E-Ticaret Siteleri için Hosting Seçimi ve Yönetimi Rehberi

E-Ticaret Siteleri için Hosting Seçimi ve Yönetimi Rehberi
Hosting Fiyatları

Bundan ortalama on beş yıl önce, bir e-ticaret sitesi oluşturmak ve yönetmek o kadar zordu ki, neredeyse harcayacağınız emeğe değmezdi diyebiliriz. Fakat şu an tüketicilerin büyük çoğunluğunun çevrimiçi alışveriş yaptığı modern bir çağa evrildik. Çağ böyle olunca, işletmeler için bir e-ticaret sitesine sahip olmak, neredeyse zorunlu hale geldi.

Eğer siz de e-ticaretin işletmeniz için gerekli olduğunu düşünüyorsanız, web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce almanız gereken bazı kararlar var. Bunlardan en önemlisi ise, e-ticaret siteniz için hangi hosting servis sağlayıcısını seçeceğiniz.

E-ticaret Sitesi İçin Doğru Bir Hosting Seçimi Neden Önemlidir?

Bir e-ticaret sitesi kurmak söz konusu olduğunda, doğru hosting servis sağlayıcısını bulmak, normal bir web site servis sağlayıcısı bulmaktan daha önemlidir.

E-ticaret yapıyorsanız, artık olay sadece web sitenizin mümkün olan en kısa sürede yüklenirken aynı zamanda minimum kesinti süresi ile çevrimiçi olması değildir. Aynı zamanda güvenliğe ve müşteri verilerinizi güvende tutmaya da fazlasıyla dikkat etmeniz gerekir.

E-ticaret sitenizde normal bir web sitesinden farklı olarak, ödeme ayrıntıları da dahil olmak üzere, ziyaretçilerinizden kişisel veriler topladığınız için web sitenizi ve hosting hizmetinizi her zamankinden daha fazla ciddiye almanız gerekiyor.

E-ticaret Sitesi İçin Doğru Bir Hosting Seçimi Neden Önemlidir?

Biz uyarılarımızı yaptık. Bu uyarıları dikkate almamak sadece işinizin ölümcül bir şekilde yok olmasına neden olmaz, aynı zamanda yetkililerle de başınızı belaya sokar. Bir e-ticaret sitesi sahibi olarak, normal web sitesi sahipleri için geçerli olmayan ek sorumluluklarınız var. Bu nedenle, bunu anlayan ve size ihtiyaç duyduğunuz hizmeti verebilecek bir hosting servis sağlayıcısı bulmanız gerekir.

E-Ticaret Siteleri Paylaşımlı Hosting Kullanabilir Mi?

Herhangi bir e-ticaret sitesini aktif etmek için satın alınacak hosting türü, en önemli hususlardan biridir. Bu seçimi yaparken; paylaşımlı (shared), paylaşımsız (dedicated) hosting ve sanal özel sunucu gibi bir dizi seçeneğiniz vardır. Bunlardan hangisini seçmeliyim diye düşünüyorsanız, sizin için doğru seçim, e-ticaret sitenizin ihtiyaçlarına ve kişisel tercihlerinize göre değişecektir.

E-Ticaret Siteleri Paylaşımlı Hosting Kullanabilir Mi?

Paylaşımlı (shared) web hosting, e-ticaret sitenizin diğer web siteleri ile paylaşılan bir sunucuda barındırılmasıdır. Fiyatlandırma seçenekleri ucuz olduğu için özellikle yeni başlayanlar ve e-ticaret girişimcileri için en uygun hosting çözümü olarak görülebilir, fakat internette ürün satmayı planlıyorsanız, paylaşılan hosting sizin en iyi seçenek olmayacaktır. Eğer biraz araştırırsanız çevrimiçi ürün satan e-ticaret mağazalarının çoğunun paylaşılan hosting yerine VPS hosting veya paylaşımsız (dedicated) hosting tercih ettiğini göreceksiniz.

E-ticaret siteniz için neden paylaşımlı hosting kullanmamalısınız?

1. Paylaşılan hostingin e-ticaret sitenize fayda sağlayamamasının ana nedenlerinden biri sınırlı kaynaklardır. Paylaşılan barındırma size yeterli depolama alanı sunabilir. Bu, e-ticaret siteleri için gerekli bir koşuldur. Ancak paylaşılan barındırma sınırsız bant genişliğini garanti edemez. Kaynaklar, aynı sunucuda bulunan birçok kullanıcı arasında toplu olarak paylaşılır. Web sitenizde çok sayıda video ve resim varsa, daha yüksek bir bant genişliği talep edecektir. Siteye gelen trafik arttığında, daha yüksek bant genişliği taleplerinin artmasını bekleyebilirsiniz.

2. Web sitenizin performansı iyiyse, muhtemelen elde ettiğiniz ziyaretçi sayısında performansın bir etkisi vardır. Paylaşımlı hosting satın alırsanız, sitenizin yavaşlama şansı yükselir. Bunun nedeni, birçok kullanıcının paylaştığı kaynakların bazı kullanıcılar tarafından aşırı kullanılma eğiliminde olmasıdır.

Web siteniz yavaşlamaya başladığında, bu durum satış için felaket sonuçlar doğurabilir. Araştırmalar, web sayfalarının yüklenmesi birkaç saniyeden fazla sürdüğünde, ziyaretçilerin yaklaşık % 40’ının web sitesinden ayrılacağını gösteriyor.

Unutmayın, yalnızca VPS hosting ve özel sunucular en iyi site performansını garanti edebilir.

3. Paylaşılan hosting güvenlik tehditlerine karşı savunmasızdır. Kaynaklar aynı platformda birden fazla kullanıcı tarafından paylaşıldığı için sizinle aynı sunucudaki sitelerdeki kötü amaçlı etkinlikler, sizi sitenizi de etkiler.

E- Ticaret Siteniz İçin Hosting Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

E-ticaret siteniz için bir hosting sağlayıcısı seçmek, çevrimiçi bir mağaza kurarken atmanız gereken en önemli adımlardan biridir. Doğru servis sağlayıcıyı bulmak için çok fazla faktör vardır. Şimdi tek tek o faktörleri inceleyelim.

1. Çalışma Süresi (Uptime)

Çalışma süresi, potansiyel kullanıcıların sitenizi ziyaret edebileceği süredir. Ziyaretçiler sitenize ulaşamazsa, çevrimiçi mağazanızda alışveriş yapmayı tercih etmez ve bir kişinin siteye erişemediği her dakika para kaybediyor olabilirsiniz. Bu yüzden web hosting servis sağlayıcı ararken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri de, web hosting sağlayıcınızın sunucularının ne kadar tutarlı bir şekilde çalışıp çalışmadığıdır. Hosting sağlayıcısının tatmin edici bir çalışma süresi sunması gerekir.

Çalışma Süresi (Uptime)

Bu durumdan kaçınmak ve bu sebeplerden dolayı oluşacak kar kaybını minimumda tutmak için en az %99 çalışma süresi vaat eden bir web hosting sağlayıcısı arayın.

2. Güvenlik

Bir işletmenin varlığını sürdürebilmesi müşteri güvenine bağlıdır. Kullanıcılar size ödeme bilgilerini verdiklerinde risk alır, eğer uygun önlemleri almazsanız, müşteri bilgileri bilgisayar korsanlarının eline geçebilir .

hosting Güvenlik

İşletme sahibi olarak müşteri bilgilerini korumak sizin sorumluluğunuzda olduğu için müşteri bilgilerinin güvenliğini birinci öncelik haline getirmeniz gerekir. Müşterileriniz sizden alışveriş yapmaya devam edeceklerse, size güvenebileceklerini bilmelidirler.

Müşterilerinizin güvenini kazanmak için sitenize temel güvenlik sağlamayı vaat eden bir web hosting sağlayıcısı bulun ve SSL sertifikası içeren bir hosting planı seçtiğinizden emin olun. Geçerli bir SSL sertifikasına sahip olmak, web sitenizin çoğu bilgisayar korsanından korunmasını sağlar.

SSL sertifikası olan bir sitede, ziyaretçileriniz tarayıcıda URL’nizin yanında, sitenin güvenilir olduğunu anlamalarını sağlayan bir kilit simgesi görür. Birçok ziyaretçi haklı olarak, SSL’e sahip olmayan bir web sitesine ödeme bilgisi vermez, bu nedenle SSL tüm e-ticaret siteleri için bir gerekliliktir.

3. Hız

E-ticaret sitenizin yüklenmesi uzun sürüyorsa, yeni müşterilere ulaşmak için gereken görünürlüğü kaybedersiniz ve siteye ulaşan potansiyel müşterilerin satın alma yapmadan önce sitenizden hemen çıkması muhtemeldir.

Hız

Sitenizin hızını artırmak için atabileceğiniz bir takım adımlar olsa da, site hızındaki en önemli faktörlerden biri de web hosting’dir.

Bu yüzden başlangıç gereksinimlerinize en uygun hosting planını aldığınızdan emin olun ve sitenizin hızını düzenli olarak test edin.

4. Otomatik Yedeklemeler

Bir e-ticaret web sitesinin başarılı olabilmesi için; her sayfayı tasarlamak, tüm ürünleri listelemek, envanteri güncel tutmak ve siteyi yeni fırsat ve tekliflerle güncellemek için çok çalışmanız gerekir. Bu kadar çabadan sonra web siteniz kilitlenirse, yaptığınız tüm çabaların boşa gitmesini istemezsiniz.

Otomatik Yedeklemeler

Sitenizi birkaç günde bir manuel olarak yedeklemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz, ancak zaman içinde bu görevinizi unuttuğunuzda, sitenizi riske atarsınız. Birçok hosting sağlayıcısı, hosting çözümlerinde otomatik yedekleme özelliğini size sunar. Bu özellik web sitenizde bir sorun olduğunda güncel yedeğinize kolayca erişmenizi sağlar.

5. Farklı Hosting Çözümleri

E-ticaret siteniz zamanla; ziyaretçi, sipariş, personel ve sunduğunuz ürünler açısından büyür. Bugün ihtiyacınız olan bir web hosting çözümü bir yıl veya beş yıl içinde sahip olacağınız ihtiyaçlara uymayabilir. Bu yüzden gerektiğinde ölçeklendirmeyi kolaylaştıran bir web hosting sağlayıcısı arayın.

6. Müşteri Hizmetleri

E-ticaret web sitenizin düzgün çalışmadığı her dakika kârınızdan fedakarlık etmeniz gerekir. Bu yüzden iyi bir e-ticaret web hosting sağlayıcısı, ihtiyacınız olduğunda yardım alabilmeniz için uzman bir ekipten oluşan iyi bir müşteri hizmeti sunmalıdır.

Müşteri Hizmetleri

Hangi web hosting servis sağlayıcısı ile çalışacağınıza karar vermeden önce müşteri hizmeti desteği olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 

7. E-mail Adresleri

Alan adınızla eşleşen bir e-posta adresiniz olduğunda, daha profesyonel bir görünüm sağlarsınız. Birçok web hosting planı, [email protected], vb. gibi e-posta adreslerine sahip olabilmeniz için e-posta adresi desteği ile birlikte gelir.

8. Hazır Site Tasarım Aracı

Daha önce hiç sıfırdan bir web sitesi oluşturmadıysanız ve nasıl kod yazacağınızı bilmiyorsanız, iyi bir hazır site oluşturucu kullanarak zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz. Bir hazır site oluşturucu, siteniz için temel olarak kullanmak üzere çeşitli şablonlar arasından seçim yapmanızı ve ardından siteyi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek için şablonda değişiklikler yapmanızı sağlar.

İyi bir hazır site tasarım aracının özellikleri:

  • Sürükle ve bırak işleviyle sezgisel bir düzenleyici sunar.
  • Çok sayıda responsive şablon sunar (böylece mobil cihazlarda iyi görünüm sağlanır).
  • Web sitenizi kolayca özelleştirmek için birçok seçenek içerir.

E-ticaret sitenizi kurmadan önce tüm ihtiyaçlarınızı aynı firmadan karşılamak isterseniz, Hosting.com.tr’nin sunduğu Hazır Site Tasarım Aracını kullanabilir, hiç bir teknik bilgiye ihtiyacınız olmadan 3 adımda sitenizi hazırlayabilirsiniz.

E-Ticaret Siteniz için En İyi Web Hosting

Doğru bir web hosting servis sağlayıcı bulmak, e-ticaret sitenizin en önemli ayaklarından biri olduğu için çok önemlidir. Eğer bir e-ticaret sitesi açmaya gerçekten karar verdiyseniz, şimdi tam şu an bir web hosting paketinde neye ihtiyacınız olduğunu ve her şey planlarınıza göre giderse, önümüzdeki birkaç yıl içinde neye ihtiyacınız olacağını belirleyin. Sonra her ikisini de sunabilen bir web hosting sağlayıcısı bulun.

Yukarıda anlattığımız tüm faktörler göz önüne alındığında, hosting.com.tr birçok e-ticaret sitesi için olduğu gibi, sizin e-ticaret siteniz için de en verimli hosting servis sağlayıcılarından biri olabilir.

E-ticaret siteniz için performans odaklı hosting paketlerimize göz atmak için hemen sitemize gelebilir, web sitenizin ihtiyaçlarınıza uygun şekilde barındırılmasını sağlamak için uygun bir fiyat ödeyebilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin kullanması gereken hosting hizmetleriyle ilgili sorularınız varsa, Hosting.com.tr sorularınızla ilgili size yardımcı olabilecek teknik bir ekibe sahiptir. İşletmeniz için en iyi hosting paketi seçimine karar vermek için bizimle iletişime geçin, size bu konuda rehberlik edelim.

Hala web hostingin e-ticaret siteniz için neden önemli olduğunu merak ediyor musunuz? Web hosting hizmetlerimiz hakkında daha fazla makale ve kaynak için blogumuza göz atın.

Domain Sorgulama