Etsy SEO Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Etsy SEO Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hosting Fiyatları

Bir süredir bir Etsy mağazası açmayı düşünüyor, ancak platformun sıralamalarının nasıl çalıştığını, hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini ve hatta mağazanız için hangi ismi kullanacağınızı bilmiyorsanız, bugünkü yazımızda, her satıcının bilmesi gereken birkaç Etsy SEO ipucunu ele alacağız.

Haydi başlayalım!

Etsy Arama Nasıl Çalışır?

Etsy’de uzun süreli bir işletme planlıyorsanız, Etsy’nin nasıl çalıştığına dair tüm detayları öğrenmek için biraz zaman ayırmanız gerekir. Örneğin, Etsy’e gelen bir ziyaretçinin istediği şeyi aramak için arama barını kullandığını ve gümüş bir bileklik aradığını varsayalım. Bu sorguya dayanarak, Etsy’nin arama algoritmaları size gümüş bilekliklerin tüm listelerini belirli bir sırayla sağlar. 

Peki bu sıralama nasıl belirlenir? 

Aşağıda ürün sıralaması yaparken Etsy’nin dikkate alma eğiliminde olduğu faktörlerden bazılarını bulabilirsiniz: 

  • Alaka düzeyi
  • Kargo maliyeti
  • İlan kalite puanı
  • Mağazanın konumu
  • Alışveriş yapan kişinin bireysel alışkanlıkları
  • Müşteri ve pazar deneyimi

Etsy’de Seo Ne Anlama Gelir?

Geçmişte bu tür pazar yerleri ile çalışmadıysanız, muhtemelen aynı SEO kurallarının sadece normal web siteleri için değil, onlar için de geçerli olduğunu bilmiyorsunuzdur.

Örneğin, Amazon satıcılarının kalabalığın arasından sıyrılmak ve ürünlerini daha fazla müşterinin denemesini sağlamak için kullandıkları Amazon SEO diye bir şey vardır. Aynı şey Etsy için de geçerlidir ve algoritmalarının bir sorgudan gelen herhangi bir sayfadaki sonuçları düzenlemesini sağlamak için dikkate aldıkları bir dizi şey vardır.

Her pazar yerinin kendi iç araması, ürün grupları ve özellikleri vardır. Müşteri, ihtiyacı olan her şeyi bu yollarla arar. Birisi Google gibi harici arama motorlarını kullanarak Etsy’deki ürünleri aramayı sevse de, alıcı, sitede sorgulamak yaparak en alakalı ürünleri veya sayfaları görür. Bu aramalar sonucunda satışların çoğu listelemenin birinci veya ikinci sayfalarında gerçekleşir. Çok daha azı ise üçüncü veya dördüncü sayfalarda gerçekleşir. Alıcı istediği ürünü bu sayfalarda bulamazsa arama algoritmasını değiştirir.

Etsy SEO Neden Önemlidir?

Arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmek, potansiyel alıcılar tarafından keşfedilme şansınızı artırmak için çok önemlidir. Etsy SEO, listelerinize organik trafik çekmenize yardımcı olarak daha fazla görüntüleme, tıklama ve nihayetinde daha fazla satışla sonuçlanabilir. Listelerinizi doğru SEO stratejileriyle optimize ederek rekabette öne çıkabilir ve mağazanızın genel performansını artırabilirsiniz.

Etsy’de satış söz konusu olduğunda rekabet çok yüksek olabilir. Benzer ürünler sunan binlerce satıcı vardır ve böylesine kalabalık bir pazarda öne çıkmak zor olabilir. Bu noktada Etsy SEO oyunun kurallarını değiştiren bir unsur haline gelir. Algoritmanın nasıl çalıştığını anlayarak ve etkili SEO teknikleri uygulayarak görünürlüğünüzü artırabilir ve mağazanıza daha fazla potansiyel müşteri çekebilirsiniz.

Üstelik Etsy SEO, listelerinize trafik çekmenin uygun maliyetli bir yoludur. Ücretli reklamcılık etkili olsa da, özellikle küçük işletmeler için pahalı olabilir. Listelerinizi arama için optimize etmeye odaklanarak, reklam için bir servet harcamadan organik trafik çekebilirsiniz. Bu da uzun vadede daha yüksek kâr marjlarına ve daha sürdürülebilir bir işletmeye yol açabilir.

Sonuç olarak Etsy SEO, platformda başarılı olmak isteyen tüm satıcılar için önemli bir araçtır. Algoritmayı anlayarak, kapsamlı anahtar kelime araştırması yaparak ve etkili optimizasyon stratejileri uygulayarak mağazanızın görünürlüğünü artırabilir, daha fazla müşteri çekebilir ve nihayetinde satışlarınızı artırabilirsiniz.

Etsy’de SEO’yu Etkileyen Faktörler

Kaynak: influencermarketinghub

Etsy SEO’yu etkileyen faktörlerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Mağazanızın yaşı

Daha eski Etsy mağazaları, Etsy arama sonuçlarında avantajlıdır.

Neden mi?

Çünkü uzun süredir var olan bir Etsy satıcısı daha fazla güvenilirliğe sahip olacaktır. Örneğin, 2017’den beri var olan bir mağaza, bu yıl açılan bir dükkandan daha üst sıralarda yer alabilir.

Etsy algoritması eski ve aktif mağazaları sever. Dolayısıyla, yeni bir mağazaysanız, daha uzun süredir var olan mağazalara kıyasla sıralanmanız daha uzun sürebilir.

Bunun önemli olmasının bir başka nedeni de performanstır. Yıllardır faaliyet gösteren bir Etsy mağazasının daha fazla satışı olacaktır. Ayrıca daha fazla müşteri yorumu ve değerlendirmesi de olacaktır. Etsy, bir mağazanın değerini belirlemek için bu verilere bakar.

Bir mağazanın değeri ne kadar fazlaysa, Etsy aramasında sıralanma olasılığı da o kadar yüksektir.

Ancak mağaza etkileşiminizi artırmayı başarırsanız, daha eski Etsy listelerinde üst sıralarda yer alma şansınız olacaktır.

Rekabet edebilmek için mükemmel müşteri hizmetleri sunmanız yeterlidir. Etsy’ye yavaşlama planınız olmadığını göstermek için yeni listeler eklemeyi de deneyebilirsiniz. Müşteri sorularını yanıtlamak da bu noktada size yardımcı olabilir.

Tüm bunları yapmak sizi köklü rakiplerinizle aynı seviyeye getirebilir.

2. Mağazanızdaki liste sayısı

Daha fazla Etsy listelemesi ile daha hızlı sıralama şansınız artar. Bunun nedeni oldukça basittir. Ne kadar çok ilanınız olursa, arama sonuçlarında görünme şansınız da o kadar artar. Bu, özellikle tam bir kelime öbeği için sıralama yapmak istiyorsanız, farklı anahtar kelimeleri hedefleyebilmeniz açısından iyidir.

İnsanlar ürün aramak için Etsy arama çubuğunu kullandıklarında, girişinizin optimize edilmediği uzun kuyruklu bir anahtar kelime kullanabilirler. Bu yüzden birkaç listelemeye ihtiyacınız olacaktır. 

Ancak sadece daha fazlasına sahip olmak için yeni listeler oluşturmamalısınız.

Her yeni girişin iyi olması gerekir. Her birini optimize etmeniz gerekir, böylece yüksek sıralamalı Etsy listeleriyle aynı seviyede rekabet edebilirsiniz. Bu yüzden mümkünse, hepsinin farklı terimler için sıralama şansı olması için belirli anahtar kelimeler kullanın.

Daha fazla mağaza listesine sahip olmanın satışlarınızı artırma gibi ek bir avantajı vardır. Bu, Etsy arama algoritmasının dikkate aldığı faktörlerden biridir. Ne kadar çok trafiğiniz ve satışınız olursa, listeleriniz Etsy’de o kadar hızlı sıralanabilir.

Daha fazla listeye sahip olmak mağazanızı yönetmenizi zorlaştırsa da, sizi satış yaptığınız ürünlerde daha alakalı hale getirecektir. 

3. Niş alanınızdaki rekabet

Rekabeti olan bir niş içindeyseniz, belirli arama terimleri için sıralama yapmakta zorlanabilirsiniz. Aynı anahtar kelimeler için rekabet eden çok sayıda Etsy satıcısı varsa, üst sıralara çıkmakta zorlanabilirsiniz. Dolayısıyla, bu potansiyel engelle nasıl mücadele edeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Örneğin, düğün davetiyesi satan çok sayıda mağaza vardır. Bu noktada hala kategorinizle ilgili olan ancak rekabetçi olmayan bir anahtar kelime öbeği kullanmayı deneyebilirsiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bu durumda sizin için daha uygun olacaktır.

Bu, diğer satıcıların kullanmadığı en iyi anahtar kelimeler için sıralama elde etmenizi sağlayabilir.

Hâlâ yeterince hızlı sıralanamıyorsanız, benzersiz satış noktalarınızı vurguladığınızdan emin olun. Kategorinizde bir ton rekabet olsa bile, sizi daha iyi bir seçenek haline getiren bir özelliğiniz olabilir.

Ayrıca sadece Etsy’ye bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Sosyal medya veya üçüncü taraf siteler üzerinden trafik çekerek daha fazla satış elde edebilirsiniz.

4. Listelerinizin kalitesi

Daha önce de belirtildiğimiz gibi, listelediğiniz ürünlerin yüksek kaliteli olması gerekir. Bu, özellikle kötü görseller kullanamayacağınız anlamına gelir. Ayırca başlıklarınız ve açıklamalarınız ne satmaya çalıştığınızı açıkça ortaya koymalıdır.

Alıcılar, bilinçli kararlar vermek için ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgilere sahip olmalıdır.

Etsy SEO Nasıl Yapılır? 

1. Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler Etsy SEO’da çok önemli bir rol oynar. Doğru anahtar kelimeleri belirleyerek ve uygulayarak, listelerinizin alakalı arama sonuçlarında görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Doğru Anahtar Kelimeleri Belirleme

İlanlarınız için doğru anahtar kelimeleri belirlemek üzere işe anahtar kelime araştırması yaparak başlayın. Potansiyel alıcıların sizinkine benzer ürünleri ararken hangi sözcükleri veya ifadeleri kullanacağını düşünün. Anahtar kelime fikirleri oluşturmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya Etsy’nin kendi arama çubuğu gibi araçları kullanın. Ayrıca, hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını görmek için rakiplerinizin ilanlarını analiz edin.

Potansiyel anahtar kelimelerin bir listesini oluşturduktan sonra daha yüksek arama hacmine ve ürünlerinizle alaka düzeyine sahip olanlara öncelik verin. Her bir anahtar kelime için rekabeti göz önünde bulundurun ve listelerinizi etkili bir şekilde optimize etmek için popüler ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir karışımını seçin.

Anahtar Kelimeleri Ürünlerinize Uygulama

Doğru anahtar kelimeleri belirledikten sonra sıra bunları listelerinize uygulamaya gelir. İlk önce ürün başlıklarınızla başlayın, açıklayıcı, özlü olmalarını ve ana anahtar kelimelerinizi içermelerini sağlayın. Anahtar kelimeleri doğal bir şekilde ekleyin ve sıralamalarınızı olumsuz etkileyebileceğinden çok fazla anahtar kelime kullanmaktan kaçının.

Ardından, ürün açıklamalarınızı optimize edin. Okunabilir ve ilgi çekici bir tonu korurken açıklama boyunca alakalı anahtar kelimeleri ekleyin. Anahtar kelimeleri stratejik bir şekilde kullanarak ürünlerinizin benzersiz özelliklerini, faydalarını ve kullanım alanlarını vurgulayın.

Etsy SEO Anahtar Kelimelerini Bulmanızı Sağlayacak Araçlar

Pek çok pazarlamacı için en güvenli anahtar kelime platformlarından biri Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dır. Ancak, bu araç bazen sezgisel olmayabilir. Bunun yerine kullanmak isteyebileceğiniz bazı alternatif araçlar aşağıdaki şekildedir:

  • Erank – Bu platform tamamen Etsy’ye özel olduğundan, anahtar kelimeleri bulmanıza, sıralamaları izlemenize ve mağazanızı büyütmenize yardımcı olacaktır. Özellikle %100 Etsy’ye odaklanması nedeniyle, uzmanlar tarafından kullanmanız önerilir.
  • Ubersuggest – Bu platform, piyasadaki en büyük dijital pazarlama gurularından biri olan Neil Patel tarafından oluşturulmuştur. Bu platform size anahtar kelime önerileri, içerik fikirleri sunar ve rakiplerinizin neler kullandığına göz atmanızı sağlar. 
  • KWFinder – Uzun kuyruklu anahtar kelimeler Etsy’de son derece önemlidir. Dolayısıyla, KWFinder bunları bulmanıza yardımcı olabilecek bir platformdur. Yüksek hacimli anahtar kelimeler yüksek rekabette öne çıkmanızı engelleyebileceği için bu aracı deneyebilirsiniz. 

2. Mağaza Optimizasyonu

Etsy mağazanızın tamamını optimize etmek, tek tek listeleri optimize etmek kadar önemlidir. Mağaza başlığınız ve duyurunuz, potansiyel alıcıların mağazanızı ziyaret ettiklerinde gördükleri ilk şeylerdir. Bu yüzden tekliflerinizi doğru bir şekilde temsil ettiklerinden emin olmak için hem başlığa hem de duyuruya ilgili anahtar kelimeleri ekleyin. Ziyaretçileri mağazanızı daha fazla keşfetmeye teşvik eden ilgi çekici ve bilgilendirici bir duyuru hazırlayın.

Anahtar kelimelerin yanı sıra, potansiyel alıcıları ikna etmek ve onları müşteriye dönüştürmek için benzersiz satış noktaları ve promosyonlar veya özel teklifler eklemeyi düşünün.

3. Hakkında Bölümü ve Mağaza Politikaları

Etsy mağazanızın Hakkında bölümü, markanızı sergilemek ve hikayenizi anlatmak için bir fırsat sunar. Bu yüzden bu alanı potansiyel alıcılarla bağlantı kurmak ve mağazanızı benzersiz kılan özellikleri vurgulamak için kullanın. Ürünleriniz, işçiliğiniz ve ilham kaynağınız hakkında alakalı bilgiler verirken anahtar kelimeleri doğal bir şekilde ekleyin.

Ayrıca, açık şekilde ifade edilen mağaza politikaları oluşturduğunuzdan emin olun. Bunlar, kargo, iadeler ve potansiyel alıcıların bilmesi gereken diğer önemli bilgilerle ilgili ayrıntıları içerir. İyi tanımlanmış politikalar, alıcılara güven aşılayarak mağazanızdan alışveriş yapma olasılıklarını artırır.

4. Ürün Listeleme Optimizasyonu

Bireysel ürün listelerini optimize etmek, Etsy’deki görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarmak için hayati önem taşır. 

Ürün Başlıkları ve Açıklamaları

Ürün başlıkları açık ve kısa olmalı, ayrıca ana anahtar kelimelerinizi içermelidir. Bu noktada kullanılan malzemeler, boyut ve renk gibi ilgili ayrıntıları eklemeniz, potansiyel alıcılar için hem bilgilendirici hem de cazip başlıklar oluşturmanız gerekir.

Ürün açıklamalarını yazarken ise, ürünleriniz hakkında daha ayrıntılı bilgi verme fırsatını kullanın. Ürünlerinizin benzersiz özelliklerini, faydalarını ve potansiyel kullanımlarını vurgulayın. Okunabilirliği ve ilgi çekici tonu korurken anahtar kelimeleri açıklama boyunca doğal bir şekilde ekleyin.

Etiketler ve Kategoriler

Etiketler ve kategoriler Etsy SEO’da önemli bir rol oynar. Etiketleri seçerken, ürününüzü doğru bir şekilde temsil eden geniş ve spesifik anahtar kelimelerin bir karışımını kullanın. Renkler, stiller ve durumlarla ilgili anahtar kelimelerin yanı sıra belirli özellikler veya kullanımları da göz önünde bulundurun. Buradaki amacınız, potansiyel alıcıların arama yapma olasılığının yüksek olduğu etiketleri seçmektir.

Kategorileri seçerken, ürününüzle en alakalı olanı seçin. Etsy, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kategoriler sunar, bu nedenle en uygun kategoriyi bulmak için zaman ayırın. Uygun kategorileri kullanmak, ürünlerinizin Etsy’nin pazar yerinin doğru bölümlerinde görüntülenmesini sağlayarak potansiyel alıcılar için görünürlüğünü artırır.

5. Ürün Fotoğrafları

Kendi web sitenizde yapabildiğiniz gibi görsel adlarını veya alt etiketlerini değiştiremeseniz de, ürünlerinizin yüksek kaliteli fotoğraflarına sahip olmak kesinlikle fark yaratabilir. 

Etsy’de fotoğraflar, özellikle görsel olarak çekici araçlar veya aksesuarlar satıyorsanız, diğer platformlarda olduğundan daha da önemlidir. 

Etsy, fotoğrafların pazarda bir satın alma işlemi yapmak için belirleyici faktör olduğunu söyler. Bu nedenle daha fazla satış, daha fazla yorum ve daha iyi sıralama elde etmek için mümkün olan en iyi kalitede fotoğraflara sahip olmanızı isterler.

6. Ücretsiz Kargo

Etsy pazarlama ve SEO söz konusu olduğunda, müşterilerinize ücretsiz kargo sunmaktan daha iyi bir yol yoktur. Etsy mağazaları kargo için oldukça fazla ücret talep etme eğilimindedir, ancak ücretsiz veya indirimli olarak ürün sunanlar genellikle daha iyi sıralanır. 

Pek çok Etsy satıcısı dükkanlarını daha başarılı hale getirmek için bu yöntemi kullanır. Ürünlerini biraz daha pahalı hale getirirler, ancak bunun yerine ücretsiz kargo sunar.

Bu noktada ürününüzü fiyatlandırmadan önce rakiplerinizin ne yaptığına bakın. Onların ürünleri ne kadara mal oluyor? Kendinize bu soruyu sorun ve adil bir fiyatın ne olacağını anlamaya çalışın ve bunu rakiplerinizin fiyatından biraz daha düşük yapın.

7. Ücretli Reklamlar

Etsy reklamları yayınlamak sıralamalarınızda kesinlikle bir fark yaratabilir. Ücretli reklamlar size yeni ve sürekli müşteriler kazandırmak ve ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi başlı başına bir sıralama faktörü olan yorumlar almak söz konusu olduğunda son derece yararlıdır. 

Sattığınız ürünlerin türüne bağlı olarak, reklamlar için diğer sosyal medya ağlarını da kullanabilirsiniz. Eğer ürününüz görsel olarak oldukça çekici bir ürün ise, Pinterest reklamlarını veya Instagram reklamlarını kullanabilirsiniz. 

8. Etsy Analizleri

Platformda bir süredir satış yapıyorsanız, muhtemelen bir raporlama aracıyla birlikte geldiğini biliyorsunuzdur. Bu analizler, potansiyel müşterilerinizin sizi nasıl keşfettiğine dair bazı ipuçları sunabilir. Ayrıca, insanların mağazanıza rastlamak için kullandıkları arama terimleri, sayfa görüntüleme sayınız ve ayrıca trafik kaynaklarınız söz konusu olduğunda analizler oldukça iyidir. 

Etsy analizleri, Shop manager – mağaza yöneticinize (kontrol panelinizde) giderek ve orada bulunan istatistikler butonuna tıklanarak bulunabilir.

9. Rakip Analizi

İş dünyasının en önemli kurallarından biri de rakip araştırması ve analizi yapmaktır. Bu yüzden Etsy’de de sizinkine benzer diğer mağazalara detaylı şekilde bakmanız gerekir. 

Bu noktada başlıklarına ve açıklamalarını nasıl yazdıklarına ya da kaç yorum aldıklarına vs. bakabilirsiniz.

Domain Sorgulama