Blog » Nedir, Nasıl Yapılır? » En İyi 10 Ekran Kaydedici Program
Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

En İyi 10 Ekran Kaydedici Program

Hosting Fiyatları

Ekran kaydetme programları ( Screen Recorder ) Youtube, Twitch gibi platformlar sıklıkla kullanılmaya başlandığından beri daha sık kullanılmaya başlandı. İnsanlar Twitch üzerinden oyun oynama videolarını paylaşmaya başladığında o kadar çok talep gördü ki, TWİTCH sitesi, AMAZON tarafından bir milyar dolara yakın bir paraya satın alındı.

Twitch Platformu

İnsanlar iş ve eğitim amacı haricinde ne yaptığını paylaşmayı seviyor ve birçok farklı özelliklerde programlar kullanarak bilgisayarları ile yapabildiklerini insanlara göstermeye çalışıyorlar.

Talep gören içerik üreticileri de takipçi sayılarına bağlı olarak inanılmaz gelirler elde edebiliyor. Siz de içerik üreticisi olmak ve paylaşım yapmaya başlamak istiyor, en iyi ekran kaydedici programlar hangi özelliklere sahip ve fiyatları nedir keşfetmek istiyorsanız yazımıza odaklanın.

1. Windows Ekran Kaydedici

İsterseniz en bilindik ücretsiz bir uygulama ile başlayalım. Eğer Windows 10 kullanıcıysanız, Windows 10’da ‘Windows Ekran Kaydedicisi’ adında kullanışlı bir uygulama mevcut. Bu program sayesinde ücretsiz bir şekilde video kaydı yapmanız mümkün.

‘WINDOWS’ + ‘G’ klavye kısayolu ile aktif ederek kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha çok Xbox kullanıcıları için eklendiğini düşündüğüm bu uygulama her Windows 10 kullanıcısı tarafından kullanılabilmektedir.

Windows Ekran Kaydedicisi
Windows Ekran Kaydedicisi

2. CAMTASIA

Camtasia, en çok kullanılan programlardan bir tanesi. Hem Windows hem IOS için kullanılabiliyor. Ekran kaydı yapmanın yanında video düzenleyicisi özelliği de mevcut. Çektiğiniz vidoları belirli şablonlar kullanarak düzenleyebilir, sürükle bırak özelliği ile efekt ekleyebilir ve oluşturduğunuz videoyu yayınlayabilirsiniz.

Camtasia, yeşil ekran desteği sunarak arka planda istediğiniz görsel kullanmayı mümkün kılıyor. Uygulamada IOS ekran kaydedici, sunumlarda fare imleci kullanımı imkanı ve animasyon ve efekt ekleme imkanı da sunuyor.

TechSmith firması ücretsiz versiyonunu paylaşıyor. Tüm özelliklerini kullanabileceğiniz versiyonu satın alabilirsiniz, En iyi All-in-One-Ekran Kaydedicisi ve video düzenleyici adı altında 294.99 USD gibi gayet yüksek bir fiyatla satışa sunulmuş.

CAMTASIA
CAMTASIA

3. BANDICAM

Bandicam, en popüler kayıt programlarından bir diğeri. Bu programın da ücretsiz ve ücretli versiyonu mevcut. Ücretsiz versiyon ile birçok iş için kullanışlı olabilir. Kayıt özellikleri üzerinde oynama yapmanız kayıt hızı kalitesi gibi ayarlara ulaşabilirsiniz.

Bandicam, web cam desteği de sunuyor, ekranın istenilen köşesinde ayarlardan uygulamaya tanıttığınız web kameranızı paylaşabilirsiniz. Fare imlecinin görünüp görünmemesi gibi sunum için önem arz eden ayarları yapmanız mümkün.

Bandicam, Playstation, Xbox, akıllı telefon ve IPTV gibi harici cihazlardan gelen ekranları da kaydetme işlevine sahip.

Ücretli versiyon, bir bilgisayar için 39.95 USD gibi makul bir fiyata sahip. Bu fiyata ömür boyu lisans satın almış oluyorsunuz. Resmi web sitesinde tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Bandicut adlı video kesme ve düzenleme uygulaması da ayrıca ücretlendiriliyor.

BANDICAM
BANDICAM

 

BANDICAM
BANDICAM

4. Movavi Screen Recorder

Movavi, tamamı Türkçe kullanım destekli uygulamalardan biri. Hızlı, pratik ve kayıt esnasında hiç kalite kaydı olmadan birçok video formatında kayıt yapma imkanı sunuyor.

Program size ekranın istenilen kısmını seçip kaydetmenize imkan sunuyor. Birçok kaynaktan ses kaydı yapılabiliyor. Skype kayıtlarını da bu uygulama ile yapabilirsiniz.

Ücretli versiyon fiyatlarına bakıldığında sadece ekran kaydedicisi için 89,95 TL fiyat belirlenmiş. Ekran kaydedici ve Video Editor Plus paketi 159,95 TL ve buna ilaveten Video Suit 8-in-1 programının tamamına ise 185,95 TL ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Ücretsiz versiyonu var ancak filigran mevcut ve kaydetme süresinde kısıtlamalar uygulanıyor. Ücretli versiyonun fiyatı düşünülünce denemekte fayda var.

Movavi Screen Recorder
Movavi Screen Recorder

5. OBS STUDIO

OBS (Open Broadcaster Software) adlı bu program tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodu sunan Windows, MAC, ve Linux versiyonlarına sahip. Github’tan programa ait kodlara ulaşabilir ve eğer kod bilgisine sahip bir programcıysanız, kendi isteğinize göre bir takım düzenlemeler yapabilirsiniz.

OBS Studio, Youtube, Switch gibi platformlarda yayın yapma şansına sahipsiniz. Yine ekran paylaşımı konusunda gayet detaylı özelliklere sahip. İmleç göster, tarayıcıda web sayfası paylaş, web cam paylaş, oyun paylaşımı yap, arka planda müzik çal gibi seçeneklerin tamamını kullanabiliyorsunuz.

Gayet detaylı kullanıma sahip bu uygulamanın tamamen ücretsiz olması en öne çıkan özelliği.

OBS STUDIO
OBS STUDIO

6. SHAREX

ShareX Ekran Kaydedicisi
ShareX Ekran Kaydedicisi

ShareX de kullanışlı bir program. Detaylı ekran görüntüsü alabilir, kısmi ekran görüntüsü kaydedebilirsiniz. Ekranınızın tamamını, bir bölümünü kaydedebilir ve tek bir tuş ile paylaşıma sunabilirsiniz.

OBS Studio gibi açık kaynak kodlu ve ücretsiz bu uygulamada farklı görsel efektlerini indirip kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir uygulama ancak geliştiricilere ‘DONATE’ yani ‘BAĞIŞ’ yapma imkanınız var.

ShareX Kullanım Menüleri
ShareX Kullanım Menüleri

7. SNAGİT

Camtasia yapımcısı Techsmith‘in geliştirdiği Snagit ise gelişmiş bir ekran görüntüsü alma aracı. Eğitim ve sunum hazırlama ekran görüntüsü alıp hızlıca düzenler, açıklama ekleyip yönergeler oluşturabilirsiniz.

15 gün ücretsiz deneme sürümü ve 30 gün para iadesi imkanı sunan firma uygulamanın arkasında durduğunu belli ediyor. Ücreti ise 49.99 USD. Bu şirkete ait uygulamaların fiyatları biraz yüksek.

Snagit Ekran Kayıt Programı
Snagit Ekran Kayıt Programı

8. SCREENFLOW

ScreenFlow, detaylı bir ekran kaydetme ve düzenleme programı. Ücretsiz versiyonu mevcut ancak tabi ki tüm düzenleme özelliklerini kullanmanıza izin vermiyor. Ücretli versiyonun 129 USD gibi hatırı sayılır bir fiyatı var.

Yüksek kaliteli kayıt imkanı ve IOS destekli kayıt imkanı sunuyor. Ücretli versiyonda kapsamlı bir media kütüphanesi mevcut. Screenflow ile profesyonel animasyonlar kullanabilir bu sayede detaylı videolar elde edebilirsiniz. Yeşil ekran desteği var bu sayede istediğiniz arka planı ekleyerek video oluşturabilirsiniz.

ScreenFlow Ekran Kayıt Programı
ScreenFlow Ekran Kayıt Programı

 

9. ApowerREC

Apowersoft tarafından geliştirilen ApowerREC uygulaması çapraz kayıt yapabilen kabiliyetli bir diğer program. Windows, Mac, Android ve IOS tabanlı cihazlarda kullanılabiliyor. Ekran, webcam ve ses kaydı alınabilir, üzerine yazı ekleyebilir ve videoyu ilave özelliklerle düzenleyebilme imkanına sahipsiniz.

Belirli bir zaman dilimi için kayıt görevi oluşturmanıza imkan sağlayan bir özelliği var. Kayıt esnasında ekranın bir kısmını yakınlaştırabiliyorsunuz.

Kilitleme özelliği sayesinde sadece belirlediğiniz alanı kaydetmeye devam eder siz o sırada bilgisayarınızda başka işlemler yapabilirsiniz. Spotlight adlı kayıt özelliği ise kayıt esnasında sadece belirli bir alana odaklanma imkanı sunuyor.

Kişisel kullanım için ücretli versiyonda şuan bir alana bir bedava kampanyası var. Ömür boyu lisans almak için 69,95 USD’ı gözden çıkarmanız gerekiyor. Ticari kullanım için fiyatı ise 159,99 USD.

ApowerREC Uygulaması Özellikleri
ApowerREC Uygulaması Özellikleri

 

ApowerREC, WPS Office, Cisco ve Techradar. tarafından referans verilen ve desteklenen bir uygulama.

10. FLASHBACK RECORDER

Flashback Recorder da kapsamlı ekran kaydedici uygulamalarından bir tanesi. Techradar. tarafından tavsiye edilen bir uygulama. Sadece Windows işletim sistemine uygun.

Kayıt, düzenleme ve yayınlama seçeneklerine sahip. Ücretsiz kurulum yaparak deneyebilirsiniz. Görüntülü arama kaydı, ses kaydı, web cam kaydı, online ders kaydı, sunumlar ve youtube yayınları için ideal bir uygulama. Kayıt için belirli bir saati ve süreyi ayarlama imkanı sunuyor, bir çok farklı versiyonda export alabiliyorsunuz.

Flashback Recorder Programı
Flashback Recorder Programı

Ücretli olanlar hariç tüm bu ekran kayıt programlarında ücretsiz versiyonlarında videonuza damga, logo, watermark ekleniyor. Ayrıca kayıt kalitesi normalde düşük oluyor ve ekran yenileme hızı FPS( Frame Per Seconds ) düşük değerlerle kullanma imkanı sunuyor.

Amacınıza uygun olarak istediğiniz programı listemizden seçip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Domain Sorgulama