Nedir, Nasıl Yapılır? Teknoloji

DropBox Nedir, Ne İşe Yarar?

Hosting Fiyatları

DropBox Nedir?

DropBox, dünya çapında telefon, bilgisayar ve internetin kullanım hızının artmasıyla beraber veri akışı da hızla artmakta. Bu da cihazlara çokça veri girişine sebep olup önlem alınmazsa depolamanın dolmasıyla sonuçlanabiliyor. Depolamanın dolmasının yanı sıra cihazlarda biriken yüksek boyutlu verilerin cihazlar arası aktarımı saatler sürebiliyor. Bulut sunucu teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkan DropBox uygulaması bu tür sorunları çözmek için tam olarak biçilmiş kaftan diyebiliriz! Kullanımı en kolay bulut sunucu uygulaması DropBox’ı ve özelliklerini birlikte keşfedelim.

DropBox Ne İşe Yarar?

DropBox, birey ya da kurumların verilerinin depolanması ya da kendisine ait cihazlar arasında eş zamanlı giriş yapabilme imkânı sayesinde hızlı veri aktarımı işlevi gören bir bulut sunucu uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde verilerinizi güvenli bir bulut sunucuda depolayarak dilediğiniz zaman o verilere ulaşabilir, üzerinde değişiklik yapabilir, silebilir ya da diğer cihazlarla bu sunucu üzerinden paylaşabilirsiniz.

DropBox uygulaması sayesinde verileriniz bulut sunucularda saklanır ve sadece veriyi paylaşan kişinin erişim hakkı olur. Bu da verilerin güvenli bir yedeğini bulundurmaya yarayan bir özelliktir. Verileriniz sabit diskinizde ya da telefonun SD kartında hasar gördüğünde DropBox bulut sunucu sistemi sayesinde yedeklediğiniz verilerin hepsini tekrar cihazınıza yükleyip, veri kaybından kurtulmuş olursunuz. Aynı zamanda veri yedekleme DropBox’un en büyük kullanım sebeplerinden birini oluşturmaktadır.

DropBox Business

300 milyonu aşkın kullanıcısı olan DropBox, her geçen gün hizmetlerini yenilemekte olup bünyesine yeni hizmetler ve üyeler katmaya devam etmektedir. Carousel, Mailbox gibi yeni hizmetler satın almaya ya da üretmeye devam eden şirketin yeni hizmeti olan Business 3 paket halinde sunuluyor.

Profesyonel Paket

 • Sadece 1 kullanıcı üye olabiliyor.
 • 3 TB depolama alanı sunuluyor.
 • 100 GB’a kadar dosya gönderimi destekleniyor.
 • Mobil çevrimdışı klasörler görüntülenebiliyor.
 • Uzaktan hesap silinebiliyor.
 • Belge filigranı
 • Öncelikli e-posta ve canlı sohbet desteği

Standart Paket

 • Önceki paketteki tüm özellikler
 • 3’den fazla kullanıcı üye olabiliyor.
 • 5 TB depolama alanı sunuluyor.
 • Birden çok ekibi yönetmek için tek yönetici girişi
 • Yönetici konsolu ve denetim günlüğü
 • 256 bit AES ve SSL / TLS şifreleme
 • Ayrıntılı paylaşım izinleri
 • Öncelikli e-posta, canlı sohbet ve telefon desteği

İleri Paket

 • Önceki paketlerdeki tüm özellikler.
 • 3’den fazla kullanıcı üye olabiliyor.
 • Ekibin ihtiyacı olduğu kadar depolama alanı sunuluyor.
 • Standart Paketteki tüm özellikler
 • Gelişmiş yönetici kontrolleri
 • Katmanlı yönetici rolleri
 • Tek oturum açma (SSO) entegrasyonu
 • Öncelikli e-posta, canlı sohbet ve telefon desteği

Bu 3 paketten ihtiyaca göre en doğrusu tercih edilerek üstün teknolojiye sahip bulut sunucu uygulaması DropBox’tan faydalanılabilir. DropBox uygulamasının ücretsiz versiyonu da bulunmaktadır fakat ücretsiz versiyonda verilen 2 GB depolama alanı kullanıcılara yetmezken bir şirket için oldukça yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle DropBox Business hizmetini sunmuştur.

DropBox Kullanmanın Avantajları

300 milyonu aşkın kullanıcıya sahip bulut sunucu sistemini aktif olarak kullanan ve memnun kalan çok sayıda kullanıcı var. Bu kadar memnun olmalarının ve diğer bulut sunucu hizmetlerine nazaran DropBox’u tercih etmelerinin sebebi bu uygulamanın kullanıcılarına sunduğu avantajlardır.

DropBox’un ücretli kullanımın yanında ücretsiz kullanım imkanının bulunması bu uygulamanın en büyük avantajıdır. Bu avantaj sayesinde DropBox milyonlara varan kullanıcıya ulaşmış ve birçok kullanıcının telefonunda bu uygulamayı kullanmasını sağlamıştır.

DropBox’un bu kadar kullanıcısı olmasında uygulamanın diğer büyük bir avantajı olan kolay kullanım özelliği de bulunmaktadır. DropBox’u 7’den 70’e herkesin kullanabileceği gibi öğrenmesi de oldukça kolay bir uygulamadır. Bulut sunucu teknolojisi gibi karışık bir teknolojiyi son kullanıcıya bu kadar başarılı bir şekilde sunan uygulamanın en büyük avantajlarından birisi olarak kullanım kolaylığı dememiz de mümkündür. Bu özellik sayesinde uygulama en çok kullanılan bulut sunucu uygulamaları arasında yer almaktadır.

DropBox’un bütün avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Ücretsiz kullanıma sahip olması
 • Kolay kullanım özelliği
 • Silinen verilerin hızlı geri yüklenmesi
 • Yedekleme özelliği
 • Kullanıcı sayısının çok olması
 • Cihazdaki depolama alanından tasarruf etme imkânı

DropBox Dezavantajları

Her uygulamada olduğu gibi DropBox’un da dezavantajları bulunmaktadır. Avantajının dezavantajından çok olması bu uygulamanın kötü yanları olmadığı anlamına gelmez ve uygulamayı kullanırken bu dezavantajları da göz önünde bulundurmak gerekir. Aksi takdirde uygulamayı uzun süre kullanmayıp yeni uygulama arayışına girmeniz olasıdır.

DropBox’un söylenebilecek en büyük dezavantajı ücretsiz kullanıcılarına 2GB kısıtlı depolama alanı sunmasıdır. 2 GB birçok kullanıcının fotoğraf çekme, PDF ya da DOCX dosyaları yedekleme gibi gündelik ihtiyaçları için yeterli gelse de birçok kullanıcıya yetmeyecektir. Bu yetersizlik de kullanıcılar tarafından memnuniyetsizlik durumu oluşturmakta ve DropBox yerine başka bulut sunucu hizmetleri aramaya yönlendirmektedir.

Uygulamanın bir diğer dezavantajı ise depolama alanı artırma ücretlerinin ülkemizde çok yüksek olmasıdır. 2 GB depolama alanı yetersiz gelen kullanıcılar depolama alanlarını 50-100 GB’a yükseltmek istediklerinde oldukça yüksek fiyatlarla karşılaşıp yükseltme işleminden vazgeçebilirler.

iPhone Telefonlarda DropBox Kullanımı

iPhone telefonlarda ekstra SD kart kullanabilme durumu olmadığından dolayı DropBox gibi bulut sunucu yazılımları kullanmak oldukça mantıklıdır. Masaüstünde olduğu gibi telefonda da DropBox kullanmak çok kolaydır.

DropBox’ı iPhone cihazlarda kullanmak için öncelikle DropBox’ın sitesine ya da AppStore’a girerek DropBox’ı indirmelisiniz. DropBox indikten sonra uygulamaya girerek karşınıza çıkan alanları doğru bir şekilde doldurmalısınız. İstenilen alanları doldurduktan sonra “Hesap Oluştur” diyerek DropBox hesabınızı oluşturmuş olursunuz ve size sunulan ücretsiz 2GB depolama alanını kullanmaya başlayabilirsiniz. Dilediğiniz zaman ücretli abonelik oluşturarak iPhone cihazınızdan yüksek depolama alanına sahip bulut sunucunuza istediğiniz veriyi aktarabilir ya da indirebilirsiniz.

Android Telefonlarda DropBox Kullanımı

Android telefonlarda DropBox’ı kullanmak iPhone ya da bilgisayar üzerinde kullanmak kadar kolay ve kullanışlıdır. Eğer Android bir cihazda DropBox kullanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler neredeyse iPhone’da ki gibidir.

Öncelikle DropBox’ın internet sitesinden ya da Google Play Store’dan uygulamayı indirip telefonunuza kurmalısınız. Uygulama kurulumu yapıldıktan sonra uygulamaya girerek sizden istediği alanları doldurmalı, ardından “Hesap Oluştur” düğmesine basmalısınız. “Hesap Oluştur” düğmesine bastıktan sonra DropBox sizin için ücretsiz hesap oluşturmuş ve bulut sunucusundan ayırdığı 2 GB alanı sizin hizmetinize sunmuştur. Bu alanın yetersiz gelmesi dâhilinde uygulamanın ücretsiz sürümünden ücretli versiyonuna geçerek depolama alanınızı artırabilir ve yüksek depolama alanına sahip bir bulut sunucu hizmetinden faydalanabilirsiniz.

DropBox Hakkında

Bir paylaşım ağı olarak bilinen DropBox’ın ortaya çıkış hikayesi bir sorunun çözümü olmakla beraber aynı zamanda bir başarı hikayesidir. Kurulduğu günden bu güne kendini geliştiren şirket, geliştirmeye ve bulut sunucu teknolojisi alanında yeniliklere imza atmaya devam etmektedir.

2007 yılında İran asıllı Arash Ferdowsi ve Amerikalı girişimci Drew Hauston tarafından kurulmuştur. Bugün 1000’den fazla çalışanı olan ve 500 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren şirketin kurucusu Drew Houston, ABD Forbes 400 milyarderler listesinde bulunmaktadır. İlk kurulduğu zamanlarda oldukça sıkıntılı süreçlerden geçen şirketi 2009 yılında Steve Jobs almak istemiştir. Fakat şirketin kurucusu Houston, girişimine olan güveninden dolayı bu ve bunun gibi teklifleri reddederek şirketi daha iyi yerlere taşımaya çalışmış ve sonunda başarmıştır. DropBox 2017 yılında patlama yaparak şu anda da olduğu gibi birçok kullanıcıya hizmet vermektedir.

Houston 2017 yılında verdiği röportajda bilgisayar programcılığına 5 yaşında başladığını ve ergenlik yıllarından itibaren birbirinden farklı girişimcilik fikirleri geliştirdiğini ifade ediyor. Yani Houston’ın bu girişimi yapmak için gereken kabiliyete ulaşma çabası 5 yaşına kadar dayanıyor. Massachusetts Institute of Technology’de lisans eğitimine başlamadan önceki bir sene süresince Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversite sınavı SAT’a çalışan Drew Houston, sınavda istediği puanı alabilmek ve MIT gibi prestijli bir okula girebilmek için çok çalışmış ve sonunda başarmıştır. Mezuniyet sonrasında SAT sınavına hazırlanma konusuna odaklanan bir startup kurmaya çalışan Houston’un bu fikri yatırımcılar tarafından kabul görmediğinde sene 2005’di.

Şirketin kurucusu Houston, DropBox gibi bir hizmet olması gerektiği fikrini otobüste bulduğunu ifade ediyor. Otobüse bindiğinde flaş belleğini unutan Houston “Bu durum çok sık başıma geliyor ve çok üzülüyordum. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bilgisayarımı açtım ve kod yazmaya başladım. İşin sonunun nereye varacağını hiç bilmiyordum” ifadelerini kullanıyor. DropBox’ın kurucusu Sequoia Capital’ın yönetim kurulu başkanı Michael Moritz tarafından yatırım aldığında “O anı hiç unutamıyorum. Banka hesabımdaki 60$ birden 1.2 milyon dolara ulaşmıştı” diyor. Girişim bu yatırımcı sayesinde hayat buluyor ve doğru strateji hamleleri ile bugünkü şeklini alıyor.

DropBox Güvenilir Midir?

Milyonlarca kullanıcının kullandığı bulut sunucu yazılımı DropBox güvenli bir yazılımdır. Bulut sunucu kullanıcılar için güvenli olmakla beraber, verilerin güvenliğinin büyük bir kısmı kullanıcı tarafından açılan hesabın giriş bilgilerinin korunmasına bağlıdır. Eğer bu giriş bilgileri doğru bir şekilde korunur ve kimse ile paylaşılmadan kullanılırsa hesaba erişim çok da mümkün olmayacaktır.

Veri güvenliğinin kullanıcı hesap şifrelerinden ibaret olmasının yanı sıra DropBox tarafında da güvenlik önlemleri çok detaylı ve hassas bir şekilde alınmakta, veri güvenliği şirketin en öncelikli prensipleri arasında yer almaktadır.

Şirketin aldığı güvenlik önlemlerinin yanında DropBox bir bulut sunucu hizmeti sunduğundan dolayı bulut sistemlerin güvenli olması da şirket için bir avantajdır. Bulut sunucular veri saklamak için oldukça güvenli sistemlerdir ve uzaktan erişim yeterince zordur.

Şirketin verileri 3. Kişilerle paylaşmama üzerine oluşturduğu politikalar da şirketin veri güvenliği hakkında ne kadar hassas olduğunu göstermektedir. Bu kadar güvenlik önlemi alınmış olmasına rağmen her sistemde bir açık bulunabileceğini ve hiçbir sistemin yeteri kadar güvenli olmadığını belirtmekte fayda var.

DropBox Özellikleri

DropBox 2007 yılında kurulduğundan dolayı bugüne kadar çağın gerektirdiği birçok özellik ve hizmeti bünyesinde barındırmaktadır. Bu özellikler kullanıcı ve şirketlerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen özellikler olup yeni özellikler de gün geçtikçe geliştirilip uygulamaya entegre edilmektedir.

DropBox bir bulut sunucu yazılımında neden var dedirtecek kadar çok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden birkaçından bahsedecek olursak DropBox ile ses kaydetmek mümkündür. Bu özelliğin eklenmiş olma amacı telefona ya da bilgisayara ses kaydedip sonra aynı kaydı DropBox’a taşımak yerine eşzamanlı olarak sesi kaydedip anında bulut sunucuda yer edinmesini sağlamak olabilir.

Elinizdeki cihazda yer dolduysa DropBox üzerinden hesap açıp ücretsiz bir şekilde depolama alanınızı 2GB artırmış olursunuz. Bu da 2GB’lık bir flash belleğin bedava dağıtılması gibi bir hizmettir. Tabi artan depolama alanının bulut sunucu olması da flash bellek taşıma gibi zahmetli bir sorunu ortadan kaldırmış olup bütün verilerinizin teknolojiye uygun bir şekilde güvenli bulut sunucularda saklanmasını sağlıyor.

DropBox’ın farklı ve kullanıcılar tarafından sıkça kullanılan bir özelliği ise arkadaş davet etme özelliğidir. DropBox’ı arkadaşlarınıza tavsiye edip onların da üye olmasını sağlarsanız DropBox size ve arkadaşınıza 500 MB alan hediye ediyor. Üstelik bu tek seferlik bir durum olmamakla beraber bu şekilde dilediğinizce depolama alanını artırabilir ve DropBox’u ücretsiz kullanmaya devam edebilirsiniz.

DropBox’ın bütün özelliklerini aşağıdaki gibi listeleyerek bu uygulama ile neler yapacağınızdan bu şekilde bahsedebiliriz:

 • Cihazınızın depolama alanının ücretsiz artmasını sağlar.
 • Silinen dosyalarınızı geri getirme özelliğine sahiptir.
 • Dosyaları kalıcı olarak silebilirsiniz.
 • Dropbox’ta bulunan klasörleri cihazınızdan silebilirsiniz.
 • Depolama alanını gereğinden fazla kullanan uygulamaların bağlantısını keserek yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Dosyaları çevrimdışıyken kullanılabilir hâle getirebilirsiniz.
 • Paylaşılan dosyalara yorum ekleyerek daha interaktif bir kullanım sağlayabilirsiniz.
 • Ekran görüntülerini hızlıca paylaşabilirsiniz.
 • Diğer kullanıcılardan dosya isteğinde bulunarak hızlı dosya aktarımı sağlayabilirsiniz.
 • Sosyal medyada paylaşım yapabilirsiniz.
 • Belgeleri dijital platforma geçirerek ara çevre donanımlarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 • Dropbox ile dosyaları önizleyebilirsiniz.
 • Microsoft Office dosyalarını düzenleyebilirsiniz.
 • Dropbox ile ses kaydedebilirsiniz. Bu özellik sadece IOS cihazlar için geçerlidir.
 • Dropbox Paper ile not alabilirsiniz.
 • Dosyaları senkronize etmek için LAN bağlantısını kullanabilirsiniz.
 • Doğru yedekleme yaparak dosyaların eski sürümlerine ulaşabilirsiniz.
 • Uzaktan kontrol ile cihazlardan çıkış yapabilirsiniz.
 • Dropbox’un mobil uygulamasına şifre koyarak veri güvenliğinizi 1 kat daha artırabilirsiniz.
 • Çok faktörlü kimlik doğrulamasını açarak veri güvenliğinizi 2 kat daha artırabilirsiniz.
 • Yeni sürümlerin beta testlerine kayıt olarak uygulamanın gelişmesine katkı sağlarsınız.
 • Süresi dolan dosya paylaşma uzantıları oluşturabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz dosya isteklerine bitiş zamanı ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz Mi, Ücretli Mi?

DropBox hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanıcılara 2 seçenek sunmaktadır. DropBox’u ücretsiz kullanan kullanıcılar, birçok hizmete erişim sağlayabilse de depolama alanı 2 GB ile sınırlandırıldığı için belli bir zaman sonra yetersiz gelmekte ve ücretli sürüme geçme ihtiyacı doğurmaktadır. Fakat yine de DropBox’un ücretsiz versiyonu, gündelik işler için fazla yedekleme yapmayacak kişilere yeterli gelecektir.

DropBox’un ücretli Business paketleri ve kişisel paket üzerinden depolama alanı artırma gibi çeşitli paketlere ayrılmaktadır. DropBox Business’ın Standart paketi aylık 15 dolar, ileri düzey paketi ise aylık 25 dolardan başlıyor. Depolama alanı artırma gibi ekstra istekler dâhilinde bu fiyat yükselebiliyor.

Normal bir kullanıcının ise DropBox’ın 5 TB depolama alanına sahip versiyonuna geçmek için aylık 12,50 dolar ödemesi gerekiyor. Bu 12,50 dolarlık versiyonda DropBox kullanıcıya onlarca kullanışlı özellik sunuyor. Eğer bu sürüm yetersiz geldiyse, DropBox’ın normal kullanıcılar için sunduğu 20 dolarlık bir paket de mevcut. Bu pakette ise diğer paketteki özelliklere ek olarak ileri düzey admin paneli, 100 GB dosya transfer yapabilme desteği, Single sign on (SSO) entegrasyonu gibi birçok yeni özellikler dâhil oluyor.

Aynı zamanda eğer bu paketler sizin ihtiyaçlarınızı giderecek ölçüde değilse DropBox ile direkt olarak iletişime geçerek kendi paketinizi oluşturmanız mümkün.

Dosya Yedekleme

DropBox’un asıl kuruluş amacı olan somut, taşınabilir depolama birimlerinin unutulması sorununu DropBox’ın yedekleme hizmeti sayesinde çözmeniz mümkün. Yapmanız gereken şey çok basit. Öncelikle bilgisayarınıza DropBox uygulamasını indirin ve hesap oluşturun. Hesap oluşturma işleminin ardından DropBox size 2 GB bir depolama alanı verecektir. Bu 2 GB alan içinde bir klasör oluşturun ve yaptığınız değişiklikleri o klasöre kaydedin. Bu işlemi yaptıktan sonra nereye giderseniz gidin, internetin olduğu bütün ortam ve cihazlarda DropBox hesabınıza giriş yaparak evinizde oluşturduğunuz klasöre ulaşabilir, bu klasörü indirip üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Dipnot; bu hizmeti sağlayan alternatif firmalar ve uygulamalar da mevcut. Hosting.com.tr olarak müşterilerimize sunduğumuz bulut sunucu hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

Dropbox Nasıl Çalışır?

DropBox’un çalışma sistemi son derece güvenli ve hızlıdır. DropBox bir bulut sunucu depolama teknolojisi olduğu için kullanıcı tarafından yüklenen veriler bulut sunucularda depolanır. Kullanıcı bu verilere istediği zaman internete bağlanabilme özelliği olan bir cihaz ve internetin olduğu yerden ulaşabilir.

Kullanıcının DropBox ile çalışabilmesi için önce uygulamasını bilgisayar ya da telefonuna indirmesi gerekmektedir. İndirilen uygulamadan ya da direkt olarak DropBox’un resmi sitesinden bir DropBox hesabı oluşturarak DropBox’u cihazlarında kullanmaya başlayabilir. DropBox’u kullanma amacına göre kullanım şekilleri değişebilmektedir. DropBox ile şunları yapabilirsiniz:

 • Verilerinizi güvenli bir şekilde depolayabilirsiniz.
 • Verileriniz başka cihaz ya da kişilerle DropBox üzerinden paylaşabilirsiniz.
 • DropBox’a kaydettiğiniz veriler üzerinde dilediğiniz zaman değişiklik yapabilirsiniz.
 • Flash bellek ya da hard disk taşımadan bütün verilerinize 7 gün 24 saat internet üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Olası dosya silinmelerine ve veri kayıplarına önlem olarak verilerinizi DropBox’da yedekleyebilirsiniz.

DropBox’un bütün bu kullanım özellikleri her kullanıcı için ücretsizdir. DropBox uygulamasının ücretli versiyonları da bulunmaktadır fakat ücretsiz versiyonu gündelik işlerini yapacak bir kullanıcı için yeterlidir.

DropBox, ücretsiz versiyonunda kullanıcılara 2 GB depolama alanı sunmaktadır. Bu depolama alanı ücret ödenerek artırılabildiği gibi aynı zamanda hesap sahibinin DropBox’a davet ettiği kullanıcılar sayesinde de artabilmektedir. DropBox bu davetler sonucunda kullanıcılara 250 MB ekstra depolama alanı tanımlamaktadır.

Dropbox Alternatifleri

DropBox uygulaması her ne kadar kaliteli ve en çok kullanılan bulut sunucu depolama uygulaması olsa da alternatifleri mevcuttur. Alternatifleri arasında avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır fakat en çok bilinen ve kullanılan bulut sunucusu DropBox’tır. DropBox uygulamasının diğer alternatifleri şunlardır:

 • Sync.com
 • pCloud
 • Google Drive
 • Box
 • Backblaze
 • Amazon Cloud (AWS)
 • Microsoft Onedrive
 • Tresorit
 • SpiderOak
 • iDrive

Yukarıda yazan bulut sunucuları içinde ücretli ve ücretsiz olanları bulunmaktadır. Bu bulut sunucular içinden ücretsizlerde en çok kullanılan Google Drive olmakla beraber, bu tür kullanımlar içinse ikinci en çok önerilen pCloud uygulamasıdır.

Bu uygulamalar içinde en üst sırada yer alan Sync.com ücretli en güvenli alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Ücretli olarak en çok önerilen bulut sunucu teknolojisi Sync.com denebilir. Çok uygun fiyatlara yüksek depolama alanlarına ulaşarak hızlı ve güvenli bir şekilde verilerinizi bulut sunucunuzda depolayabilirsiniz.

Bunun dışında diğer uygulamalar ise piyasada çok fazla kullanıcısı olan diğer depolama uygulamaları olarak listeye eklenmektedir. Bu bulut sunucu depolama uygulamalarının her birinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. DropBox en çok kullanılan uygulamalardan birisi olduğu için en büyük avantajlarından birisi de budur. Diğer uygulamalar ise bazıları DropBox’dan çok daha az kullanıcıya sahip olsa da DropBox kalitesinde bulut sunucu hizmeti verebilmektedir.

Dropbox’a Dosya Nasıl Yüklenir ve İndirilir?

DropBox’un amacı dosyaları herhangi bir hard disk ya da flaş belleğe ihtiyaç duymadan günün her anında yanımızda gezdirebilmektir. Bu özelliği kullanmak için de öncelikle DropBox hesabı açıp bu hesabımızda dosya yüklemesi yapmamız gerekmektedir. DropBox’ a dosya yüklemek için DropBox’u açabileceğiniz bir web tarayıcısı ya da halihazırda cihazınıza indirilmiş bir DropBox uygulaması bulunması gerekmektedir. Eğer telefonunuz ya da bilgisayarınızda DropBox uygulaması bulunuyorsa aşağıdaki işlemleri sırası ile uygulayarak DropBox’a dosya yükleyebilirsiniz:

 • DropBox hesabına giriş yapılır.
 • DropBox’ta daha önce klasör oluşturulmadıysa (+) simgesine basılarak bir klasör oluşturulur.
 • Ardından aktarmak istediğiniz dosyayı bilgisayarınızdan bularak sürükle bırak yöntemi ile taşıyabilirsiniz.
 • Telefon kullanıyorsanız bu işlemi DropBox üzerinden içeri aktararak yapabilirsiniz.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra 2 GB depolama alanınıza dosyanızı yüklemiş olursunuz.

DropBox bulut sunucunuza yüklediğiniz dosyaları gerektiği zaman indirebilir ya da DropBox sunucunuzdan direkt olarak silebilirsiniz. DropBox’tan dosyalarınızı indirmek, sunucuya bir dosya yüklemek kadar kolaydır. DropBox sunucunuzdan bir dosya indirmek istediğiniz zaman aşağıdaki maddeleri sırasıyla uygulayabilirsiniz:

 • DropBox hesabınıza giriş yapın.
 • İndirmek istediğiniz dosya ya da klasörü bulun.
 • Dosyanın yanında bulunan üç nokta (…) kısmına tıklayın.
 • İndir yazan yere tıklayın ve dosyalarınızı indirin.

İşte görüldüğü üzere DropBox kullanmak çok kolay. Dosya atma ya da dosya alma işlemleri belki de hard disk ya da flaş bellek taşımaktan çok daha kolay ve hızlı. Bulut sunucu sistemlerinin genel özelliği olan bu durum katı sürücüler yerine bu tür bulut sunucularda veri depolamayı daha cazip kılıyor.

Dropbox ile Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

DropBox uygulamasında dosya paylaşımı yapmanın birkaç yolu vardır. Bu yöntemler kullanıma göre ve dosyayı paylaşacağınız kuruma göre değişkenlik göstermektedir.

İlk yöntem olarak DropBox uygulamasında bulunan “Public” klasörü kullanılabilir. Bu klasör aracılığı ile paylaşmak istediğiniz dosyaları istediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz. Public’e taşıdığınız dosyalar diğer kişiler tarafından görüntülenmeye açık dosyalardır. Paylaşmak istediğiniz dosyayı Public kısmına taşıdıktan sonra dosyaya sağ tıklayarak “Copy Public Link” diyerek indirme linki ya da dosyaya erişim linki oluşturabilirsiniz. Bu linki erişmesini istediğiniz kişilere göndererek onlara public klasöründe bulunan bu dosyanız için erişim izni verebilirsiniz.

Eğer dosyanız public klasöründe değilse ve sayılı kişi ile paylaşmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem gene benzerdir. Link oluşturmak istediğiniz herhangi bir dosyaya sağ tıklayarak “Get Link” kısmına basabilirsiniz. Bu işlemin ardından erişilmesini istediğiniz dosya için bir link oluşturmuş olursunuz. Oluşturduğunuz bu linki dosyanıza ulaşmasını istediğiniz kişiye göndererek o kişiye indirme ve dosyaya erişim hakkı tanımış olursunuz. Bu sayede linki alan kişi bu linki kullanarak dosyaya erişebilir ve indirebilir.

Son bir yöntem ise eğer dosyalarınızı paylaşacağınız kişi ailenizden birisi ya da çok yakın bir arkadaşınız ise, DropBox kullanıcı adı ve şifrenizi dosyaya erişmesini istediğiniz kişi ile paylaşarak o kişinin erişmesine izin verebilirsiniz. Fakat dosyayı paylaşacağınız kişi ne kadar güvenilir olursa olsun bu çok tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir.

Domain Sorgulama