Blog » Teknoloji » 2020 İçin Evden Çalışma Trendleri: Evden Çalışmanın Bugünü ve Geleceği
Startup/KOBİ Teknoloji

2020 İçin Evden Çalışma Trendleri: Evden Çalışmanın Bugünü ve Geleceği

Hosting Fiyatları

Ofis yerine evden çalışma, herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermeden son on yılda büyük bir yükseliş yaşadı. ‘’Evden çalışma’’ dedik ama bu çalışma şeklini sadece evden çalışma olarak kısıtlamamak lazım. Çünkü bazı insanlar evde bunalabiliyor ve kafelerde ya da özel çalışma alanlarında çalışmak istiyor. Araştırmalara göre birçok insan evden çalışmayı benimsemiş olsa da, iş yeri dışında çalışanlar için uzaktan çalışma terimini kullanmak daha doğru olur. 

Evden çalışma için yükselen bir trend dedik, fakat birçok şirket hala bu uzaktan çalışma sistemini tam olarak benimsemedi. 2020’de daha fazla şirketin bu trendi benimsemesi bekleniyor.

Giderek daha fazla çalışanın tam zamanlı ya da haftanın bazı günlerinde uzaktan çalışması ve iş gücünün büyük bir yüzdesinin esnek programlarla iş fırsatları bulmaya çalışması, şirketleri uzaktan çalışma ile ilgili kararlar almaya zorlayacak gibi görünüyor.

Evden Çalışmanın Şu Anki Durumu

Dijital pazarlama, web geliştirme, satış, müşteri ve teknik destek, metin yazarlığı, çeviri ve daha birçok alanda çalışanların ofis ortamında bulunması gerekmiyor.

Sadece yukarıda saydıklarımızı değil, farklı sektörleri de göz önüne alarak uzaktan çalışma ile ilgili şimdi ne durumda olduğumuza bakalım.

Buffer.com tarafından 2019 yılında uzaktan çalışma ile ilgili yapılan bir çalışmada, katılımcıların %99’u kariyerlerinde en az bir kez iş yeri dışında çalışmayı istediklerini belirtti.

Bu muazzam bir rakam, çünkü uzaktan çalışmanın popülerliğini değil, aynı zamanda geçici bir heves olmadığını da kanıtlıyor. 

Diğer bir çalışma da zapier.com’dan geliyor.

Zapier.com’un 2019 yılı sonunda yayınlanan bir raporu, iş gücünün yaklaşık %74’ünün, uzaktan çalışma imkanı sağlandığında, mevcut işini bırakmayı tercih edeceğini ortaya koydu.

Gördüğünüz gibi mevcut çalışanların çoğu, ofis dışında çalışmak için işlerini değiştirmeye istekli. 

Ofis dışında çalışma, bir işverenin çalışanlarına sunabileceği en önemli kriterler arasında. İş gücünün %57’si uzaktan çalışma seçeneğinin en çok tercih edilen iş kriteri olduğunu söylüyor.

Uzaktan Çalışma Hızla Büyüyor

GlobalWorkplaceAnalytics.com verileri, evde düzenli çalışmanın 2005 yılından bu yana %173 büyüdüğünü ve iş gücünün geri kalanından %11 daha hızlı büyüdüğünü gösteriyor. 

Telekomünikasyon sektöründe iş gücünün çoğunluğu zaten yarı zamanlı olarak uzaktan çalışıyor

“Geleneksel ofis odaklı şirketler” bile birçok çalışanına “evden çalışmak” için birkaç gün bırakırken, telekomünikasyon şirketlerinde durumun bu şekilde olmaması beklenemezdi.

IWG tarafından yapılan son çalışmalar, tüm küresel telekomünikasyon sektörü çalışanlarının yaklaşık %70’inin zaten haftada en az bir gün evden çalıştığını söylüyor.

Ofis Dışı Çalışanların Çoğu Evde

And Co ve Fiverr’ın “Anywhere Workers” çalışmasına katılanların sadece %24’ü kendilerini dijital göçebe olarak tanımladı. Uzaktan çalışma, nereden çalışılacağı konusunda seçim yapma esnekliğine sahip olmakla ilgili olsa da, ofis dışı çalışanların çoğu evlerinin konforunu tercih ediyor.

Buffer’ın “State of Remote Work” anketine cevap verenlerin %84’ü görevlerini evde gerçekleştirdiklerini, %8’i çalışma alanlarında ve yaklaşık %4’ü ise kafelerde çalıştığını dile getirdi.

Uzaktan Çalışmanın Faydaları

Uzaktan çalışmanın sadece çalışanlar için değil, aynı zamanda onları istihdam eden şirketler ve çevre için de birçok avantajı var.

Önce çalışanlar için avantajlarına bakalım:

Üretkenlik

İster inanın ister inanmayın, bazı insanlar uzaktan çalışmayı daha verimli buluyor. Örneğin, işe gidip gelmek insanların güne daha stresli başlamalarına sebep olabiliyor, fakat evden çalıştığınızda bu duygu tamamen ortadan kalkıyor. Tabii tek sorun işe gidip gelmek değil. İş yerinde üretkenliği engelleyen birçok dikkat dağıtıcı unsur var. Bunlar dedikodu, ani toplantılar, iş yerinde müzik dinleyen iş arkadaşları vb. olarak sıralanabilir.

FlexJobs’un raporuna göre, uzaktan çalışanlar ofiste çalışmak yerine evden çalışırken daha üretken hissettiklerini söyledi. Sadece % 3’ü ofis dışında daha az üretken, yaklaşık %32’si ise aynı hissetti. Evden çalışırken daha az dikkat dağılması ve daha az stres, daha fazla üretkenlik için belirtilen nedenler arasındaydı.

Daha üretken çalışanların olduğu bir şirket, satışları daha çok olacak bir şirket anlamına geliyor. Teknolojiyi kullanarak ve iyi bir plana sahip olarak yürütteceğiniz bu uzaktan çalışma sistemi, üretkenlik hayalinizin gerçek olmasını sağlayabilir.

Tasarruf

Uzak çalışanlar, ofis çalışanlarına kıyasla daha fazla tasarruf sağlar. Paradan tasarruf etmek, kesinlikle uzaktan çalışmak için en büyük itici güçlerden biri.

Ofis dışında çalışanlar nasıl mı tasarruf sağlıyor?

İşte cevabı:

  • İşe Gidiş

Evden çalışanlar, arabaya yakıt, araba bakım maliyetleri ya da toplu taşıma ücreti gibi her gün evden iş yerine kadar olacak seyahat masraflarına maruz kalmaz. 

  • Kıyafet

Evden çalışanlar istedikleri kıyafetlerle sorunsuz çalışabilir. Bununla birlikte, ofis çalışanları çoğu durumda resmi kıyafet kurallarına göre giyinmek zorundadır. Bazı ofisler daha fazla gündelik giyim için değişmeye başlasa da, evden çalışan bir çalışanın maruz kaldığı kıyafet maliyetleri çok daha azdır.

  • Gıda

Öğlen aralarında restoranlardaki pahalı yemekler ve otomattaki atıştırmalıklar, genellikle evde yemek yiyebilen veya nerede yemek yiyeceğini seçmek için çok daha fazla esnekliğe sahip olan uzaktan çalışanın olağan endişesi değildir.

  • Çocuk bakımı

Ebeveynler, evden çalışmanın verdiği daha esnek programlarla, çocuklarıyla daha çok zaman geçirebilir.

Daha Az Stres ve Daha İyi Bir İş – Yaşam Dengesi

Evden çalışma ortamının sağladığı esneklik, daha mutlu ve daha az stresli bir iş-yaşam dengesi sağlar. 

Owl Labs tarafından yapılan bir çalışmada, birçok çalışan ofis dışındaki günlük çalışmanın stres düzeylerini hafiflettiğini bildirdi. Ankete katılanların %86’sı uzaktan çalışmanın stres düzeylerini azalttığına ve sağlığı geliştirdiğine inanıyor.

Esnek Çalışma Programı

Buffer’ın yaptığı bir araştırmaya göre, uzaktan çalışanların %40’ı, esnekliğin uzaktan çalışmanın en büyük avantajlarından biri olduğunu bildirdi.

Daha küçük kasabalarda ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan profesyoneller için daha iyi iş fırsatları

Uzaktan çalışma sayesinde sadece yerel şirketlerde işe girmek zorunda kalmazsınız. Konumdan ve uyruğunuzdan bağımsız bir şekilde, nitelikli şirketlerde profesyonel kariyerinizi geliştirebilirsiniz.

Şimdi uzaktan çalışmanın şirketler için avantajlarına bakalım:

Daha Yüksek Çalışan Bağlılığı ve Elde Tutma Oranı

Owl Labs tarafından yapılan bir araştırma, ofis dışından çalışanların önümüzdeki 5 yıl boyunca şu anki işlerinde kalmalarının muhtemel olduğunu dile getirdi. Ayrıca, ofis dışı çalışanların %55’i artık uzaktan çalışmalarına izin verilmezse, başka bir iş arayacaklarını dile getirdi.

Açıkçası, esnek bir çalışma ortamının çalışan memnuniyeti ve nihayetinde bunların elde tutulması üzerinde olumlu bir etkisi var.

Tasarruf

Uzaktan çalışırken sadece çalışanlar paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda işverenler de önemli ölçüde tasarruf sağlar. 

Örneğin, fiziksel bir çalışma alanı çalıştırmak, özellikle büyük bir şehirde iseniz pahalı olabilir. Ofis kirası, ofis mobilyaları, aylık faturalar gibi maliyetler, günün sonunda elde edilen kârı azaltacaktır. Uzaktan çalışma, işletmenin sürdürülebilmesi için katlanılan maliyetleri büyük ölçüde azaltarak her bir uzaktan çalışan için tasarruf sağlar.

Aralarından Seçim Yapabileceğiniz Daha Geniş Bir Profesyonel Havuzu

Uzaktan çalışma, işverenlerin sadece yerel profesyonelleri işe almakla kısıtlı kalmasının da önüne geçti. En iyi potansiyel profesyonelleri seçmek için geniş bir pazar açılmasını sağladı.

Yükselen Çalışan Morali

Uzaktan çalışmanın esnekliği sayesinde, çalışanlar da daha fazla motive oluyor ve iş yerinde daha üretken hale geliyor. Yüksek çalışan morali, daha fazla ciro, daha fazla iş tutkusu ve daha yüksek iş tatmini anlamına geliyor.

Çevre için: Sera gazı emisyonlarının azalması

Günlük işe gidip gelmenin azalması, daha az insanın yolları meşgul etmesi, daha az yakıt tüketileceği anlamına gelir ve çevreyi olumlu yönde etkiler. 

Uzaktan Çalışma Trendleri 2020

Kısa vadede uzaktan çalışma trendleri ile ilgili tahminler aşağıdaki şekilde:

Melez Şirketlerin (Ofis İçi ve Ofis Dışı) Yükselişi

Daha büyük şirketler ofis dışı çalışmayı “karma” bir ortamda “test etmeye” başlayacak, bu nedenle tamamen ofis dışı bir çalışma ortamına geçmek yerine, haftada birkaç gün evden çalışılmasına izin vererek aşamalı olarak bu trende ayak uyduracaklar.

Uzaktan Çalışmaya Odaklı Araçlar, Hizmetler ve Kaynaklar Büyümeye Devam Edecek

Uzak çalışan ekiplerin iş birliğini ve iletişimini kolaylaştırmaya odaklanan araçlar daha da geliştirilecek.

Ayrıca, güvenilir ve hızlı bir internet bağlantısına sahip olmak için ucuz, ön ödemeli sim kartlar veya mobil erişim noktaları gibi sık sık seyahat eden ofis dışı çalışan profesyonellere yönelik hizmetlerde de önemli bir artış olacak.

Daha Fazla Gen-Z Çalışanının Piyasaya Çıkması Bekleniyor

1990’ların sonu ile 2000’lerin başında doğan nesil, tamamen çevrimiçi olarak eğitim almış ve dijital becerilerle donatılmıştır. Bu yüzden uzaktan çalışmaya fazlasıyla yatkınlardır.

Çalışanlara Bu Süreçte Daha Fazla Odaklanma

Uzaktan çalışan ekiplerin çalıştıkları şirkette “önemli hissetmeleri” veya “bağlı” olmaları daha zor olabilir. Ekipler uzaktan çalışırken nadiren fiziksel olarak birbirleriyle etkileşime girer ve bu da grup içinde daha az bağlılığa yol açar. Bu, işverenlerin karşılaşacakları ortak bir sorundur. Bu durumu önlemek için çalışma ortamında ekip üyeleri arasında akıcı bir iletişim sağlanmasına yardımcı olunmalı ve katılım teşvik edilmelidir.

Evden çalışma ile ilgili güncel durum ve beklentiler bu şekilde. Siz evden çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin sektörünüz evden çalışmaya uygun mu? Fikirlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

Domain Sorgulama