Hosting

DirectAdmin Nedir, Nasıl Kurulur? Yeni Başlayanlar İçin DirectAdmin Panel Yönetimi

Hosting Fiyatları

DirectAdmin, web tabanında işleyen, grafiksel arayüze sahip, farklı erişim düzeylerinde yönetilebilen hosting kontrol paneli olarak ifade edilmektedir. DirectAdmin, hosting hizmetlerini kullananların, sunucuları üzerindeki tüm işlemlerini kolayca yürütmesini hedeflemektedir. DirectAdmin kullanımı kolay, hızlı ve alternatiflerine göre oldukça ekonomik paneller arasında yer almaktadır. 

Teknoloji bilgisi ileri seviyelerde olmayan kullanıcıların bile hosting yönetim işlemlerini rahatlıkla yürütebilmesi DirectAdmin sayesinde mümkün olmaktadır. DirectAdmin panelin temel özelliklerinden biri de yönetici, kullanıcı ve satıcı (Bayii) gibi çoklu erişim düzeylerini desteklemesi olarak belirtilebilir. Web sitelerinde sıkça yaşanan çökme sorunlarında, DirectAdmin site verilerini otomatik olarak kurtarır. Linux işletim sisteminin desteklediği DirectAdmin ile Linux tabanlı yüzlerce web sitesinin aynı anda yönetilmesi mümkün olmaktadır.

DirectAdmin Özellikleri Nelerdir?

Genel özellikleriyle cPanel ve Plesk panele benzerlik gösterse de DirectAdmin sadeliği, hızı ve işlevsel detaylarıyla ön plana çıkıyor. Linux tabanlı işleyen DirectAdmin kullanımı, Windows işletim sistemine sahip cihazlarda tercih edilmemektedir. DirectAdmin diğer özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

 • Dahili kullanımlı Anti Spam seçenekleri
 • Kaynaklara özel tanımlanan kullanım istatistikleri
 • DNS yönetimleri
 • Veri tabanlarının oluşturulması, yönetilmesi
 • Bayii hesaplarının oluşturulması ve yönetilmesi
 • Yedekleme işlemleri
 • Dosya yönetimleri
 • Alan adı yönetimleri

DirectAdmin panelinin kaynak üzerinden yapılanma özelliği ile farklı yazılımlarla kullanım alanı da genişletilebilir özelliktedir. DirectAdmin panelinin uyumlu olduğu yazılımlar şöyledir.

DirectAdmin, birden fazla müşterili kurulum seçenekleri de içerisinde olmak üzere, işlevsel özellikleri ön plâna çıkan hosting kontrol panelleri arasında yer almaktadır. 

DirectAdmin Avantajları Nelerdir?

Sistem kaynaklarını minimum seviyede kullanan, yüksek hızda çalışan DirectAdmin, kullanıcılarına sınırsız sayıda Domain desteği de sunmaktadır. Periyodik güncellemeler ile kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyan DirectAdmin, kullanıcı düzeyinde birçok avantaja sahiptir bunlar;

 • E-posta Yönetimleri: DirectAdmin kullanıcıları, POP / IMAP hesaplarını, Catch-All E-mail adreslerini, mail listelerini, otomatik yanıtlayıcı ve Webmail tanımlamalarını oluşturabilmektedir.
 • Filtre Kullanımı: Mail sistemlerinde yer alan filtreler, kullanıcıların iletilen mailleri Domain, Anahtar kelime, boyutlarına göre engelleme imkanı sunmaktadır. DirectAdmin içerisinde “Yetişkin Filtresi” de bulunmaktadır.
 • FTP Yönetimleri: DirectAdmin kullanıcıları FTP hesaplarını oluşturarak, her bir hesaba ayrı şekilde düzenlenen dizin izinleri ayarlanabilmektedir. DirectAdmin içerisinde anonim FTP özelliği de bulunmaktadır.
 • DNS Menüsü Kullanımı: Kullanıcılar DirectAdmin panel üzerinden yeni DNS kaydı oluşturabilmek, ihtiyaç durumunda mevcut DNS lerini kaldırabilmek mümkündür. DirectAdmin ile MX ayarları da kolayca değiştirilmektedir. DNS kontrollerine dair tüm işlemler, DirectAdmin panel ile gerçekleştirilmektedir.  
 • İstatistik Menüsü: DirectAdmin sisteminde, kullanıcıların mevcut hesaplarıyla ilişkili her istatistiği görüntüleme şansı bulunmaktadır. Geliştirilmiş seçenekler ve Webalizer kullanımı da bunlara dahil olmaktadır.
 • Subdomain Menü Kullanımı: DirectAdmin üzerinden kullanıcılar Subdomainlerini oluşturabilmektedir. Gerekli durumda oluşturulan Subdomainler listelenebilir ya da silinebilir. Aynı zamanda Subdomainlere ait istatistiklerin görüntülenmesi DirectAdmin ile mümkün olmaktadır.
 • Dosya Yönetimi: DirectAdmin panelde, yeni bir web sitesi oluşturmak, geliştirmek için ihtiyaç duyulan tüm özellikleri kapsayan FTP kullanımı, daha hızlı ve daha işlevsel şekilde yürütülen dosya yöneticisini içerisinde barındırmaktadır.
 • MySQL Veritabanı: Kullanıcılar ilgili menü üzerinden MySQL veritabanlarını birkaç basit adımla oluşturabilmek, değiştirebilmek ve gerektiğinde silebilmek mümkün olmaktadır.
 • Site Yedeklemeleri: Kullanıcıların sitelerine ait verileri yedeklemesi ya da geri yüklemesi DirectAdmin ile mümkün olmaktadır.
 • Hata Sayfalarının Kullanımı: DirectAdmin kullanıcıları, panelleri üzerinden 401 / 403 / 404 / 500 hata kodlarını içeren kişisel mesajlar ve çıktılar oluşturabilmektedir.
 • Dizin Şifre Koruması: DirectAdmin kullanıcıları, seçmiş oldukları dizinleri, kullanıcı adları ve şifreleri ile koruma altına alabilirler.
 • PHP Seçimi: Kullanıcılar, istemciye ait belirlenen spesifik bir PHP sürümünü, .php uzantısı ile ilişkilendirebilirler.
 • Geliştirilmiş Araç Kullanımı: DirectAdmin kullanıcıları, panelleri üzerinden SSL sertifikalarını kurabilirler, sunucularına ait bilgileri ve yüklenmiş Perl modüllerini görüntüleyebilirler. Apache işleyicilerinin ayarlarını yapabilirler. Site yönlendirmelerini panelleri üzerinden gerçekleştirebilirler. Domain işaretleyicisi “Pointers” özelliğini etkinleştirebilirler.

DirectAdmin Kurulumu Nasıl Yapılır?

Linux tabanlı işleyen DirectAdmin kurulumuna başlarken, kurulum sürecinde gereksinim duyulan Default (Varsayılan) paketlerinin, sunucuda barındırılıyor olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Centos

Debian

Ardından, aşağıda belirtilen kurulum adımları izlenmektedir. Öncelikle DirectAdmin kurulum dosyalarının yüklenmesi gerekmektedir.

Yüklenen kurulum dosyasının çalıştırılması için aşağıdaki işlem gerçekleştirilmektedir.

Kurulum işlemlerinin başlatılması için, aşağıdaki komut çalıştırılmalıdır.

Komutun çalıştırılmasının ardından Cilent ID ve Licence ID bilgileri sorulur.

Kullanıcılar, kurulumun bu noktasında kendi ID bilgilerini girmelidir. Bilgiler doğrulandıktan sonra, Hostname bilgileri tanımlanmalıdır.

Kullanıcıların Hostname bilgilerini tanımlamasının ardından, Client ve License ID bilgilerinin bir kez daha doğrulanması istenmektedir.

Kurulumun bir sonraki aşamasında, kullanıcının Ethernet kartında yer alan IP adresi doğrulanır.

Bir sonraki aşamada Apache / PHP ayarlamalarının yapılmaktadır. Ayarlamaların sorunsuz şekilde ilerlemesi için işlem seçimi “Custombuild 1.2” olmalıdır. Yapılan seçimin ardından iletilen sorulara Default (Varsayılan) cevap olarak “Y” seçeneği kullanılmalıdır. Kurulumun başlatılmasından sonra, tamamlanma sürecine kadar işlemler sorunsuz şekilde ilerlemektedir. DirectAdmin kurulumu tamamlandığında, Default (Varsayılan) olarak atanan bir admin şifresi otomatik olarak verilmektedir. Sistemin atamış olduğu şifreyi kişiselleştirmek ve değiştirmek için, aşağıdaki komut kullanılmaktadır.

DirectAdmin Nasıl Kullanılır?

Web sitelerini daha kolay yönetebilmek için tasarlanan DirectAdmin, bir web hosting kontrol paneli sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. DirectAdmin kısaca “DA” olarak bilinmektedir. DirectAdmin kullanımı, her düzeyde kullanıcıya hitap ederken, basit arayüzü ile tüm işlemler hızlıca gerçekleştirilmektedir. Bu özelliği sayesinde, DirectAdmin üzerinden web sayfaları birkaç basit adımla yönetilmektedir. 3 farklı katmandan oluşan tasarımı, DirectAdmin ’i daha işlevsel ve pratik kılmaktadır. Yönetici, kullanıcı ve satıcı (Bayii) katmanlarına kolayca geçiş yapılmaktadır. DirectAdmin kullanıcı paneli üzerinden, mevcut web sayfalarının tasarımları değiştirilmektedir. DirectAdmin ’in öne çıkan özellikleri arasında kolay Port bulma avantajı da yer almaktadır. DirectAdmin, sistemsel kaynakların minimum seviyede kullanılmasını sağlamaktadır. Bu özelliği DirectAdmin ’i farklı sunuculara da uygun bir yazılım haline getirmektedir. DirectAdmin panelin kullanıcı bildirimleri ile web sayfalarında oluşan hatalar eş zamanlı olarak kullanıcıya iletilmektedir. Bu durum kesintilerin de engellenmesini sağlamaktadır. DirectAdmin sistem yöneticileri, panel sürümünü tercihlerine göre yükseltebilir ya da düşürebilirler. DirectAdmin müşteri hizmetleri, kullanıcıların takıldıkları noktalarda destek vermek için 7 / 24 çalışmaktadır. Müşteri memnuniyetini bir üst seviyeye taşımayı amaçlayan DirectAdmin, kullanıcılarının oluşan ya da oluşabilecek sorunlarını çözme konusunda da oldukça başarılıdır.

DirectAdmin Lisans Fiyatları Nelerdir?

DirectAdmin deneme sürümü için, 6 gün ücretsiz kullanım seçeneği sunmaktadır. Topluluk temelli destekleri, otomatik olarak güncelleme alternatifleri, kendi kendine kurulum özellikleri ile DirectAdmin denemek isteyen kullanıcılar, panelin tüm işlevlerinden 60 gün boyunca ücretsiz şekilde yararlanabilmektedir. DirectAdmin deneme sürümü için resmi web sitesi üzerinden “Buradan” giriş yaparak, hemen deneme oluşturulmaktadır. DirectAdmin kullanıcılarına deneme sürümü dışında 3 farklı paket seçeneği de sunmaktadır. Bunlar;

Personal (Kişiye Özel Paket)

DirectAdmin Personal paketi, topluluk temelli destek, otomatik güncelleme ve yükseltme, fiyat artışlarına karşı koruma, oluşturulan 1 hesaba tanımlanmış 10 alan adı (Domain), otomatik kurulum, dosyaların bulut sistemlerine yüklenmesini içermektedir. Personal paket fiyatı ise aylık 2 $ olarak tanımlanmaktadır. Minimum satın alma seçeneği ise 12 aylık olarak belirtilmektedir. DirectAdmin Personal paketi daha çok kişisel kullanıma uygun şekilde oluşturulmaktadır.

Lite (Hafif Paket)

DirectAdmin Lite paketi, Personal paket içeriklerinin yanında, 10 hesap ve 50 alan adı (Domain) kullanımına izin vermektedir. Sınırsız teknik destek hizmeti sunan DirectAdmin Lite paketinin fiyatı ise aylık 15 $ olarak belirtilmektedir. Bu paket genellikle küçük işletmeler için ideal bir seçenek olmaktadır.

Standard (Standart Paket)

DirectAdmin Standard paketi, diğer paketlerdeki tüm temel içerikleri ve sınırsız teknik destek hizmetlerini kapsamaktadır. Bunun yanında, sınırsız hesap açma ve sınırsız alan adı (Domain) kullanımı ile büyük ölçekli şirketlere hitap etmektedir. DirectAdmin Standard paketinin fiyatı ise aylık 29 $ olarak sunulmaktadır.

DirectAdmin ve cPanel Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Web hosting yönetim panelleri arasında, günümüzde en çok kullanılan iki alternatif DirectAdmin ve cPanel olmaktadır. Kullanıcılar doğal olarak hangi alternatifin daha iyi olduğuna dair birçok soru sormaktadır. Bu sorulara yanıt vermek amacıyla, DirectAdmin ve cPanel arasındaki farklılıklar aşağıda sıralanmaktadır.

 • DirectAdmin, cPanel ’e göre daha gelişmiş bir yazılımdır
 • Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir
 • Daha az kaynak tüketimine sahiptir
 • Çok daha hızlı, daha işlevsel ve daha güvenilirdir
 • Kullanıcılarının etki alanlarındaki DNS kayıtlarını düzenleme şansları vardır
 • SSL sertifikalarının yüklenmesi mümkündür
 • Daha detayı ve kullanım alanı geniş bir dosya yöneticisine sahiptir
 • Alt alanların “www” ön eki ile çalışması mümkündür
 • Panel yönetimi çok daha kolaydır
 • Ticarî kullanımda hız faktörü ve güvenlik seçenekleri ile rakiplerinden ayrılmaktadır
 • Oluşan ya da oluşabilecek hatalarda, özel kurtarma sistemlerine sahiptir
 • Sistemin kilitlenmesi durumunda, hizmetler otomatik olarak başlatılmaktadır

DirectAdmin Panelinde Yeni Bir Web Sitesi Nasıl Açılır?

Kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında DirectAdmin üzerinden yeni bir web sitesi oluşturulmasıdır. Web hosting yönetim panelleri içerisinde, işlevsel özellikleri ile tercih edilen DirectAdmin panelinden yeni bir web sitesi açmak mümkün olmaktadır. Aşağıdaki adımlar takip edilerek, işlem akışı yürütülmektedir.

 • Kullanıcıya ait IP adresinin belirlenmesi için “Sunucularım” ve “Yönet” adımları takip edilmelidir
 • Mevcut IP adresinin sonuna :2222 Port numarası yazılmalıdır
 • Bu işlemlerin ardından DirectAdmin giriş paneline erişilir
 • DirectAdmin Login Page” üzerinden giriş yapılmaktadır
 • Sırası ile ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Access Level” ve ardından “Reseller Level” tıklanır
 • Açılan sayfada “Add New User” seçilir
 • Sonraki adımda karşımıza çıkan form üzerinde, ilgili alanlar doldurulur ve “Submit” sekmesine tıklanır

Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından, yeni site açılmış olmaktadır. Site DirectAdmin kullanıcı panelinin “Bilgilerim” bölümünden görüntülenmektedir.

Domain Sorgulama