Blog » Dijital Pazarlama » E-Ticaret Siteleri için Hosting Seçimi Rehberi

E-Ticaret Siteleri için Hosting Seçimi Rehberi

E-ticaret hosting nasıl seçilir? E-ticaret siteleri için hosting seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Hosting Fiyatları

E-ticaret sitelerinin, müşterilerine kusursuz bir alışveriş deneyimi sunabilmesi için güçlü bir hosting paketi seçmeleri gerekir. Düşük performanslı bir web sitesini ziyaret eden kullanıcılar, o siteye ikinci kez geri dönmüyorlar. Ayrıca bu kötü deneyimlerini yakın çevreleriyle paylaşmaları, e-ticaret sitesinin itibarını zedeliyor ve marka değerini düşürüyor.

e-ticaret hosting

E-Ticaret Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sitesinde yer alan tüm ürün bilgileri ve veriler, hosting hizmeti üzerinde barındırılır ve içerikler hosting üzerinden yayınlanır. Bu yüzden e-ticaret sitelerinin, hosting paketi seçiminde özen göstermeleri ve masraftan kaçınmamaları gerekir. Peki e-ticaret hosting paketi seçerken nelere dikkat edilmeli?

 • Kurumsal firma: E-ticaret sitenizin güvenilirliği için kurulum sonrası teknik desteği güçlü olan bir firma seçin. Köklü ve kurumsal bir firmadan alacağınız hizmet, maliyet açısından daha yüksek olsa da uzun vadede sorun yaşamanızı önler. Hosting firması seçerken fiyat-performans dengesini analiz edin. Ücretsiz hizmetler sunan, hem zengin içerikli hem de uygun fiyatlı kurumsal bir hosting firması seçin.
 • Güvenlik: E-ticaret siteleri için en önemli unsur, ziyaretçilerine güven sunmasıdır. Bunun için GeoTrust, Comodo, RapidSSL ve Verisign vb. popüler SSL sertifikaları kullanılmalıdır. Ücretsiz SSL sertifikası sunan hosting firması seçebilirsiniz. Türkiye, DDoS saldırılarına en çok maruz kalan ülkeler arasındadır. Bu yüzden firewall desteği sunan ve Cloudflare gibi ek servisleri destekleyen bir hosting firması seçmelisiniz.
 • Hız: Kissmetrics verilerine göre kullanıcılar, bir web sitesinin yüklenme hızının 2 saniyeden uzun sürmemesini istiyor. Yüksek RAM boyutu olan ve SSD disk yapısına sahip hosting paketi ile hızlı bir e-ticaret siteniz olabilir.
e-ticaret hosting
 • Yazılım desteği: Hosting paketiniz, e-ticaret sitenizin kurulumunda kullanacağınız Magento, OpenCart, OsCommerce, ZenCart, BigCommerce, PrestaShop, WooCommerce ve DrupalCommerce gibi alışveriş platformu yazılımlarını desteklemelidir. Aynı zamanda PHP, ASP.NET, Java, MSSQL, MySQL ve Htaccess gibi altyapı hizmetlerinin, hosting paketiniz tarafından desteklenmesi gerekir.
 • Yazılım kontrolü: Log dosyalarını yönetmek, farklı eklentiler yüklemek ve WordPress, PHP, MySQL gibi yazılımlar üzerinde daha fazla kontrolünüzün olması için istediğiniz gibi kişiselleştirme yapmanıza imkân veren bir hosting paketi seçin.
 • Database (veritabanı): Farklı veritabanları oluşturabilmek için hosting paketinizin kaç tane database içerdiğini öğrenin. Kaynak sınırlaması ve performans sorunları ile karşılaşmayacağınız bir hosting paketi seçin. Çok fazla sayıda ürün barındıran e-ticaret siteleri, en az 100 MB boyuta sahip veritabanı seçmelidir.
 • Online ödeme sistemi: E-ticaret hosting paketi, online ödeme sistemleri ile uyumlu olmalı, 3D Secure ve sanal post desteği vermelidir. Dilerseniz kendinize ait bir sunucu kiralayarak istediğiniz online ödeme yazılımını kolaylıkla kurabilirsiniz.
e-ticaret hosting
 • Aylık transfer oranı: Aynı anda binlerce müşteri e-ticaret sitenizi ziyaret edebilir. Yüksek veritabanı isteklerine cevap veren, optimize veritabanı bağlantı limitine sahip ve aylık ziyaretçi sayınıza uygun transfer miktarına sahip bir hosting paketi seçin. Dilerseniz sınırsız trafik seçeneği bulunan hosting paketi de tercih edebilirsiniz.
 • Sunucu (server): Kiralayacağınız sunucu, donanım ve performans açısından kaliteli olmalı, kullandığınız veritabanı ve yazılımları desteklemelidir. Müşterilerinizin kişisel verilerinin güvenliği için sanal sunucu (vps) hizmeti seçebilirsiniz.
 • Yönetim: cPanel gibi modern ve sezgisel bir kontrol paneli, hem sunucu yönetimi açısından öğrenimi kolaydır hem de herhangi bir sorun olduğunda ilgili dosyalara hızlıca ulaşabilmenizi ve hosting hizmetinizle ilgili problemleri kolaylıkla çözmenizi sağlar. Bu yüzden hosting paketi seçerken kullanımı kolay bir arayüz sunmasına dikkat edin.
 • Uptime (süreklilik oranı): Sunucularının aktif çalışma süresi yüksek olan hosting firması tercih etmeniz, e-ticaret sitenizin 7/24 kesintisiz hizmet vermesi açısından önemlidir.
 • Bant genişliği (bandwidth): E-ticaret siteniz için limitsiz bant genişliğine sahip hosting paketi seçebilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin alışveriş süreci yavaşlamaz ve site trafiğiniz olumsuz etkilenmez.
e-ticaret hosting
 • Platform seçimi: Kullandığınız yazılım dili ve işletim sistemine uygun bir hosting paketi seçmelisiniz. WordPress, Joomla vb. için PHP ve MySQL’e uygun Linux hosting paketi, ASP.NET için Windows hosting paketi, HTML için ise her iki paket de seçilebilir.
 • CDN (content delivery network): Özellikle yurtdışından trafik alacak bir e-ticaret sitesi kuracaksanız, sitenizi farklı lokasyonlarda barındırarak site performansınızı arttıracak CDN hizmetinden faydalanmalısınız.
 • Otomatik yedekleme: E-ticaret sitelerinin her gün yedeklenmesi gerekir. Alışveriş sitenizi güvence altına alarak verilerinizin kaybolmaması için her gün otomatik yedekleme yapan bir hosting firması seçmelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra, e-ticaret hosting hizmeti seçerken paket yükseltme, disk kapasitesi, e-mail hizmeti, erişilebilirlik ve arttırılabilir kaynak garantisi gibi konulara da dikkat etmelisiniz. E-ticaret hosting paketinizi, hosting firmanızın müşteri paneline giriş yaparak kolaylıkla yönetebilirsiniz.

e-ticaret siteleri için hosting

Hosting paketi seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? (yeni sekmede açılır)”>> Hosting paketi seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

21 adımda WordPress site güvenliği (yeni sekmede açılır)”>> 21 adımda WordPress site güvenliği

Marka tescili nedir, nasıl yapılır, avantajları nelerdir? (yeni sekmede açılır)”>> Marka tescili nedir, nasıl yapılır, avantajları nelerdir?

Domain Sorgulama
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
27 Ekim 2020 16:41

Visitor Rating: 5 Stars