız eğitimle bu işi yapar hale gelebilirsiniz.

Dijital tasarım ile freelance olarak çalışabilir, bu alanda yüksek meblağlarda para kazanabilirsiniz. Dijital tasarım ofisleri üzerinden iş bulabilir veya evden çalışabilirsiniz.

Sosyal Medya Yöneticiliği

Genelde şirketler, işletmeler reklam tanıtım amacıyla sosyal medya hesapları açarlar. Bu sosyal medya hesaplarının (Facebook, Instagram, Twitter ve son yıllarda TikTok) sürekli güncel bir şekilde tutulması, kullanıcı davranışları gözetilerek paylaşımların yönlendirilmesi önemli bir iştir. Bu hesaplar düzgün yönetilirse işletmelere oldukça katkı sağlarlar.

Bu görev genelde öncelikli olarak şirket çalışanlarına verilir ancak şirkette kendi işleriyle meşgul olan çalışanlar angarya olarak kabul ettikleri bu işin üstüne gerektiği kadar eğilmezler. İşte bu sebeple bu sosyal medya hesaplarının düzenli ve profesyonel olarak yönetilmesi ihtiyacı vardır. 

Sosyal Medya Yöneticiliği belirli bir ücret karşılığında uzaktan da yapılabilen bir iştir. Ay boyunca birçok sosyal medya hesabının kontrol ve yönetimini yaparak para kazanmak mümkündür. Eğer sosyal medya yönetimi konusunda kendinize güveniyorsanız bulunduğunuz şehirdeki işletmelerle görüşerek belli bir ücret karşılığında bu işi almak oldukça kolaydır.

Sanal Asistanlık

Yoğun tempoda çalışan kişiler açısından çalışma programı oluşturmak, randevu takip etmek, toplantı kaydı tutmak ve evrak takibi yapmak yanında iş görüşmeleri için ön görüşmeler yapmak çoğu zaman sorun teşkil etmektedir. 

Sanal Asistanlık

Bu işler için önceden ofis çalışanlarına ihtiyaç vardı ancak uzaktan çalışma modelinin günlük hayatımızda hiç olmadığı kadar yer alması bu ihtiyacın da sanal ortamda gerçekleştirilmesine olanak tanıdı. Toplantıların çoğu online ve uzaktan gerçekleştirildiği için hiç evden çıkmanıza bile gerek kalmadan bu işleri halledebilirsiniz. 

Twitch Yayıncılığı

Twitch platformu, oyunseverlerin en çok takip ettiği ve sosyalleşip yayın yaptığı alandır. Bir oyunu aynı anda milyonlarca kişi izleyebilir. Böyle bir durumda bu işi paraya çevirmek de haliyle oldukça kolaydır. Oyun oynamayı seviyor ve yeterli ekipmanınız varsa, video yayın aparatları ve yeni çıkan oyunları sadece oynayıp anlatarak birçok kişinin ilgisini çekebilirsiniz. Dünya üzerinde Twitch yayıncılığı yapan çok kişi var.

Youtube İçerik Üreticiliği

Youtube belki de internetten para kazanmanın en çok bilinen yoludur. Birçok insan Youtuber olmak için yola çıkıyor ancak en ilginç ve en dikkat çekici videolar yerine faydalı ve bilgilendirici konuları içeren videolar üretmek daha mantıklı hale geldi. Youtube da Google gibi kaliteli ve benzersiz içerikler üreten kişilere değer verir. Videolarınızı bu kapsamda oluşturduğunuzda içeriğin kalitesi ve arama sayısına bağlı olarak izlenme sayınız oranında para kazanırsınız. Videolarınıza eklenen reklamlar üzerinden de para kazanma şansınız vardır. 

Youtube İçerik üreticisi olmak için bir akıllı telefon bile yeterli olabilir ancak ortalama özellikte bir aksiyon kamerası işinizi fazlasıyla görecektir. İyi çekimler ve kaliteli içerikler her zaman daha fazla gösterim alır. 

İnfluencer

Kelime anlamı olarak etkileyen, etkide bulunan kişi anlamına gelen influencer sosyal medya kullanıcılarından fenomen olarak nitelendirilebilen kişilere deniliyor. Bu kişiler Instagram, Twitter ve son zamanlarda TikTok’ta çok sayıda insanı kapsıyor.

Etkili ve pratik makyaj önerileri, fitness içerikleri, ve TikTok’ta gördüğümüz anlamsız ve komik videoları üreten kişiler takipçileri oranında para kazanıyorlar. Ne kadar çok takipçiniz olursa, o kadar fazla reklam veren size ürün tanıtımı için başvuracaktır. Sizin de takip ettiğiniz birçok influencer mevcuttur. Sosyal medyayı etkin kullanmayı beceren birçok kişi şu anda bu alandan ciddi paralar kazanıyor.  Siz de kendinize böyle bir hedef koyarak işe başlayabilirsiniz.

Dijital Pazarlama 

İşletmelerin internet üzerinde bulunmalarını kolaylaştıracak sosyal medya ve arama motoru reklamları çok yüksek bir pazara sahiptir. Kelime tıklama başına veya gösterim başına verilecek ücretler sektörel bazlı olarak çok yüksek fiyatlara çıkabiliyor. Bu alana hakim olan kişiler işletmelerin reklamlarını yöneterek para kazanabiliyorlar.

Google Analytics, Google Search Console, Facebook Business Suite gibi platformların nasıl kullanıldığını öğrenerek işe başlayabilirsiniz. İşletmelerin reklam kampanyalarını yönetmek için sadece bir bilgisayar yeterli olacaktır.

Dropshipping

Dropshipping stoksuz satış anlamına gelen bir satış şeklidir. Üreticiler veya toptancılar ile yaptığınız anlaşmalar ile ürünü siz satarsınız ve karınızı alıp tutarı üreticiye gönderirsiniz ürün onlar tarafından alıcıya iletilir. Siz sadece aracılık yaparak satışı gerçekleştirmiş olursunuz. Son dönemlerin en popüler satış biçimi olarak karşımıza çıkıyor.

Dropshipping

Pazaryerleri üzerinde işletme açabilir vey kendinize ait bir E-ticaret sitesi kurarak satışınızı oradan yapabilirsiniz. Bunun için ev adresiniz üzerinden bile işletme açabilir işinizi evinizin bir odasından yönetebilirsiniz. Dropshipping hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Çevirmenlik

İnternet sayesinde mesafeler oldukça azaldı. Artık insanlar internet üzerinden kolay bir şekilde iletişime geçebiliyor. Dünya üzerinde en çok kabul gören dil İngilizce ancak ticari yaşamda ülkelerle yapılan ithalat ve ihracatın boyutuna göre başka bazı dillerin de önemi büyük olabiliyor. 

Çince, Arapça, İspanyolca, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça gibi diller çok talep gören diller. Bu alanda iş yapanlar veya web sitelerinde içeriklerin çevirilmesini isteyenler çevirmenlik hizmetini dışarıdan alma eğilimde. Çevirmenler (mütercimler) tarafından genelde sayfa veya kelime başına çeviri ücreti talep ediliyor. Gördüğünüz üzere hiçbir sermayeye gerek kalmadan ve hiç evden çıkmadan çeviri işini gerçekleştirebilirsiniz. Dili iyi biliyorsanız sizin için çocuk oyuncağı olacak bir iştir.

Online Eğitmenlik

Online eğitim platformları, son günlerde oldukça popüler hale geldi. Bunlar arasında en popüler olanları sıralarsak;

gibi platformlarda çeşit çeşit eğitimler bulunur. Eğitmen olarak katılacağınız bu platformlardan eğitiminizin satın alındığı oranda para kazanabilirsiniz. Eğitimleriniz akıcı, öğretici ve dikkat çekici olursa talep görecektir. Tabi bir eğitim seti oluşturmak ve sürekli güncel tutup öğrencilerinizin sorularıyla da ilgilenmeniz gerekiyor. Uzmanlığınıza güveniyorsanız bir denemenizde yarar var. 

Siber Güvenlik Uzmanlığı

Siber güvenlik son zamanlarda gitgide önemi anlaşılan bir alan olmaya başladı. Sadece 2021 yılında Türkiye’de 1.5 milyondan fazla siber saldırı gerçekleşti. Exploit, truva atı, keylogger gibi zararlı yazılımlarla bilgilerinizi ele geçiren kötü niyetli kişiler genelde ya bilgilerinizi satarlar ya da şifreledikleri verilerinizi kripto para karşılığında size iade ederler. 

İrili ufaklı çok sayıda siber saldırı heran gerçekleştiriliyor. Bu sebeple günümüzde siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç artmış vaziyette. Sistemi sürekli tarayarak saldırıları önlemeye ve pentest denilen penentrasyon (sızma) testi ile sisteminizin ne derece güvende olduğunu tespit etmeye çalışan siber güvenlik uzmanları oldukça iyi kazanç elde edebiliyor. Siber güvenlik uzmanı olan bir kişi  iyi bir internet bağlantısı ve iyi özelliklerde bir bilgisayarla evden veya istediği yerden siber güvenlik işini gerçekleştirebilir.

Fitness Eğitmenliği

Sağlıklı yaşam için herkes birtakım önlemler alıyor, beslenme alışkanlıklarının bozulması fast food kültürü, hazır gıdaların hiç olmadığı kadar hayatımıza girmesi insanların çoğunun kilo problemi yaşamasına neden oluyor. Sosyal medyada gayet sağlıklı ve ince vücutlara sahip insanlar gördükçe bir çoğumuz sağlıklı yaşam ve spor için hevesleniyor ancak zaman bulamıyoruz. 

Fitness Eğitmenliği bu aşamada devreye giren oldukça popüler bir meslek haline geldi. Bu işi illaki spor salonunda yapma zorunluluğu yok. Birkaç spor aleti ile insanları kendi evinize kabul edebilir, ya da siz onların evine gidebilirsiniz. Özellikle kadınların rağbet gösterdiği bu iş için biraz tanıtım yapmak ve sosyal medya hesabını bu amaçla kullanmanız size yardımcı olabilir.

Tabi burada işin en önemli kısmı sporu hayatına entegre etmiş olmak ve sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanız gerektiğini söylemek gerekiyor. Aksi durumda “Kelin ilacı olsa önce kendi başına sürermiş” atasözünün devreye gireceğini unutmayınız.

Müzik Eğitmenliği

Müzik aletlerine hepimizin ilgisi var ancak kabiliyetimiz kişiden kişiye değişiyor. Pandemide sürekli evde olmak bu alanlara olan ilginin hayata geçmesine kolaylık sağladı. Müzik aletlerini çalabiliyor ve eğitim verebiliyorsanız evinizde öğrenci kabul ederek para kazanabilirsiniz. Müzik aleti satışı yapan yerler müşteri bulmanız için en ideal yerlerdir.

Yabancı Dil Eğitmenliği

Yabancı dil eğitmenliği de ek iş olarak ve evden yapılabilecek işlerden biridir. Yeter ki iyi derecede bir dile hakim olun. Çevirmenlik işine ek olarak yapılabilecek işlerdendir. Saat ücreti karşılığında yabancı dil öğreterek iyi para kazanabilirsiniz.

Veri Girişi

Veri girişi de evden kolayca yapabileceğiniz işlerden biridir. Size verilen görevleri yerine getirerek az da olsa para kazanma şansına sahipsiniz. Evden belirli bir zamanınızı ayırarak kolayca yapılacak işlerden biridir.

Evcil Hayvan Bakıcılığı

Eğer hayvanlarla aranız iyiyse ve onlarla vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız Evcil Hayvan Bakıcılığı sizin için biçilmiş kaftandır. Bulunduğunuz site veya semtte evcil hayvanları olup günlük ihtiyaçları ve bazen bakımı için yardımcı arayan birini bulmanız oldukça kolaydır. Apartman ilan panosuna, posta kutularına veya direklere asacağınız küçük ilanlar ile işe başlayabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakıcılığı

Oda Kiralama

Airbnb, sahibinden.com gibi platformlar üzerinden evinizin bir odasını veya bir kısmını kiralamak diğer bir seçenektir. Eviniz böyle bir iş için uygunsa ek gelir amaçlı günlük olarak kiralamak ya da bir ev arkadaşı ile sürekli paylaşmak para kazanabileceğiniz diğer bir seçenektir. 

İkinci El Kıyafet Satışı

Evde hızla büyüyen çocuklarınız varsa, belki bir ay önce satın aldığınız o çok pahalı pantolon, hırka, gömlek ve elbiselerden oluşan bir yığınla karşılaşmak oldukça normaldir. Bazen de alıp hiç giymediğiniz kıyafetler veya ayakkabılar da evinizde yer kaplıyor olabilir. Aldığınız kaliteli ve yıpranmamış bu ürünlerin sosyal medya üzerinden satışı da oldukça kolaydır. Sadece sosyal medya hesabınızdan paylaşmanız veya Letgo benzeri platformları kullanmanız yeterlidir. 

İmalat İşleri

Ürün Paketleme

Birçok firma ürünlerini paketlemek için dışarıdan hizmet alıyor. Genelde evden çalışan kişilerin tercih edildiği bu işlerde ürün paketlemek yanında, karton kutu katlamak da talep gören işlerden.

Mukavva imalatı yapan firmalardan alınan ve kullanıma hazır kutu haline getirilmesi gereken ürünler için işletmeler personel tutmak istemiyorlar. Katlanan kutu başına yapılabilen bu iş de evde birkaç kişinin yardımıyla hızlıca yapılabilecek işlerdendir.

Hatıra Eşyaları İmalatı

Genelde düğün, nikah, doğum ve doğum günü gibi çeşitli kutlamalar aynı zamanda küçük hediyelik eşyalar için ideal ortamlardır. Çoğu kişi de bu konudaki ihtiyacını evden çalışan kişilerden karşılıyor.

Küçük süs eşyaları (buzdolabı magneti, nikah şekeri v.b) evden kolayca yapılabilecek şeylerdir. Bir silikon yapıştırıcı tabancası, biraz tül, kurdelalar ve hayal gücünüzü kullanarak yapamayacağınız iş yoktur. 

Tütün Sigara Paketleme

Tütün satışı yapan yerler aynı zamanda, sarma sigara ya da doldurulmuş sigara satışı da yapıyor. Genelde sigara doldurma ve paket işini ise evden çalışan kişilere yaptırıyorlar. Bu tarz işletmelere başvurarak işe koyulabilirsiniz. 

Saksı Çiçeği Üretimi ve Satışı

Saksı çiçekleri, bahçeli bir eviniz varsa kolayca yapabileceğiniz işlerdendir. Bu alanda talep görenler ise genel olarak;

  • Sukulent
  • Teraryum
  • Kaktüs şeklinde olmaktadır. 

Sukulent bitkileri son zamanlarda oldukça talep görüyor. Yapraktan toprağa batırarak bile çoğaltılabilen bir çiçek türüdür. Teraryum denilen akvaryum benzeri aranjmanlar da son dönemlerin en popüler ürünleridir. 

Anahtarlık Tesbih İmalatı

Tespih imalatı eğer kaliteli malzemelerle üretilirse oldukça yüksek miktarlarda para kazanılabilecek bir iştir. Epoksi, kehribar, gümüş gibi malzemelerle üretilen tespihleri kolayca satabilirsiniz. Bir dizi alet ve ekipmana ihtiyacınız olan bu işi profesyonel hale getirebilirseniz tek başına geçiminizi sağlayabilecek bir işe sahip olabilirsiniz. Anahtarlık vb. ürünleri de yine benzer ürünler kullanarak ve aynı ekipmanlarla üretebilirsiniz. Örnek bir tespih imalatı videosu izleyelim.

Kokulu Taş İmalatı

Silikon kalıplar. esanslar ve taş tozu denilen kireç benzeri tozu karıştırarak kolayca üretilebilen malzemelerdir. Yeni doğanlar için sıkça tercih edilen hatıra eşyalarındandır. Malzemeleri edindikten sonra hızlıca üretime geçebilirsiniz. Şimdi bu işten para kazanmak için sadece sipariş bulmak kalıyor. 

Muhabbet Kuşu Papağan Kanarya Üretimi

Muhabbet kuşu üretimi için evinizin bodrumu müsait olabilir. Üretim için çift şeklinde alınan muhabbet kuşları bir batında en az 2 en fazla 5 yavru çıkarabiliyor. Uygun ortam koşulları ve yeterli gıda takviyesi ile azami verimi alabilirsiniz. Bir çiftten her ay yavru almanız mümkündür. Kanarya üretimi daha zordur ancak bazı kanaryaların satış fiyatı oldukça yüksektir. Aynı şekilde papağanlar da üretimi daha zor olan kanatlılardandır.  

Bu işi yapabilmek için en büyük maliyetlerden olan üretim kafeslerine ihtiyacınız vardır. Bir marangoz yardımıyla veya ikinci el platformlarını tarayıp ikinci el satın alarak işe başlayabilirsiniz.

Akvaryum Balığı veya Bitkisi Üretimi

Akvaryum balıkları rengarenk sevimli ve dikkat çekici canlılardır. Petshoplarda sürekli olarak satışta olan akvaryum canlılarının tamamı yurtdışından gelmiyor. Uygun şartları oluşturduğunuz zaman evinizde de bu canlıları çoğaltabilirsiniz. Bunun için bir metrelik bir akvaryum seti, bir de yavruları ayırabileceğiniz daha küçük bir akvaryum başlangıç için yeterli olacaktır.  Günün belirli saatlerinde ayıracağınız 1 saatlik zaman bu işi yapmanıza yetecektir.

Cichlid (Ciklet) denilen balık türleri her zaman rağbet gören sirkülasyonu olan balık türleridir. Astronot, Kar prenses, Yunus, Sarı Prenses, Melek, Zebra gibi balıklar kolayca yetiştirilen balık türleridir. Thropeus, Diskus türleri de belli boyları için oldukça yüksek fiyatlara alıcı bulacak balık türleridir. Bu iş için birkaç petshop ile görüşerek bölgenizde en çok hangi balıklara talep olduğunu öğrenebilir ve üretiminizi o yönde yapabilirsiniz. 

Yine akvaryum bitkileri ve akvaryum süslemede kullanılan lav taşları, mercan kayaları veya dere yataklarından edinebileceğiniz ağaç parçaları da gelir elde etmenizin diğer bir yoludur.

Domain Sorgulama