E-Posta & Mail

E-Posta Hesabı Nasıl Açılır?

Hosting Fiyatları

Büyük bir çoğunluğunuz, ücretsiz e-posta sağlayıcılardan mutlaka kişisel bir e-posta adresi almıştır. Sosyal medya ya da herhangi bir siteye üye olmak gibi kişisel işlerimizde kullanabileceğimiz bu kişisel e-postaları, bir işletme e-postası olarak kullanmak tahmin edeceğiniz gibi pek profesyonel durmaz.

”Peki profesyonel görünmek için ne yapmalıyım?” diyorsanız, şirket uzantılı bir e-posta sahibi olabilirsiniz.

Nasıl mı?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce şirket uzantılı e-posta adresine sahip olmanın faydalarına değinelim.

Şirket Uzantılı E-posta Adresine Sahip Olmanın Faydaları

Şirket uzantılı e-posta adresi oluşturmanın birçok avantajı vardır. Hemen madde madde bu avantajları inceleyelim.

Marka Adınızı Güçlendirir

Müşterilerinize e-posta göndereceğiniz zaman, mail adresinizde marka adınızın görünür olması, marka adınızı güçlendirir. Herhangi bir promosyon yapmayı planlıyorsanız, şirket uzantılı e-posta, spam filtresinden kaçınmanızı ve marka görünürlüğünü artırmanızı sağlar.

Müşterilerle Profesyonel İletişim Kurmanızı Sağlar

Müşteri soru ve sorunlarına yanıt verirken, gerçek bir işletmenin parçası olduğunuzu ve yasal hizmetler sunduğunuzu gösteren özel bir alan adınız olmalıdır. Müşterilerinize şirket uzantılı profesyonel bir e-posta ile yanıt verebildiğinizde, doğru izlenim vermiş olursunuz.

Satışa Katkı Sağlar

Eğer ürün ya da hizmet satıyorsanız, müşterilerinize [email protected] gibi bir adresten e-posta atmak imajınızı zedeleyebilir. Neden mi? Çünkü e-posta adresiniz ürün veya marka hakkında hiçbir şey söylemiyor.

Özel bir alan adınız olduğunda ise, satış ekibinizin olası satışları gerçekleştirmesine yardımcı olacak şirket uzantılı e-posta adresleri oluşturabilir ve işinizi büyütmeye yardımcı olabilirsiniz.

Ek Güvenlik Önlemleri Sunar

Şirket uzantılı e-posta hesapları, cPanel kullanarak ayarlayabileceğiniz ek güvenlik seçenekleriyle birlikte gelir.

Spam’a düşmemek için daha fazla nedeniniz vardır

Şirket uzantılı e-postanızdan mail göndermeye başladığınızda, şüpheli bir e-posta adresiniz varsa, spam için işaretlenmeye başlarsınız. Müşteriler, yalnızca marka adını tanımadıkları için meşru bir iletişim olsa bile e-posta’nızı spam olarak işaretleyebilir. Bundan kaçınmak için, web sitenizle, sosyal profillerinizle, ürünlerinizle ve mağazanızla eşleşen özel bir alan adı kullanmanız gerekir.

Şirket Uzantılı E-posta Hesabı Nasıl Açılır?

Şirket uzantılı e-posta hesabı açmak, web sitesi kurmak gibidir. Daha önce hiç yapmadıysanız, şimdi adım adım şirket uzantılı e-posta hesabı açmayı inceleyeceğiz.

Hadi başlayalım!

Şirket uzantılı e-posta adresine bir örnek vererek işe koyulalım. Şirket uzantılı profesyonel bir e-posta adresi şuna benzer:

[email protected]

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi, şirket uzantılı e-posta hesabı oluşturmaya başlamak için özel bir alan adına ihtiyacınız olacak. Bu örnekte alan adı: alanadi.com’du.

Eğer alan adınız yoksa, ilk adım, markanız veya işletmeniz için bir alan adı (domain) kaydetmek olacaktır. Domain satın aldığınız firma, size aynı zamanda şirket uzantılı bir e-posta adresine sahip olacağınız hizmet de sağlayabilir.

hosting.com.tr’nin sizler için sağladığı kurumsal e-posta hizmetini ve fiyatlarını bağlantıya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Eğer alan adınız, hosting.com.tr‘de kayıtlı değil ise, yine de kurumsal e-posta paketlerimizden faydalanabilirsiniz.

Şirket Uzantılı E-posta Adresi İçin Alan Adı Nasıl Bulunur?

Eğer bir alan adınız yoksa, aşağıdaki araç, markanız / web siteniz ve şirket uzantılı e-posta adresiniz için mükemmel bir alan adı bulmanıza yardımcı olabilir. 

Bağlantıya tıklayarak istediğiniz alan adını sorgulayabilirsiniz: Alan adı sorgulama

Arama çubuğuna istediğiniz alan adını yazıp sorgula dediğinizde, araç yazdığınız alan adının satın almaya uygun olup olmadığını size bildirir. İstediğiniz alan adı alınmış olsa bile, bu alan adıyla en yakın eşleşmeleri size önerir.

Şirket Uzantılı E-posta Adresini Ücretsiz Olarak Alabilir Miyim?

Şirket uzantılı özel bir işletme e-postası için maalesef “ücretsiz” bir seçenek yok. Bugün piyasada bulunan alan adı kayıt şirketlerinin çoğu (domain satın aldığınız ya da almadığınız), şirket uzantılı e-posta için farklı fiyatlandırmalara sahip paketler sunmaktadır.

Fakat hosting hizmetinizi hosting.com.tr‘den alıyorsanız, tüm hosting paketlerimiz, aşağıda göreceğiniz gibi e-posta hizmeti de içeriyor. Bu sayede şirket uzantılı e-posta hizmetiniz için farklı bir ödeme yapmanız gerekmiyor.

Hosting paketlerimizi incelemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz: Hosting Paketleri

Şirket Uzantılı E-posta İpuçları

# 1: Her Zaman Web Site Alan Adınızı Kullanın

Eğer ürün veya hizmet satıyorsanız, ücretsiz e-posta veren e-posta sağlayıcıları bir işinize yaramaz. Bunun yerine, [email protected] gibi bir adres kullanmanız gerekir. Şirket uzantılı bu e-posta adresi; müşteri hizmetleri, satış, teknik destek veya şirketinizle ilgili başka herhangi bir şey için kullanılabilir. Kullanıcılar, e-posta adresi sayesinde bunun sizin işletmeniz olduğunu bilir.

Alan adına sahip olmak bir profesyonellik işaretidir. Bu, kullanıcılara güvenebilecekleri ve bağlantı kurabilecekleri gerçek çevrimiçi bir işletmeniz olduğunu gösterir.

# 2: Standart E-posta Biçimlerini Deneyin

Standart e-posta biçimlerini kullanarak işleri basit tutun. Bu şekilde markanıza bağlı kalabilir, işletmenizdeki farklı işlevler ve yanıtlama hizmetleri için ilginç e-posta adresleri oluşturabilirsiniz. alanadiniz.com örneğimizi kullanarak standart şirket uzantılı biçimlere bazı örnekler verecek olursak:

# 3: Adınızı ve Profil Resminizi Ayarlayın

E-posta gönderdiğiniz kişilerin kim olduğunuzu anlayabilmelerini sağlamak için e-posta adresinizdeki belirli ayarları değiştirebilirsiniz. Buna tam adınızı, profil resminizi ve imzanızı ayarlama da dahildir (isteğe bağlı).

Bu işlemleri yapmanız işletmenize güvenilirlik katar, böylece müşteriler adınızı görebilir ve doğru kişiye ulaştıklarını bilir.

# 4: E-posta Adresinizi Koruyun

Kimlik avı ve spam etkinlikleri, şirket uzantılı e-postanızı yok edebilir, hatta kuruluşunuzda daha tehlikeli veri ihlallerine neden olabilir. Bu yüzden şirket uzantılı e-postalar, normal adresinizden daha güvenli şifre ve spam filtrelerine sahip olmalıdır.

Sonuç olarak, bir işletmeniz varsa veya bir işe başlamak üzereyseniz, markanızla eşleşen dijital bir web ve şirket uzantılı profesyonel bir e-posta adresine sahip olmanız gerekir. Profesyonel mail, sizi müşterinizin gözünde amatör olmaktan kurtarır ve dolandırıcılardan ayrılmanızı sağlar.

Tüm bu bilgilendirmeleri okuduktan sonra nasıl başlayacağınızdan hala emin değilseniz, daha fazla bilgi için sorularınızı yorum olarak bırakabilir veya 444 8 556‘yı arayarak Hosting.com.tr çağrı merkezinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Email hesabı nasıl oluşturabilir ve kullanabilirim?

NOT: Hosting hizmetini yeni aldıysanız veya domain yönlendirmesini yeni yaptıysanız DNS lerin yayılma süreci vardır. Genellikle ülkemizde 0-120 dakika için bu yayılma tamamlanır. bu süre tamamlanmadığı zaman email alma ve gönderme işlemlerinde hata alırsınız. Eğer hata alıyorsanız lütfen bu sürecin tamamlanmasını bekleyiniz.

Hosting hizmetini satın aldınız ancak email kullanımına başlamadan önce istediğiniz email hesaplarını oluşturmanız gerekecektir. 

Öncelikle aşağıdaki linklere tıklayarak email hesaplarınızı oluşturun.

1- Linux hosting paketlerinde email hesabı oluşturmak için TIKLAYIN.

2- Windows hosting paketlerinde email hesabı oluşturmak için TIKLAYIN.

3- Hazır Website paketlerinde email hesabı oluşturmak için TIKLAYIN.

(Hosting paketinizin Linux mü, Windows mu olduğunu bilmiyorsanız, hosting.com.tr ye şifreniz ile girin. hostinglerim sekmesine tıklayın. burada hosting türünü görebilirsiniz)

Yukarıdaki linklerden yardım olarak email hesabınızı oluşturdunuz şimdi email alma ve gönderme işlemlerini nasıl yapacağınızı öğrenelim.

Email kullanımı için farklı seçenekler mevcuttur.

1- webmail.domainadiniz.com (domainadınız.com yerine kendi domaininizi yazmalısınız) adresine girerek her yerden email gönderimi ve alımı yapabilirsiniz.

2- Android tabanlı cep telefonları için email kurulumu TIKLAYINIZ.

3- Iphone ve IPAD için email kurulumu TIKLAYINIZ.

4- Outlook 2010 için email kurulumu TIKLAYINIZ.

5- Outlook 2016 için email kurulumu TIKLAYINIZ.

6- Mac bilgisayarlar üzerine Outlook email kurulumu TIKLAYINIZ.

7- Mac bilgisayarlar için email kurulumu TIKLAYINIZ.

Domain Sorgulama