Blog » Teknoloji » En Kullanışlı ve Popüler Dosya Transfer Uygulamaları
Teknoloji

En Kullanışlı ve Popüler Dosya Transfer Uygulamaları

Hosting Fiyatları

İster farklı olsun ister aynı cihazlar arası olsun dosya paylaşımı, çok kolay olmayan bir işlemdir. Bu tür zamanlarda dosya paylaşım uygulamaları kullanmak durumunda kalırsınız. Bu uygulamalar sayesinde dosyalarınıza her yerden ulaşabilir, saklayabilir ve paylaşabilirsiniz.

Peki nedir bu dosya paylaşım siteleri, en kullanışlı ve en popüler olanları hangileridir? Bu yazımızda size günlük hayatınızda sıkça kullandığınız ya da adını bir şekilde duymuş olabileceğiniz en popüler dosya gönderme sitelerini anlatacağız. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur.

Dosya Paylaşım Sitesi Nedir?

Dosya paylaşım siteleri aslında günlük hayatımızda sıkça kullandığınız sitelerdir. Bu siteler sayesinde verileri depolayabilir, saklayabilir ya da paylaşabilirsiniz. Bu sitelerde genellikle çeşitli programlar, oyunlar, ses dosyaları ve videolar bulunmaktadır.

Ücretli, ücretsiz seçenekleri dışında üye olmadan da kullanmanızı mümkün kılan bu sitelerde tek fark herhangi bir sınırlamaya dahil olup olmayacağınızdır.

  • Eğer üye olmadan kullanmak isterseniz siteler sizi belirli kısıtlama ve sınırlandırmalar ile karşı karşıya bırakır.
  • Ücretsiz üyeliği seçerseniz sitedeki farklı özelliklerden bazılarını kullanabilme hakkınız olur.
  • Ücretli üyeliği seçmeniz durumunda ise herhangi bir kısıtlamaya tabii olmadan sitenin size sunabileceği tüm hak ve imkanlardan faydalanabilirsiniz.
Dosya Paylaşım Sitesi Nedir?

En Kullanışlı ve Popüler Siteler

WeTransfer

2009 yılında Amsterdam’da kurulan bir dosya transfer uygulaması olan WeTransfer ile günümüze kadar milyarlarca dosya aktarımı sağlanmıştır. 2017 yılında mobil uygulamasının kullanıma sunulması kullanıcıların mobil cihazlarından doküman, fotoğraf, video, film ve müzik gibi çeşitli dosyalarını kolaylıkla aktarabilmesini mümkün kılmıştır.

Hem ücretli hem de ücretsiz paket seçeneği bulunan uygulama dosyaların aynı anda aktarılmasını sağlayan son derece basit çalışan ve hızlı bir aktarım gerçekleştirebilen bir çözümdür.

Herhangi bir kayıt olma işlemine gerek duymadan hemen dosya aktarımı yapabilmenizi sağlayan bu uygulamada gönderebileceğiniz en yüksek dosya boyutu 2 GB olarak sınırlandırılmıştır. Ancak ücretli olarak sunulan, dosya gönderim ve depolama sınırının daha fazla olduğu Pro paketinde bu sınır 10 GB olarak belirlenmiştir.

Şunu da bilmenizde fayda var sunucuya yüklenen dosyalar için 7 gün süre geçerli olacak biçimde link oluşturulmaktadır. Oluşturulan bu linkler ise alıcıya e-mail ya da mesaj olarak gönderilebiliyor.

WeTransfer’i kullanmak ise son derece basittir. Göndericinin ya da alıcının uygulamaya sahip olmasına gerek duyulmaz. Yapmanız gereken tek şey alıcının kullanmakta olduğu mail adresini biliyor olmanızdır. Mail adresini yazdıktan sonra dosyayı yüklersiniz. Zaten alıcı kısmına indirmesi gereken link gönderilmiş olur. Alıcı linke tıkladığında ise dosya otomatik olarak indirilmeye başlanır. İşte tüm yapmanız gerekenler bu kadar kolay.

WeTransfer

Send Anywhere

Dosyalarınız dışında çeşitli görseller ve videolar da gönderebilmenize olanak sağlayan bu uygulama dosyalarınızı orijinal boyut ve formatında gönderebilmektedir. Kendi cihazlarınız arasında ya da bir link aracılığı ile başka cihazlarla da dosya paylaşımları yapabileceğiniz Send Anywhere ile dosyalarınız 256 bit şifreleme ile güvenli bir biçimde aktarılır.

Wi-Fi Direct özelliğini kullanarak mobil veri ya da internet bağlantısı kullanmadan direk bilgisayarlar arası dosya aktarımına imkan tanıyan bu uygulamanın kullanılması da oldukça basittir.

Uygulamada olumsuz sayılabilecek özelliklerden birisi 6 haneli ve tek seferlik şifre belirlenmesinin gerekmesidir. Bazıları için bu özellik dosyaların alıcıya güvenli bir biçimde ulaştırıldığını sağladığı için muhteşem olsa da işlemlerini hızlı bir biçimde yapmak isteyenler için vakit kaybı olarak görülmektedir.

Şifre oluşturmak dışında dosyalarınızı 48 saat geçerli olan linkleri kullanarak da göndermeniz mümkündür. Ayrıca uygulamanın müzik ve altyazı desteği de bulunmaktadır.

Diğer bir olumsuz özelliği ise bir dosyayı bir kerede sadece bir kişiye gönderebiliyor olmanızdır. Aynı zamanda başka bir cihaza bağlanabilmek için önceki cihazla bağlantınızı kesmek zorundasınız.

Birkaç olumsuz yönü olsa da hızı, kolay kullanımı ve yeni gelen QR Code ile eşleştirme ve Bluetooth kullanarak dosya gönderilmesi gibi özellikleri de göz önünde bulundurulsa uygulama aslında oldukça kullanışlı.

Send Anywhere

Xender

WeTransfer gibi mail ya da link aracılığıyla değil de eşleştirdiğiniz cihazlar arası dosya paylaşımı yapan uygulama ayrıca platformlar arası paylaşımı da desteklemektedir. Yani, IOS, Android, PC, MacOS arasında da paylaşım yapabilirsiniz. Telefonunuza yedekleme yapmak istediğiniz zamanlarda da kullanabileceğiniz Xender, çok hızlı ve oldukça pratik bir uygulamadır.

Görsel dökümanlar dışında uygulama aktarımı da yapabilen uygulamada hazır olarak sunulan 22 dil desteği bulunmaktadır.

Uygulamanın en güzel ve en kullanışlı özelliklerinden birisi ise Android cihazlarda yüklü olan herhangi bir uygulamayı APK dosyasına dönüştürebilmesidir.

Xender

DropBox

Çevrimiçi depolama alanında oldukça popüler olan Dropbox, 100 MB’a kadar olan dosyalarınızı paylaşmanıza izin veren bir bulut depolama hizmeti olarak kullanılmaktadır. Ayrıca uygulama içerisine fotoğraf, video, müzik dosyalarınızı da kolaylıkla yedekleyebilirsiniz. 500 milyondan fazla indirilmeye sahip olan bu uygulama bireysel ya da ekip kullanımı için oldukça uygundur.

Windows, Linux, Mac, Android ve IOS dahil tüm platformlara desteği ve kesintisiz dosya senkronizasyonu ile kullanımı oldukça kolay olan bu uygulamada yapmanız gereken tek şey bir paylaşılan klasörü oluşturmak ve ilgili kişileri eklemek. İşte kullanımı bu kadar kolay.

Oluşturduğunuz bu klasör ile eklediğiniz tüm üyeler Dropbox hesabınızda gözükecek ve paylaştığınız tüm dosyalara erişim sağlayabilecektir. Ayrıca kişiler görüntüledikleri dosyaları düzenleyebilir veya silebilir. Bu değişiklikler orijinal dosyalarınız ile değiştirilmez.

Ayrıca uygulama, kullanıcısı olmayan kişiler ile paylaşım yapmanıza da olanak tanımaktadır. Dosya ve klasöre bağlantı oluşturma seçeneği ile istediğiniz kişilerle kesintisiz dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki tüm bu transferler sizin gizliliğinizi koruyabilmek adına 7 gün süre ile tutulur daha sonra ise otomatik olarak silinir. Tüm bunlar dışında hesabınızı senkronize ederek uzaktan erişebilmeniz de mümkündür.

DropBox

SuperBeam

Wifi Direct teknolojisini kullanan mobil cihazlar arası bağlantıyı NFC ya da QR kodları ile kuran bir dosya transfer uygulamasıdır. Uygulamayı kullanarak fotoğraf, video, rehberinizdeki kişilerin yanı sıra, ZIP dosyaları ve Youtube linki gibi her şeyi paylaşabilirsiniz.

Dosyaların gönderim tarihi gibi bilgilerin hafızasında kayıtlı olması da işinize yarayabilecek güzel bir özelliğidir.

Superbeam için iki seçenek bulunmaktadır. Ücretsiz seçeneği ile cihazlar arasında paylaşım yapabilirken; ücretli seçeneğini satın aldığınızda bilgisayarınızı da paylaşım ağınıza ekleyebilmeniz mümkündür.

SuperBeam

PushBullet

Mobil cihazlarınızı kullanarak bilgisayarlara fotoğraf, metin ya da link gönderimleri yapabileceğiniz bu uygulama sosyal ağlar ile ortak olan birçok özelliğe sahiptir. Pushbullet üzerinden arkadaşlarınız ile mesajlaşabilir ve kanallar fonksiyonu ile de güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Uygulamanın en dikkat çeken özelliği Android cihazınızdaki bildirimlerin bilgisayarınıza aktarılmasıdır. Olumsuz tarafı ise aynı anda sadece tek dosya gönderebilmenizdir.

Tüm bu özelliklere rağmen kolay kullanımı ile oldukça popüler olan bu uygulama en sık kullanılan transfer uygulamalarına adını yazdırabilmiş.

PushBullet

Google Drive

Birçok şirket, ekip ya da bireysel kullanıcılar tarafından kullanılan Google Drive, Google’ın kendi depolama alanı üzerinde hem bilgisayardan hem de telefondan kullanılan dosyaların depolandığı ya da başka kişilerle kolayca paylaşılabildiği bir depolama hizmetidir.

Ücretsiz ve oldukça güvenilir olan bu uygulamayı kullanması ise son derece basittir. Sahip olmanız gereken tek şey bir Google hesabıdır.

Google Drive’ın farklı dosya paylaşma yöntemleri vardır. Kişiye mail ile gönderim yapabileceğiniz gibi dilerseniz bir link aracılığı ile de paylaşabilirsiniz. Erişim için izin vermediğiniz kimse gönderdiğiniz dosyanın linkine sahip olsa bile dosyayı hiçbir şekilde indiremez ya da görüntüleyemez. Güvenlik amacıyla alınan bu önlem her ne kadar güzel olsa da bazı durumlarda özellikle de şirket içi kullanımlarda zaman kaybına neden olabiliyor.

Google Drive

OneDrive

Microsoft tarafından hizmete sunulan OneDrive, Windows işletim sistemine sahip olan kişilerin bildiği bir platformdur. Bilgisayarınızdaki dosyaları yedekleyen bulut hizmeti dilediğiniz zaman bu dosyaları başkaları ile paylaşmanıza ya da telefonunuzu kullanarak dosya transferi yapabilmenize olanak tanımaktadır.

MacOS, Ipad, Iphone gibi farklı cihazlarla da uyumlu olan OneDrive, WeTransfer’in aksine ücretsiz olarak 5GB depolama alanı sunmaktadır.

Kişisel kullanım için bile yeterli olan bu alanı kullanarak her türlü evrak, dosya, resim, müzik, metin belgesini depolayabilir, düzenleyebilir ya da paylaşabilirsiniz.

OneDrive

Sonuç

Teknoloji geliştikçe günlük hayatta sık sık kullandığımız bilgisayarların yerlerini zamanla cep telefonları almış bulunmaktadır. Hem taşıması kolay hem de bilgisayarlar ile aynı işleve sahip telefonlar ile her türlü dosyaya erişebilmek, her türlü platformu gezerek, güncel haberleri takip edebilmek son derece önemli bir gelişmedir. Bu noktadan sonra dosya ya da uygulamaların paylaşılabilmesi için bazı uygulamalardan yardım almak durumunda kalıyoruz. Bu yazımızda sizlere bu uygulamalardan, size sağladıkları imkanlardan ve çeşitli özelliklerinden bahsettik. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Domain Sorgulama
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet
ahmet
3 Kasım 2020 08:56

wetransfer artık eskisi kadar kullanışlı değil. Her seferinde doğrulama istiyor yada üyelik şartı var.Üstelik 2 gb’a kadar dosya paylaşımına izin veriyor. 2 gb her zaman yeterli değil. Yazıda yok ama bence en iyisi sendgb.com Çünkü 5 gb’a kadar dosya gönderiliyor.